فهرست مطالب

شرکت مهاجرتی هومان ویزا در حال حاضر در حوزه برگزاری آزمون IMAT فعالیت ندارد

برگزاری آزمون IMAT در ایران

در مورد برگزاری آزمون IMAT در ایران باید بدانید، این آزمون در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان ایرانی برای شرکت در این آزمون باید به یکی از کشورهای برگزار کننده آزمون IMAT مانند ترکیه، امارات، آذربایجان و غیره سفر کنند.

آزمون IMAT چیست؟

آزمون IMAT یا International Medical Entrance Test یک آزمون ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا است و افرادی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایتالیا را در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارند، باید در آزمون IMAT شرکت کنند.

10 دانشگاه دولتی و 4 دانشگاه خصوصی در ایتالیا برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی شرکت در آزمون IMAT را یکی از شرایط ضروری برای تحصیل در دانشکده های پزشکی می دانند و داوطلبان باید در این آزمون شرکت کرده و موفق به اخذ نمره ی قابل قبول دانشگاه مقصد شوند. البته نمره ی قبولی مشخصی برای این آزمون وجود ندارد و هر دانشگاهی در وب سایت خود نمره ی قابل قبول را برای پذیرش دانشجو اعلام می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون IMAT با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ساختار آزمون IMAT ایتالیا

آزمون IMAT به صورت کاغذی و به زبان انگلیسی برگزار می شود و ساختار آزمون IMAT شامل 4 بخش و 60 سوال تستی 5 گزینه ای است و مدت زمان انجام آزمون 100 دقیقه است. داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید مهارت زبان انگلیسی خود را حداقل در سطح B2 مانند مدرک آیلتس با نمره 6 یا آزمون دولینگو با نمره 90 و آزمون تافل تضمینی با نمره  78 تقویت کنند.

بخش های آزمون IMAT در سال 2023 عبارتند از:

  • بخش اول: استدلال منطقی (Logical Reasoning) و دانش عمومی (General Knowledge): این بخش شامل ۹ سوال چند گزینه‌ ای است و سوالات این بخش مهارت ‌های عمومی در حل مسئله، درک استدلال، تجزیه‌ و تحلیل داده‌ ها، استنتاج و دانش عمومی را ارزیابی می‌ کند.
  • بخش دوم: زیست‌ شناسی (Biology): در بخش زیست ‌شناسی ۲۳ سوال چند گزینه ‌ای پرسیده می شود که توانایی داوطلبان را در به‌کارگیری دانش زیست‌ شناسی ارزیابی می ‌کند. موضوعاتی که در بخش زیست شناسی مطرح می شود، شامل سلول و زندگی آن، شیمی موجودات زنده، تولید مثل و وراثت، انرژی زیستی، آناتومی و فیزیولوژی انسان و حیوانات است.
  • بخش سوم: شیمی (Chemistry): بخش شیمی شامل ۱۵ سوال چند گزینه ‌ای است که توانایی استفاده از دانش شیمی مدرسه را ارزیابی می کند. موضوعات بخش شیمی شامل جدول تناوبی، ترکیب مواد، پیوند شیمیایی، مبانی شیمی معدنی، مبانی شیمی آلی، ساختار اتم و… است.
  • بخش چهارم: ریاضی و فیزیک (Math/Physics): این بخش دارای ۱۳ سوال چند گزینه ‌ای است که توانایی به‌کارگیری دانش ریاضی و فیزیک مدرسه را مورد سنجش قرار می دهد. سوالات فیزیک در این بخش شامل موضوعات ترمودینامیک، الکترودینامیک، مکانیک سیالات و الکترواستاتیک است و سوالات ریاضی شامل جبر، هندسه، احتمال و آمار می باشد.

همچنین باید بدانید سالانه تعداد سوالات در هر بخش تغییر می‌ کند و تعداد سوالات ذکر شده در بخش های مختلف براساس آخرین تغییرات در سال 2023 است.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون آیلتس، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

نمره دهی در آزمون IMAT

آزمون آی مت 90 نمره دارد و برای نمره دهی در آزمون IMAT برای هر پاسخ صحیح 1.5 امتیاز در نظر گرفته شده است و پاسخ های اشتباه نیز نمره منفی دارد و به ازای هر پاسخ اشتباه 0.4 امتیاز کسر می شود و سوالات بدون پاسخ امتیازی ندارد. در پایان، یک نمره کلی به همراه یک نمره برای هر بخش گزارش می ‌شود.

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها باید داوطلب بتواند، حداقل نمره 45 و بالاتر را کسب کند و هر چه داوطلب نمره بالاتری در آزمون IMAT کسب کند، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد خواهد داشت.

نمره بخش های مختلف آزمون عبارتند از:

  • بخش اول (استدلال منطقی و دانش عمومی): 13.5 نمره
  • بخش دوم (زیست شناسی):23 نمره
  • بخش سوم (شیمی): 15 نمره
  • بخش چهارم (ریاضی و فیزیک): 13 نمره

مطالعه منابع آزمون IMAT، شرکت در آزمون آزمایشی، شرکت در دوره های آمادگی IMAT مانند دوره پری مدیکال (MFP) و… از جمله مهمترین راهکارها برای کسب حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT است.

آزمون IMAT در ایران

اگر می خواهید برای اپلای تحصیلی و دریافت پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی یا دندانپزشکی ایتالیا در آزمون IMAT شرکت کنید، پیش از ثبت نام در این آزمون باید بدانید در حال حاضر آزمون آیمت برخلاف برخی آزمون های بین المللی مانند تافل، آیلتس و آزمون GRE تضمینی در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان ایرانی برای شرکت در این آزمون می بایست به یکی از کشورهای همسایه ایران که آزمون آیمت را برگزار می کنند سفر کنند. 20 کشور در دنیا برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا، آزمون IMAT را برگزار می کنند و کشورهای ترکیه، امارات و آذربایجان نزدیک ترین کشورها به ایران برای شرکت در آزمون IMAT برای داوطلبان ایرانی هستند.

در واقع عدم برگزاری آزمون IMAT در ایران از معایب آزمون آیمت برای داوطلبان ایرانی بشمار می رود، چرا که داوطلبان علاوه بر هزینه ثبت نام در آزمون، باید هزینه ای را هم برای سفر و اقامت در کشور برگزار کننده پرداخت کنند، که صرف وقت و هزینه بیشتر برای شرکت در این آزمون ممکن است، برای برخی داوطلبان چالش برانگیز باشد و مشکلاتی را ایجاد کند.

کشورهای برگزار کننده آزمون IMAT

همان طور که گفته شد علاوه بر ایتالیا 20 کشور دیگر در سراسر دنیا آزمون IMAT را برگزار می کنند. لیست کشورها و شهرهای برگزار کننده آزمون IMAT را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

کشور برگزار کننده

شهر برگزار کننده

آذربایجان

باکو

برزیل

سائوپائولو

کانادا

تورنتو

قبرس

نیکوزیا (سیسل)

چین

پکن

فرانسه

پاریس

آلمان

فرانکفورت- مونیخ

سوییس

زوریخ

اسپانیا

مادرید

یونان

آتن

هنگ کنگ

هنگ کنگ

هند

دهلی نو

ایتالیا

باری – پاویا – میلان- ناپل – بلونیا- رم – پارما – پادووا – تورینو – سیه‌نا- مسینا – آنکونا – کاتانیا

پاکستان

لاهور

لهستان

ورشو

ترکیه

استانبول- آنکارا

عربستان

جده

آفریقای جنوبی

یوهانسبورگ

امارات متحده عربی

دبی

انگلستان

لندن

آمریکا

نیویورک

زمان برگزاری آزمون IMAT

مهمترین نکته ای که در مورد زمان برگزاری آزمون IMAT باید بدانید این است که آزمون IMAT برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی که در سال چندین بار برگزار می شوند و داوطلبان می توانند بیش از یک بار در آزمون شرکت کنند، اما آزمون IMAT فقط یک بار در سال برگزار می شود و اگر داوطلب نتواند در موعد مقرر در آزمون ثبت نام کند، فرصت شرکت در آزمون IMAT را از دست خواهد داد و برای شرکت در این آزمون باید یک سال دیگر صبر کند تا بتواند در آزمون ثبت نام کند.

ثبت ‌نام آزمون IMAT هر سال سوم تا بیست و پنجم ماه جولای (تیر ماه) آغاز می شود و در ماه سپتامبر (شهریور) برگزار می شود.

البته پیش از آنکه بخواهید در آزمون IMAT ثبت نام کنید، ابتدا باید بدانید پذیرش از چه دانشگاه هایی به مدرک IMAT نیاز دارد؟ و در صورتی که ارائه مدرک IMAT برای دریافت پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی از دانشگاه مقصد نیاز به مدرک IMAT داشت، برای ثبت نام در آزمون اقدام کنید.

ووچـر آزمون IMAT مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون IMAT، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

آزمون IMAT یک آزمون ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا است و افرادی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایتالیا را در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارند، باید در آزمون IMAT شرکت کنند.

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT برای قرار گرفتن در رتبه بندی داوطلبان در وبسایت آزمون آیمت نمره 20 اعلام شده است، اما کسب این نمره برای اپلای تحصیلی در رشته پزشکی ایتالیا کافی نیست و داوطلبان باید حداقل موفق به کسب نمره 45 و بالاتر شوند تا بتوانند پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

خیر آزمون IMAT در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات، آذربایجان و غیره سفر کنند.

ایتالیا، آذربایجان، کانادا، برزیل، قبرس، چین، فرانسه، آلمان، سوئیس، اسپانیا، یونان، هنگ کنگ، هند، پاکستان، لهستان، ترکیه، عربستان، آفریقای جنوبی، امارات متحده عربی، انگلستان، آمریکا

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×