فهرست مطالب

نمره دهی ریدینگ تافل

آزمـون تافل هوم ادیشن تضمینی

هر سوالی در مورد تکنیک های تقویت مهارت ریدینگ و نمره دهی ریدینگ تافل داری، می تونی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیری و درباره نحوه قبولی در آزمون تافل مشاوره بگیری

آزمون تافل (TOEFL)

برای اطلاع از نحوه نمره دهی ریدینگ تافل تا انتهای مطلب با ما باشید.

آزمون تافل (TOEFL) یکی از آزمون ‌های بین ‌المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران برگزار می‌ شود. شرکت در آزمون تافل و اخذ مدرک آن با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک برای اپلای تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه های معتبر کشورهای انگلیسی زبان است.

در حال حاضر آزمون تافل در بیش از 11 هزار موسسه و دانشگاه در بیش از 150 کشور جهان برگزار می شود و مدرک آزمون تافل مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ ها، مراکز آموزشی و علمی، سازمان ها و اداره مهاجرت کشورهای مختلف می ‌باشد و افراد می ‌توانند از مدرک تافل علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ‌های معتبر برای مهاجرت شغلی به کشورهای انگلیسی زبان، دریافت پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کاری نیز استفاده کنند.

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا با ارائه بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آزمون تافل تضمینی، به شما کمک می کنند تا بتونی بهترین نتیجه رو در آزمون تافل تضمینی بگیری.

انواع آزمون تافل

موسسه ETS آزمون تافل (TOEFL test) را در نسخه های مختلفی ارائه کرده است و داوطلبان با توجه به نیاز و اهداف خود در یکی از انواع آزمون تافل شرکت می کنند و تمام انواع تافل دارای مدرک معتبر بوده و در بسیاری از کشورهای جهان به رسمیت شناخته می شود.

انواع آزمون تافل عبارتند از:

آزمون تافل آنلاین یا تافل IBT: آزمون تافل IBT به صورت آنلاین و در محل های برگزاری که از سوی ETS تعیین شده، برگزار می ‌شود.

آزمون تافل IBT هوم ادیشن (Home Edition): نسخه دیگری از تافل آنلاین (IBT) است، اما این آزمون در خانه و تحت نظارت یک ناظر تعیین شده برگزار می ‌شود.

آزمون تافل کاغذی (کتبی) یا تافل PBT: آزمون تافل PBT در محل های برگزاری آزمون به صورت کتبی و کاغذی انجام می ‌شود و تافل کتبی فقط در جایی برگزار می شود که شرکت در تافل آنلاین امکانپذیر نباشد.

آزمون تافل اسنشیالز (Essentials): از فوریه ۲۰۲۱ سازمان ETS نسخه ی دیگری از آزمون تافل را به نام تافل اسنشیالز ارائه کرده است. این آزمون به صورت آنلاین و مبتنی بر کامپیوتر است.

آزمون تافل ITP: تافل ITP جهت استفاده داخلی مراکز آموزشی، سازمان‌ ها، دانشگاه‌ ها و… طراحی شده است.

آزمون تافل جونیور (JUNIOR): تافل جونیور برای نوجوانان 11 تا 16 سال طراحی شده است.

آزمون تافل پریمیر (PRIMARY): تافل پریمیر برای کودکان 8 تا 11 سال طراحی شده است.

آزمون تافل مگوش (magoosh): تافل مگوش یک نسخه داخلی و غیر رسمی از آزمون تافل به صورت کاغذی و با قلم و کاغذ است.

ساختار آزمون تافل IBT

ساختار آزمون تافل IBT مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن (درک مطلب)، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

بخش های مختلف آزمون تافل عبارتند از:

1- بخش درک مطلب (Reading): بخش درک مطلب یا ریدینگ تافل IBT، از سه یا چهار متن تشکیل شده است و داوطلبان 54 تا 72 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات این بخش پاسخ دهند.

2- بخش شنیداری (Listening): در بخش شنیداری یا لسینینگ تافل آی بی تی داوطلبان باید به 6 یا 9 فایل صوتی گوش دهند و براساس آنچه شنیده اند به 34 تا 51 سوال در مدت 60 تا 90 دقیقه پاسخ دهند.

3- بخش گفتاری (Speaking): بخش گفتاری آزمون تافل IBT پس از یک استراحت ۱۰ دقیقه ای آغاز می شود و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 20 دقیقه می باشد. در بخش اسپیکینگ تافل داوطلبان باید به شش سوال پاسخ بدهند.

برای اطلاع از نحوه نمره دهی اسپیکینگ تافل کلیک کن.

4- بخش نوشتاری (Writing): چهارمین بخش آزمون تافل IBT بخش نوشتاری است. در بخش رایتینگ تافل داوطلبان باید به دو سوال مختلف در مدت 50 دقیقه پاسخ دهند.

به دلیل اهمیت مدرک آزمون تافل برای اپلای تحصیلی بهتره برای شرکت در آزمون تافل با مشاوران با تجربه در این زمینه مشورت کنی، از این رو شرکت مهاجرتی هومان ویزا بهترین کارشناسان را به شما معرفی می کند.

ریدینگ تافل IBT

در سال 2019 تغییراتی در فرمت آزمون تافل IBT ایجاد شد، از این رو تغییراتی در بخش ریدینگ تافل (Reading) اعمال شده است. در فرمت قدیمی تافل 3 یا 4 متن خوانداری در بخش ریدینگ ارائه می شد و 12 تا 14 سوال برای هر متن پرسیده می شد و مدت زمان پاسخگویی به این بخش در فرمت قدیمی 60 تا 80 دقیقه بود و داوطلب برای جواب دادن به هر سوال 1.4 دقیقه فرصت داشت، اما پس از تغییرات تافل IBT در فرمت جدید 3 تا 4 متن ارائه شده و به ازای هر متن 10 سوال پرسیده می شود و مدت زمان پاسخ دادن به سوالات 54 تا 72 دقیقه است، به این ترتیب داوطلب برای جواب دادن به هر سوال 40 ثانیه زمان بیشتری دارد و در مجموع برای پاسخگویی به تمام سوالات بخش درک مطلب 16 دقیقه زمان اضافه دارند.

بخش ریدینگ تافل IBT تنها بخش آزمون تافل است که برخلاف بخش های دیگر تافل محدودیت زمانی برای پاسخگویی به سوالات آن وجود ندارد و برای جواب دادن به سوالات برای هر سوال وقت مشخصی داده نمی شود.

اگر در مورد تفاوت ریدینگ تافل با آیلتس نمی دونی کلیک کن.

متون ریدینگ تافل IBT

هر متن بخش ریدینگ تافل IBT تقریبا 700 کلمه است، البته متن های جداگانه می ‌توانند کمی طولانی ‌تر یا کوتاه ‌تر باشند. به طور کلی متن های بخش ریدینگ تافل آزمون به سه دسته تقسیم می شوند، که عبارتند از:

1- متون روایتی (Narrative): مانند روایت یک اتفاق و رویداد تاریخی یا زندگی نامه مشاهیر

2- متون تفسیری (Exposition): متون تفسیری یک موضوع خاص را تفسیر و تشریح می کنند.

3- متون استدلالی (Argumentative): در این نوع متن، نویسنده نظر و عقاید خود را در مورد یک موضوع خاص بیان می کند و برای دفاع از نظر خود دلیل می آورد.

در ریدینگ تافل 10 نوع سوال مختلف پرسیده می شد که این 10 سوال به طور کلی در سه دسته طبقه بندی می شود:

1- اطلاعات پایه

2- سوالات استنتاجی

3- سوالات Reading to Learn

برای دریافت منابع و نمونه سوالات استاندارد بخش ریدینگ تافل IBT با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

سطح بندی نمره ریدینگ تافل IBT

1- سطح پیشرفته (Advanced)، نمره 24 تا 30: کسب نمره 24 تا 30، یعنی داوطلب توانایی بالایی در درک، استدلال و استنباط اطلاعات دارد و به راحتی می ‌تواند در دانشگاه‌ های خارج از کشور به زبان انگلیسی تحصیل کند. در این سطح داوطلب می تواند حتی در متن های پر از اطلاعات و پیچیده تر، ارتباط میان اطلاعات مختلف را بفهمد و از آنها نتیجه گیری کند. سازماندهی توضیحی متن را متوجه می شود و حتی در صورتی که متن پر از اطلاعات و نکات باشد، هدف و کاربرد اطلاعات و جزییات خصوصا در کلیت متن را بفهمد.

2- سطح بالاتر از متوسط (High-Intermediate)، نمره 18 تا 23: کسب این نمره توسط داوطلب نشان می‌ دهد او سطح بالاتر از متوسط دارد و ایده‌ ها و جزییات مهم متن را پس از خواندن دریافت می ‌کند. با نمره 18 تا 23 داوطلب می تواند ساختار توضیحی متن را متوجه شود و حتی در صورت عدم وجود اشاره مستقیم، نکات مهم را تشخیص دهد، همچنین ارتباط اطلاعات را متوجه شده و از آنها نتیجه گیری کند، اما در صورتی که متن بسیار دشوار باشد، ممکن است، این کار مشکل باشد.

3- سطح پایین تر از متوسط (Low-Intermediate)، نمره 4 تا 17: این نمره نشان می‌ دهد داوطلب فقط برخی از ایده ‌های اصلی را از خواندن یک متن آکادمیک دریافت می ‌کند و درک ناقصی از ارتباط بین ایده‌ ها دارد و استنباط متن برای او دشوار است. در این سطح داوطلب متن هایی که دارای ساختار ساده و آسان هستند را می فهمد، اما ممکن است درک متن های پیچیده تر برایش دشوار باشد. کلمات آکادمیک پرکاربرد را می فهمد، اما کلماتی که کمتر رایج هستند، برایش مشکل است.

4- پایین ترین سطح (Below Low-Intermediate)، 0 تا 3: نمره زیر چهار یعنی مهارت داوطلب در بخش ریدینگ پایین ‌تر از سطح متوسط است. در این سطح در واقع داوطلب مهارت و توانایی خاصی در ریدینگ تافل ندارد.

سطح بندی ریدینگ تافل براساس CEFR

CEFR یک استاندارد اروپایی برای زبان انگلیسی است که به عنوان اصلی ‌ترین استاندارد زبان انگلیسی و سایر زبان ‌ها در دنیا شناخته می ‌شود. براساس استاندارد CEFR مهارت های زبانی به 6 سطح تقسیم‌ بندی می ‌شود. این سطوح می ‌توانند در سه سطح بزرگتر به صورت سطح پایه، سطح متوسط و سطح پیشرفته قرار بگیرد.

نمره دهی آزمون تافل در بخش ریدینگ تافل طبق استاندارد CEFR به صورت زیر می ‌باشد:

1- نمره 29 تا 30 سطح C2

2- نمره 24 تا 28 سطح C1

3- نمره 18 تا 23 سطح B2

4- نمره 4 تا 17 سطح B1

5- نمره 0 تا 3 سطح Below A1

تبدیل نمره خام ریدینگ تافل IBT

سوالات بخش ریدینگ تافل IBT حداکثر 33 نمره دارد که این نمره خام (raw) ریدینگ تافل است و نمره خام به نمره 0 تا 30 تبدیل می شود که در گزارش نمره تافل داوطلبان ثبت می شود که همان نمره مقیاس بندی شده (scaled) ریدینگ است.

محاسبه نمره تافل در بخش ریدینگ با آنچه در واقعیت مشاهده می‌ شود متفاوت است، چرا که نمرات این بخش (و سایر بخش های تافل) با توجه به عملکرد سایر شرکت کنندگان در همان دوره ارزیابی می شود. به طور مثال اگر شما به 70 درصد سوالات ریدیدنگ پاسخ صحیح بدهید، اما اکثر داوطلبان بالای 80 درصد پاسخ صحیح داده باشند در این صورت از امتیاز شما کاسته خواهد شد.

نمره دهی لیسنینگ تافل، اسپیکینگ و رایتینگ نیز مانند ریدینگ تافل است و از نمره نهایی هر بخش از 0 تا 30 است.

استفاده از تکینک های تقویت ریدینگ تافل از جمله گسترش دایره لغات انگلیسی، افزایش سرعت خواندن متون انگلیسی، شرکت در آزمون های آزمایشی، مطالعه منابع معتبر و غیره، شانس موفقیت در تافل و کسب نمره بالا در بخش ریدینگ تافل را افزایش می دهد.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره در مورد آزمون تافل تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

اگر سوالی درباره ووچر(Voucher) و خرید اکانت آزمون تافل (تافل هوم ادیشن) و سایر آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی داری، حتما با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، تماس بگیر تا مشاوره رایگان درباره این موضوع بگیری.

پرداخت هزینه آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

1- متون روایتی (Narrative): مانند روایت یک اتفاق و رویداد تاریخی یا زندگی نامه مشاهیر

2- متون تفسیری (Exposition): متون تفسیری یک موضوع خاص را تفسیر و تشریح می کنند.

3- متون استدلالی (Argumentative): در این نوع متن، نویسنده نظر و عقاید خود را در مورد یک موضوع خاص بیان می کند و برای دفاع از نظر خود دلیل می آورد.

در ریدینگ تافل 10 نوع سوال مختلف پرسیده می شد که این 10 سوال به طور کلی در سه دسته طبقه بندی می شود: 1- اطلاعات پایه 2-سوالات استنتاجی 3- سوالات Reading to Learn

برای اطلاع از سطح بندی ریدینگ تافل IBT کلیک کن.

نمرات ریدینگ تافل با توجه به عملکرد سایر شرکت کنندگان در همان دوره ارزیابی می شود. به طور مثال اگر شما به 70 درصد سوالات ریدیدنگ پاسخ صحیح بدهید، اما اکثر داوطلبان بالای 80 درصد پاسخ صحیح داده باشند در این صورت از امتیاز شما کاسته خواهد شد.

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×