فهرست مطالب

حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی) 

حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و دانشگاه مقصد متفاوت خواهد بود و از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود. اما به طور کلی داوطلب برای اپلای تحصیلی باید بتواند نمره ای بالاتر از میانگین را در آزمون GRE کسب کند.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یا (Graduate Record Examination) با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.
افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در آزمون GRE شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

یکی از مهمترین مزایای آزمون GRE مانند آزمون تافل تضمینی برگزاری این آزمون در ایران است. هر ساله داوطلبان بسیاری در ایران در آزمون GRE سابجکت یا جنرال ثبت نام کرده و یکی از مراکز برگزارکننده آزمون GRE در ایران را برای شرکت در آزمون GRE انتخاب می کنند.

اگر تصمیم دارید برای اپلای تحصیلی در دانشگاه های یکی از کشورهای انگلیسی زبان اقدام کنید، اما نمی دونید آزمون GRE برای چه رشته هایی است، جهت کسب اطلاعات کامل در این زمینه با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود، انواع آزمون GRE عبارتند از:

 • آزمون GRE جنرال (GRE General Test)
 • آزمون GRE سابجکت  (GRE Subject Test)

اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون GRE جنرال را درخواست می کنند و نوع سابجکت در رشته ‌های تخصصی مانند زیست، شیمی، ادبیات، ریاضی، فیزیک و روانشناسی کاربرد دارد.

همچنین نوع دیگری از آزمون GRE در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا توسط ETS ارائه شده است. آزمون GRE هوم ادیشن به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر روز هفته و تمام ساعات شبانه روز بدون نیاز به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در این آزمون شرکت کنند. داوطلبان باید تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن را تهیه کنند و از قوانین شرکت در آزمون GRE مطلع شوند تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

فرمت، ساختار، سوالات و نمره دهی GRE هوم ادیشن هیچ تفاوتی با آزمون GRE حضوری ندارد، بنابراین اعتبار آزمون GRE هوم ادیشن به اندازه GRE حضوری است و مورد قبول بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا می باشد.

ساختار آزمون GRE جنرال

ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است که عبارتند از:

 • بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning): این بخش شامل 40 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه می باشد. در این بخش توانایی درک مطلب داوطلب ارزیابی می شود. داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا را درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد.
 • بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning): این بخش شامل 40 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 70 دقیقه می باشد. سوالات بخش ریاضی شامل جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل است.
 • بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing): این بخش شامل 2 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 60 دقیقه می باشد. در بخش رایتینگ آزمون GRE جنرال، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مهمترین نکات رایتینگ آزمون GRE مراجعه کنید.

ساختار آزمون GRE سابجکت

آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی، فیزیک می باشد. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود.

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته های مختلف عبارتند از:

 • زیست ‌شناسی: 190 سوال پنج گزینه ای در زمینه ی زیست ‌شناسی سلولی و مولکولی، زیست ‌شناسی اندام، اکولوژی و تکامل
 • شیمی: 130 سوال چند گزینه ای با گرایش ‌های مختلف شیمی
 • ادبیات: 230 سوال در زمینه ی شعر، بیوگرافی، مقاله، داستان کوتاه، رمان، نقد، تئوری ادبیات و تاریخ زبان
 • ریاضیات: 66 سوال چندگزینه ‌ای درزمینه ی محاسبات و کاربردهای آن
 • فیزیک: ۱۰۰ سؤال ۵ گزینه ‌ای در زمینه ی الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، نور و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، فیزیک اتمی و زمینه‌ های مرتبط است و سوالات به ‌شکل نمودار، گراف، داده‌ها و توصیفات آزمایشگاه و غیره است.
 • روانشناسی: ۲۰۵ سوال چندگزینه ‌ای در زمینه ی توصیف یک آزمایش یا نمودار، موقعیت‌ ها و وضعیت ‌های بیماری

نمره آزمون GRE جنرال

در مورد نمره دهی در آزمون GRE جنرال باید گفت، به طور کلی آزمون GRE نمره ی معینی برای تمام سوالات ندارد و نمره سوالات براساس سختی و آسانی آنها متفاوت خواهد بود. سختی سوالات هم به پاسخگویی و عملکرد داوطلبان در مجموعه اول سوالات بستگی دارد و نمره‌ ی نهایی آزمون با توجه به میزان سختی آزمون تعیین می شود. نمره قابل قبول برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مختلف متفاوت است.

 • نمره بخش تحلیل کلامی: نمره تحلیل زبان بین 130 تا 170 است و نمره میانگین در این بخش 151 می باشد. در این بخش یک نمره اضافه نیز به عنوان ارفاق در نظر گرفته شده است.
 • نمره بخش تحلیل ریاضی : این بخش از 130 تا 170 نمره دارد و یک نمره ارفاق هم نظر گرفته شده است.
 • نمره بخش تحلیل نوشتاری: بخش نوشتاری بین 0 تا 6 نمره دارد که با مقادیر نیم است. تسک نوشته شده در بخش رایتینگ توسط دو اگزمینر خوانده می شود و براساس برخی معیارها به آن نمره داده می شود.

نمره بخش نوشتاری در نمره نهایی آزمون GRE جنرال محاسبه نمی شود و نمره نهایی آزمون براساس دو بخش وربال (تحلیل کلامی) و کوانت (استدلال ریاضی) محاسبه می شود و 260 تا 340 نمره دارد.

نمره آزمون GRE سابجکت

نتیجه ی آزمون جی آر ای سابجکت در هر شش رشته 220 تا 990 نمره دارد و در بازه های 10 نمره ای تغییر می کند و برای اپلای تحصیلی در دانشگاه های معتبر، نمره بالاتر از 700 برای آزمون GRE سابجکت نمره خوبی محسوب می شود. آزمون جی آر ای سابجکت دارای نمره منفی است و با 4 پاسخ اشتباه نمره یک پاسخ درست را از دست خواهید داد. پس از تصحیح آزمون، نمره خام به نمره نهایی از 220 تا 990 تبدیل می شود و برای دریافت پذیرش تحصیلی، نمره نهایی برای دانشگاه ها اهمیت دارد.

اگر برای پرداخت هزینه آزمون GRE که شامل هزینه ثبت نام آزمون، هزینه تغییر زمان یا مکان آزمون GRE، ارسال گزارش نمره اضافی به دانشگاه ها، اعتراض به نمره آزمون GRE می باشد، کارت اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت ندارید، می توانید از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنید.

نمره خوب برای آزمون GRE چند است؟

همان طور که گفته شد، آزمون GRE یکی از آزمون های ورودی دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است و بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا برای اپلای تحصیلی، مدرک این آزمون را درخواست می کنند. آزمون GRE مانند برخی آزمون ها از جمله آزمون آیلتس و تافل نمره رد یا قبولی ندارد و نمره قابل قبول با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود.

در مورد بهترین نمره آزمون GRE باید گفت، نمره قابل قبول در آزمون GRE نمره ی ثابت و مشخصی نیست و نمره خوب با توجه به رشته و مقطع تحصیلی از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود. باید بدانید هر چه نمره بالاتری در آزمون GRE کسب کنید، یعنی از سطح علمی بالایی برای تحصیل در مقاطع تکمیلی برخوردار هستید، از این رو شانس دریافت پذیرش تحصیلی برای شما افزایش می یابد. اغلب دانشگاه های معتبر دنیا برای اپلای تحصیلی نمرات بالای 85 درصد یعنی در آزمون GRE سابجکت نمره ی بالاتر از 700 و برای آزمون GRE جنرال نمره 300 تا 320 را درخواست می کنند.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل، آزمون آیلتس، آزمون GRE تضمینی، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون CAE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

جدول نمرات خوب در آزمون GRE

نمره GRE

عملکرد

وربال: 170-169

کوانت: 170

نوشتار تحلیلی: 6-5.5

عالی

وربال: 162

کوانت: 166

نوشتار تحلیلی: 5

خیلی خوب

وربال: 157

کوانت: 160

نوشتار تحلیلی: 4.5

خوب

حداقل و حداکثر نمره GRE

جدول حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE در بخش کوانت

درصد

نمره تحلیل ریاضی (کوانت)

تفسیر نمره

99

170

عالی

90

166

خیلی خوب

75

160

خوب

50

153

متوسط

25

147

پاییین تر از متوسط

10

141

ضعیف

1

134 و پایین تر

خیلی ضعیف

جدول حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE در بخش وربال

درصد

نمره درک مطلب (وربال)

تفسیر نمره

99

169-170

عالی

90

162

خیلی خوب

75

157

خوب

50

150-151

متوسط

25

144-145

پایین تر از متوسط

10

139-140

ضعیف

1

132 و پایین تر

خیلی ضعیف

جدول حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE در بخش نوشتار تحلیلی

درصد

نمره نوشتار تحلیلی

تفسیر نمره

99

60

عالی

98

5.5

92

50

خیلی خوب

82

4.5

خوب

59

4

متوسط

41

3.5

17

3

پایین تر از متوسط

7

2.5

ضعیف

2

2

خیلی ضعیف

1

1.5 و پایین تر

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون GRE، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

نمره قابل قبول برای آزمون GRE با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود اما به طور کلی نمره ی بیشتر از میانگین نمره خوب محسوب می شود و اغلب دانشگاه های معتبر نمره 85 درصد به بالا را درخواست می کنند.

برای اطلاع از حداقل و حداکثر نمره GRE برای اپلای تحصیلی به متن مقاله مراجعه کنید.

نمره نهایی آزمون GRE جنرال براساس دو بخش وربال (تحلیل کلامی) و کوانت (استدلال ریاضی) محاسبه می شود و 260 تا 340 نمره دارد ونمره بخش نوشتاری در نمره نهایی آزمون GRE جنرال محاسبه نمی شود.

نتیجه ی آزمون جی آر ای سابجکت در هر شش رشته 220 تا 990 نمره دارد و در بازه های 10 نمره ای تغییر می کند و برای اپلای تحصیلی در دانشگاه های معتبر، نمره بالاتر از 700 برای آزمون GRE سابجکت نمره خوبی محسوب می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×