فهرست مطالب

شرکت مهاجرتی هومان ویزا در حال حاضر در حوزه برگزاری آزمون CPE فعالیت ندارد.

آزمون CPE چیست؟

آزمون CPE یک آزمون زبان انگلیسی معتبر و بین‌المللی در سطح فوق پیشرفته (C2) است که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار می‌شود. آزمون CPE چند مرتبه در سال و به صورت کتبی و رایانه‌ای برگزار می‌شود.

آزمون زبان انگلیسی CPE

آزمون CPE یک آزمون زبان انگلیسی معتبر و بین‌المللی در سطح فوق پیشرفته (C2) است که مانند آزمون CAE (سطح C1) و آزمون FCE (در سطح B2) و آزمون OET توسط دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار می‌شود. سطح این آزمون از آزمون‌های تافل و آیلتس بالاتر است و از اعتبار بیشتری برخوردار است. آزمون سی پی ای چند مرتبه در سال و به صورت کتبی و رایانه‌ای برگزار می‌شود و از مدرک این آزمون می‌توان برای اپلای تحصیلی، کاری و مهاجرت استفاده کرد و مدرک این آزمون مورد تایید بسیاری از کشورهای جهان است.

این آزمون بالاترین سطح در سری آزمون‌های سنجش مهارت زبانی کمبریج است. بنابراین دارندگان مدرک این آزمون می‌توانند برای اپلای تحصیلی و مهاجرت آن را به دانشگاه و سایر سازمان‌ها ارائه دهند و هیچ ایرادی به مدرک این آزمون وارد نخواهد بود، چرا که بالاترین سطح مهارت زبان انگلیسی را دارد.

ساختار آزمون CPE

این آزمون 7 مرتبه در سال و به صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می‌شود و شامل چهار قسمت اصلی است که مهارت‌های خواندن، نوشتن، شنیدن، صحبت کردن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و مدت زمان انجام آزمون 236 دقیقه است.

بخش Reading (خواندن) آزمون CPE

بخش خواندن آزمون CPE شامل 7 بخش مختلف و 53 سوال است و داوطلبان 90 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات این بخش پاسخ دهند. 7 بخش مختلف Reading شامل موارد زیر است:

1- هشت جای خالی در یک متن وجود دارد و داوطلب باید پاسخ درست را از بین 4 گزینه انتخاب کند.

2- یک فرم تغییر یافته کلوز تست است که در آن ۸ جای خالی وجود دارد و داوطلب باید از بین گزینه‌ها، کلمه‌ای که بیشترین تناسب را دارد، انتخاب کند.

3- متنی با ۸ جای خالی وجود دارد که داوطلب باید با کلمه‌ی مناسب که در انتهای متن داخل پرانتز است، آنها را کامل کند.

4- در این قسمت ۶ بخش مجزا وجود دارد که به یک جمله و یک پاسخ جای خالی مرتبط است و داوطلب باید با ۳ تا ۸ کلمه از جمله، کلمه کلیدی داده شده را کامل کند.

5- یک متن طولانی وجود دارد که در ادامه‌ی آن ۶ سوال چهار گزینه‌ای پرسیده می‌شود و داوطلب باید گزینه‌ی مناسب را انتخاب کند.

6- در این بخش یک متن به هم ریخته با 7 پاراگراف وجود دارد و داوطلب باید پاراگراف‌ها را با ترتیب صحیح مرتب کند.

7- یک متن یا چندین متن کوتاه همراه با ۱۰ سوال مرتبط کننده وجود دارد که داوطلب باید هر عبارت را به یکی از مولفه‌های داخل متن ربط دهد.

بخش Writing (نوشتاری) آزمون CPE

در بخش نوشتاری آزمون CPE دو موضوع به داوطلب داده می‌شود که باید در مورد آنها با تعداد کلمات خواسته شده در مدت زمان 90 دقیقه متنی بنویسد، هر سال برای این بخش دو عنوان کتاب معرفی می‌شود که سوالات از داخل آنها استخراج می‌شود و داوطلبان باید این دو کتاب را مطالعه کنند و یا فیلم آنها را مشاهده کنند. تا با کلیات آشنا شوند.

اهمیت آزمون آیلتس آکادمیک برای اپلای تحصیلی

بخش Listening (شنیداری) آزمون CPE

در بخش شنیداری آزمون CPE چهار بخش و 30 سوال وجود دارد و داوطلبان باید در مدت 40 دقیقه به سوالات پاسخ دهند و هر پاسخ صحیح یک امتیاز دارد.

1- سه فایل صوتی یک دقیقه‌ای پخش می‌شود و داوطلب باید بعد از گوش کردن به آنها به دو سوال سه گزینه‌ای (A، B و C) که برای هر فایل صوتی طراحی شده است، پاسخ دهد.

2- یک فایل صوتی که ۳ تا ۴ دقیقه است، پخش می‌شود و داوطلب باید به جملات ناقصی که داده شده، پاسخ دهد و مجموعا 9 سوال در این بخش وجود دارد.

3- یک فایل صوتی پخش می‌شود که گفتگوی دو نفر است و داوطلب پس از گوش دادن به فایل باید به 5 سوال 4 گزینه‌ای پاسخ دهد.

4- در این قسمت 5 فایل صوتی با مدت زمان 35 ثانیه پخش می‌شود. دو ستون وجود دارد که باید عبارت‌های مناسب به هم وصل شوند و داوطلب باید برای هر کدام از بین 8 گزینه 5 گزینه مناسب را انتخاب کند و در مجموع 10 سوال وجود دارد.

بخش Speaking (گفتاری) آزمون CPE

بخش گفتاری آزمون CPE دارای سه بخش است که دو فرد داوطلب به صورت همزمان امتحان می‌دهند و برای پاسخگویی به این بخش داوطلبان 16 دقیقه زمان دارند.

1- در این بخش آزمون سی پی ای از داوطلبان سوالاتی به صورت تصادفی پرسیده می‌شود و پاسخ‌ها باید خیلی کوتاه باشند و مدت زمان پاسخگویی برای هر داوطلب 2 دقیقه است.

2- به داوطلب یک یا تعدادی عکس نشان داده می‌شود و سپس داوطلب باید به سوالات پاسخ دهد.

3- در این بخش یک کارت حاوی سوال و چند ایده که در مورد آن نوشته شده به داوطلب داده می‌شود که باید 2 دقیقه در مورد آن صحبت کند. پس از اینکه صحبت داوطلب تمام شد، داوطلب دیگر باید در مورد نفر اول نظر بدهد و سپس از هر دوی داوطلبان سوالی در مورد همان موضوع پرسیده می‌شود که باید به مدت ۶ دقیقه در مورد آن صحبت کنند.

اعتبار آزمون زبان CPE چقدر است؟

بسیاری از آزمون‌ های زبان انگلیسی مانند آزمون PTE، آزمون تافل، آزمون OET، آیلتس و غیره دارای اعتبار محدود هستند و پس از پایان مدت اعتبار آن، در صورت نیاز به مدرک آزمون، متقاضی باید مجددا در آزمون شرکت کند و مدرک جدیدی ارائه دهد، اما مدرک آزمون زبان سی پی ای دارای اعتبار دائمی است و افرادی که در آزمون شرکت کرده و موفق به اخذ مدرک آن شده‌اند، در صورتی که لازم باشد، پس از گذشت سال‌ها می‌توانند از مدرک CPE استفاده کنند و نیازی به شرکت مجدد در آزمون نخواهند داشت.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون CPE چقدر است؟

در صورتی که داوطلبان در آزمون CPE شرکت کرده و موفق به کسب نمره‌ی قابل قبول نشوند و نمره‌ی آنها کمتر از 180 باشد، می‌توانند بدون وجود محدودیت در تعداد دفعات، دوباره در آزمون شرکت کنند و داوطلبان به هر تعداد که بخواهند می‌توانند برای کسب نمره‌ی بالا در این آزمون شرکت کنند.

اگر سوالی در مورد شرایط و مدارک لازم برای شرکت در آزمون CPE داری، میتونی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیری و مشاوره دریافت کنی.

آیا برای شرکت در آزمون CPE شرط سنی وجود دارد؟

داوطلبان برای شرکت در آزمون CPE محدودیت سنی ندارند و افراد با گروه‌ سنی مختلف، اجازه‌ی شرکت در آزمون را خواهند داشت و می‌توانند با ورود به سایت دانشگاه کمبریج در آزمون ثبت‌نام کنند. فقط داوطلبان زیر 18 سال به دلیل اینکه هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند، برای شرکت در آزمون سی پی ای باید رضایت‌نامه‌ی والدین خود را ارائه دهند.

برای اینکه بتونی یک مهاجرت تحصیلی موفق داشته باشی، باید بدونی متناسب با توانایی تحصیلی و شغلی مورد نظرت میتونی در کدوم آزمون بین المللی شرکت کنی، برای دریافت راهنمایی کامل در این باره ما کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا را به شما معرفی می کنیم.

 آزمون دولینگو تضمینی

اعلام نتایج آزمون CPE

همان طور که گفته شد آزمون CPE به دو صورت کامپیوتری و کتبی برگزار می‌شود و زمان اعلام نتایج این دو آزمون با هم متفاوت خواهد بود. نتایج آزمون کتبی ۴ تا ۶ هفته پس از برگزاری آزمون می‌باشد و زمان صدور مدرک آن 7 تا 9 هفته پس از برگزاری آزمون است. نتایج آزمون کامپیوتری نیز ۲ تا ۳ هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود و 5 تا 6 هفته پس از برگزاری آزمون، مدرک آن در اختیاز داوطلبان قرار می‌گیرد.

همچنین تا دو هفته پس از اعلام نتایج امکان اعتراض به نتایج آزمون نیز وجود دارد و داوطلبان می‌توانند به نتیجه‌ی آزمون اعتراض کنند و برای بررسی اعتراض، متقاضی باید هزینه‌ای را پرداخت کند که در صورت وارد بودن اعتراض، وجه پرداختی به داوطلب مسترد می‌شود.

با دریافت مشاوره و راهنایی از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا میتونی یک مهاجرت موفق را تجربه کنی.

آیا آزمون CPE در ایران برگزار می‌شود؟

در حال حاضر کشورهای بسیاری در جهان مانند ارمنستان، کویت، عمان، قطر، ترکیه، روسیه و غیره آزمون CPE را برگزار می‌کنند، اما این آزمون مانند آزمون‌ BEC، آزمون ناتی (NATTI)، آزمون PTE و بسیاری آزمون‌ های بین المللی دیگر در ایران برگزار نمی‌ شود و داوطلبان ایرانی برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای دیگر که محل برگزاری آزمون هستند، سفر کنند. داوطلبان در هنگام ثبت‌نام باید یکی از کشورهای برگزار کننده را انتخاب کنند.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت در یک آزمون بین المللی زبان شرکت کنی و از مزایا و معایب آزمون ها بیشتر مطلع شوی، مشاوره با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا یادت نره. 

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان مهاجرت مانند تافل و تعیین میزان اهمیت مدرک تافل یا آیلتس برای مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد. برای دریافت به روزترین اطلاعات مربوط به آزمون های زبان مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باش.

خیر، در حال حاضر آزمون CPE در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، عمان، قطر و غیره سفر کنند.

برای شرکت در آزمون CPE محدودیت سنی وجود ندارد و متقاضیان با هر گروه سنی می توانند در آزمون شرکت کنند.

مدرک زبان سی پی ای داری اعتبار دائمی می باشد و با گذشت زمان اعتبار آن منقضی نخواهد شد.

آزمون زبان CPE دارای سطح فوق پیشرفته (C2) است و بالاترین سطح در سری آزمون‌های سنجش مهارت زبانی کمبریج را دارد. سطح این آزمون از آزمون‌های تافل و آیلتس بالاتر است و از اعتبار بیشتری برخوردار است.

5/5 - (15 امتیاز)

2 پاسخ

    1. سلام دوست عزیز، سایت برگزار کننده آزمون CPE و موسسات معتبر زبان انگلیسی بهترین منابع آزمون CPE را ارائه می دهند. برای تهیه منابع معتبر CPE به یکی از سایت ها یا مراکز معتبر زبان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×