فهرست مطالب

شرکت مهاجرتی هومان ویزا در حال حاضر در حوزه برگزاری آزمون FCE فعالیت ندارد

آزمون FCE چیست؟

آزمون  FCE یک آزمون زبان انگلیسی بین‌المللی است که توسط دپارتمان زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج انگلستان در ماه دو بار در کشورهای بسیاری برگزار می‌شود. نسخه‌ی دیگری از این آزمون به نام FCE for school وجود دارد که برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی دانش آموزان طراحی شده است.

آزمون زبان FCE چیست؟

آزمون  FCE یک آزمون زبان انگلیسی بین‌المللی است که مانند آزمون CPE و CAE و آزمون BEC توسط دپارتمان زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج انگلستان در ماه دو بار در کشورهای بسیاری برگزار می‌شود. مدرک آزمون اف‌سی‌ای دارای اعتبار جهانی است و مورد تایید دانشگاه‌ها و مراکز علمی سراسر دنیا است و افراد می‌توانند برای مهاجرت تحصیلی، شغلی و غیره، مدرک این آزمون را به دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و علمی، سازمان‌ها، اداره مهاجرت و غیره ارائه نمایند.

همچنین نسخه‌ی دیگری از این آزمون به نام FCE for school وجود دارد که برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی دانش آموزان طراحی شده است.

سطح این آزمون مطابق با سطح B2 (بالاتر از متوسط) است. دارندگان مدرک آزمون FCE دارای مهارت زبان انگلیسی در سطح B2 یا بالاتر از متوسط هستند و در این سطح افراد می‌توانند:

1- پیام اصلی متون در خصوص موضوعات عملی را متوجه شوند و در بحث‌های تخصصی شرکت کنند.

2- در این سطح افراد در مورد موضوعات روزمره با اشخاصی که به زبان مادری خود صحبت می‌کنند، منظورشان را بدون مشکل و روان بیان می‌کنند.

3- در سطح B2 افراد می‌توانند در مورد اخبار نظر بدهند و نکات مثبت و منفی اوضاع را ارزیابی کنند.

4- افراد می‌توانند برنامه‌های رادیو و تلویزیون را درک کنند.

ساختار آزمون FCE

آزمون اف‌‌سی‌ای به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می‌شود. این آزمون مانند سایر آزمون های زبان انلگیسی مانند آزمون OET، تافل و آیلتس دارای چهار بخش اصلی خواندن، نوشتاری، شنیداری، گفتاری و یک بخش کاربرد زبان است که سطح زبان انگلیسی داوطلبان در این چهار مهارت مورد ارزیابی قرار می‌دهد و انجام این آزمون سه ساعت و نیم طول می‌کشد.

بخش شنیداری (Listening) آزمون FCE

بخش شنیداری آزمون FCE دارای چهار قسمت و 30 سوال است و داوطلبان برای پاسخ دادن به سوالات 40 دقیقه فرصت دارند. در بخش شنیداری مهارت داوطلبان در مورد درک مکالمات انگلیسی ارزیابی می‌شود.

داوطلبان به فایل‌های صوتی گوش می‌دهند و در انتهای هر فایل صوتی سوالات درک مطلب پرسیده می‌شود.

اگر داوطلب به سوالات پاسخ درست بدهد، نشان دهنده درک جزییات و کلیات و مفهوم متون شنیداری است.

بخش گفتاری (Speaking) آزمون FCE

بخش گفتاری آزمون دارای چهار قسمت است و مهارت داوطلبان در تعامل و گفتگو در موقعیت‌های متفاوت ارزیابی می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به این بخش 15 دقیقه است. این بخش به همراه یک یا دو داوطلب دیگر برگزار می‌شود. دو ممتحن در اتاق حضور دارند که یکی با داوطلبین صحبت می‌کند و دیگری فقط به صحبت‌ها گوش می‌دهد.

آزمون ناتی برای مهاجرت به استرالیا

بخش درک مطلب (Reading) آزمون FCE

بخش درک مطلب آزمون FCE دارای چهار قسمت و 35 سوال است و داوطلبان برای پاسخ دادن به سوالات 75 دقیقه فرصت دارند و در این بخش مهارت درک متون انگلیسی داوطلبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. متون انگلیسی که در این بخش استفاده می‌شود از کتاب‌ها، روزنامه‌ها، مجلات و غیره انتخاب می‌شوند و برای اینکه داوطلب بتواند به سوالات بخش درک مطلب پاسخ دهد باید تمام جزییات و ایده کلی و ساختار متن را درک کند و در غیر این صورت نمی‌تواند به سوالات پاسخ صحیح بدهد.

بخش نوشتاری (Writing) آزمون FCE

بخش نوشتاری آزمون اف‌سی‌ای دو قسمت است و داوطلبان 90 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات پاسخ دهند. این بخش، مهارت داوطلبان در نوشتن متون غیر تخصصی ارزیابی می‌شود. در بخش نوشتاری داوطلبان باید دو متن بنویسند. موضوع قسمت اول اجباری است و در بخش دوم، داوطلب می‌تواند از بین سه موضوع یکی را برای نوشتن انتخاب کند.

* در قسمت اول موضوع انشا و دو ایده در مورد موضوع به داوطلب داده می‌شود. باید ایده سوم را داوطلب اضافه کند و یک انشا بین ۱۴۰ تا ۱۹۰ کلمه بنویسد.

* در قسمت دوم نیز سه موضوع به داوطلب داده می‌شود. موضوعات این قسمت شامل مقاله، نامه، ایمیل، گزارش و نقد هستند. داوطلب باید یکی از موضوعات را به دلخواه انتخاب کند و بین ۱۴۰ تا ۱۹۰ کلمه در مورد آن بنویسد.

بخش کاربرد زبان (Use of  English) آزمون FCE

بخش کاربرد زبان آزمون اف‌سی‌ای شامل پنج قسمت و 65 سوال است و مدت پاسخگویی 75 دقیقه است. در این بخش داوطلب باید جملات یا متونی را با کلمات و عبارات، کامل یا تصحیح کند. در بخش کاربرد زبان دامنه لغات، ساختار زبان و توانایی داوطلب در درک و نوشتن متون ارزیابی می‌شود.

نمره‌دهی به آزمون FCE چگونه است؟

برای هر یک از مهارت‌های آزمون یک نمره جداگانه داده می‌شود و میانگین پنج بخش آزمون، نمره نهایی خواهد بود که به صورت A، B، C و… مشخص می‌شود.

1- سطح C1: نمره 180 تا 190 (Grade A)

2- سطح B2: نمره 173 تا 179 (Grade B)

3- سطح B2: نمره 172 تا 160 (Grade C)

4- سطح B1: نمره 140 تا 159

نمرات سطح A، B، C نمره قبولی هستند که برای آنها مدرک صادر می‌شود و نمرات پایین‌تر (122 تا 139) رد می‌شود و برای داوطلب مدرکی صادر نخواهد شد. البته بیشتر دانشگاه‌ها و مراکز علمی نمره A را برای پذیرش قبول می‌کنند و داوطلب باید در این آزمون موفق به کسب نمره A شود.

اگر برای مهاجرت نیاز به اخذ مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره بالا داری و نمیدونی برای شرکت در آزمون از کجا باید شروع کنی، بهتره برای دریافت راهنمایی و مشاوره با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیری و هر سوالی داری بپرسی.

اعلام نتایج آزمون FCE

نتایج آزمون کتبی 4 تا 6 هفته و آزمون کامپیوتری 2 تا 3 هفته پس از برگزاری آزمون به صورت آنلاین به داوطلبان اعلام می‌شود. مدارک سه هفته پس از اعلام نتایج به مراکز آزمون ارسال می‌شوند و بعد از آن مراکز نتایج را برای داوطلبان ارسال می‌کنند.

اعتبار مدرک آزمون FCE چقدر است؟

مدت اعتبار آزمون‌های بین‌المللی به صورت دائمی و یا موقتی است. در صورتی که اعتبار آزمون موقتی باشد، پس از پایان مدت مقرر، اعتبار آن متقضی خواهد شد و متقاضی در صورت لزوم باید مجددا در آزمون شرکت کرده و مدرک جدیدی دریافت نماید. اما مدرک آزمون FCE مانند مدرک آزمون CAE دارای اعتبار دائمی است و با گذشت زمان اعتبار آن به پایان نمی‌رسد و دارای اعتبار مادام العمر است.

برای اینکه بتونی برای اخذ ویزا و مهاجرت به کشورهای دیگه موفق بشی، باید اول با کارشناسان با تجربه در زمینه مهاجرت مشورت کنی. از این رو برای دریافت مشاوره و راهنمایی‌های لازم برای مهاجرت، ما کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا را به شما معرفی می‌کنیم.

آیا آزمون FCE در ایران برگزار می‌شود؟

آزمون اف‌سی‌ای در بیش از 2800 مرکز در 130 کشور جهان برگزار می‌شود، اما این آزمون مانند بسیاری از آزمون‌های بین‌المللی دیگر در ایران برگزار نمی‌شود و متقاضیان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای برگزار کننده سفر کنند. داوطلبان می‌توانند برای ثبت‌نام و اطلاع از کشورها و مراکز برگزاری آزمون به سایت دانشگاه کمبریج مراجعه کنند.

همان طور که گفته شد، بسیاری از آزمون‌ های بین‌ المللی اعم از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها برای اپلای و یا آزمون‌ های زبان انگلیسی ویژه مهاجرت مانند آزمون PTE و آزمون ناتی (NATTI) در ایران برگزار نمی‌شود و متقاضیان برای شرکت در این آزمون‌ها باید به کشورهای دیگر سفر کنند. کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می‌تونن برای انتخاب بهترین کشور برای شرکت در آزمون مورد نظر به شما کمک کنن تا انتخاب مناسبی داشته باشی. پس حتما برای دریافت مشاوره با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

اهمیت آزمون آیلتس آکادمیک برای اپلای تحصیلی

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان مهاجرت مانند تافل و تعیین میزان اهمیت مدرک تافل یا آیلتس برای مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد. برای دریافت به روزترین اطلاعات مربوط به آزمون های زبان مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باش.

خیر، آزمون اف سی ای در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در آزمون باید به کشورهای برگزار کننده سفر کنند و برای اطلاع از لیست کشورهای برگزار کننده و مراکز آزمون FCE باید به سایت دانشگاه کمبریج مراجعه کنند.

مدرک آزمون FCE دائمی است و اعتبار آن مادام العمر می باشد و با گذشت زمان اعتبار آن منقضی نمی شود.

آزمون FCE مانند سایر آزمون های زبان انگلیسی مانند تافل، آیلتس، CPE و غیره چهار مهارت خواندن (درک مطلب)، شنیداری، گفتاری و نوشتاری را مورد ارزیابی قرار می دهد.

سطح این آزمون مطابق با سطح B2 (بالاتر از متوسط) است. دارندگان مدرک آزمون FCE دارای مهارت زبان انگلیسی در سطح B2 یا بالاتر از متوسط هستند.

برای هر یک از مهارت‌های آزمون یک نمره جداگانه داده می‌شود و میانگین پنج بخش آزمون، نمره نهایی خواهد بود که به صورت A، B، C و… مشخص می‌شود.

1- سطح C1: Grade A نمره 180 تا 190

2- سطح B2: Grade B نمره 173 تا 179

3- سطح B2: Grade C نمره 172 تا 160

4- سطح B1: نمره 140 تا 159

نمرات سطح A، B، C نمره قبولی هستند که برای آنها مدرک صادر می‌شود و نمرات پایین‌تر (122 تا 139) رد می‌شود و برای داوطلب مدرکی صادر نخواهد شد.

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×