فهرست مطالب

آزمون دولینگو (تضمینی)

آزمون دولینگو صد در صد تضمینی

آزمون دولینگو یک آزمون زبان انگلیسی مبتنی بر کامپیوتر است که به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود. داوطلبان می توانند در هر ساعتی از شبانه روز و در تمام روزهای سال در هر مکانی که باشند، در آزمون دولینگو شرکت کنند.

اهمیت آزمون دولینگو برای مهاجرت

آزمون دولینگو یک آزمون زبان انگلیسی است که برای ارزیابی مهارت زبان و به صورت آنلاین برگزار می شود و برای شرکت در این آزمون نیاز به حضور داوطلبان در جلسه نمی باشد. از مزایای شرکت در آزمون دولینگو نداشتن محدودیت زمانی برای شرکت در آزمون است و داوطلبان می توانند به صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه روز و در تمام روزهای سال در هر مکانی که باشد، در این آزمون شرکت کنند.

مانند آزمون GRE داشتن مدرک دولینگو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و طی دو سال اخیر ارائه ی مدرک زبان دولینگو یکی از شرایط پذیرش دانشگاه ها و مراکز آموزشی در سراسر دنیا است.

آزمون دولینگو از سال 1397 در ایران برگزار می شود، اما تعداد کمی از زبان آموزان با این آزمون آشنایی داشتند و هر ماه تعداد بسیار کمی از داوطلبان در ایران در آزمون دولینگو شرکت می کردند، اما با شیوع ویروس کرونا و توقف برگزاری آزمون های زبان انگلیسی بین المللی مانند آزمون تافل و آیلتس که به صورت حضوری و در مراکز معتبر برگزار می شدند، بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی در سراسر دنیا مدرک آزمون دولینگو را برای اپلای تحصیلی و سایر اهداف مهاجرتی پذیرفتند، از این رو تعداد افرادی که با آزمون دولینگو آشنا شده و برای دریافت مدرک دولینگو برای اهداف مختلف مهاجرتی در این آزمون شرکت کردند، بسیار افزایش یافت، به طوری که هم اکنون روزانه 1500 الی 2000 کاربر در آزمون دولینگو از ایران شرکت می کنند.

امروزه داشتن مدرک دولینگو از اهمیت ویژه ای برخوردار است و طی چند سال اخیر ارائه ی مدرک زبان دولینگو یکی از شرایط پذیرش دانشگاه ها و مراکز آموزشی در سراسر دنیا است.

ساختار آزمون دولینگو

ساختار آزمون دولینگو مانند آزمون تافل و آیلتس برای ارزیابی داوطلبان در خصوص چهار مهارت زبان انگلیسی Listening (شنیدن)، Speaking (صحبت کردن)، Writing (نوشتن) و reading (خواندن) طراحی و از بخش های مختلفی تشکیل شده است و داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات آن یک ساعت فرصت دارند.

آزمون دولینگو یک آزمون زبان تطبیقی است که سوالات مطرح شده در بخش های بعدی به نحوه ی پاسخگویی و عملکرد داوطلب در بخش های قبلی بستگی دارد، یعنی هر چه داوطلب به سوالات اول بهتر پاسخ دهد، سوالات بخش های بعدی سخت تر خواهد بود.

دانشگاه هایی که آزمون دولینگو را مورد قبول قرار میدهند

آزمون دولینگو (Duolingo) شامل سـه بخش است:

1- آشنایی با مقررات آزمون: در بخش اول مقررات آزمون به داوطلب ارائه می ‌شود و مدت زمان آن 5 دقیقه است.

2- آزمون اصلی: در بخش دوم چهار مهارت زبان انگلیسی شامل خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن مورد ارزیابی قرار می گیرد، مدت زمان این بخش 45 دقیقه است.

3- مصاحبه ویدئویی: در بخش سوم یک مصاحبه ویدیویی با داوطلب انجام می‌ شود که به همراه نتیجه ی آزمون به موسسه مورد نظر ارسال می شود. مدت زمان این بخش 10 دقیقه است و فاقد امتیاز است.

انواع سوالات آزمون دولینگو

درباره انواع سوالات آزمون دولینگو باید گفت برای این آزمون ۱۲ نوع سوال مختلف طراحی شده است که ۱۰ نوع سوالات در بخش تطبیقی Adaptive بوده و دو نوع دیگر در انتهای آزمون قرار دارند.

 • پر کردن جاهای خالی در متن: در این نوع سوالات متنی با جاهای خالی به داوطلبان داده می شود و برای هر جای خالی تعدادی کلمه پیشنهاد می‌ شود و داوطلبان باید از میان کلمات داده شده، جواب مناسب را انتخاب کنند.
 • انتخاب واژه انگلیسی: این بخش شامل دو نوع سوال است در بخش اول که به صورت کتبی است چند کلمه به داوطلبان داده می شود که بعضی از آنها واژه های واقعی انگلیسی و بعضی به ظاهر انگلیسی هستند و داوطلبان باید بتوانند واژه های انگلیسی صحیح تشخیص بدهند. در بخش دوم که صوتی است، تعدادی واژه انگلیسی واقعی و شبه انگلیسی به صورت فایل صوتی به داوطلبان داده می ‌شود و آنها باید واژه انگلیسی صحیح را تشخیص داده و بر روی آن کلیک کنند.
 • گوش بدهید و بنویسید: در این بخش مهارت های گوش دادن و نوشتن داوطلبان ارزیابی می شود. در این بخش باید به یک جمله انگلیسی گوش دهید و آن را کلمه به کلمه بنویسید. این جمله را تا سه بار می ‌توانید پخش کنید و یک دقیقه فرصت دارید تا این جمله را گوش دهید و بنویسید. جملات بعدی به تدریج طولانی ‌تر می شوند و شما باید تمام کلمات یک جمله را بتوانید به خاطر بسپارید.
 • بلند بخوانید: در این نوع سوال باید جمله‌ ای که در گیومه نوشته شده را با صدای بلند بخوانید. این سوال مهارت های خواندن، گوش دادن و تولید جمله را ارزیابی می کند.
 • سوالات نوشتاری (توصیف تصویر): در این بخش برای ارزیابی مهارت نوشتاری داوطلبان سه تصویر داده می شود و 60 ثانیه فرصت دارید یک یا چند جمله در توصیف آن بنویسید.
 • بخش مکالمه: بخش مکالمه (Conversation) آزمون دولینگو در 2 بخش طراحی شده است. بخش اول مکالمه با یک استاد دانشگاه درباره‌ موضوعات مرتبط با دانشگاه است و بخش دوم مکالمه با یک دوست یا همکلاسی است. در هر یک از بخش های مکالمه داوطلبان باید به 5 یا 6 سوال در مدت 4 دقیقه پاسخ بدهند. در مرحله اول بخش مکالمه وقتی آماده بودید، بروی گزینه Start کلیک کرده تا وارد اولین بخش مکالمه شوید. سپس روی آیکون مورد نظر کلیک کنید تا بتوانید جمله طرف مقابل در مکالمه را بشنوید و پس از آن از بین گزینه‌ های داده شده پاسخ صحیح را انتخاب کنید. اگر پاسخ صحیح باشد، در مرحله بعد با رنگ سبز متوجه خواهید شد، ولی در صورت انتخاب پاسخ نادرست، جواب قرمز می شود و جواب صحیح مشخص می شود. در آخر پس از جواب دادن به ۵ یا ۶ سوال در مکالمه، باید آن را در ۷۵ ثانیه خلاصه و تایپ کنید.
 • بخش نوشتاری: در بخش نوشتاری آزمون دولینگو، داوطلبان ابتدا 30 ثانیه فرصت دارند تا سوالات را بخوانند و سپس ۵ دقیقه فرصت دارند تا به سوال پاسخ بدهند. اگر می خواهید سوالات رایتینگ را به خوبی پاسخ دهید هر روز متن های مختلفی با موضوعات گوناگون و روزمره به انگلیسی بنویسید و نوشتن روزانه یکی از مهمترین نکات رایتینگ دولینگو بشمار می رود.
 • پاسخگویی شفاهی: در بخش پاسخگویی شفاهی چهار بخش اسپیکینگ در قالب سه نوع سوال متفاوت طراحی شده است که برای هر بخش داوطلبان 20 ثانیه فرصت دارند تا برای پاسخ دادن به سوالات شفاهی آماده شوند و سپس 30 تا 90 ثانیه در مورد موضوع مطرح شده صحبت کنند.

 • بخش رایتینگ و مصاحبه شفاهی دولینگو: در این بخش موضوعی داده می‌ شود که داوطلبان 30 ثانیه فرصت دارند برای پاسخ دادن به سوالات خود را آماده کنند و سپس 1 تا 3 دقیقه در مورد آن صحبت کنند.

سوالات رایتینگ دولینگو

سوالات رایتینگ دولینگو شامل:

 • توصیف تصویر: در این سوال یک تصویر نمایش داده می شود که داوطلب باید با استفاده از لغات و ساختار گرامری صحیح بتواند تصویر را توصیف کند برای توصیف تصویر داوطلب باید به سه نکته توجه کند، اینکه چه اتفاقی افتاده است، چه اتفاقی در حال انجام است، چه اتفاقی در آینده نزدیک رخ خواهد داد.
 • نوشتار رایتنگ 50 کلمه ای: در این سوال موضوعی داده می شود و از داوطلب خواسته می شود درباره موضوع مورد نظر حداقل 50 کلمه تایپ کند. برای اینکه داوطلب بتواند از این سوال نمره خوبی بگیرد باید در نوشتن متن خود قوانین گرامری، تنوع لغتی، استفاده از قوانین نگارشی، استفاده از تعدد کلمات را رعایت کند.
 • پرکردن جای خالی: بهترین راه برای پاسخ دادن به این سوال و پرکردن جای خالی استفاده از تکنیک رندوم شماری است.
 • تایپ کلمات شنیداری: در این سوال کلماتی خوانده می شود و داوطلب باید کلماتی را که شنیده است تایپ کند. این سوال به منظور تشخیص لهجه سرعت شنیداری و نوشتاری و درست نوشتن طراحی شده است. در این قسمت داوطلب می تواند 2 مرتبه به متن گوش بدهد.

بخش رایتینگ مصاحبه INTERVIEW

 • تسک اول: در تسک اول دو موضوع به داوطلب داده می شود. او باید یکی از موضوع ها را به دلخواه انتخاب کند و در مورد آن 1 تا 3 دقیقه صحبت کند و مصاحبه ی او ضبط می شود. عملکرد داوطلب در بخش های اول تعیین کننده سوالات بخش مصاحبه ویدئویی خواهد بود.
 • تسک دوم: در تسک دوم نیز دو موضوع داده می شود و داوطلب باید در مورد یکی از آنها به دلخواه 3 تا 5 دقیقه یک متن بنویسد.

اسپیکینگ آزمون دولینگو

اسپیکینگ آزمون دولینگو مجموع سوالات مختلفی برای ارزیابی مهارت گفتاری و مکالمه زبان انگلیسی است. بخش اسپیکینگ آزمون دولینگو شامل 3 قسمت است که 25 درصد نمره کلی آزمون را دارد.

 • سوال Read, Then Speak : برای پاسخ دادن به این سوال داوطلب 20 ثانیه برای آماده شدن و خواندن سوال وقت دارد و حداقل 30 ثانیه و حداکثر 90 ثانیه برای پاسخ به سوال فرصت دارد. برای اینکه در این بخش از آزمون دولینگو بتوانید نمره بالایی بگیرید باید از تنوع لغات، گرامر و ساختار زبان استفاده کنید.
 • سوال Listen, Then Speak : در این بخش مهارت‌ های لیسنینگ و اسپیکینگ ارزیابی می شود. شما حداقل 30 ثانیه و حداکثر 1 دقیقه زمان برای صحبت کردن دارید. یک فایل صوتی حرفه ای با لهجه های مختلف زبان انکلیسی مانند کانادایی، آمریکایی، بریتانیایی و استرالیایی پخش می شود و داوطلب باید به سوالی که از او پرسیده شده است با دقت گوش دهد و پاسخ کاملی به اگزمینر بدهد. سوال یک بار پرسیده خواهد شد و اگر داوطلب بخواهد امکان پخش سوال دو بار دیگر نیز وجود دارد، البته برای سوال های طولانی امکان پخش دوباره سوال وجود ندارد. این نوع سوال دو مرتبه در آزمون مطرح می شود که یک مرتبه بعد از رایتینگ 50 کلمه ای و بار دوم قبل از پخش INTERVIEW است. (این سوال از سوال بخش اول سخت تر است.)
 • خواندن جمله با صدای بلند: این بخش ترکیبی از ریدینگ و اسپیکینگ است. در این بخش داوطلب 20 ثانیه فرصت دارد تا متن داخل تصویر را با صدای بلند و با تلفظ و استرس درست بخواند و ضبط و ارسال کند.
 • توصیف عکس به صورت کلامی: این بخش از آزمون دولینگو در هیچ آزمون دیگری وجود ندارد. در این قسمت تصویری داده می شود و داوطلب باید در مورد تصویر حداقل 30 ثانیه صحبت کند. برای اینکه بتوانید نمره این بخش را کسب کنید باید روان صحبت کنید و ارتباط معانی و کلامی جملات و همچنین استفاده از جملات توصیفی برای توصیف افراد و اشیاء را رعایت کنید.

معیارهای نمره دهی به اسپیکینگ دولینگو شامل کاربرد صحیح گرامر، پیچیدگی گرامر، پیچیدگی واژگانی، تنوع واژگانی، مرتبط بودن با تسک، طول پاسخ، سلیس و روان بودن ویژگی های صوتی است و یکی از مهمترین نکات اسپیکینگ دولینگو توجه به معیارهای نمره دهی به سوالات این بخش است.

سوالات لیسنینگ دولینگو

 • لیسنینگ دولینگو شامل سوالات گوش کن و بنویس، گوش کن و صحبت کن و گوش کن و انتخاب کن است و شامل 4 بخش اصلی است:
 • بخش اول لیسنینگ دولینگو: در این بخش از سوالات لیسنینگ واژه هایی با تلفظ ها و لهجه های متفاوت انگلیسی یعنی بریتانیایی، آمریکایی و استرالیایی خوانده می شود و داوطلب باید بتواند تلفظ صحیح را انتخاب کند.
 • بخش دوم سوالات لیسنینگ دولینگو: این بخش بلافاصله بعد از پایان بخش اول لیسنینگ است. در این سوال واژه های بسیاری پخش می شود و داوطلب باید بتواند واژه ها را با املای صحیح انتخاب کند. هر داوطلب برای هر لغت سه مرتبه امکان شنیدن آن را خواهد داشت.
 • بخش سوم سوالات لیسنینگ دولینگو: در بخش سوم، هر آنچه برای داوطلب خوانده می شود را باید با دقت گوش کند و آن را تایپ کند. برای انجام این نوع سوال داوطلب به تمرکز و قدرت فهم کلمات نیاز دارد و داوطلبان باید برای پاسخ دادن به سوال این بخش مهارت شنیداری خود را برای خوب گوش دادن تقویت کنند.
 • بخش چهارم سوالات لیسنینگ دولینگو: در این بخش باید داوطلب با گوش دادن به سوال نسبت به آن سوال صحبت کند. پاسخ باید کاملا متناسب با سوال باشد و در صورت پاسخ اضافه تر از نمره داوطلب کسر خواهد شد. اغلب فایل های صوتی که برای داوطلبان پخش می شود شامل گوش دادن به مکالمات روزمره بین 2 یا چند نفر درباره موضوعات روز است.

گوش دادن مستمر و روزانه به فیلم ها، موسیقی، سخنرانی ها، اخبار و… به زبان انگلیسی یکی از مهمترین نکات لیسنینگ دولینگو برای تقویت مهارت شنیداری است.

ریدینگ آزمون دولینگو

سوالات ریدینگ آزمون دولینگو شامل موارد زیر می باشد:

 • بخش Read and Complete ریدینگ دولینگو: در این سوال داوطلب باید حروف گم شده در کلمات انتخابی را در متن کامل کند. این سوال زبان واژگان، ساخت جمله و ساختارهای گرامری داوطلب را ارزیابی می کند.
 • بخش Read and Select ریدینگ دولینگو: در تسک Read and Select فهرستی از اصطلاحات را در اختیار داوطلب قرار می دهد که برخی از آنها واقعی و برخی دیگر شبه کلمه هستند و داوطلب باید موارد مناسب را انتخاب کند.
 • بخش Read Aloud ریدینگ دولینگو: در این بخش توانایی داوطلب در تلفظ کلمات و درک او از استرس و لحن جمله ارزیابی می شود.
 • بخش Read and Write ریدینگ دولینگو: در این قسمت یک دستور کتبی داده می شود که داوطلب باید حداقل در 50 کلمه پاسخ دهد. با این حال، قدرت انتخاب موضوعی ندارند.
 • بخش Read and Speak ریدینگ دولینگو: این تسک نشانه هایی را در مورد موضوعی که می خواهند داوطلب در مورد آن بحث کند ارائه می دهد. در بخش بخوانید و بگویید، هوش مصنوعی ویدیو را ارزیابی می ‌کند و شما را از نظر روانی، صحت، تلفظ و میزان موثری که می ‌توانید ایده خود را از آنجایی که آزمون با استفاده از دوربین شما فیلم ‌برداری می ‌شود، منتقل کنید، ارزیابی می ‌کند.

تمرین املای صحیح کلمات و یادگیری استفاده درست از کالوکیشن ها از جمله مهمترین نکات ریدینگ دولینگو است که برای جواب دادن به سوالات باید به آنها توجه کنید.

کلوز تست (Cloze Test) ریدینگ آزمون دولینگو

کلوز تست ریدینگ آزمون دولینگو، روشی برای ارزیابی مهارت درک مطلب و دانش لغوی داوطلبان می باشد. در این بخش کلمات از یک قطعه یا عبارت حذف می‌ شوند و از داوطلب خواسته می‌ شود تا جاهای خالی را کامل کند.

هر کلوز تست شامل یک یا چند کلمه جدید است، اما دانستن معنای کلمات جدید اهمیت چندانی ندارد و فقط باید موضوع کلی کلوز تست را متوجه شوید. برای درک موضوع متن باید کل پاراگراف را با دقت بخوانید، چرا که فهمیدن موضوع در پیدا کردن پاسخ درست بسیار کمک می کند.

برای انتخاب بهترین گزینه برای پاسخ دادن به کلوز تست دولینگو، تک تک جواب ها را در جای خالی قرار دهدید تا متوجه شوید کدام گزینه مطابقت بیشتری با معنای جمله دارد، در واقع یکی از بهترین تکنیک ها حذف گزینه های اشتباه است. می توانید گزینه های کاملا غلط را حذف کنید تا سریع تر به جواب برسید.

مدت اعتبار آزمون دولینگو چقدر است؟

آزمون دولینگو از جمله آزمون هایی است که مدت اعتبار آن محدود است و مدرک آن فقط 2 سال اعتبار دارد و پس از این مدت اعتبار آن به پایان می رسد و در صورتی که داوطلب نیاز به ارائه مدرک دولینگو داشته باشد باید مجددا در آزمون شرکت کند و مدرک جدیدی دریافت نماید.

اعلام نتایج آزمون دولینگو

نتایج آزمون دولینگو نسبت به سایر آزمون های زبان انگلیسی زودتر اعلام می شود و نتایج آزمون 48 ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام شده و در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

برای اینکه بتونی یک مهاجرت تحصیلی موفق رو تجربه کنی، باید بدونی باید در کدوم آزمون زبان بین المللی شرکت کنی، برای دریافت راهنمایی در این باره ما کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا را به شما معرفی می کنیم.

تعداد دفعات شرکت در آزمون دولینگو چقدر است؟

مانند آزمون های زبان تافل و آیلتس که داوطلبان در صورت عدم کسب نمره ی دلخواه می توانند چندین مرتبه در آزمون شرکت کنند، امکان شرکت مجدد در آزمون دولینگو نیز وجود دارد و داوطلبان می توانند هر چند مرتبه که بخواهند در آزمون شرکت کنند و در این خصوص محدودیتی وجود ندارد، اما حداکثر تعداد دفعات مجاز در یک ماه دو مرتبه است، یعنی داوطلبان تنها دو بار در ماه می توانند در آزمون دولینگو شرکت کنند.

یکی از آزمون های معتبر و مورد پذیرش بیشتر دانشگاه های جهان آزمون آیلتس است ، اگر درباره انواع آزمون آیلتس مانند آیلتس لایف اسکلیز یا اطلاع از شرایط و مراحل نحوه برگزاری آزمون آیلتس آکادمیک نایز به مشاوره و کسب اطلاعات داری می تونی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشی تا درباره اهمیت آزمون آیلتس در اپلای از آخرین اخبار و اطلاعات اپلای تحصیلی یا مهاجرت شغلی مطلع بشی!

نحوه ثبت نام در آزمون دولینگو

پیش از ثبت نام در آزمون دولینگو باید ابتدا مدارک مورد نیاز را تهیه کنید که شامل پاسپورت و مدارک شناسایی عکس دار است و سپس اقدام به ثبت نام در آزمون دولینگو بنمایید.

مراحل ثبت نام در آزمون دولینگو به ترتیب زیر می باشد:

1- ابتدا وارد سایت رسمی دولینگو به آدرسenglishtest.duolingo.com  شوید و در بالای صفحه، گزینه‌ sign up  را کلیک کنید. سپس اطلاعات خود را که شامل ایمیل و سن است وارد کنید و یک رمز عبور برای حساب کاربری خود تعیین کنید.

2- در این مرحله می توانید با نام کاربری و اکانت خود وارد سایت دولینگو ‌شوید. در صفحه ‌ی اول سه گزینه Try the test (امتحان کردن)، Purchase the test (خرید آزمون)، Take the test (شرکت در آزمون) وجود دارد.

با انتخاب گزینه Try the test می توانید در یک آزمون آزمایشی دولینگو شرکت کنید که مدت زمان آن 15 دقیقه است و با شرکت در آزمون آزمایشی با نحوه برگزاری آزمون اصلی دولینگو بیشتر آشنا می شوید و شرکت در این آزمون فرصت خوبی برای بررسی امکانات و تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون اصلی است.

در صورتی که گزینه Purchase the test را انتخاب کنید وارد صفحه ی خرید آزمون می شوید. در صفحه جدیدی که باز می شود دو گزینه تک آزمون و دو آزمون وجود دارد. با انتخاب گزینه تک آزمون می توانید فقط یک بار آزمون بدهید و با انتخاب گزینه دو آزمون می توانید دو بار در آزمون دولینگو شرکت کنید.

پس از انتخاب گزینه مورد نظر باید هزینه آزمون را با یکی از کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت و مستر کارت پرداخت کنید. هزینه‌ شرکت در تک آزمون 59 دلار است و هزینه‌ شرکت در دو آزمون در مجموع 97 دلار است.

3- بعد از خرید حق شرکت در آزمون دولینگو، در صفحه‌ اول وبسایت دولینگو، گزینه‌ ی Take the test فعال می ‌شود و با انتخاب این گزینه می توانید وارد مرحله ی شرکت در آزمون شوید.

ووچر آزمون دولینگو

آزمون دولینگو مانند تافل و آیلتس از جمله آزمون های زبان انگلیسی بین المللی بشمار می رود، از این رو نحوه پرداخت هزینه آزمون مانند سایر آزمون های بین المللی از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت و مستر کارت امکان پذیر است؛ اما راه دیگری نیز برای پرداخت هزینه آزمون دولینگو بدون داشتن کارت های اعتباری بین المللی وجود دارد، آن هم تهیه ووچر آزمون دولینگو می باشد.

شما می توانید با تهیه ووچر دولینگو بدون داشتن حساب بانکی بین المللی هزینه آزمون را به صورت آنلاین پرداخت کنید. ووچر دولینگو یک کارت الکترونیکی است که روی آن اطلاعاتی به صورت کد وجود دارد؛ به وسیله ی کد ووچر می ‌توانید از اعتبار آن کارت ووچر برای پرداخت هزینه آزمون استفاده کنید.

مقررات شرکت در آزمون دولینگو

داوطلبان هنگام شرکت در آزمون دولینگو باید مقرراتی را در خصوص انجام این آزمون رعایت کنند، در غیر این صورت نتیجه ی آزمون تایید نخواهد شد و هزینه ی آن نیز مسترد نمی شود و ممکن است داوطلب با عدم رعایت مقررات، امکان شرکت مجدد در آزمون را از دست بدهد.

تجهیزات لازم و مقررات شرکت در آزمون دولینگو عبارتند از:

* شناسنامه یا گذرنامه ی داوطلب

* داشتن کارت اعتباری برای پرداخت هزینه

* اینترنت پرسرعت که در هنگام شرکت در آزمون قطع نشود.

* یک کامپیوتر یا لپ ‌تاپ که دارای دوربین جلو، میکروفون و مرورگر Chrome یا Opera باشد.

* داوطلب فقط می تواند از مرورگرChrome یا Opera برای شرکت در آزمون استفاده کند و مرورگرهای دیگر مجاز نمی باشد.

آزمون تولک و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

* استفاده از افزونه ‌های Plug-in یا Add-on مانند Grammarly بر روی مرورگر غیر مجاز است. داوطلب باید در هنگام شروع آزمون، افزونه ها را غیر فعال کند.

* استفاده از کروم بوک، تبلت و آی پد و سایر سیستم های هوشمند برای شرکت در آزمون ممنوع است.

* استفاده از تلفن همراه توسط داوطلب در زمان شرکت در آزمون تقلب محسوب شده و داوطلب از شرکت مجدد در آزمون محروم خواهد شد.

* یادداشت برداری ممنوع است.

* محل قرارگیری دوربین بسیار اهمیت دارد و باید در مرکز و قسمت بالای مانیتور باشد و دوربین نباید در کنار کامپیوتر و یا روی میز گذاشته شود.

آزمون OET  تضمینی

* داوطلب باید در هنگام شرکت در آزمون در اتاقی روشن و ساکت باشد و با شخص دیگری صحبت نکند.

* صورت داوطلب باید بدون پوشش مانند کلاه، عینک و غیره باشد و کاملا در مقابل دوربین قرار بگیرد.

* داوطلب حق استفاده از هدفون و ایرپاد را نخواهد داشت.

* داوطلب در هنگام پاسخگویی به سوالات اجازه ی نگاه کردن به اطراف را ندارد و فقط باید به صفحه ی مانیتور خود نگاه کند و تنها می تواند در زمان تایپ کردن به صفحه کلید نگاه کند.

برای اینکه مطمئن شوند، داوطلب کلیه مقررات شرکت در آزمون را رعایت کرده است، در پایان آزمون، یک ناظر ویدیو تست داوطلب را بررسی می کند.

معیار های نمره دهی به آزمون دولینگو

نمره دهی آزمون زبان دولینگو بر اساس چهار معیار تعیین می ‌شود:

1- ارزیابی مهارت های شنیداری و گفتاری

2- ارزیابی مهارت های گفتاری و شنیداری

3- ارزیابی مهارت های نوشتن و خواندن

4- ارزیابی مهارت های شنیدن و خواندن

جهت کسب مشاوره و دریافت راهنمایی درباره آزمون دولینگو تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

سیستم نمره دهی در آزمون دولینگو

سیستم نمره دهی در آزمون دولینگو به این صورت است که نتیجه آزمون داوطلبان از نمره 10 تا 160 و در 4 سطح مشخص می شود.

سطح بندی نمره دولینگو به صورت زیر می باشد:

 • سطح پایه (Basic) نمره 10 تا 55 (سطح A1/A2): در این سطح داوطلب توانایی درک لغات و عبارات اساسی انگلیسی در سطح ابتدایی و پایه را دارد.
 • سطح متوسط  (Intermediate)نمره 60 تا 85 (سطح B1): داوطلب توانایی درک نکات و اطلاعات اصلی یک مقاله و سخنرانی درباره موضوعات روزمره را در سطح متوسط دارد. در این سطح داوطلب می تواند اهداف، انتخاب ها و تجربیات خود را هر چند با مکث باشد را بیان کند.
 • سطح بالاتر از متوسط (Upper-Intermediate) نمره 90 تا 115 (سطح B2): داوطلب می تواند با یک سخنران ماهر ارتباط برقرار کند و در مورد موضوعات در سطح پیشرفته صحبت کند.
 • سطح پیشرفته (Advanced) نمره 120 تا 160 (سطح C1/C2): داوطلب توانایی درک زبان و نوشتار متون ‌های تخصصی زبان انگلیسی و همچنین توانایی درک زبان ضمنی، تجسمی، عمل گرا و اصطلاحی (انگلیسی مکتوب) در سطح فوق پیشرفته را دارد. در این سطح داوطلب می تواند به خوبی در موقعیت های مختلف علمی، اجتماعی و حرفه ای از زبان انگلیسی به طور موثر استفاده کند.

منابع آزمون دولینگو

مهمترین منابع آزمون دولینگو عبارتند از:

 • کتاب Oxford English Grammar: این کتاب یکی از معروف ترین کتاب های گرامر زبان انگلیسی است که مطالعه ی آن برای تقویت بخش های گرامری و نوشتاری آزمون دولینگو بسیار مفید است و در سال 1996 منتشر شده است.
 • مجموعه کتاب ‌های English Grammar In Use: این مجموعه کتاب های تمرین گرامر انگلیسی توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده است و یکی از منابع آموزش گرامر در برخی دانشگاه ها و موسسات زبان بشمار می رود.
 • کتاب Practical English Usage: این کتاب یکی دیگر از کتاب های مفید برای یادگیری و تمرین گرامر انگلیسی در سطح متوسط و پیشرفته است که در سال 1860 توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده است و مطالعه این کتاب برای زبان آموزان مبتدی مناسب نمی باشد.
 • کتاب Cobuild English Grammar: یکی از ویژگی های شاخص این کتاب آشنایی زبان آموزان با تفاوت های گرامر انگلیسی و آمریکایی است. مطالعه ی این کتاب علاوه بر یادگیری و تقویت گرامر به تقویت مهارت های رایتینگ و اسپیکینگ نیز کمک می کند.
 • کتاب Oxford Practice Grammar With Answers: این کتاب برای تمرین گرامر زبان انگلیسی در سطح متوسط و بالاتر طراحی شده است، از این رو مطالعه ی این کتاب برای زبان آموزان مبتدی مناسب نمی باشد. با تقویت گرامر شما می توانید به راحتی به سوالات بخش رایتینگ و سایر سوالات جواب بدهید، در واقع تقویت گرامر یکی از مهمترین نکات رایتینگ دولینگو است.
 • مجموعه کتاب‌ های Oxford Word Skills: این مجموعه کتاب ها برای تقویت بخش لغات انگلیسی طراحی شده است و دارای سطح بندی می باشد. همچنین به همراه این مجموعه، فایل های صوتی نیز ارائه می شود، بنابراین مطالعه کتاب ها و گوش دادن به فایل های صوتی به تقویت مهارت لیسنینگ و تلفظ کلمات نیز کمک می کند.
 • مجموعه‌ کتاب ‌های Active Skills For Reading: این کتاب برای تقویت مهارت ریدینگ در پنج جلد از مبتدی تا پیشرفته ارائه شده است. با مطالعه ی این کتاب با لغات و اصطلاحات جدید بیشتر آشنا می شوید و دامنه لغات شما وسیع تر می شود. همان طور که می دانید گسترش دامنه لغات یکی از مهمترین نکات اسپیکینگ دولینگو و سایر سوالات آزمون است.
 • مجموعه کتاب های English Vocabulary In Use: این کتاب یکی از بهترین منابع یادگیری لغات انگلیسی است که توسط انتشارات کمبریج در 4 سطح ارائه شده است.
 • مجموعه کتاب ‌های Tactics for Listening: این کتاب های برای یادگیری و تقویت مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی رد سطح مبتدی طراحی شده است. با مطالعه این کتاب با لغات و اطلاحات متداول آشنا می شوید و موجب می شود درک بیشتری از مکالمات داشته باشید. برای جواب دادن به سوالات لیسنینگ دولینگو مطالعه این کتاب بسیار کمک کننده است. در واقع مطالعه منابع مناسب برای تقویت لیسنینگ یکی از مهمترین نکات لیسنینگ دولینگو برای کسب نمره بالا است.
 • کتاب Inside Reading 4: این کتاب با ارائه متون متنوع یکی از منابع مفید برای تقویت مهارت های ریدینگ در سطح پیشرفته می باشد.
 • کتاب  Q skills for success Reading & Writing 4: این کتاب برای تقویت مهارت های ریدینگ و رایتینگ زبان انگیسی در سطح پیشرفته طراحی شده است و دارای تمرینات و متون پیچیده تری می باشد و مطالعه این کتاب برای تقویت مهارت خواندن و نوشتن زبان آموزان در سطح پیشرفته بسیار مفید است.
 • دوره‌ های آموزشی آنلاین: یکی دیگر از منابع مفید برای تقویت مهارت های زبان انگلیسی برای شرکت در آزمون دولینگو شرکت در دوره های آموزشی آنلاین یا استفاده از پلتفرم های آموزش زبان آنلاین مانند پلتفرم دولینگو است.

آزمون آزمایشی دولینگو

آزمون آزمایشی دولینگو برای اولین بار در ایران توسط مرکز ایران بریتانیا به صورت آنلاین و منطبق با آزمون اصلی در سایت ایران بریتانیا و زیر نظر مرکز دولینگو برگزار می شود.

به دلیل اینکه آزمون دولینگو منابع کمتری نسبت به سایر آزمون ها دارد، از این رو شرکت در آزمون آزمایشی دولینگو برای آشنایی با نمونه سوالات و نحوه برگزاری آزمون بسیار مفید خواهد بود.

آزمون آزمایشی دولینگو همانند آزمون اصلی در تمام ساعات شبانه روز و همه ی روزهای سال برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر زمان و مکانی در این آزمون شرکت کنند و محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون آزمایشی وجود ندارد.

همچنین آزمون آزمایشی دولینگو کاملا رایگان برگزار می شود و داوطلبان فقط هزینه ی کمی برای تصحیح سوالات و مشاوره در خصوص اشکالات داوطلب پرداخت می کنند.

تفاوت آزمون آزمایشی دولینگو با آزمون اصلی

همان طور که گفته شد آزمون آزمایشی دولینگو منطبق با آزمون اصلی است و از کیفیت بالایی برخوردار است و داوطلبان می توانند با شرکت در این آزمون با نمونه سوالات و ساختار آزمون آشنا شوند و آمادگی لازم برای شرکت در آزمون اصلی را به دست آورند و از این رو احتمال موفقیت داوطلب و کسب امتیاز بالاتر در آزمون اصلی بیشتر خواهد شد. اما با این وجود آزمون آزمایشی دولینگو تفاوت هایی با آزمون اصلی دارد که به شرح زیر می باشد:

1- آزمون آزمایشی دولینگو در 15 دقیقه برگزار می شود، اما مدت زمان شرکت در آزمون اصلی 1 ساعت است.

2- آزمون آزمایشی بر خلاف آزمون اصلی تطبیقی نیست. در آزمون اصلی سوالات مطرح شده در بخش های بعدی به پاسخ های داوطلب در بخش های قبلی بستگی دارد و هر چه داوطلب سوالات را بهتر جواب بدهد، سوالات بخش های بعدی سخت تر خواهد شد.

3- تعداد دفعات تکرار بخش‌ های مختلف در آزمون اصلی دولینگو با توجه به سطح داوطلب تغییر می کند و حداکثر هفت بار تکرار می ‌شود، اما در آزمون آزمایشی تعداد سوالات کمتر است.

4- آزمون اصلی دارای چهار بخش Speaking است که دو بخش Speaking شنیداری و توصیف تصویر گفتاری در آزمون آزمایشی وجود ندارد.

5- امتیاز آزمون آزمایشی دولینگو بین 85 تا 110 است، اما امتیاز آزمون اصلی یک عدد مضرب 5 بین 10 تا 160 می باشد و در آزمون اصلی چهار ریز نمره نیز ارائه می شود.

6- در آزمون آزمایشی بخش های writing و speaking تصحیح نمی‌ شود و امتیازی برای آن در نظر گرفته نشده است.

تفاوت آزمون زبان دولینگو با آزمون تافل و آیلتس

آزمون های دولینگو، تافل و آیلتس هر سه آزمون های بین المللی زبان انگلیسی هستند که هدف از برگزاری آنها، ارزیابی داوطلب در مورد چهار مهارت زبان انگلیسی یعنی خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن است، اما آزمون دولینگو نسبت به آزمون های تافل و آیلتس مزایایی دارد که به آنها اشاره می کنیم:

* هزینه ی آزمون دولینگو بسیار کمتر از آزمون تافل تضمینی و آیلتس است.

* آزمون دولینگو در 24 ساعت شبانه روز و همه ی روزهای سال برگزار می شود، اما آزمون تافل و آیلتس هر 10 روز یک بار برگزار می شوند.

* مدت زمان انجام آزمون دولینگو بسیار کمتر از آزمون تافل و آیلتس است. مدت زمان انجام آزمون دولینگو یک ساعت و آزمون کتبی آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه و آزمون تافل 4 ساعت است.

* نتایج آزمون دولینگو 48 ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می شود، اما نتایج آزمون های تافل و آیلتس بین 10 تا 13 روز اعلام می شود.

* داوطلب می تواند کارنامه ی آزمون دولینگو را بدون پرداخت هزینه به هر تعداد که بخواهد به دانشگاه های مختلف ارسال کند، اما کارنامه ی آزمون تافل را 4 و آزمون آیلتس را 5 مرتبه می تواند به دانشگاه ها ارسال کند و تعداد بیشتر شامل پرداخت هزینه از سوی متقاضی می باشد.

* آزمون دولینگو به صورت آنلاین و آزمون تافل و آیلتس به صورت حضوری برگزار می شوند.

جهت دریافت مشاوره درباره آزمون های زبان مهاجرت مانند آزمونLSAT ، آزمون USMLE ،آزمون پرومتریک، آزمون ناتی و سایر آزمون های مورد نیاز هدف شغلی و تحصیلی خود می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید.

5 نکته مهم در آزمون دولینگو

5 نکته مهم در آزمون دولینگو عبارتند از:

 • دایره لغات خود را گسترش دهید: سعی کنید لغات جدید و بیشتری را یاد بگیرید. هر چه دایره لغات وسیعی داشته باشید و لغات بیشتری را بدانید آسان تر می توانید به سوالات مختلف به خصوص سوالات رایتینگ و اسپیکنیگ را پاسخ دهید.
 • هر روز به انگلیسی گوش کنید: یکی از مهارت هایی که در آزمون دولینگو مورد ارزیابی قرار می گیرد، مهارت لیسنینگ است که مهارت شنیداری زبان انگلیسی را ارزیابی می کند برای تقویت مهارت شنیداری باید هر روز به انگلیسی گوش کنید. برای تمرین می توانید از کانال ‌های آنلاین خبری و گوش دادن به رادیوی انگلیسی و… استفاده کنید.
 • دقت به مهمترین نکات گرامری: اشتباهات گرامری یکی از مهمترین عامل در کاهش نمره داوطلبان در آزمون دولینگو است و دقت به نکات گرامری و استفاده صحیح از گرامر و دستور زبان انگلیسی کمک می کند تا بتوانید نمره بالاتری در آزمون کسب کنید. برخی نکات گرامری مهم مانند استفاده صحیح از زمان ها، استفاده از شکل صحیح افعال، استفاده صحیح از قیدها، استفاده صحیح از صفت ها
 • دقت به اشتباهات رایج در آزمون: برخی اشتباهات رایج در پاسخ دادن به سوالات وجود دارد که با شناخت آنها می توانید نتیجه ی بهتری را بگیرید مانند اشتباهات رایج در استفاده از اجزای جمله، اشتباهات رایج در تطابق فعل و فاعل، اشتباهات رایج در بکار بردن مخفف، استفاده از شکل صحیح فعل، اشتباه در استفاده از کلمات ربط و…
 • زمان خود را مدیریت کنید: همان طور که می دانید برای پاسخ دادن به سوالات وقت زیادی ندارید و زمان شما برای فکر کردن و انتخاب پاسخ درست محدود است، از این رو باید مدیریت زمان را یاد بگیرید تا بتوانید در مدت 60 دقیقه که در اختیار شما قرار می گیرد، بتوانید به تمام سوالات پاسخ بدهید و وقت کم نیاورید، بهترین راهکار برای مدیریت زمان این است که در موقع تمرین کردن و آمادگی برای شرکت در آزمون دولینگو با ساعت تمرین کنید و مدت زمان جواب دادن به سوالات را در مدت تعیین شده تمرین کنید.

معادل نمره دولینگو با آزمون آیلتس و تافل

آزمون آیلتس و تافل از جمله مهمترین آزمون های بین المللی و معتبر زبان انگلیسی هستند که مدرک آنها مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه های معتبر و مراکز علمی در دنیا می باشد و بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی دانشجویان خارجی برای اپلای تحصیلی مدرک آزمون آیلتس یا تافل را درخواست می کنند و نمره این دو آزمون را بهترین ملاک ارزیابی و سنجش سطح زبان انلگیسی متقاضیان می دانند، از این رو به دلیل اهمیت نمره آزمون تافل تضمینی و آیلتس برای اپلای تحصیلی و سایر اهداف مهاجرتی، نمره دولینگو را با نمره آزمون آیلتس و تافل در جدل زیر مقایسه می کنیم.

معادل نمره دولینگو با آزمون آیلتس و تافل

آزمون دولینگو

آزمون تافل

آزمون دولینگو

آزمون آیلتس

25-10

0

10

1.5

30

1

15

2

35

4-2

25-20

2.5

40

8-5

40-30

3

50

13-9

50-45

3.5

60

23

60-55

4

65

29-24

70-65

4.5

70

34-30

80-75

5

75

40-35

90-85

5.5

80

46-41

100-95

6

85

52-47

110-105

6.5

90

58-53

120-115

7

95

64-59

130-125

7.5

100

69-65

140-135

8

105

75-70

150-145

8.5

110

81-76

160-155

9

115

86-82

 

 

120

92-87

 

 

125

97-93

 

 

130

103-98

 

 

135

108-104

 

 

140

112-109

 

 

145

116-113

 

 

150

118-117

 

 

155

119

 

 

160

120

 

 

مانند ووچر آزمون تافل پرداخت هزینه آزمون دولینگو نیز از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند. 

نوع پرسش‌هایی که در بخش‌های بعدی مطرح می‌شوند، بر مبنای میزان عملکرد شما در بخش‌های قبلی است. بنابراین، هر چقدر سؤال‌های ابتدای آزمون را بهتر پاسخ دهید، در بخش‌های بعدی سؤال‌های سخت‌تری برای شما در نظر گرفته خواهد شد و معیار ارزیابی شما بر این اساس خواهد بود. بنابراین، بهتر است سطح زبان انگلیسی خود را بهبود دهید.

آزمون دولینگو تا دو سال اعتبار دارد.

برای آزمون دولینگو فقط ۴۹ دلار باید پرداخت کنید.

نتیجه آزمون ۴۸ ساعت بعد از برگزاری ازمون اعلام می‌شود.

 • پاسپورت یا شناسنامه
 • ۶۰ دقیقه زمان برای شرکت در آزمون
 • اتاقی روشن و بی‌سروصدا
 • اینترنت مطمئن و پرسرعت
 • یک دستگاه کامپیوتر یا لپ‌تاپ مجهز به دوربین جلو، میکروفون و مرورگر «Chrome» یا «Opera»
 • داشتن کارت اعتباری برای پرداخت هزینه

برای آشنایی با‌ آزمون دولینگو، می‌توانید به وب‌سایت رسمی آن مراجعه کنید و در آزمون آزمایشی رایگان (Practice Test) شرکت کنید

5/5 - (15 امتیاز)

12 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز اینکه مدرک آزمون دولینگوی آنلاین برای چه دانشگاهی در کانادا قابل پذیرش و قبول است تنها در مکاتبه با همان دانشگاه مشخص می شود.

  1. سلام دوست عزیز اینکه مدرک آزمون دولینگوی آنلاین برای چه دانشگاهی در ایتالیا قابل پذیرش و قبول است تنها در مکاتبه با همان دانشگاه مشخص می شود.

 1. سلام لطفا از تجربه آزمون دولینگو هم توی سایتتون مطلب بذارید اینکه اگر موفق نشدیم چی میشه؟

  1. سلام تعداد بیشماری از این تجربه ها در کارتابل کاری شرکت مهاجرتی هومان ویزا قابل دسترسی و ملاحظه متقاضیان است

  1. سلام بله در سراسر ایران خدمات آزمون دولینگوی تضمینی از طریق شرکت مهاجرتی هومان ویزا قابل ارائه و دسترسی است.

  1. سلام توصیه نمی کنیم از مراجعی که این نوع فعالیت ها را انجام میدهند به خرید مدرک دولینگو اقدام کنیدف با آزمون دولینگوی تضمینی شرکت مهاجرتی هومان ویزا مسیر بهتر و بی خطرتری را تجربه خواهید کرد.

 2. سلام وقت بخیری شما شبیه سازی آزمون دولینگو هم در موسسه تون دارید؟ مثل ازمون ازمایشی دولینگو؟

  1. سلام بله دوست عزیز ما یک نمونه و نسخه آزمایشی آزمون دولینگو را قبل از آزمون اصلی حتما برای کلاینتها برگزار می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×