فهرست مطالب

محاسبه نمره تافل

آزمـون تافل هوم ادیشن تضمینی

موسسه ETS برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبان در 4 بخش آزمون تافل، از دو نمره خام و مقیاس بندی شده استفاده می کند، برای محاسبه نمره تافل ابتدا نمره خام هر بخش محاسبه و طبق معیارهای خاصی به نمره نهایی تبدیل می شود. 

آزمون تافل (TOEFL)

نمره آزمون تافل IBT از 0 تا 120 است که از مجموع نمرات 4 بخش تافل به دست می آید. برای آشنایی بیشتر با محاسبه نمره تافل تا انتهای مطلب با ما باشید.

آزمون تافل (TOEFL) یکی از آزمون ‌های بین ‌المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران برگزار می‌ شود.

شرکت در انواع آزمون تافل و اخذ مدرک آن با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک برای اپلای تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه های معتبر کشورهای انگلیسی زبان است.

در حال حاضر آزمون تافل در بیش از 11 هزار موسسه و دانشگاه در بیش از 150 کشور جهان برگزار می شود و مدرک آزمون تافل مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ ها، مراکز آموزشی و علمی، سازمان ها و اداره مهاجرت کشورهای مختلف می ‌باشد و افراد می ‌توانند از مدرک تافل علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ‌های معتبر برای مهاجرت شغلی به کشورهای انگلیسی زبان، دریافت پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کاری نیز استفاده کنند.

موسسه ETS آزمون تافل را در نسخه های مختلفی ارائه کرده است که عبارتند از:
تافل IBT یا تافل آنلاین
تافل IBT هوم ادیشن
تافل PBT یا تافل کاغذی
تافل ITP

تافل اسنشیالزتافل پریمیر (تافل کودکان 8 تا 11 سال)

تافل مگوش (magoosh)یک نسخه داخلی و غیر رسمی از آزمون تافل است که توسط ETS (سرویس تست آموزشی) برای دانشگاه ها، مدارس و سایر موسسات آموزشی توسعه یافته است که صورت کاغذی ارائه می شود
تافل جونیور (تافل نوجوانان 11 تا 16 سال)
مدت اعتبار مدرک تافل در نسخه های مختلف 2 سال است و پس از 2 سال فاقد اعتبار خواهد بود. آزمون تافل 50 مرتبه در سال برگزار می شود و محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون وجود ندارد و فقط باید بین دو آزمون 12 روز فاصله باشد.

به دلیل اهمیت نمره تافل برای اپلای تحصیلی بهتره برای شرکت در آزمون تافل تضمینی با مشاوران با تجربه در این زمینه مشورت کنی، از این رو شرکت مهاجرتی هومان ویزا بهترین کارشناسان را به شما معرفی می کند.

ساختار آزمون تافل IBT

ساختار آزمون تافل IBT مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن (درک مطلب)، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن را ارزیابی می کند.

مدت زمان انجام آزمون تافل سه ساعت است و نمره دهی آزمون تافل از 0 تا 120 می باشد که از مجموع نمرات هر بخش (0 تا 30) محاسبه می شود. همچنین مدت اعتبار مدرک تافل در تمام نسخه های ارائه شده 2 سال است و پس از 2 سال مدرک آن فاقد اعتبار خواهد بود.

بخش های مختلف آزمون تافل عبارتند از:

1- بخش درک مطلب (Reading): بخش درک مطلب یا ریدینگ تافل IBT، از 3 یا 4 متن تشکیل شده است و داوطلبان برای هر متن به 10 سوال جواب می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 54 تا 72 دقیقه است.

2- بخش شنیداری (Listening): بخش شنیداری یا لسینینگ تافل آی بی تی شامل 6 تا 7 قسمت است و داوطلبان برای هر قسمت به 5 تا 6 سوال پاسخ می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 41 تا 57 دقیقه است.

3- بخش گفتاری (Speaking): بخش گفتاری آزمون تافل IBT پس از یک استراحت ۱۰ دقیقه ای آغاز می شود و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 17 دقیقه می باشد. در بخش اسپیکینگ تافل داوطلبان باید به 4 سوال پاسخ بدهند.

4- بخش نوشتاری (Writing): چهارمین بخش آزمون تافل IBT بخش نوشتاری است. در بخش رایتینگ تافل داوطلبان باید به دو سوال مختلف در مدت 50 دقیقه پاسخ دهند.

نمره دهی تافل IBT

نمره دهی آزمون تافل آنلاین از 0 تا 120 است که این نمره از مجموع نمرات چهار بخش تافل به دست می آید. هر یک از بخش های تافل از 0 تا 30 نمره دارد و نمرات چهار بخش با هم جمع می شود و به این ترتیب نمره نهایی تافل محاسبه می شود. با توجه به نوع سوال، به ازای هر پاسخ صحیح برای هر سوال یک امتیاز یا بیشتر در نظر گرفته می شود و برای پاسخ های اشتباه، نمره منفی محاسبه نمی شود.

باید بدانید امتیاز هر بخش دقیقا 30 نمره نیست و تافل دو نمره خام و نمره مقیاس بندی شده دارد که نمره خام طبق برخی معیارها به نمره مقیاس بندی شده تبدیل می شود.

اگر برای ثبت نام تافل تضمینی نیاز به راهنمایی داری با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

نمره خام تافل IBT

نمره خام هر یک از بخش های تافل IBT همان تعداد پاسخ های درستی است که داوطلبان به سوالات هر بخش می دهند، اما نمره خام در کارنامه داوطلبان درج نمی شود. نمره خام هر بخش به نمره مقیاس بندی شده تبدیل می شود که از 0 تا 30 نمره دارد و نمره ای که داوطلبان در کارنامه خود می بینند نمره مقیاس بندی شده است.

موسسه ETS در مورد چگونگی تبدیل نمره خام به نمره مقیاس بندی شده تا به حال توضیحات دقیقی ارائه نکرده است و در واقع نحوه تبدیل نمره خام به نمره نهایی تافل محرمانه است و محاسبات واحدی در تبدیل نمره خام وجود ندارد، بنابراین نحوه تبدیل نمره خام به نمره مقیاس بندی شده برای هر آزمون تافل تا حدودی متفاوت خواهد بود.

با دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره خوب در تافل تضمینی با کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر تا بهترین نتیجه رو بگیری.

تبدیل نمره خام به نمره مقیاس بندی تافل

همان طور که گفتیم نمره خام تافل امتیاز تعداد پاسخ های درستی است که داوطلب به سوالات هر بخش داده است، اما این نمره اصلی داوطلبان در هر بخش نبوده و در کارنامه درج نخواهد شد، بلکه نمره خام به نمره مقیاس بندی شده تبدیل می شود.

برای تبدیل نمره خام تافل به نمره مقیاس بندی شده عملکرد سایر داوطلبانی که در آزمون تافل شرکت کرده اند نیز مد نظر قرار می گیرد، به طور مثال ممکن است داوطلب به 38 سوال در بخش ریدینگ پاسخ درست داده باشد، در این صورت نمره خام او 38 خواهد بود، اما عملکرد سایر داوطلبان در تعیین نمره مقیاس بندی شده تاثیر دارد، یعنی اگر سوالات ریدینگ تافل سخت بوده و تعداد کمتری از داوطلبان به 38 سوال پاسخ درست داده باشند، در این صورت نمره مقیاس بندی شده مثلا 28 خواهد شد، اما اگر اکثر داوطلبان توانسته باشند نمره 38 را کسب کنند در این صورت نمره مقیاس بندی شده در این بخش 27 می شود، در حالی که داوطلب در هر دو صورت نمره خام 38 را کسب کرده و در واقع به 38 سوال پاسخ درست داده است، اما با توجه به میزان دشواری آزمون و نمرات سایر داوطلبان نمره مقیاس بندی شده او نیز متفاوت خواهد بود.

نحوه محاسبه نمره تافل با این روش موجب می شود اختلاف کمتری بین آزمون های تافل وجود داشته باشد و از این رو سخت بودن آزمون در بعضی بخش ها موجب اجحاف در حق داوطلبان نخواهد شد.

نمره خام بخش های مختلف تافل چند است؟

برای به دست آوردن نمره خام باید تعداد پاسخ های صحیح را در نظر بگیرید.

نمره خام ریدینگ تافل: نمره خام در این قسمت از 0 تا 45 است. سوالاتی که یک جواب درست دارند 1 امتیاز و سوال Reading to Learn در این بخش 2 تا 3 امتیاز دارد. مجموع سوالات درست نمره خام شما خواهد بود و نمره ریدینگ تافل که در کارنامه درج می شود از 0 تا 30 است.

نمره خام لیسنینگ تافل: نمره خام در این بخش 0 تا 34 است. اکثر سوالات لیسنینگ چند گزینه ای است و هر پاسخ درست در این بخش فقط 1 امتیاز دارد و در نهایت نمره لیسنیگ تافل از 0 تا 30 است.

نمره خام اسپیکینگ تافل: نمره خام اسپیکینگ تافل 0 تا 24 است. این بخش شامل 6 بخش است که نمره خام هر بخش 0 تا 4 است و نمره نهایی اسپیکینگ تافل از 0 تا 30 محاسبه می شود.

نمره خام رایتینگ تافل: نمره خام رایتینگ 0 تا 10 است. همان طور که گفته شد بخش رایتیتنگ شامل 2 سوال است که امتیاز هر سوال از 0 تا 5 است و نمره خام این قسمت از مجموع نمره 2 سوال به دست می آید و در نهایت نمره رایتینگ تافل در کارنامه مانند بخش های دیگر تافل از 0 تا 30 امتیاز دارد.

جهت کاهش استرس و ارزیابی مهارتهای 4گانه آزمون تافل می توانید در آزمون تافل ماک یا همان آزمون آزمایشی تافل شرکت کنید و از تیم تخصصی شرکت مهاجرتی هومان ویزا دراین باره مشاوره دریافت نمایید تا با شناخت اشتباهات رایج آزمون تافل و مرور آزمون آزمایشی از هولد شدنhold شدن) در آزمون اصلی جلوگیری کنید.

اگر سوالی درباره ووچر(Voucher) تافل (تافل هوم ادیشن) و خرید اکانت برای آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی داری، حتما با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، تماس بگیر تا مشاوره رایگان درباره این موضوع بگیری.

پرداخت هزینه آزمون تافل (تافل هوم ادیشن) و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

نمونه کارنامه قبولی آزمون تافل در شرکت مهاجرتی هومان ویزا

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

نمره آزمون تافل در هر یک از 4 بخش از 0 تا 30 است و نمره نهایی آزمون تافل از مجموع این 4 بخش از 0 تا 120 خواهد بود.

نمره خام هر یک از بخش های تافل IBT همان تعداد پاسخ های درستی است که داوطلبان به سوالات هر بخش می دهند، اما نمره خام در کارنامه داوطلبان درج نمی شود. نمره خام هر بخش به نمره مقیاس بندی شده تبدیل می شود که از 0 تا 30 نمره دارد و نمره ای که داوطلبان در کارنامه خود می بینند نمره مقیاس بندی شده است.

5/5 - (13 امتیاز)

18 پاسخ

  1. سلام موسسه ETS برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبان در 4 بخش آزمون تافل، از دو نمره خام و مقیاس بندی شده استفاده می کند، برای محاسبه نمره تافل ابتدا نمره خام هر بخش محاسبه و طبق معیارهای خاصی به نمره نهایی تبدیل می شود.

  1. سلام آزمون تافل و آیلتس هر دو از آزمون های معتبر زبان انگلیسی هستند و تبدیل نمره تافل به آیلتس امکان پذیر است و داوطلبان می توانند نمرات تافل خود را با نمرات آیلتس مقایسه کنند. جهت کسب اطلاعات تکمیلی با کارشناسان تیم اپلای هومان ویزا در ارتباط باشید…

  1. سلام نمره آزمون تافل بین ۰ تا ۱۲۰ محاسبه می شود. این نمره از جمع نمرات اسکیل های خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن است. هر کدام از این مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ نمره دارند

  1. سلام آزمون تافل نمره ای بین ۱۲۰-۰ برای ارزیابی مهارتهای چهارگانه زبان انگلیسی داوطلبان در نظر گرفته که ۱۲۰ امتیاز مجموع امتیازهایی است که به چهار مهارت ریدینگ،اسپیکینگ و رایتینگ، لیسنینگ تعلق می‌گیرد که هر کدام آن‌ها ۳۰ امتیاز دارد.

  1. سلام بخش اسپیکینگ تافل TOEFL شامل شش تسک است: دو تسک اول وظایف مستقل و چهار وظیفه آخر وظایف یکپارچه هستند. برای هرTask مستقل شما باید به سوالاتی در مورد مباحث و موضوعات آشنا پاسخ دهید. شما 45 ثانیه فرصت دارید تا نقطه نظر خود را توضیح دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با تیم اپلای شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

  1. سلام دوست عزیز، آزمون تافل از 0 تا 120 نمره دارد که از مجموع نمرات چهار بخش تافل به دست می آید و هر بخش 0 تا 30 نمره دارد و در سیستم نمره دهی آزمون تافل نمره منفی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×