فهرست مطالب

تغییرات جدید در آزمون GRE

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی) 

با اعمال تغییرات جدید در آزمون GRE از 22 سپتامبر 2023 آزمون GRE جنرال با فرمت جدید ارائه می شود. با اعمال تغییرات، رایتینگ اول حذف شده است و تعداد سوالات بخش وربال و کوانت نیز کاهش یافته است و به طور کلی زمان انجام آزمون از 3 ساعت و 45 دقیقه به 1ساعت و 58 دقیقه کاهش یافته است.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یا (Graduate Record Examination) با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.
افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در آزمون GRE شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

یکی از مهمترین مزایای آزمون GRE مانند آزمون تافل تضمینی برگزاری این آزمون در ایران است. هر ساله داوطلبان بسیاری در ایران در آزمون GRE سابجکت یا جنرال ثبت نام کرده و یکی از مراکز برگزارکننده آزمون GRE در ایران را برای شرکت در آزمون GRE تضمینی انتخاب می کنند.

اگر تصمیم دارید برای اپلای تحصیلی در دانشگاه های یکی از کشورهای انگلیسی زبان اقدام کنید، اما نمی دونید آزمون GRE برای چه رشته هایی است، جهت کسب اطلاعات کامل در این زمینه با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود، انواع آزمون GRE عبارتند از:

 • آزمون GRE جنرال (GRE General Test)
 • آزمون GRE سابجکت  (GRE Subject Test)

اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون GRE جنرال را درخواست می کنند و نوع سابجکت در رشته ‌های تخصصی مانند زیست، شیمی، ادبیات، ریاضی، فیزیک و روانشناسی کاربرد دارد.

همچنین نوع دیگری از آزمون GRE در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا توسط ETS ارائه شده است. آزمون GRE هوم ادیشن به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر روز هفته و تمام ساعات شبانه روز بدون نیاز به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در این آزمون شرکت کنند. داوطلبان باید تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن را تهیه کنند و از قوانین شرکت در آزمون GRE مطلع شوند تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

ساختار آزمون GRE جنرال

ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است که عبارتند از:

 • بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning): این بخش شامل 27 سوال است. در این بخش توانایی درک مطلب داوطلب ارزیابی می شود. داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا را درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد.
 • بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning): این بخش شامل 27 سوال است. سوالات بخش ریاضی شامل جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل است.
 • بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing): این بخش شامل 1 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه می باشد. در بخش رایتینگ آزمون GRE جنرال، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مهمترین نکات رایتینگ آزمون GRE مراجعه کنید.

ساختار آزمون GRE سابجکت

آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، روانشناسی، فیزیک می باشد. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است.

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته های مختلف عبارتند از:

 • زیست ‌شناسی: 190 سوال پنج گزینه ای در زمینه ی زیست ‌شناسی سلولی و مولکولی، زیست ‌شناسی اندام، اکولوژی و تکامل
 • ادبیات: 230 سوال در زمینه ی شعر، بیوگرافی، مقاله، داستان کوتاه، رمان، نقد، تئوری ادبیات و تاریخ زبان
 • ریاضیات: 66 سوال چندگزینه ‌ای درزمینه ی محاسبات و کاربردهای آن
 • فیزیک: ۱۰۰ سؤال ۵ گزینه ‌ای در زمینه ی الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، نور و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، فیزیک اتمی و زمینه‌ های مرتبط است و سوالات به ‌شکل نمودار، گراف، داده‌ها و توصیفات آزمایشگاه و غیره است.
 • روانشناسی: ۲۰۵ سوال چندگزینه ‌ای در زمینه ی توصیف یک آزمایش یا نمودار، موقعیت‌ ها و وضعیت ‌های بیماری

تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال

سازمان ETS از 22 سپتامبر ۲۰۲۳ (31 شهریور 1402) با اعمال برخی تغییرات در بخش های مختلف، آزمون GRE جنرال را با فرمت جدید ارائه کرده است، اما محتوای آزمون از جمله بخش های آن، نوع سوالات و معیار نمره دهی در آزمون GRE، تغییری نکرده است. همچنین علاوه بر ارائه فرمت جدید آزمون GRE جنرال از ماه سپتامبر داوطلبان می‌ توانند به منابع رسمی آزمون GRE و آزمون ‌های تمرینی که براساس آخرین تغییرات GRE طراحی شده اند، دسترسی داشته باشند. اما از آنجایی که محتوا و نوع سوالات آزمون تغییر نکرده‌ است و فقط یکی از تکالیف رایتینگ GRE جنرال و بخش لانگ حذف شده است، منابع آزمون GRE که در وبسایت ارائه شده است، همچنان جهت تمرین برای آمادگی در آزمون کاربردی خواهند بود.

در مورد اعتبار آزمون GRE بعد از تغییرات باید گفت، با توجه به حذف برخی بخش های آزمون و کمتر شدن تعداد سوالات و کوتاهتر شدن زمان انجام آزمون، اما همچنان آزمون GRE جنرال از اعتبار بالایی برخوردار است و مدرک آن یکی از مهمترین مدارک برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر کشورهای انگلیسی زبان بشمار می رود.

تغییرات آزمون GRE جنرال عبارتند از:

 • حذف تکلیف Analyze an Argument
 • کاهش تعداد سوالات بخش وربال و کوانت (حذف بخش لانگ)
 • حذف Break ده دقیقه ای بین آزمون
 • کاهش مدت زمان آزمون
 • اعلام سریع تر نتایج آزمون GRE جنرال

حذف تکلیف Analyze an Argument

تا پیش از اعمال تغییرات در سپتامبر 2023 در بخش نوشتار تحلیلی یا رایتینگ آزمون GRE جنرال دو رایتینگ با فرمت های متفاوت پرسیده می شد، اما پس از اعمال تغییرات رایتینگ اول حذف شده است و داوطلبان در این بخش فقط یک تسک را در مدت 30 دقیقه می تویسند و با حذف رایتینگ اول 30 دقیقه از زمان انجام این بخش کوتاهتر شده است. البته باید گفت فرمت و نوع سوال رایتینگ و دشواری آن تغییری نکرده است.

اگر برای پرداخت هزینه آزمون GRE که شامل هزینه ثبت نام آزمون، هزینه ارسال ریپورت یا گزارش نمره آزمون GRE به دانشگاه ها، تغییر زمان یا مکان آزمون GRE، اعتراض به نمره آزمون GRE می باشد، کارت اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت ندارید، علاوه بر خرید ووچر آزمون GRE می توانید از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنید.

کاهش تعداد سوالات بخش وربال و کوانت

تا پیش از اعمال تغییرات جدید ممکن بود در بخش های وربال (درک مطلب) و کوانت (استدلال ریاضی) یک بخش بدون نمره یا لانگ وجود داشته باشد. در ساختار آزمون GRE جنرال ۲ بخش وربال و ۲ بخش کوانت وجود داشت که یکی از این دو بخش بیشتر از دو قسمت بودند و نمره بخشی که اضافه بود در نمره دهی آزمون GRE محاسبه نمی شد و بخش بدون نمره برای داوطلبان قابل تشخیص نبود. اما پس از اعمال تغییرات و ارائه فرمت جدید از سوی ETS، سوال بدون نمره از بخش های وربال و کوانت حذف شده است و هر بخش فقط دارای دو قسمت است و تعداد سوالات در بخش وربال از 40 به 27 سوال و در بخش کوانت نیز از 40 به 27 سوال کاهش یافته است.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون آیلتس، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون CAE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

کاهش مدت زمان آزمون GRE جنرال

با وجود تکلیف اول در رایتینگ GRE و بخش بدون نمره، مدت زمان انجام آزمون بیشتر از 3 ساعت و 45 دقیقه بود، اما پس از اعمال تغییرات و حذف تکلیف  Analyze an Argument و کاهش سوالات بخش وربال و کوانت، همچنین حذف Break ده دقیقه ای، مدت زمان انجام آزمون به 1 ساعات و 58 دقیقه کاهش یافته است.

اعلام سریع تر نتایج آزمون GRE جنرال

زمان اعلام نتایج آزمون نیز تغییر کرده است. نتیجه آزمون تا پیش از اعمال تغییرات 10 تا 15 روز پس از شرکت در آزمون GRE اعلام می شد اما در حال حاضر داوطلبان می توانند نمرات خود را 8 تا ۱۰ روز پس از آزمون دریافت کنند.

تغییرات جدید در آزمون GRE سابجکت

موسسه ETS تغییرات جدید در آزمون GRE سابجکت را از ماه آوریل 2023 اعمال کرده است. آزمون GRE سابجکت در سه رشته ی ریاضی، فیزیک و روانشناسی به صورت کتبی برگزار می شد، اما بعد از اعمال تغییرات، GRE سابجکت به صورت کامپیوتری برگزار می شود، همچنین نسخه ی هوم ادیشن GRE سابجکت نیز ارائه شده است و داوطلبان می توانند به صورت آنلاین و در منزل در GRE سابجکت هوم ادیشن در این سه رشته شرکت کنند.

همچنین پس از برگزاری آزمون شیمی در آوریل ۲۰۲۳، برگزاری این آزمون متوقف شده است، اما نمرات آن تا پنج سال پس از شرکت در آزمون معتبر است و داوطلبان می توانند ارسال ریپورت یا گزارش نمره آزمون GRE سابجکت شیمی را تا پیش از پایان اعتبار آن درخواست نمایند.

از دیگر تغییرات GRE سابجکت افزایش تعداد دفعات برگزاری و مراکز آزمون است. تا پیش از این، آزمون GRE سابجکت فقط سه بار در سال و در ماه ‌های سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می شد، اما از سپتامبر 2023 تعداد دفعات برگزاری و مراکز برگزارکننده آزمون GRE سابجکت بیشتر شده است.

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون GRE، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

برای اطلاع از تغییرات آزمون GRE جنرال به متن مقاله مراجعه کنید.

خیر، پس از اعمال تغییرات از سپتامبر 2023 هیچ تغییری در نمره دهی آزمون GRE به وجود نیامده است و فقط نمرات آزمون زودتر از گذشته اعلام می شود.

پس از اعمال تغییرات در آزمون GRE سابجکت رشته های روانشناسی، فیزیک و ریاضی به صورت کامپیوتری و هوم ادیشن برگزار می شود. همچنین برگزاری GRE سابجکت شیمی نیز از آوریل 2023 متوقف شده است.

مدت اعتبار آزمون GRE پس از اعمال تغییرات مانند گذشته 5 سال است و تغییری نکرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×