فهرست مطالب

ساختار آزمون دولینگو

آزمون صد در صد تضمینی دولینگو (دولینگو هوم ادیشن تضمینی) 

ساختار آزمون دولینگو شامل سه بخش است و سوالات آزمون مهارت های اصلی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کنند و مدت زمان انجام آزمون دولینگو 60 دقیقه است.

آزمون دولینگو (Duolingo)

آزمون دولینگو یک آزمون بین ‌المللی زبان انگلیسی است که برای ارزیابی مهارت زبان و به صورت آنلاین برگزار می شود و برای شرکت در این آزمون نیاز به حضور داوطلبان در جلسه نمی باشد. از مزایای شرکت در آزمون دولینگو نداشتن محدودیت زمانی برای شرکت در آزمون است و داوطلب می تواند به صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه روز و در تمام روزهای سال در هر مکانی که باشد، در این آزمون شرکت کند. همچنین داوطلبان یک ساعت برای پاسخگویی به سوالات فرصت دارند و نتایج آزمون 48 ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می شود و همچنین مدت اعتبار آن دو سال است.

امروزه داشتن مدرک دولینگو از اهمیت ویژه ای برخوردار است و طی چند سال اخیر ارائه ی مدرک زبان دولینگو یکی از شرایط پذیرش دانشگاه ها و مراکز آموزشی در سراسر دنیا است.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون آیلتس، آزمون ناتی، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ساختار آزمون دولینگو

آزمون دولینگو مانند آزمون آیلتس و تافل تضمینی برای ارزیابی داوطلبان در خصوص چهار مهارت زبان انگلیسی Listening (شنیدن)، Speaking (صحبت کردن)، Writing (نوشتن) و reading (خواندن) طراحی و از بخش های مختلفی تشکیل شده است. برخلاف آزمون تافل و آیلتس که مهارت ها در بخش های جداگانه ای مطرح می شود، در آزمون دولینگو مهارت ها در یک آزمون و بدون بخش بندی انجام می شود.

آزمون دولینگو یک آزمون زبان تطبیقی است که سوالات مطرح شده در بخش های بعدی به نحوه ی پاسخگویی و عملکرد داوطلب در بخش های قبلی بستگی دارد، یعنی هر چه داوطلب به سوالات اول بهتر پاسخ دهد، سوالات بخش های بعدی سخت تر خواهد بود. اطلاع از 5 نکته مهم در آزمون دولینگو به متقاضیان کمک می کند تا با شناخت و رفع نقاط ضعف خود در برگزاری آزمون اصلی بهترین نتیجه را کسب کنند.

ساختار آزمون دولینگو (Duolingo) شامل سه بخش است و سوالات آزمون مهارت های اصلی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کنند و مدت زمان انجام آزمون دولینگو 60 دقیقه است.

برای آزمون دولینگو ۱۲ نوع سوال مختلف طراحی شده است که ۱۰ نوع سوالات در بخش تطبیقی Adaptive بوده و دو نوع دیگر در انتهای آزمون قرار دارند. تمامی سوالات در نمره دهی دولینگو موثر ولی دو بخش آخر در اختیار دانشگاه ها قرار می گیرد.

همچنین در سیستم نمره دهی در آزمون دولینگو نتیجه آزمون از 10 تا 160 نمره دارد و در بازه های 10 تا 55 (سطح پایه)، 60 تا 85 (سطح متوسط)، 90 تا 115 (سطح بالای متوسط) و 120 تا 160 (سطح پیشرفته) طبقه بندی می شود.

در خصوص ساختار آزمون دولینگو باید بدانید پس از اعمال تغییرات جدید در آزمون دولینگو از 2 آوریل 2024، یک سوال تعاملی در بخش رایتینگ و یک سوال Fill in the Blanks (جای خالی را پر کنید) به سوالات آزمون دولینگو اضافه شده است و تغییراتی نیز در بخش Read and Select به وجود آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

بخش های آزمون دولینگو

آزمون دولینگو شامل سه بخش است:

 1. بخش اول (Quick Setup): در بخش اول داوطلبان با قوانین آزمون دولینگو آشنا می شوند و مدت زمان این بخش 10 دقیقه است.
 2. بخش دوم (Adaptive Questions: در بخش دوم سوالات تطبیقی طراحی شده است و مدت زمان پاسخ به سوالات در بخش تطبیقی 25 دقیقه است.
 3. بخش سوم (Video Interview Writing Sample): این بخش شامل دو تسک، انجام یک مصاحبه ویدئویی و نوشتن یک نمونه رایتینگ است و مدت زمان پاسخ دادن به سوالات در بخش سوم 10 دقیقه است.

شرکت در آزمون آزمایشی دولینگو، شرکت در کلاس های آمادگی دولینگو، مطالعه منابع آزمون دولینگو، گسترش دایره لغات انگلیسی و…. از جمله مهمترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آزمون دولینگو است.

متقاضیان کسب نمره بالا در بخش ریدینگ آزمون دولینگو با اطلاع از مهمترین نکات ریدینگ آزمون دولینگو می توانند با شناخت و رفع نقاط ضعف خود در آزمون اصلی بهترین نتیجه را دریافت نمایند.

بخش اول (Quick Setup) آزمون دولینگو

در بخش اول داوطلبان با قوانین آزمون دولینگو آشنا می شوند و مدت زمان این بخش 10 دقیقه است. دوربین، میکروفون و نرم افزارهای امتحان دهنده و داوطلب چک می شوند و داوطلب باید از صورت و صفحه اول پاسپورت خود به صورت مجزا عکس بگیرد، سپس اطلاعات خود شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد خود را مطابق با پاسپورت وارد نماید.

برای دریافت بهترین راهکارها در خصوص کسب نمره بالا در آزمون دولینگو شرکت مهاجرتی هومان ویزا بهترین کارشناسان را به شما معرفی می کند.

بخش دوم (Adaptive Questions) آزمون دولینگو

در بخش دوم سوالات تطبیقی طراحی شده است و بیشتر مدت زمان آزمون مربوط به این بخش است. مدت زمان پاسخ به سوالات در بخش تطبیقی 25 دقیقه است. در بخش تطبیقی میزان سختی سوالات به عملکرد داوطلب در پاسخگویی به سوالات قبلی وابسته است.

در بخش تطبیقی مهارت داوطلبان در زمینه واژگان انگلیسی، تلفظ و بیان لغات انگلیسی با استرس و آهنگ درست، نحوه نگارش و قرارگیری کلمات و عبارات به صورت درست در جمله، مهارت‌ های خواندن، نوشتن و گوش دادن. پاسخ دو سوال آخر، شامل یک بخش نوشتاری در پنج دقیقه و در بخش گفتاری ۳۰ تا ۹۰ ثانیه می باشد.

بخش سوم (Video Interview Writing Sample) آزمون دولینگو

این بخش شامل دو تسک، انجام یک مصاحبه ویدئویی و نوشتن یک نمونه رایتینگ است و مدت زمان پاسخ دادن به سوالات بخش سوم 10 دقیقه است. در بخش اول، دو موضوع داده می شود و داوطلب باید یکی را انتخاب کرده و در مقابل دوربین به صورت شفاهی به مدت ۱ تا ۳ دقیقه، در مورد آن موضوع صحبت کند. در بخش دوم نیز دو موضوع داده می شود و داوطلب باید یکی را انتخاب کند و در مدت زمان ۳ تا ۵ دقیقه پاسخ خود را به صورت یک متن بنویسد. عملکرد داوطلبان در بخش سوالات تطبیقی، تعیین کننده سوالات بخش مصاحبه ویدئویی و نمونه رایتینگ است.

انواع سوالات آزمون دولینگو

برای آزمون دولینگو ۱۲ نوع سوال مختلف طراحی شده است که ۱۰ نوع سوالات در بخش تطبیقی Adaptive بوده و دو نوع دیگر در انتهای آزمون قرار دارند.

 • پر کردن جاهای خالی در متن: در این نوع سوالات متنی با جاهای خالی به داوطلبان داده می شود و برای هر جای خالی تعدادی کلمه پیشنهاد می‌ شود و داوطلبان باید از میان کلمات داده شده، جواب مناسب را انتخاب کنند.
 • انتخاب واژه انگلیسی: این بخش شامل دو نوع سوال است در بخش اول که به صورت کتبی است چند کلمه به داوطلبان داده می شود که بعضی از آنها واژه های واقعی انگلیسی و بعضی به ظاهر انگلیسی هستند و داوطلبان باید بتوانند واژه های انگلیسی صحیح تشخیص بدهند. در بخش دوم که صوتی است، تعدادی واژه انگلیسی واقعی و شبه انگلیسی به صورت فایل صوتی به داوطلبان داده می ‌شود و آنها باید واژه انگلیسی صحیح را تشخیص داده و بر روی آن کلیک کنند.
 • گوش بدهید و بنویسید: در این بخش مهارت های گوش دادن و نوشتن داوطلبان ارزیابی می شود. در این بخش باید به یک جمله انگلیسی گوش دهید و آن را کلمه به کلمه بنویسید. این جمله را تا سه بار می ‌توانید پخش کنید و یک دقیقه فرصت دارید تا این جمله را گوش دهید و بنویسید. جملات بعدی به تدریج طولانی ‌تر می شوند و شما باید تمام کلمات یک جمله را بتوانید به خاطر بسپارید.

گوش دادن مستمر و روزانه به فیلم ها، موسیقی، سخنرانی ها، اخبار و… به زبان انگلیسی یکی از مهمترین نکات لیسنینگ دولینگو برای تقویت مهارت شنیداری است.

 • بلند بخوانید: در این نوع سوال باید جمله‌ ای که در گیومه نوشته شده را با صدای بلند بخوانید. این سوال مهارت های خواندن، گوش دادن و تولید جمله را ارزیابی می کند.
 • سوالات نوشتاری (توصیف تصویر): در این بخش برای ارزیابی مهارت نوشتاری داوطلبان سه تصویر داده می شود و 60 ثانیه فرصت دارید یک یا چند جمله در توصیف آن بنویسید. برای پاسخ دادن به سوالات رایتینگ بهتر است هر روز نوشتن متن های انگلیسی با موضوعات مختلف را تمرین کنید در واقع نوشتن روزانه یکی از مهمترین نکات رایتینگ دولینگو بشمار می رود.
 • ریدینگ تعاملی: دارای پنج نوع سوال متفاوت است. دواطلبان باید به سوالات دو متن متفاوت پاسخ دهند. هر متن با توجه به میزان سختی، دارای ۵ الی ۱۰ جمله است و داوطلبان برای پاسخ دادن به 6 سوال 7 یا 8 دقیقه فرصت دارند. سوالات این بخش شامل سوالات تکمیل جملات، سوالات تکمیل متن، سوالات هایلات کردن پاسخ، سوالات درک ایده، سوالات تشخیص عنوان متن
 • بخش مکالمه: بخش مکالمه (Conversation) آزمون دولینگو در 2 بخش طراحی شده است. بخش اول مکالمه با یک استاد دانشگاه درباره‌ موضوعات مرتبط با دانشگاه است و بخش دوم مکالمه با یک دوست یا همکلاسی است. در هر یک از بخش های مکالمه داوطلبان باید به 5 یا 6 سوال در مدت 4 دقیقه پاسخ بدهند. در مرحله اول بخش مکالمه وقتی آماده بودید، بروی گزینه Start کلیک کرده تا وارد اولین بخش مکالمه شوید. سپس روی آیکون مورد نظر کلیک کنید تا بتوانید جمله طرف مقابل در مکالمه را بشنوید و پس از آن از بین گزینه‌ های داده شده پاسخ صحیح را انتخاب کنید. اگر پاسخ صحیح باشد، در مرحله بعد با رنگ سبز متوجه خواهید شد، ولی در صورت انتخاب پاسخ نادرست، جواب قرمز می شود و جواب صحیح مشخص می شود. در آخر پس از جواب دادن به ۵ یا ۶ سوال در مکالمه، باید آن را در ۷۵ ثانیه خلاصه و تایپ کنید.

گسترش دایره لغات انگلیسی، شرکت در آزمون آزمایشی دولینگو، سریع و روان صحبت کردن، شرکت در کلاس های آمادگی دولینگو و… از جمله مهمترین نکات اسپیکینگ دولینگو در بخش مکالمه (گفتاری) برای کسب نمره بالا است.

 • بخش نوشتاری: در بخش نوشتاری آزمون دولینگو، داوطلبان ابتدا 30 ثانیه فرصت دارند تا سوالات را بخوانند و سپس ۵ دقیقه فرصت دارند تا به سوال پاسخ بدهند.
 • پاسخگویی شفاهی: در بخش پاسخگویی شفاهی چهار بخش اسپیکینگ در قالب سه نوع سوال متفاوت طراحی شده است که برای هر بخش داوطلبان 20 ثانیه فرصت دارند تا برای پاسخ دادن به سوالات شفاهی آماده شوند و سپس 30 تا 90 ثانیه در مورد موضوع مطرح شده صحبت کنند.

 • بخش رایتینگ و مصاحبع شفاهی دولینگو: در این بخش موضوعی داده می‌ شود که داوطلبان 30 ثانیه فرصت دارند برای پاسخ دادن به سوالات خود را آماده کنند و سپس 1 تا 3 دقیقه در مورد آن صحبت کنند.

جهت دریافت کاملترین مشاوره در خصوص نحوه ثبت نام در آزمون دولینگو و کسب نمره بالا در آزمون با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ووچـر آزمون دولینگو مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون دولینگو، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند. 

آزمون دولینگو به صورت آنلاین برگزار می شود و برای شرکت در این آزمون نیازی به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون نیست.

مدت اعتبار مدرک دولینگو 2 سال است.

مهارت های اصلی زبان انگلیسی که شامل خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن می باشد.

برای اطلاع از بخش های آزمون دولینگو به متن مقاله مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×