فهرست مطالب

مهمترین نکات اسپیکینگ دولینگو

آزمـون دولینگو صـد در صـد تضمینی (دولینگو هوم ادیشن تضمینی) 

آشنایی با مهمترین نکات اسپیکینگ دولینگو در کسب نمره بالا بسیار ضروری است. اسپیکینگ آزمون دولینگو مجموع سوالات مختلفی برای ارزیابی مهارت گفتاری و مکالمه زبان انگلیسی است. بخش اسپیکینگ شامل 3 قسمت است که 25 درصد نمره کلی آزمون را دارد.

آزمون دولینگو (Duolingo)

آزمون دولینگو (Duolingo) یک آزمون بین ‌المللی زبان انگلیسی است که برای ارزیابی مهارت زبان و به صورت آنلاین برگزار می شود و برای شرکت در این آزمون نیاز به حضور داوطلبان در جلسه نمی باشد. از مزایای شرکت در آزمون دولینگو نداشتن محدودیت زمانی برای شرکت در آزمون است و داوطلب می تواند به صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه روز و در تمام روزهای سال در هر مکانی که باشد، در این آزمون شرکت کند. همچنین داوطلبان یک ساعت برای پاسخگویی به سوالات فرصت دارند و نتایج آزمون 48 ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می شود و همچنین مدت اعتبار آن دو سال است.

آزمون دولینگو از سال 1397 در ایران برگزار می شود، اما تعداد کمی از زبان آموزان با این آزمون آشنایی داشتند و هر ماه تعداد بسیار کمی از داوطلبان در ایران در آزمون دولینگو شرکت می کردند، اما با شیوع ویروس کرونا و توقف برگزاری آزمون های زبان انگلیسی بین المللی مانند آزمون تافل و آیلتس که به صورت حضوری و در مراکز معتبر برگزار می شدند، بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی در سراسر دنیا مدرک آزمون دولینگو را برای اپلای تحصیلی و سایر اهداف مهاجرتی پذیرفتند، از این رو تعداد افرادی که با آزمون دولینگو آشنا شده و برای دریافت مدرک دولینگو برای اهداف مختلف مهاجرتی در این آزمون شرکت کردند، بسیار افزایش یافت، به طوری که هم اکنون روزانه 1500 الی 2000 کاربر در آزمون دولینگو از ایران شرکت می کنند.

امروزه داشتن مدرک دولینگو از اهمیت ویژه ای برخوردار است و طی چند سال اخیر ارائه ی مدرک زبان دولینگو یکی از شرایط پذیرش دانشگاه ها و مراکز آموزشی در سراسر دنیا است.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون آیلتس، آزمون ناتی، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ساختار آزمون دولینگو

آزمون دولینگو مانند آزمون آیلتس و تافل تضمینی برای ارزیابی داوطلبان در خصوص چهار مهارت زبان انگلیسی Listening (شنیدن)، Speaking (صحبت کردن)، Writing (نوشتن) و reading (خواندن) طراحی و از بخش های مختلفی تشکیل شده است، اما برخلاف آزمون تافل و آیلتس که مهارت ها در بخش های جداگانه ای مطرح می شود، در آزمون دولینگو مهارت ها در یک آزمون و بدون بخش بندی انجام می شود.

آزمون دولینگو یک آزمون زبان تطبیقی است که سوالات مطرح شده در بخش های بعدی به نحوه ی پاسخگویی و عملکرد داوطلب در بخش های قبلی بستگی دارد، یعنی هر چه داوطلب به سوالات اول بهتر پاسخ دهد، سوالات بخش های بعدی سخت تر خواهد بود.

ساختار آزمون دولینگو (Duolingo) شامل سه بخش است و سوالات آزمون مهارت های اصلی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کنند و مدت زمان انجام آزمون دولینگو 60 دقیقه است.

برای آزمون دولینگو ۱۲ نوع سوال مختلف طراحی شده است که ۱۰ نوع سوالات در بخش تطبیقی Adaptive بوده و دو نوع دیگر در انتهای آزمون قرار دارند. تمامی سوالات در نمره دهی آزمون دولینگو موثر ولی دو بخش آخر در اختیار دانشگاه ها قرار می گیرد.

همچنین در سیستم نمره دهی در آزمون دولینگو نتیجه آزمون از 10 تا 160 نمره دارد و در بازه های 10 تا 55 (سطح پایه)، 60 تا 85 (سطح متوسط)، 90 تا 115 (سطح بالای متوسط) و 120 تا 160 (سطح پیشرفته) طبقه بندی می شود.

در خصوص ساختار آزمون دولینگو باید بدانید پس از اعمال تغییرات جدید در آزمون دولینگو از 2 آوریل 2024، یک سوال تعاملی در بخش رایتینگ و یک سوال Fill in the Blanks (جای خالی را پر کنید) به سوالات آزمون دولینگو اضافه شده است و تغییراتی نیز در بخش Read and Select به وجود آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

اسپیکینگ آزمون دولینگو

اسپیکینگ آزمون دولینگو مجموع سوالات مختلفی برای ارزیابی مهارت گفتاری و مکالمه زبان انگلیسی است. بخش اسپیکینگ آزمون دولینگو شامل 3 قسمت است که 25 درصد نمره کلی آزمون را دارد.

 • سوال Read, Then Speak : برای پاسخ دادن به این سوال داوطلب 20 ثانیه برای آماده شدن و خواندن سوال وقت دارد و حداقل 30 ثانیه و حداکثر 90 ثانیه برای پاسخ به سوال فرصت دارد. برای اینکه در این بخش از آزمون دولینگو بتوانید نمره بالایی بگیرید باید از تنوع لغات، گرامر و ساختار زبان استفاده کنید.
 • سوال Listen, Then Speak : در این بخش مهارت‌ های لیسنینگ و اسپیکینگ ارزیابی می شود. شما حداقل 30 ثانیه و حداکثر 1 دقیقه زمان برای صحبت کردن دارید. یک فایل صوتی حرفه ای با لهجه های مختلف زبان انکلیسی مانند کانادایی، آمریکایی، بریتانیایی و استرالیایی پخش می شود و داوطلب باید به سوالی که از او پرسیده شده است با دقت گوش دهد و پاسخ کاملی به اگزمینر بدهد. سوال یک بار پرسیده خواهد شد و اگر داوطلب بخواهد امکان پخش سوال دو بار دیگر نیز وجود دارد، البته برای سوال های طولانی امکان پخش دوباره سوال وجود ندارد. این نوع سوال دو مرتبه در آزمون مطرح می شود که یک مرتبه بعد از رایتینگ 50 کلمه ای و بار دوم قبل از پخش INTERVIEW است. (این سوال از سوال بخش اول سخت تر است.)
 • خواندن جمله با صدای بلند: این بخش ترکیبی از ریدینگ و اسپیکینگ است. در این بخش داوطلب 20 ثانیه فرصت دارد تا متن داخل تصویر را با صدای بلند و با تلفظ و استرس درست بخواند و ضبط و ارسال کند.
 • توصیف عکس به صورت کلامی: این بخش از آزمون دولینگو در هیچ آزمون دیگری وجود ندارد. در این قسمت تصویری داده می شود و داوطلب باید در مورد تصویر حداقل 30 ثانیه صحبت کند. برای اینکه بتوانید نمره این بخش را کسب کنید باید روان صحبت کنید و ارتباط معانی و کلامی جملات و همچنین استفاده از جملات توصیفی برای توصیف افراد و اشیاء را رعایت کنید.

مهمترین نکات اسپیکینگ آزمون دولینگو

 • استفاده از منابع خودخوان دولینگو: یکی از راهکارهای پاسخ دادن به سوالات اسپیکینگ مطالعه منابع آزمون دولینگو از جمله تهیه بسته خودآموز دولینگو است، شما با استفاده از منابع خودخوان دولینگو می توانید پیشرفت چشمگیری در مهارت اسپیکینگ داشته باشید و به سوالات این بخش به درستی پاسخ بدهید و نمره آزمون شما به حد مطلوب و قابل قبولی افزایش یابد.
 • گسترش دایره لغات: یکی دیگر از راهکارها برای پاسخ دادن به سوالات اسپیکینگ دولینگو گسترش دایره لغات و استفاده از لغات متعدد در جملات پیچیده است. با داشتن دایره لغات وسیع می توانید به خوبی از کلمات مترادف استفاده کنید. در واقع دانستن لغات بسیار علاوه بر بخش اسپیکینگ برای پاسخ دادن به سوالات رایتینگ نیز تاثیر زیادی دارد و از جمله مهمترین نکات رایتینگ دولینگو نیز بشمار می رود.
 • شرکت در کلاس های آمادگی دولینگو: با شرکت در کلاس های آمادگی دولینگو در موسسات زبان معتبر با نمونه سوالات و نکات مهم برای موفقیت در آزمون دولینگو آشنا می شوید.
 • مطالعه نمونه سوالات دوره های گذشته دولینگو: برای آشنایی بیشتر با نمونه سوالات بخش اسپیکینگ و سایر بخش های دولینگو سوالات دوره های گذشته آزمون دولینگو را مطالعه کنید.
 • به اندازه زمان تعیین شده صحبت کنید: اگر داستانی را تعریف می کنید، باید بتوانید حداقل 30 ثانیه و حداکثر 90 ثانیه صحبت کنید. به این منظور باید صحبت کردن با ساعت را در خانه تمرین کنید. سرعت مکالمه در اسپیکینگ دولینگو بسیار اهمیت دارد، هرچه سرعت مکالمه بیشتر باشد داوطلب می تواند به موارد بیشتری اشاره کند و نمره بالاتری بگیرد.
 • شرکت در آزمون آزمایشی دولینگو: با شرکت در آزمون آزمایشی دولینگو که به صورت رایگان برگزار می شود می توانید با سوالات اسپیکینگ دولینگو بیشتر آشنا شوید، البته باید به این نکته اشاره کنیم که آزمون اصلی دولینگو دارای چهار بخش Speaking است که دو بخش Speaking شنیداری و توصیف تصویر گفتاری در آزمون آزمایشی وجود ندارد. از آنجایی که  آزمون دولینگو برخلاف آزمون تافل و آیلتس منابع چندانی ندارد شرکت در آزمون آزمایشی دولینگو یک ضرورت محسوب می شود و علاوه بر تقویت مهارت اسپیکینگ از مهمترین نکات لیسنینگ دولینگو و سایر بخش های آزمون نیز بشمار می رود.

اطلاع از 5 نکته مهم در آزمون دولینگو به متقاضیان کمک می کند تا با شناخت و رفع نقاط ضعف خود در برگزاری آزمون اصلی بهترین نتیجه را کسب نمایند.

معیارهای نمره دهی به اسپیکینگ دولینگو

معیارهای نمره دهی به اسپیکینگ دولینگو عبارتند از:

 • کاربرد صحیح گرامر
 • پیچیدگی گرامر
 • پیچیدگی واژگانی
 • تنوع واژگانی
 • مرتبط بودن با تسک
 • طول پاسخ
 • سلیس و روان بودن ویژگی های صوتی

جهت دریافت کاملترین مشاوره در خصوص نحوه ثبت نام در آزمون دولینگو و استفاده از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای پرداخت هزینه آزمون دولینگو با کارشناسان ما تماس بگیر.

ووچـر آزمون دولینگو مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون دولینگو، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند. 

برای اطلاع از سوالات اسپیکینگ دولینگو به متن مقاله مراجعه کنید.

بله آزمون دولینگو برخلاف بسیاری از آزمون بین المللی زبان انگلیسی در ایران برگزار می شود.

مدت اعتبار مدرک آزمون دولینگو 2 سال است.

نتیجه آزمون دولینگو 48 ساعت پس از شرکت در آزمون اعلام می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×