فهرست مطالب

نمره دهی لیسنینگ تافل

آزمـون تافل هوم ادیشن تضمینی

هر سوالی درباره نحوه ثبت نام و نمره دهی به لیسنینگ تافل داری، می تونی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیری و درباره نحوه نمره دهی و  قبولی در آزمون تافل مشاوره بگیری

آزمون تافل (TOEFL)

برای اطلاع از نحوه نمره دهی لیسنینگ تافل تا انتهای مطلب با ما باشید.

آزمون تافل (TOEFL) یکی از آزمون ‌های بین ‌المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران برگزار می‌ شود. شرکت در آزمون تافل و اخذ مدرک آن با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک برای اپلای تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه های معتبر کشورهای انگلیسی زبان است.

در حال حاضر آزمون تافل در بیش از 11 هزار موسسه و دانشگاه در بیش از 150 کشور جهان برگزار می شود و مدرک آزمون تافل مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ ها، مراکز آموزشی و علمی، سازمان ها و اداره مهاجرت کشورهای مختلف می ‌باشد و افراد می ‌توانند از مدرک تافل علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ‌های معتبر برای مهاجرت شغلی به کشورهای انگلیسی زبان، دریافت پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کاری نیز استفاده کنند.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره در مورد آزمون تافل تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

انواع آزمون تافل

موسسه ETS آزمون تافل را در نسخه های مختلفی ارائه کرده است و داوطلبان می توانند با توجه به نیاز و اهداف خود در یکی از انواع آزمون تافل شرکت کنند و مدرک تمام انواع تافل از اعتبار بالایی برخوردارند و در بسیاری از کشورهای جهان به رسمیت شناخته می شوند.

انواع آزمون تافل عبارتند از:

آزمون تافل آنلاین یا تافل IBT: آزمون تافل IBT به صورت آنلاین و در محل های برگزاری که از سوی ETS تعیین شده، برگزار می ‌شود.

آزمون تافل IBT هوم ادیشن (Home Edition): نسخه دیگری از تافل آنلاین (IBT) است، اما این آزمون در خانه و تحت نظارت یک ناظر تعیین شده برگزار می ‌شود.

آزمون تافل کاغذی (کتبی) یا تافل PBT: آزمون تافل PBT در محل های برگزاری آزمون به صورت کتبی و کاغذی انجام می ‌شود و تافل کتبی فقط در جایی برگزار می شود که شرکت در تافل آنلاین امکانپذیر نباشد.

آزمون تافل اسنشیالز (Essentials): از فوریه ۲۰۲۱ سازمان ETS نسخه ی دیگری از آزمون تافل را به نام تافل اسنشیالز ارائه کرده است. این آزمون به صورت آنلاین و مبتنی بر کامپیوتر است.

آزمون تافل ITP: تافل ITP جهت استفاده داخلی مراکز آموزشی، سازمان‌ ها، دانشگاه‌ ها و… طراحی شده است.

آزمون تافل جونیور (JUNIOR): تافل جونیور برای نوجوانان 11 تا 16 سال طراحی شده است.

آزمون تافل پریمیر (PRIMARY): تافل پریمیر برای کودکان 8 تا 11 سال طراحی شده است.

آزمون تافل مگوش (magoosh): تافل مگوش یک نسخه داخلی و غیر رسمی از آزمون تافل به صورت کاغذی و با قلم و کاغذ است.

ساختار آزمون تافل IBT

آزمون تافل IBT مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن (درک مطلب)، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

بخش های مختلف آزمون تافل عبارتند از:

1- بخش درک مطلب (Reading): بخش درک مطلب یا ریدینگ تافل IBT، از 3 یا 4 متن تشکیل شده است و داوطلبان برای هر متن به 10 سوال جواب می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 54 تا 72 دقیقه است. برای اطلاع از نحوه نمره دهی ریدینگ تافل کلیک کن.

2- بخش شنیداری (Listening): بخش شنیداری یا لسینینگ تافل آی بی تی شامل 6 تا 7 قسمت است و داوطلبان برای هر قسمت به 5 تا 6 سوال پاسخ می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 41 تا 57 دقیقه است.

3- بخش گفتاری (Speaking): بخش گفتاری آزمون تافل IBT پس از یک استراحت ۱۰ دقیقه ای آغاز می شود و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 17 دقیقه می باشد. در بخش اسپیکینگ تافل داوطلبان باید به 4 سوال پاسخ بدهند.

4- بخش نوشتاری (Writing): چهارمین بخش آزمون تافل IBT بخش نوشتاری است. در بخش رایتینگ تافل داوطلبان باید به دو سوال مختلف در مدت 50 دقیقه پاسخ دهند.

طی سال های اخیر تغییرات آزمون تافل موجب شده ساعت انجام آزمون تافل کوتاه تر شود و از 3 ساعت و 30 دقیقه به 3 ساعت کاهش پیدا کرده است.

بخش لیسنینگ تافل IBT

پیش از آخرین تغییرات آزمون تافل در سال 2019 بخش لیسنینگ تافل IBT شامل 34 تا 51 سوال بود و مدت زمان انجام آن 60 تا 90 دقیقه می باشد. در این بخش داوطلبان به 6 تا 9 فایل صوتی گوش می کنند و براساس آنچه شنیده اند به سوالات پاسخ می دادند، اما پس از اعمال تغییرات در حال حاضر بخش شنیداری تافل لسینینگ تافل آی بی تی شامل 6 تا 7 فایل است و داوطلبان برای هر فایل صوتی به 5 تا 6 سوال پاسخ می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 41 تا 57 دقیقه است.

بخش شنیداری یا لیسنینگ تافلIBT با هدف ارزیابی درک مکالمات و سخنرانی‌ ها و مهارت شنیداری زبان انگلیسی طراحی شده است. بخش listening شامل ۲ یا ۳ قسمت است که برای پاسخگویی به هر بخش مدت زمان خاصی تعیین شده است. در این قسمت چند مکالمه و سخنرانی‌ در سطح آکادمیک برای داوطلبان پخش می شود و داوطلبان فقط یک بار فرصت دارند تا به فایل های صوتی گوش دهند و فایل های صوتی فقط یک بار پخش می شود. بیشتر سوالات لیسنینگ تافل چهار گزینه ای هستند و داوطلب باید پاسخ درست را از بین پاسخ های غلط پیدا کند.

سطح بندی نمره لیسنینگ تافل IBT

نمره دهی آزمون تافل از 0 تا 120 است و هر یک از بخش های تافل از 0 تا 30 نمره دارد. نمره لیسنینگ تافل در 4 سطح از پیشرفته تا پایین تر از سطح متوسط طبقه بندی می شود:

1- سطح پیشرفته (Advanced)

نمره 22 تا 30: داوطلبانی که نمره بخش شنیداری یا لیسنینگ آنها 22 تا 30 است، یعنی مکالمات و سخنرانی ‌های پیچیده ‌ی آکادمیک را به راحتی درک می‌ کند. ایده های مهم و جزییاتی که به شکل واضح و روشن بیان می شوند، حتی اگر توضیحات اضافی برای آنها ارائه نشود را متوجه می شود، همچنین ایده های مهم و غیرمهم را از هم تشخیص می دهد. نحوه استفاده از اطلاعات و مثال ها می داند و ارتباط میان اطلاعات مختلف را متوجه می شود و می تواند اطلاعات را ترکیب و از آنها نتیجه گیری کند. همچنین داوطلب می تواند نکات پنهان در لا به لای اطلاعات ارائه شده را متوجه شود.

2- سطح بالاتر از متوسط (High-Intermediate)

نمره 17 تا 21: این سطح نشان می‌ دهد داوطلب دارای درک صحیح ایده ‌های اصلی و جزییات مهم سخنرانی ‌ها و مکالمات آکادمیک است، اما ممکن است فهم مواردی که شامل توضیحات بیشتر و مثال ها نمی باشند برایش دشوار شود. در این سطح ایده های اصلی و مهم را از بقیه موارد تشخیص می دهد وداوطلب می تواند اطلاعات را ترکیب و از آنها نتیجه گیری کند.

3- سطح پایین تر از متوسط (Low-Intermediate)

نمره 9 تا 16: کسب این نمره توسط داوطلب نشان می‌ دهد، وقتی در یک سخنرانی ایده به صورت گسترده و مکرر مطرح می‌ شود او می‌ تواند ایده‌ ها و نکات را درک کند. در واقع داوطلب در این سطح متوجه ایده های اصلی و بعضی از جزییات مهم در مباحث آکادمیک می شود، اما فقط در صورتی ساختارهای پیچیده را می فهمد که بسیار تکرار شوند و مثال های زیادی ارائه شود. همچنین داوطلب می تواند از اطلاعاتی که در یک یا دو جمله بیان می شوند، نتیجه گیری کند.

4- پایین ترین سطح (Below Low-Intermediate)

نمره 0 تا 8: اگر داوطلب در بخش لیسنینگ تافل نمره کمتر از 9 کسب کند، یعنی مهارت زبان او در بخش شنیداری از سطح متوسط پایین‌ تر است و توانایی خاصی در مهارت شنیداری زبان انگلیسی ندارد.

به دلیل اهمیت مدرک آزمون تافل برای اپلای تحصیلی بهتره برای شرکت در آزمون تافل (TOEFL test) با مشاوران با تجربه در این زمینه مشورت کنی، از این رو شرکت مهاجرتی هومان ویزا بهترین کارشناسان را به شما معرفی می کند.

سطح بندی لیسنینگ تافل براساس CEFR

CEFR که یک استاندارد اروپایی برای زبان انگلیسی است و به عنوان اصلی ‌ترین استاندارد زبان انگلیسی و سایر زبان ‌ها در دنیا شناخته می ‌شود. براساس CEFR مهارت های زبانی به 6 سطح تقسیم‌ بندی می ‌شود. این سطوح شامل سه سطح پایه، متوسط و پیشرفته است.

نمره دهی بخش لیسنینگ تافل طبق استاندارد CEFR به صورت زیر می ‌باشد:

1- نمره 28 تا 30: سطح C2

2- نمره 22 تا 27: سطح C1

3- نمره 17 تا 21: سطح B2

4- نمره 9 تا 16: سطح B1

کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا با ارائه بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آزمون تافل تضمینی، به شما کمک می کنند تا بتونی بهترین نتیجه رو در آزمون تافل تضمینی بگیری.

تبدیل نمره خام لیسنینگ تافل IBT

بخش لیسنینگ تافل 0 تا 30 نمره دارد و با توجه به نوع سوال به ازای هر پاسخ صحیح برای هر سوال یک امتیاز یا بیشتر نمره داده می شود. به تعداد کل سوالاتی که داوطلبان در لیسینینگ پاسخ درست می دهند، نمره خام تافل می گویند.

محاسبه نمره تافل در بخش لیسنینگ مانند نمره دهی اسپیکینگ، رایتینگ و ریدینگ با آنچه در واقعیت مشاهده می‌ شود متفاوت است، چرا که نمرات این بخش با توجه به عملکرد سایر داوطلبان در همان دوره ارزیابی می شود. به طور مثال اگر شما به 80 درصد سوالات لیسنینگ پاسخ صحیح بدهید، اما اکثر داوطلبان پایین تر از 80 درصد پاسخ صحیح داده باشند، در این صورت نمره مقیاس بندی شده (scaled) بیشتر خواهد بود و بلعکس اگر شما به 80 درصد سوالات پاسخ درست بدهید و اکثر شرکت کنندگان بالای 90 درصد پاسخ درست بدهند، در این صورت از امتیاز شما کاسته خواهد شد.

اگر سوالی درباره ووچر(Voucher) و خرید اکانت آزمون تافل (تافل هوم ادیشن) و سایر آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی داری، حتما با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، تماس بگیر تا مشاوره رایگان درباره این موضوع بگیری.

پرداخت هزینه آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

نمونه کارنامه قبولی آزمون تافل در شرکت مهاجرتی هومان ویزا

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

بخش لیسنینگ شامل 6 تا 7 فایل صوتی است و داوطلبان برای هر فایل صوتی به 5 تا 6 سوال پاسخ می دهند.

مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 41 تا 57 دقیقه است.

نمرات این بخش با توجه به عملکرد سایر داوطلبان در همان دوره ارزیابی می شود. به طور مثال اگر شما به 80 درصد سوالات لیسنینگ پاسخ صحیح بدهید، اما اکثر داوطلبان پایین تر از 80 درصد پاسخ صحیح داده باشند، در این صورت نمره مقیاس بندی شده (scaled) بیشتر خواهد بود.

1- نمره 28 تا 30: سطح C2

2- نمره 22 تا 27: سطح C1

3- نمره 17 تا 21: سطح B2

4- نمره 9 تا 16: سطح B1

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×