فهرست مطالب

لیسنینگ تافل

آزمون تافل هوم ادیشن تضمینی 

بخش شنیداری یا لیسنینگ تافلIBT با هدف ارزیابی درک مکالمات و سخنرانی‌ ها و مهارت شنیداری زبان انگلیسی طراحی شده است. بخش listening شامل ۲ یا ۳ قسمت است که برای پاسخگویی به هر بخش مدت زمان خاصی تعیین شده است

آزمون تافل (TOEFL)

در این مطلب در خصوص آزمون تافل و ساختار آزمون در بخش شنیداری یا لیسنینگ تافل کارشناسان ما برای اطلاع شما عزیزان توضیحات مختصری را بیان کرده اند و اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در مورد شرکت در آزمون تافل و کسب نمره خوب دارید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

آزمون تافل (TOEFL) یکی از آزمون ‌های بین ‌المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران برگزار می‌ شود.

شرکت در انواع آزمون تافل و اخذ مدرک آن با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک برای اپلای تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه های معتبر کشورهای انگلیسی زبان است.

در حال حاضر آزمون تافل در بیش از 11 هزار موسسه و دانشگاه در بیش از 150 کشور جهان برگزار می شود و مدرک آزمون تافل مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ ها، مراکز آموزشی و علمی، سازمان ها و اداره مهاجرت کشورهای مختلف می ‌باشد و افراد می ‌توانند از مدرک تافل علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ‌های معتبر برای مهاجرت شغلی به کشورهای انگلیسی زبان، دریافت پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کاری نیز استفاده کنند.

همچنین در مورد شرایط شرکت در آزمون تافل باید گفت برای شرکت در تافل شرط خاصی از جمله شرط سنی وجود ندارد و همه ی افراد می توانند با اهداف مختلف در آزمون تافل ثبت نام کنند.

انواع آزمون تافل

انواع آزمون تافل (TOEFL test) عبارتند از:

آزمون تافل IBT یا تافل آنلاین: آزمون تافل IBT به صورت آنلاین و در محل های برگزاری که از سوی ETS تعیین شده، برگزار می ‌شود.

آزمون تافل IBT هوم ادیشن (Home Edition): تافل IBT هوم ادیشن نسخه دیگری از تافل آنلاین (IBT) است، اما این آزمون در خانه و تحت نظارت یک ناظر تعیین شده برگزار می ‌شود. این آزمون از سال 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا و عدم برگزاری آزمون حضوری برگزار می شود. ساختار، سوالات و نمره دهی آزمون تافل IBT و IBT هوم ادیشن یکسان است.

آزمون تافل کاغذی یا کتبی یا تافل PBT: آزمون تافل PBT در محل های برگزاری آزمون به صورت کتبی و کاغذی انجام می ‌شود و تافل کتبی فقط در جایی برگزار می شود که شرکت در تافل آنلاین امکانپذیر نباشد از این رو فقط تعداد بسیار کمی از آزمون های تافل در سراسر دنیا به صورت کتبی برگزار می شود.

آزمون تافل اسنشیالز (Essentials): از فوریه ۲۰۲۱ سازمان ETS نسخه ی دیگری از آزمون تافل را به نام تافل اسنشیالز ارائه کرده است. تافل اسنشیالز شامل ترکیبی از سوالات آکادمیک و جنرال (عمومی). این آزمون مانند تافل آنلاین مبتنی بر کامپیوتر است و داوطلبان می توانند با اتصال به اینترنت پرسرعت در خانه یا هر مکان دیگری در تافل اسنشیالز شرکت کنند.

همچنین آزمون تافل پریمیر (Primary)، تافل جونیور (Junior) و تافل ITP از دیگر نسخه های آزمون تافل هستند که توسط موسسه ETS برگزار می شود.

تافل مگوش (magoosh)

یک نسخه داخلی و غیر رسمی از آزمون تافل است که توسط ETS برای دانشگاه ها، مدارس و سایر موسسات آموزشی توسعه یافته طراحی شده است. برخلاف نسخه رسمی تافل iBT (آزمون مبتنی بر اینترنت) که به صورت آنلاین برگزار می شود، آزمون تافل به صورت کاغذی و با قلم و کاغذ است.

نکته: پس از ثبت نام تافل امکان لغو آزمون تافل و همچنین تغییر زمان یا مکان آزمون وجود دارد و داوطلبان پس از ثبت نام می توانند از شرکت در آزمون انصرف دهند و یا زمان و مکان آن را تغییر دهند.

ساختار آزمون تافل IBT

ساختار آزمون تافل IBT شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن (درک مطلب)، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن را ارزیابی می کند.

بخش های مختلف آزمون تافل عبارتند از:

1- بخش درک مطلب (Reading): بخش درک مطلب یا ریدینگ تافل IBT، از 3 یا 4 متن تشکیل شده است و داوطلبان برای هر متن به 10 سوال جواب می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 54 تا 72 دقیقه است. برای اطلاع از نحوه نمره دهی ریدینگ تافل کلیک کن.

2- بخش شنیداری (Listening): بخش شنیداری یا لسینینگ تافل آی بی تی شامل 6 تا 7 قسمت است و داوطلبان برای هر قسمت به 5 تا 6 سوال پاسخ می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 41 تا 57 دقیقه است.

3- بخش گفتاری (Speaking): بخش گفتاری آزمون تافل IBT پس از یک استراحت ۱۰ دقیقه ای آغاز می شود و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 17 دقیقه می باشد. در بخش اسپیکینگ تافل داوطلبان باید به 4 سوال پاسخ بدهند.

برای اطلاع از تکنیک های تقویت اسپیکینگ تافل کلیک کن.

4- بخش نوشتاری (Writing): چهارمین بخش آزمون تافل IBT بخش نوشتاری است. در بخش رایتینگ تافل داوطلبان باید به دو سوال مختلف در مدت 50 دقیقه پاسخ دهند.

همچنین آزمون تافل دارای یک بخش آزمایشی است که ممکن است در یکی از بخش های درک مطلب یا شنیداری تافل باشد. که به این بخش آزمایشی، لانگ فرمت تافل گفته می شود.

شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای قبولی در آزمون تافل تضمینی بهترین کارشناسان را به شما معرفی می کنه تا بتونی با دریافت کاملترین مشاوره و راهنمایی، موفق به کسب نمره بالا در آزمون تافل تضمینی بشی.

بخش لیسنینگ تافل IBT

پیش از آخرین تغییرات آزمون تافل IBT در سال 2019 بخش لیسنینگ تافل IBT شامل 34 تا 51 سوال بود و مدت زمان انجام آن 60 تا 90 دقیقه می باشد. در این بخش داوطلبان به 6 تا 9 فایل صوتی گوش می کنند و براساس آنچه شنیده اند به سوالات پاسخ می دادند، اما پس از اعمال تغییرات در حال حاضر بخش شنیداری تافل لسینینگ تافل آی بی تی شامل 6 تا 7 فایل است و داوطلبان برای هر فایل صوتی به 5 تا 6 سوال پاسخ می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 41 تا 57 دقیقه است.

بخش شنیداری یا لیسنینگ تافلIBT با هدف ارزیابی درک مکالمات و سخنرانی‌ ها و مهارت شنیداری زبان انگلیسی طراحی شده است. بخش listening شامل ۲ یا ۳ قسمت است که برای پاسخگویی به هر بخش مدت زمان خاصی تعیین شده است. در این قسمت چند مکالمه و سخنرانی‌ در سطح آکادمیک برای داوطلبان پخش می شود و داوطلبان فقط یک بار فرصت دارند تا به فایل های صوتی گوش دهند و فایل های صوتی فقط یک بار پخش می شود. بیشتر سوالات لیسنینگ تافل چهار گزینه ای هستند و داوطلب باید پاسخ درست را از بین پاسخ های غلط پیدا کند.

نمره دهی لیسنینگ تافل 0 تا 30 است و تغییراتی در نمره دهی تافل IBT در بخش های آن ایجاد نشده است.

برای دریافت منابع آزمون تافل و بهترین راهکارها برای قبولی صد در صد در آزمون تافل تضمینی با کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

یادداشت برداری در لیسنینگ تافل

برای موفقیت در بخش لیسنینگ تافل (listening) داوطلبان باید در یادداشت برداری مهارت داشته باشند؛ چرا که یادداشت برداری در هنگام گوش کردن به فایل های صوتی در بخش شنیداری بسیار ضروری است و داوطلب می تواند هنگام پاسخ دادن به سوالات از یادداشت های خود نیز استفاده کند.

داوطلب برای نت برداری در تافل باید به نکات مهمی توجه کند. مثلا باید از نوشتن جزئیات هنگام یادداشت برداری اجتناب کرد. فایل های صوتی که پخش می شوند شامل اطلاعات زیادی بوده و دارای صدای پس زمینه هستند، از این رو داوطلبان باید خیلی با دقت عمل کنند تا فهم واضحی از متن داشته باشند.

انواع فایل صوتی لیسنینگ تافل

در بخش شنیداری تافل 6 فایل صوتی پخش می شود و داوطلبان با توجه به آنچه شنیده اند به سوالات این بخش پاسخ می دهند. در این بخش دو نوع فایل صوتی وجود دارد. فایل های صوتی از نوع Conversation و یا Lecture هستند.

فایل صوتی Conversation

این فایل ها مکالمه ای بین دو نفر در یک محیط آکادمیک هستند البته ممکن است از نوع غیر آکادمیک هم باشند. یک نفر در این گفتگو دانشجو است و نفر دوم ممکن است یک دانشجو یا استاد راهنما باشد. فایل صوتی Conversation بین 3 تا 5 دقیقه طول می کشد و پس از آن داوطلبان باید به 5 سوال پاسخ دهند.

فایل صوتی Lecture

هر فایل صوتی لکچر حدودا 5 دقیقه طول می کشد و پس از پایان هر فایل صوتی داوطلبان باید به 6 سوال پاسخ دهند. فایل های صوتی در این بخش قسمتی از یک کلاس درس است که یک استاد در مورد موضوعی آکادمیک صحبت می کند. فایل صوتی لکچر به دو صورت لکچر با دانشجو و لکچر بدون دانشجو مطرح می شود. در فایل صوتی لکچر بدون دانشجو فقط استاد در مورد موضوعی صحبت می کند و در فایل صوتی لکچر با دانشجو یک مکالمه بین استاد و دانشجو در مورد موضوع مورد بحث به وجود می آید.

لهجه های مختلف در لیسنینگ تافل

داوطلبان برای پاسخ دادن به سوالات بخش شنیداری یا لیسنینگ تافل IBT باید به یک نکته ی مهم توجه کنند و آن هم لهجه های مختلف در این بخش است. در خصوص لیسنینگ تافل باید دقت کنید مکالمات و فایل های صوتی نه تنها با لهجه آمریکایی بلکه با لهجه‌ های مختلف مانند بریتیش، استرالیایی، نیوزیلندی و غیره خواهد بود؛ از این رو یکی از مهم‌ ترین مهارت ‌هایی که داوطلبان برای کسب نمره بالا در بخش شینداری تافل باید به آن توجه کنند مهارت درک لهجه ‌های مختلف است و باید برای تقویت این مهارت به خوبی تمرین کنند.

برای اطلاع از هزینه ووچر تافل و همچنین نحوه ارسال گزارش نمره تافل تضمینی به دانشگاه ها با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

نکته: داوطلبان می توانند برای کسب نمره بالا در بخش شنیداری با استفاده از تکنیک های تقویت لیسنینگ تافل مانند نت برداری، گسترش دایره لغات انگلیسی، شرکت در آزمون های آزمایشی مانند تافل ژنتی و… مهارت های شنیداری خود را افزایش دهند.

نمونه کارنامه قبولی آزمون تافل در شرکت مهاجرتی هومان ویزا

اگر سوالی درباره ووچر(Voucher) آزمون تافل و خرید اکانت برای آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی داری، حتما با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، تماس بگیر تا مشاوره رایگان درباره این موضوع بگیری.

پرداخت هزینه آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

ساختار آزمون تافل IBT از 4 بخش شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب تشکیل شده است که 4 مهارت اصلی زبان انگلیسی یعنی گوش دادن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن را ارزیابی می کند.

برای اطلاع از انواع فایل های صوتی لیسنینگ تافل کلیک کن.

در خصوص لیسنینگ تافل باید دقت کنید مکالمات و فایل های صوتی نه تنها با لهجه آمریکایی بلکه با لهجه‌ های مختلف مانند بریتیش، استرالیایی، نیوزیلندی و غیره خواهد بود؛ از این رو یکی از مهم‌ ترین مهارت ‌هایی که داوطلبان برای کسب نمره بالا در بخش شینداری تافل باید به آن توجه کنند مهارت درک لهجه ‌های مختلف است و باید برای تقویت این مهارت به خوبی تمرین کنند.

بله، برای موفقیت در بخش لیسنینگ تافل داوطلبان باید در یادداشت برداری مهارت داشته باشند؛ چرا که یادداشت برداری در هنگام گوش کردن به فایل های صوتی در بخش شنیداری بسیار ضروری است و داوطلب می تواند هنگام پاسخ دادن به سوالات از یادداشت های خود نیز استفاده کند.

بخش لیسنینگ تافل مهارت شنیداری را ارزیابی می کند در واقع بخش شنیداری یا لیسنینگ تافلIBT با هدف ارزیابی درک مکالمات و سخنرانی‌ ها و مهارت شنیداری زبان انگلیسی طراحی شده است.  

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×