فهرست مطالب

شرکت مهاجرتی هومان ویزا در حال حاضر در حوزه برگزاری آزمون IMAT فعالیت ندارد

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT برای قرار گرفتن در رتبه بندی داوطلبان در وبسایت آزمون آیمت نمره 20 اعلام شده است، اما کسب این نمره برای اپلای تحصیلی در رشته پزشکی ایتالیا کافی نیست و داوطلبان باید حداقل موفق به کسب نمره 45 و بالاتر شوند تا بتوانند پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

آزمون IMAT چیست؟

آزمون IMAT یا International Medical Entrance Test یک آزمون ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا است و افرادی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایتالیا را در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارند، باید در آزمون IMAT شرکت کنند.

16 دانشگاه در ایتالیا برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی شرکت در آزمون IMAT را یکی از شرایط ضروری برای تحصیل در دانشکده های پزشکی می دانند و داوطلبان باید در این آزمون شرکت کرده و موفق به اخذ نمره ی قابل قبول دانشگاه مقصد شوند. البته نمره ی قبولی مشخصی برای این آزمون وجود ندارد و هر دانشگاهی در وب سایت خود نمره ی قابل قبول را برای پذیرش دانشجو اعلام می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون IMAT با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ساختار آزمون IMAT ایتالیا

آزمون IMAT به صورت کاغذی و به زبان انگلیسی برگزار می شود و ساختار آزمون IMAT شامل 4 بخش و 60 سوال تستی 5 گزینه ای است و مدت زمان انجام آزمون 100 دقیقه است. داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید مهارت زبان انگلیسی خود را حداقل در سطح B2 مانند مدرک آیلتس با نمره 6 یا آزمون دولینگو با نمره 90 و آزمون تافل تضمینی با نمره  78 تقویت کنند.

بخش های آزمون IMAT در سال 2023 عبارتند از:

  • بخش اول: استدلال منطقی (Logical Reasoning) و دانش عمومی (General Knowledge): این بخش شامل ۹ سوال چند گزینه‌ ای است و سوالات این بخش مهارت ‌های عمومی در حل مسئله، درک استدلال، تجزیه‌ و تحلیل داده‌ ها، استنتاج و دانش عمومی را ارزیابی می‌ کند.
  • بخش دوم: زیست‌ شناسی (Biology): در بخش زیست ‌شناسی ۲۳ سوال چند گزینه ‌ای پرسیده می شود که توانایی داوطلبان را در به‌کارگیری دانش زیست‌ شناسی ارزیابی می ‌کند. موضوعاتی که در بخش زیست شناسی مطرح می شود، شامل سلول و زندگی آن، شیمی موجودات زنده، تولید مثل و وراثت، انرژی زیستی، آناتومی و فیزیولوژی انسان و حیوانات است.
  • بخش سوم: شیمی (Chemistry): بخش شیمی شامل ۱۵ سوال چند گزینه ‌ای است که توانایی استفاده از دانش شیمی مدرسه را ارزیابی می کند. موضوعات بخش شیمی شامل جدول تناوبی، ترکیب مواد، پیوند شیمیایی، مبانی شیمی معدنی، مبانی شیمی آلی، ساختار اتم و… است.
  • بخش چهارم: ریاضی و فیزیک (Math/Physics): این بخش دارای ۱۳ سوال چند گزینه ‌ای است که توانایی به‌کارگیری دانش ریاضی و فیزیک مدرسه را مورد سنجش قرار می دهد. سوالات فیزیک در این بخش شامل موضوعات ترمودینامیک، الکترودینامیک، مکانیک سیالات و الکترواستاتیک است و سوالات ریاضی شامل جبر، هندسه، احتمال و آمار می باشد.

همچنین باید بدانید سالانه تعداد سوالات در هر بخش تغییر می‌ کند و تعداد سوالات ذکر شده در بخش های مختلف براساس آخرین تغییرات در سال 2023 است.

نمره دهی در آزمون IMAT

آزمون آی مت 90 نمره دارد و برای نمره دهی در آزمون IMAT برای هر پاسخ صحیح 1.5 امتیاز در نظر گرفته شده است و پاسخ های اشتباه نیز نمره منفی دارد و به ازای هر پاسخ اشتباه 0.4 امتیاز کسر می شود و سوالات بدون پاسخ امتیازی ندارد. در پایان، یک نمره کلی به همراه یک نمره برای هر بخش گزارش می ‌شود.

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها باید داوطلب بتواند، حداقل نمره 45 و بالاتر را کسب کند و هر چه داوطلب نمره بالاتری در آزمون IMAT کسب کند، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد خواهد داشت.

نمره بخش های مختلف آزمون عبارتند از:

  • بخش اول (استدلال منطقی و دانش عمومی): 13.5 نمره
  • بخش دوم (زیست شناسی):23 نمره
  • بخش سوم (شیمی): 15 نمره
  • بخش چهارم (ریاضی و فیزیک): 13 نمره

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT چند است؟

در مورد حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT باید بدانید حداقل نمره قبولی برای اپلای تحصیلی و پذیرش دانشجوی خارجی از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود و دانشگاه های مختلف نمرات متفاوتی را برای آزمون IMAT جهت پذیرش تحصیلی متقاضیان در ر شته پزشکی و دندانپزشکی قبول می کنند

در وبسایت آزمون آیمت حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT برای قرار گرفتن در رتبه‌ بندی داوطلبان ۲۰ است، اما کسب این نمره برای اپلای تحصیلی در رشته پزشکی ایتالیا کافی نیست و داوطلبان باید حداقل موفق به کسب نمره 45 و بالاتر شوند تا بتوانند پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

به دست آوردن نمره بالا در آزمون IMAT کار چندان ساده ای نیست. هر ساله تقریبا ۱۰ هزار نفر برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا در آزمون IMAT شرکت می‌کنند و تنها ۱۰ تا ۱۵ نفر موفق به کسب نمره بالاتر از ۶۸ می شوند، بنابراین اگر می خواهید نمره خوبی در این آزمون بگیرید، باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید و از بهترین روش ها از جمله مطالعه منابع آزمون IMAT، شرکت در آزمون آزمایشی، شرکت در دوره پری مدیکال (MFP) و… برای آمادگی در آزمون استفاده کنید.

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT سال ۲۰۲۳

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT

دانشگاه مقصد

50.8

دانشگاه ساپینزای رم

60.2

دانشگاه میلان

53.3

دانشگاه پاویا

59.1

دانشگاه بولونیا

49.5

دانشگاه پادووا

53.4

دانشگاه تورورگاتا رم

49

دانشگاه تورین

54.2

دانشگاه بیکوکا میلان

52

دانشگاه فدریکو دوم

36.9

دانشگاه مسینا

47.3

دانشگاه کامپانیا لوئیجی وان ویتلی

31.2

دانشگاه باری

43

دانشگاه پلی تکنیک دل مارکه

50.1

دانشگاه پارما

ثبت نام آزمون IMAT

اگر تصمیم دارید در آزمون IMAT ثبت نام کنید، در مورد برگزاری آزمون IMAT در ایران باید بدانید آزمون IMAT در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به یکی از کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، آذربایجان و غیره سفر کنند.

آزمون IMAT برای پذیرش دانشگاه های دولتی هر ساله یک بار در اوایل سپتامبر (شهریور) برگزار می شود و تاریخ پیش ثبت نام برخی دانشگاه ها فروردین یا ادریبهشت است و ثبت نام در تیر ماه انجام می شود. دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز برای پذیرش دانشجو در رشته ی پزشکی آزمون IMAT منحصر به فرد خود را در ماه مارس تا ژوئن برگزار می کنند و ثبت نام از ماه دسامبر انجام می شود. داوطلبان برای ثبت نام آزمون IMAT باید به وب سایت universitaly مراجعه کنند.

پیش از آنکه بخواهید در آزمون IMAT ثبت نام کنید، ابتدا باید بدانید پذیرش از چه دانشگاه هایی به مدرک IMAT نیاز دارد؟ و در صورتی که ارائه مدرک IMAT برای دریافت پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی از دانشگاه مقصد نیاز به مدرک IMAT داشت، برای ثبت نام در آزمون اقدام کنید.

چند مرتبه می توانم در آزمون IMAT شرکت کنم؟

یکی از تفاوت های آزمون IMAT ایتالیا با سایر آزمون های بین المللی مانند آزمون GRE تضمینی تعداد دفعات برگزاری آزمون IMAT در سال است، برخی آزمون های بین المللی چندین مرتبه در سال برگزار می شوند و در صورتی که داوطلبان موفق به کسب نمره قابل قبول نشوند، می توانند دوباره در آزمون شرکت کنند، حتی برخی آزمون ها مانند آیلتس و تافل و غیره هیچ محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون ندارند و داوطلبان به هر تعداد که بخواهند می توانند در آزمون شرکت کنند، اما آزمون IMAT فقط یک بار در سال و در اوایل سپتامبر (شهریور) برگزار می شود و اگر داوطلب موفق به کسب حداقل نمره قابل قبول برای اپلای تحصیلی دانشگاه مقصد نشود باید یک سال منتظر بماند و در سال بعد در آزمون IMAT مجددا شرکت کند.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون آیلتس، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ووچـر آزمون IMAT مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون IMAT، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

آزمون IMAT یک آزمون ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا است و افرادی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایتالیا را در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارند، باید در آزمون IMAT شرکت کنند.

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT برای قرار گرفتن در رتبه بندی داوطلبان در وبسایت آزمون آیمت نمره 20 اعلام شده است، اما کسب این نمره برای اپلای تحصیلی در رشته پزشکی ایتالیا کافی نیست و داوطلبان باید حداقل موفق به کسب نمره 45 و بالاتر شوند تا بتوانند پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

خیر آزمون IMAT در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات، آذربایجان و غیره سفر کنند.

نمره دهی در آزمون IMAT به این صورت است که آزمون آیمت 90 نمره دارد و برای هر پاسخ صحیح 1.5 امتیاز در نظر گرفته شده است و پاسخ های اشتباه نیز نمره منفی دارد و به ازای هر پاسخ اشتباه 0.4 امتیاز کسر می شود و سوالات بدون پاسخ امتیازی ندارد.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×