فهرست مطالب

آزمون GRE جنرال

آزمـون GRE تضمینی 

آزمون GRE جنرال به صورت کامپیوتری برگزار می شود و ساختار آن شامل سه بخش است و مدت زمان آزمون GRE جنرال، 3 ساعت و 10 دقیقه است.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود.

مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکتری را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در آزمون GRE شرکت کنند. مدرک آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

نتایج آزمون GRE به قدری برای اپلای تحصیلی اهمیت دارد که اکثر دانشگاه های کشورهای آمریکا و کانادا نمره ی این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش داوطلبان در دوره های تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک ملاک قرار می دهند.

نکته: افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته ‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به شرکت در آزمون GRE نمی باشد و تنها برای اپلای تحصیلی برای تعداد محدودی از دانشکده ‌های حقوق در آمریکا ارائه مدرک آزمون GRE الزامی است. البته اپلای تحصیلی آمریکا بدون مدرک آزمون GRE نیز امکان پذیر است و برای اپلای تحصیلی برخی دانشگاه ها ارائه مدرک GRE الزامی نیست.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود. انواع آزمون GRE عبارتند از:

1- آزمون GRE جنرال (GRE General Test)

2- آزمون GRE سابجکت (GRE Subject Test)

آزمون GRE جنرال به صورت کامپیوتری و آزمون GRE سابجکت به صورت کتبی برگزار می شود.

اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون جنرال رو درخواست می کنند و نوع سابجکت در رشته ‌های تخصصی مانند زیست، شیمی، ادبیات، ریاضی، فیزیک و روانشناسی کاربرد دارد.

همچنین موسسه ETS در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا و محدودیت های ایجاد شده در برگزاری آزمون GRE به صورت حضوری، نسخه GRE هوم ادیشن را ارائه کرده است تا داوطلبان بتوانند به صورت آنلاین و در منزل در آزمون GRE شرکت کنند.

آزمون GRE هوم ادیشن همانند GRE حضوری در دو نسخه جنرال و سابجکت ارائه می شود و سوالات، ساختار و نمره دهی آزمون GRE هوم ادیشن همانند ساختار آزمون GRE حضوری است، با این تفاوت که به جای حضور در مرکز برگزاری، داوطلبان در خانه در آزمون شرکت می کنند.

داوطلبان باید پیش از شرکت در آزمون از قوانین شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن و تجهیزات مورد نیاز برای شرکت در این آزمون مطلع شوند تا در روز آزمون مشکلی به وجود نیاید. 

برای اطلاع از نحوه تغییر زمان یا مرکز آزمون GRE به صورت آنلاین و هزینه ی آن با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ساختار آزمون GRE جنرال

ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است و مدت زمان آزمون GRE جنرال، 3 ساعت و 10 دقیقه است که برای پاسخگویی سوالات به داوطلبان یک ساعت برای بخش درک مطلب، یک ساعت برای نگارش تحلیلی و 70 دقیقه برای بخش استدلال ریاضی مهلت داده می شود و نحوه برگزاری آزمون به صورت کامپیوتری می باشد.

بخش های اصلی آزمون GRE جنرال عبارتند از:

* بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning)

* بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning)

* بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing)

برای آشنایی با نحوه ثبت نام آزمون GRE تضمینی و همچنین دریافت راهکارها و منابع آزمون GRE تضمینی برای قبولی صد در صد در آزمون GRE تضمینی با کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

بخش درک مطلب آزمون GRE جنرال

بخش درک مطلب آزمون GRE جنرال، توانایی درک مطلب داوطلب را ارزیابی می کند. در این بخش داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا مانند معنای لفظی، استعاری و منظور نویسنده را درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد، نکات مهم را از نکات کم ‌اهمیت‌ در متن تفکیک و رابطه میان مفاهیم و معنای لغات و جملات را درک کند.

در بخش استدلال کلامی یا درک مطلب سه نوع سوال پرسیده می شود که شامل درک مطلب، تکمیل متن و معادل سازی جملات است. در این بخش یک متن در اختیار داوطلب قرار می گیرد که باید بر اساس آن به سوالات مربوطه پاسخ دهد.

متن هایی که در آزمون GRE جنرال انتخاب می شود از تناسبی در موضوعات علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی برخوردار است و این متون از یک تا پنج پاراگراف تشکیل شده است. سوالات این بخش به شکل چند گزینه ای یا انتخاب یک عبارت می باشد.

بخش درک مطلب شامل دو مجموعه سوال 20 تایی است (مجموعا 40 سوال) که برای پاسخگویی به هر مجموعه 30 دقیقه به داوطلبان فرصت داده می شود و نمره این بخش 130 تا 170 است.

برای اینکه بتوانید در هر یک از انواع آزمون GRE بهترین نتیجه رو کسب کنید، باید با مطالعه مناسبترین منابع آزمون GRE که به صورت کتاب ها و منابع آنلاین ارائه می شوند و شرکت در دوره های آمادگی GRE که به صورت کلاس های حضوری یا آنلاین برگزار می شود، شروع کنید و برای آشنایی با فرمت و ساختار آزمون حتما در آزمون آزمایشی GRE شرکت کنید.

بخش استدلال ریاضی آزمون GRE جنرال

بخش ریاضیات آزمون GRE جنرال از سوالات جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل تشکیل می شود. این بخش توانایی داوطلب را در درک و تحلیل داده‌ های کمی، مورد ارزیابی قرار می دهد و داوطلب باید بتواند مسئله‌ ها را به کمک مدل ‌های ریاضی حل کرده و با کاربرد های اولیه جبر، حساب، هندسه و تحلیل داده‌ ها آشنا باشد و تاکید این بخش بر مهارت استدلال ریاضی است.

بخش استدلال ریاضی از 4 نوع سوال تشکیل شده است که شامل سوالات مقایسه ‌ای کمی، سوالات چند گزینه ‌ای با یک پاسخ صحیح، سوالات چندگزینه ‌ای با بیش از یک پاسخ صحیح، سوالات عددی می باشد.

سوالات بخش ریاضی ممکن است به صورت مستقل و یا در یک دسته تفسیر داده، ارائه شوند. تمامی سوالات بخش تفسیر داده ‌ها بر اساس جداول، نمودارها و اطلاعات داده شده مطرح می ‌شوند.

در این بخش برای پاسخ دادن به سوالات نیاز به سرعت عمل و قدرت تحلیل سوالات و پاسخ‌ ها است و داوطلبان مجاز به استفاده از ماشین حساب نیز می باشند و داوطلب برای رسیدن به نمره مورد نظر خود باید بیشتر بر روی مهارت‌ های ریاضی و محاسباتی و همچنین سرعت عمل در پاسخگویی خود تمرکز نماید.

بخش استدلال ریاضی شامل دو مجموعه سوال 20 تایی (جمعا 40 سوال) است که برای پاسخگویی به 40 سوال 70 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. نمره ی این بخش 130 – 170 امتیاز است.

بخش نوشتار تحلیلی آزمون GRE جنرال

در بخش رایتینگ یا نوشتاری آزمون GRE جنرال، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود. داوطلب باید بتواند ایده ‌های سخت و پیچیده را مفصل ‌بندی کرده و از طریق دلایل و مثال‌ های مرتبط پشتیبانی کند. ارزیابی ادعاها و شواهد ارائه شده از دیگر مواردی است که توانایی نگارش تحلیلی داوطلب را اثبات می ‌کند.

در این بخش دو سوال مطرح می شود و داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات 60 دقیقه زمان دارند.

در بخش نگارش تحلیلی داوطلب باید در هر سوال یک Task یا Argument را تحلیل کند. در بخش اول توانایی داوطلب در تفکر نقادانه نسبت به موضوعی عمومی و بیان افکار خود به روشنی درباره ی آن موضوع ارزیابی می‌ شود. هر عبارت دارای یک ادعا بوده که داوطلب می ‌تواند از نقطه ‌نظرهای متفاوت به آن پرداخته و شرایط مختلفی را متصور شود.

در این بخش، داوطلب با دستورالعمل ‌هایی دقیق روبرو می ‌شود که می ‌خواهد داوطلب، نظر موافق یا مخالف خود را با ادعای مطرح شده بیان کرده و دلایل کافی را برای آن مطرح نماید.

* بخش نوشتار تحلیلی آزمون GRE شامل دو قسمت Issue writing و Argument writing است.

Issue writing: در این قسمت داوطلب باید به یک سوال جواب دهد و 30 دقیقه برای پاسخگویی به او مهلت داده می شود. داوطلب باید پاسخ سوال را تایپ نماید، از این رو باید بر روی مهارت تایپ خود نیز کار کند.

Argument writing: قسمت دیگری که در بخش نوشتار تحلیلی ارزیابی می شود Argument است و در این قسمت پاراگرافی از یک نویسنده به عنوان سوال به داوطلب داده می ‌شود که شامل تحلیل‌ ها و شواهدی برای یک موضوع خاص است که منجر به یک نتیجه‌ گیری شده است و داوطلب باید از این استدلال ‌ها و شواهدی که نویسنده استفاده کرده است، منطقا ایراد گرفته و نظرات خود را در قالب یک متن ارائه دهد.

توجه به اشتباهات رایج در رایتینگ GRE، تجزیه تحلیل سریع، برنامه ریزی برای نوشتن تسک ها از جمله مهمترین نکات رایتینگ GRE برای کسب نمره بالا در این بخش است.

نمره دهی به آزمون GRE جنرال

نمره دهی در آزمون GRE جنرال به این صورت است که، نمره داوطلب در بخش درک مطلب آزمون GRE جنرال 130 تا 170 است و بخش استدلال ریاضی نیز 130 تا 170 نمره و بخش نوشتار تحلیلی نیز 6 نمره دارد و نمره نهایی آزمون GRE جنرال براساس دو بخش درک مطلب و استدلال ریاضی محاسبه می شود و امتیاز کلی آزمون GRE جنرال بین 260 تا 340 نمره است، اما متوسط نمره قابل قبول دانشگاه ‌های معتبر برای اپلای تحصیلی در حدود 300-320 است.

البته در خصوص حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE جنرال برای اپلای تحصیلی باید به این نکته اشاره کرد که آزمون GRE نمره رد یا قبولی ندارد و نمره قابل قبول را دانشگاهی که مدرک GRE را برای اپلای تحصیلی درخواست کرده است تعیین می کند.

اگر تصمیم داری در آزمون GRE برای اپلای تحصیلی کانادا شرکت کنی، می تونی برای شرکت در آزمون GRE تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیری و هر سوالی داری بپرسی.

تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال

سازمان ETS از 22 سپتامبر ۲۰۲۳ (31 شهریور 1402) با اعمال برخی تغییرات در بخش های مختلف، آزمون GRE جنرال را با فرمت جدید ارائه کرده است، اما محتوای آزمون از جمله بخش های آن، نوع سوالات و معیار نمره دهی در آزمون GRE، تغییری نکرده است. 

تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال عبارتند از:

  • حذف تکلیف Analyze an Argument: تا پیش از اعمال تغییرات در سپتامبر 2023 در بخش نوشتار تحلیلی یا رایتینگ آزمون GRE جنرال دو رایتینگ با فرمت های متفاوت پرسیده می شد، اما پس از اعمال تغییرات رایتینگ اول حذف شده است و داوطلبان در این بخش فقط یک تسک را در مدت 30 دقیقه می تویسند و با حذف رایتینگ اول 30 دقیقه از زمان انجام این بخش کوتاهتر شده است.
  • کاهش تعداد سوالات بخش وربال و کوانت (حذف بخش لانگ): تعداد سوالات بخش وربال و کوانت از 40 سوال به 27 سوال کاهش یافته است.
  • حذف Break ده دقیقه ای بین آزمون
  • کاهش مدت زمان آزمون: با کاهش تعداد سوالات در بخش های مختلف، مدت زمان انجام آزمون از 3 ساعت و 45 دقیقه به 1 ساعت و 58 کاهش یافته است.
  • اعلام سریع تر نتایج آزمون GRE جنرال: نتایج آزمون تا پیش از اعمال تغییرات بین 10 تا 15 روز پس از برگزاری آزمون اعلام می شد، اما در حال حاضر نمرات داوطلبان بین 8 تا 10 روز پس از شرکت در آزمون اعلام می شود.

آزمون GRE جنرال برای چه رشته هایی است؟

یکی از سوالات متداولی که در مورد آزمون GRE جنرال مطرح می شود این است که آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مقصد از لیست رشته هایی که برای ادامه تحصیل نیاز به مدرک آزمون GRE جنرال دارند مطلع شوید و مطمئن شوید برای اپلای تحصیلی رشته ای که انتخاب کرده اید نیاز به ارائه مدرک آزمون GRE جنرال هست یا خیر.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته ‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به شرکت در آزمون GRE و کسب مدرک آن ندارند. تنها برای اپلای تحصیلی برای تعداد محدودی از دانشکده ‌های حقوق در آمریکا ارائه مدرک آزمون GRE الزامی است.

مدت اعتبار مدرک GRE جنرال

نتیجه آزمون جی آر ای جنرال 10 تا 15 روز کاری پس از برگزاری آزمون می باشد و مدت اعتبار آزمون GRE، پیج سال است و داوطلبان فقط تا 5 سال می توانند برای اپلای تحصیلی مدرک آزمون GRE را برای دانشگاه های مقصد ارسال کنند و پس از پایان این مدت، اعتبار آن منقضی شده و متقاضی برای اپلای تحصیلی باید مجددا در آزمون شرکت کند و مدرک جدیدی دریافت کند. البته باید به این نکته اشاره کرد، دانشگاه ‌ها در بسیاری از موارد، قوانین متفاوتی با ETS دارند و ممکن است مدرک آزمون را کمتر از ۵ سال معتبر بدانند.

همچنین گزارش نمره آزمون GRE جنرال به صورت رایگان توسط ETS به چهار دانشگاه ارسال می شود و برای تعداد بیشتر متقاضی باید هزینه آن را پرداخت کند.

برگزاری آزمون GRE جنرال در ایران

آزمون GRE، برخلاف بسیاری از آزمون های ورودی دانشگاه ها برای اپلای تحصیلی، در ایران برگزار می شود.

آزمون جی آر ای جنرال در ایران زیر نظر سازمان سنجش و تقریبا هر هفته برگزار می شود و آزمون جی آر ای سابجکت تقریبا سه بار در سال برگزار می شود.

زمان برگزاری آزمون GRE general در هر 12 ماه سال برگزار می‌ شود و آزمون GRE subject فقط در ماه ‌های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می ‌شود.

همچنین نحوه ی پرداخت هزینه آزمون GRE در ایران از طریق کارت های اعتباری مانند ویزا کارت یا مستر کارت یا خرید ووچر آزمون GRE است.

مراکز برگزاری آزمون GRE جنرال در ایران عبارتند از:

سازمان سنجش آموزش کشور

موسسه فرهنگی وآموزشی و هنری معرفت

موسسه علامه سخن

موسسه فرهنگی هنری امیر بهادر (ادیبان)

موسسه آموزش عالی خاتم

پردیس دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه تبریز

دانشگاه صنعتی اصفهان

سازمان منطقه آزاد قشم

موسسه آموزش عالی کرمان

مرکز آموزش علمی کاربردی فذا آمل

موسسه آموزش عالی البرز (استان البرز)

موسسه آموزش عالی امام جواد (استان یزد)

موسسه آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان

موسسه اندیشه روشن گویا (استان خوزستان)

مرکز زبان های خارجی آواتاک دانشگاه صنعتی ارومیه

موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین (استان خراسان رضوی)

شرکت مجدد در آزمون GRE جنرال

در صورتی که نمره آزمون GRE جنرال داوطلب پایین تر از حداقل نمره تعیین شده از سوی دانشگاه مقصد برای اپلای تحصیلی باشد، داوطلب می تواند دو راهکار را انجام دهد.

راهکار اول اینکه داوطلب می تواند مجددا در آزمون GRE جنرال شرکت کند تا نمره بالاتری در آزمون کسب کند؛ از این رو برای شرکت مجدد در آزمون محدودیت هایی وجود دارد. برای شرکت مجدد در آزمون GRE باید بین دو آزمون حداقل 21 روز فاصله باشد و داوطلب می تواند فقط 5 بار در سال در آزمون GRE شرکت کند.

همچنین در صورتی که داوطلب گمان می کند در تصحیح و نمره دهی آزمون او خطایی رخ داده است می تواند به جای شرکت مجدد در آزمون GRE جنرال به نمره آزمون اعتراض کند و درخواست بازبینی مجدد بنماید.

متقاضی می تواند تا 90 روز پس از شرکت در آزمون GRE جنرال به بخش نوشتاری تحلیلی (Analytical Writing) آزمون GRE جنرال اعتراض کند و با پرداخت هزینه، اعتراض به نمره آزمون GRE را ثبت نماید و ریپورت یا گزارش نمره آزمون GRE پس از بازبینی و ارزیابی مجدد به دانشگاه های مقصد ارسال خواهد شد.

اگر سوالی درباره ووچر(Voucher) و خرید اکانت برای آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی داری، حتما با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، تماس بگیر تا مشاوره رایگان درباره این موضوع بگیری.

پرداخت هزینه آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

آزمون GRE با هدف ارزیابی سطح علمی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود و مدرک آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است.

موسسه ETS در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا و محدودیت های ایجاد شده در برگزاری آزمون GRE به صورت حضوری، نسخه GRE هوم ادیشن را ارائه کرده است تا داوطلبان بتوانند به صورت آنلاین و در منزل در آزمون GRE شرکت کنند.

بخش های اصلی آزمون GRE جنرال عبارتند از:

1- بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning) 2- بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning) 3-بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing)

نمره داوطلب در بخش درک مطلب آزمون GRE جنرال 130 تا 170 است و بخش استدلال ریاضی نیز 130 تا 170 نمره و بخش نوشتار تحلیلی نیز 6 نمره دارد و نمره نهایی آزمون GRE جنرال براساس دو بخش درک مطلب و استدلال ریاضی محاسبه می شود و امتیاز کلی آزمون GRE جنرال بین 260 تا 340 نمره است.

طبق قوانین ETS مدت اعتبار مدرک آزمون جی آر ای 5 سال است. البته  دانشگاه ‌ها در بسیاری از موارد، قوانین متفاوتی با ETS دارند و ممکن است مدرک آزمون را کمتر از ۵ سال معتبر بدانند.

5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×