فهرست مطالب

شرکت مهاجرتی هومان ویزا در حال حاضر در حوزه برگزاری آزمون IMAT فعالیت ندارد

منابع آزمون IMAT

مطالعه منابع آزمون IMAT که به صورت کتاب ها و سایر منابع ارائه می شوند، یکی از بهترین راهکارها برای آشنایی با سوالات و تقویت مهارت های مورد نیاز برای شرکت در آزمون IMAT بشمار می رود. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین منابع آزمون IMAT می پردازیم.

آزمون IMAT چیست؟

آزمون IMAT یا International Medical Entrance Test یک آزمون ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا است و افرادی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایتالیا را در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارند، باید در آزمون IMAT شرکت کنند.

10 دانشگاه دولتی و 4 دانشگاه خصوصی در ایتالیا برای پذیرش دانشجو در رشته پزشکی شرکت در آزمون IMAT را یکی از شرایط ضروری برای تحصیل در دانشکده های پزشکی می دانند و داوطلبان باید در این آزمون شرکت کرده و موفق به اخذ نمره ی قابل قبول دانشگاه مقصد شوند. البته نمره ی قبولی مشخصی برای این آزمون وجود ندارد و هر دانشگاهی در وب سایت خود نمره ی قابل قبول را برای پذیرش دانشجو اعلام می کنند.

آزمون IMAT هر ساله یک بار در اوایل سپتامبر (شهریور) برگزار می شود و تاریخ پیش ثبت نام برخی دانشگاه ها فروردین یا ادریبهشت است و ثبت نام در تیر ماه انجام می شود. دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز برای پذیرش دانشجو در رشته ی پزشکی آزمون IMAT منحصر به فرد خود را در ماه مارس تا ژوئن برگزار می کنند و ثبت نام از ماه دسامبر انجام می شود. داوطلبان برای ثبت نام آزمون IMAT باید به وب سایت universitaly مراجعه کنند.

پیش از آنکه بخواهید در آزمون IMAT ثبت نام کنید، ابتدا باید بدانید پذیرش از چه دانشگاه هایی به مدرک IMAT نیاز دارد؟ و در صورتی که ارائه مدرک IMAT برای دریافت پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی از دانشگاه مقصد نیاز به مدرک IMAT داشت، برای ثبت نام در آزمون اقدام کنید.

در مورد برگزاری آزمون IMAT در ایران باید بدانید آزمون IMAT برخلاف برخی آزمون های بین المللی مانند آزمون GRE تضمینی، تافل و غیره در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات، آذربایجان سفر کنند.

ساختار آزمون IMAT ایتالیا

آزمون IMAT به صورت کاغذی و به زبان انگلیسی برگزار می شود و ساختار آزمون IMAT شامل 4 بخش و 60 سوال تستی 5 گزینه ای است و مدت زمان انجام آزمون 100 دقیقه است. داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید مهارت زبان انگلیسی خود را حداقل در سطح B2 مانند مدرک آیلتس با نمره 6 یا آزمون دولینگو با نمره 90 و آزمون تافل تضمینی با نمره  78 تقویت کنند.

بخش های آزمون IMAT در سال 2023 عبارتند از:

 • بخش اول: استدلال منطقی (Logical Reasoning) و دانش عمومی (General Knowledge): این بخش شامل ۹ سوال چند گزینه‌ ای است و سوالات این بخش مهارت ‌های عمومی در حل مسئله، درک استدلال، تجزیه‌ و تحلیل داده‌ ها، استنتاج و دانش عمومی را ارزیابی می‌ کند.
 • بخش دوم: زیست‌ شناسی (Biology): در بخش زیست ‌شناسی ۲۳ سوال چند گزینه ‌ای پرسیده می شود که توانایی داوطلبان را در به‌کارگیری دانش زیست‌ شناسی ارزیابی می ‌کند. موضوعاتی که در بخش زیست شناسی مطرح می شود، شامل سلول و زندگی آن، شیمی موجودات زنده، تولید مثل و وراثت، انرژی زیستی، آناتومی و فیزیولوژی انسان و حیوانات است.
 • بخش سوم: شیمی (Chemistry): بخش شیمی شامل ۱۵ سوال چند گزینه ‌ای است که توانایی استفاده از دانش شیمی مدرسه را ارزیابی می کند. موضوعات بخش شیمی شامل جدول تناوبی، ترکیب مواد، پیوند شیمیایی، مبانی شیمی معدنی، مبانی شیمی آلی، ساختار اتم و… است.
 • بخش چهارم: ریاضی و فیزیک (Math/Physics): این بخش دارای ۱۳ سوال چند گزینه ‌ای است که توانایی به‌کارگیری دانش ریاضی و فیزیک مدرسه را مورد سنجش قرار می دهد. سوالات فیزیک در این بخش شامل موضوعات ترمودینامیک، الکترودینامیک، مکانیک سیالات و الکترواستاتیک است و سوالات ریاضی شامل جبر، هندسه، احتمال و آمار می باشد.

همچنین باید بدانید سالانه تعداد سوالات در هر بخش تغییر می‌ کند و تعداد سوالات ذکر شده در بخش های مختلف براساس آخرین تغییرات در سال 2023 است.

نمره دهی در آزمون IMAT

در مورد نمره دهی در آزمون IMAT باید بدانید، آزمون آی مت 90 نمره دارد و برای هر پاسخ صحیح 1.5 امتیاز در نظر گرفته شده است و پاسخ های اشتباه نیز نمره منفی دارد و به ازای هر پاسخ اشتباه 0.4 امتیاز کسر می شود و سوالات بدون پاسخ امتیازی ندارد. در پایان، یک نمره کلی به همراه یک نمره برای هر بخش گزارش می ‌شود.

حداقل نمره قبولی در آزمون IMAT برای دریافت پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود و حداقل نمره قبولی در دانشگاه های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی  داوطلب باید بتواند، حداقل نمره 45 و بالاتر را کسب کند و هر چه داوطلب نمره بالاتری در آزمون IMAT کسب کند، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد خواهد داشت.

نمره بخش های مختلف آزمون عبارتند از:

 • بخش اول (استدلال منطقی و دانش عمومی): 13.5 نمره
 • بخش دوم (زیست شناسی):23 نمره
 • بخش سوم (شیمی): 15 نمره
 • بخش چهارم (ریاضی و فیزیک): 13 نمره

اعلام نتایج آزمون IMAT

نتایج آزمون IMAT حدود دو تا سه هفته بعد از برگزاری آزمون اعلام می‌ شود. نتایج آزمون ابتدا به صورت ناشناس اعلام می ‌شود و داوطلبان می ‌توانند نمره خود را در مقایسه با سایر داوطلبان مشاهده کنند. سپس حدود یک هفته بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون، دانشگاه‌ های دولتی ایتالیا، لیست رتبه ‌بندی داوطلبان را در وبسایت خود منتشر می‌ کنند. این لیست، نمرات آزمون IMAT کلیه داوطلبان را در دانشگاه مقصد براساس بیشترین به کمترین، نشان می‌ دهد و داوطلبانی که در رتبه ‌های برتر لیست  قرار دارند، بر اساس ظرفیت پذیرش هر دانشگاه، پذیرفته خواهند شد.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون آیلتس، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مهمترین منابع آزمون IMAT

 • کتاب IMAT  Alpha test Medicina in inglese: این کتاب از مهمترین و اصلی ترین منابع آزمون IMAT بشمار می رود و مورد تایید دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا قرار گرفته است. این کتاب شامل دو بخش است. بخش اول شامل درسنامه های دروس زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک است و بخش دوم نیز شامل نمونه سوالات این دروس می باشد.
 • کتاب editest ESERCIZI commentate: این کتاب توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است و مکمل کتاب آلفا تست بوده و شامل نمونه سوالات دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست می باشد.
 • کتاب editest manuale di Teoria: این کتاب توسط انتشارات کمبریج منتشر شده و به زبان انگلیسی نوشته شده است و برای آشنایی با اصطلاحات علمی به زبان انگلیسی بسیار مفید است.
 • مجموعه کتاب های thinking skills critical thinking and problem solving: این مجموعه کتاب یکی از بهترین منابع برای سوالات منطق و استدلال آزمون IMAT بشمار می رود و موجب تقویت و افزایش مهارت های تفکر برای پاسخ دادن به سوالات منطق و استدلال می شود.
 • کتاب1200 سوال آلفا تست: این کتاب شامل 1200 سوال چند گزینه ای است که توسط انتشارات آلفا تست منتشر شده است و شامل سوالات متعددی مرتبط با آزمون IMAT به همراه راه حل ها می باشد.
 • کتاب 400 سوال BMAT: این کتاب از منابع آزمون پزشکی بریتانیا است و مطالعه این کتاب به کسانی که قصد دارند در آزمون IMAT شرکت کنند توصیه می شود، چرا که نمونه سوالات این کتاب مانند نمونه سوالات آزمون IMAT می باشد و برای شناخت بیشتر آزمون آی مت به داوطلبان کمک بسزایی می کند.
 • کتاب How to master BMAT: این کتاب شامل 200 سوال در موضوعات ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی به همراه یادداشت های اضافی برای حل مسئله است.
 • کتاب A Level Biology: این کتاب که توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است، یکی از بهترین منابع زیست شناسی برای پاسخ دادن به سوالات زیست شناسی آزمون می باشد.
 • کتاب A level chemistry: این کتاب نیز توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است و شامل مفاهیم اصلی رشته شیمی است و مطالعه آن به شناخت سوالات شیمی آزمون IMAT بسیار کمک می کند و با مطالعه این کتاب داوطلبان با طیف وسیعی از موضوعات مختلف در درس شیمی آشنا می شوند.
 • کتاب Molecular biology of the cell: این کتاب با موضوع بیولوژی مولکولی و توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است و مطالعه آن برای تقویت و شناخت سوالات زیست شناسی آزمون IMAT به داوطلبان توصیه می شود.
 • کتاب Human Molecular Genetics: این کتاب با موضوع ژنتیک مولکولی انسانی به تقویت رشته زیست شناسی کمک می کند.
 • کتاب های آزمون IMAT در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران: جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان مرکز تخصصی آموزشی آزمون IMAT برای هر یک از دروس آزمون IMAT کتاب های آموزشی ارائه کرده است و کتاب های ارائه شده از بهترین منابع آزمون IMAT بشمار می رود.

برای موفقیت در آزمون IMAT باید علاوه بر مطالعه منابع آزمون، از راهکارهای دیگری مانند شرکت در آزمون آزمایشی و شرکت در دوره پری مدیکال (MFP) و سایر دوره های آمادگی در آزمون IMAT و… استفاده کنید.

ووچـر آزمون IMAT مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون IMAT، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

آزمون IMAT یک آزمون ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا است و افرادی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایتالیا را در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارند، باید در آزمون IMAT شرکت کنند.

برای اطلاع از ساختار آزمون IMAT به متن مقاله مراجعه کنید.

خیر آزمون IMAT در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات، آذربایجان و غیره سفر کنند.

برای اطلاع از برخی مهمترین منابع آزمون IMAT به متن مقاله مراجعه کنید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×