فهرست مطالب

آزمون ناتی (NAATI) چیست؟

هر سوالی درباره نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون های زبان عمومی و تخصصی ویژه مهاجرت تحصیلی و شغلی داری، می تونی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیری و درباره تضمین قبولی در آزمون و تسویه پس از قبولی مشاوره بگیری

اهمیت آزمون ناتی برای مهاجرت به استرالیا

سازمان ناتی (NAATI) که مخفف National Accreditation Authority for Translators and Interpreters  و به معنی مرجع اعتبار بخشی ملی به مترجمان کتبی و شفاهی است.

سازمان ناتی در سال 2018 آزمون CCL (Credentialed Community Language Testing) را طراحی نموده و افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند با کسب امتیاز قابل قبول یعنی 63 از 90 امتیاز می توانند 5 امتیاز برای اخذ ویزا و مهاجرت خود طبق جدول امتیازبندی به دست آورند.

* نکته: آزمون ناتی تنها برای افزایش 5 امتیاز مهاجرت است و قبولی در این آزمون به معنی این نیست که متقاضی حق کار کردن به عنوان یک مترجم رسمی را دارد.

آزمون ناتی نیز مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون تافل، آزمون FCE، آزمون آیلتس، آزمون CAE و غیره مهارت زبان انگلیسی افراد را برای مهاجرت ارزیابی می کند.

برای اینکه بتونی یک مهاجرت تحصیلی موفق را تجربه کنی، باید بدونی متناسب با توانایی تحصیلی و شغلی مورد نظرت میتونی در کدوم آزمون زبان بین المللی شرکت کنی، برای دریافت راهنمایی در این باره ما کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا را به شما معرفی می کنیم.

آزمون OET ویژه مهاجرت کادر درمان

ساختار آزمون ناتی

آزمون NAATI به صورت آنلاین و از دوشنبه تا جمعه ی هر هفته به صورت شفاهی و در 30 دقیقه برگزار می شود.

آزمون ناتی از دو مکالمه به زبان انگلیسی تشکیل شده است که هر کدام تقریبا 300 کلمه دارد و موضوع مکالمات بهداشت، خرید یا اجاره کردن خانه، بیمه و غیره است که به صورت روزمره مورد استفاده قرار می گیرد و داوطلب باید تمام بخش های این مکالمات را ترجمه کند.

هر مکالمه از 9 تا 14 بخش کوچک تر تشکیل شده است و هر بخش اغلب 35 کلمه دارد و داوطلب بعد از گوش دادن به هر بخش باید بلافاصله پس از شنیدن صدای زنگ آن را ترجمه کند.

اگر تصمیم داری در آزمون ناتی شرکت کنی، اما در مورد شرایط و مدارک لازم اطلاعات کافی نداری، میتونی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیری و هر سوالی داری بپرسی.

نکات شرکت در آزمون ناتی

سازمان ناتی به دلیل شیوع جهانی بیماری کوید 19 و به دلیل رعایت مسائل بهداشتی و برای حفظ جان داوطلبان و آزمون گیرندگان، این آزمون را به صورت آنلاین برگزار می نماید.

آزمون ناتی از روز دوشنبه تا جمعه هر هفته به صورت آنلاین روی پلتفرم ProctorExam برگزار می شود. داوطلبان شرکت در آزمون یک هفته مانده به تاریخ برگزاری آزمون ناتی، یک ایمیل از سوی ProctorExam دریافت خواهند کرد که در آن توضیحات کامل درباره ی نحوه ی استفاده از پلتفرم ProctorExam داده می شود و همچنین داوطلبان برای رفع مشکلات سیستمی که می خواهند با آن در آزمون ناتی شرکت کنند راهنمایی می شوند.

پس از آنکه داوطلب سیستم چک را انجام داد و سیستم او از سوی ProctorExam تایید شد، لینک مخصوص آزمون برای داوطلب ایمیل خواهد شد و داوطلب با این لینک در آزمونی ناتی شرکت می کند. در صورتی که لینک آزمون برای داوطلب ایمیل نشد، باید این موضوع را از طریق onlinetesting@naati.com.au پیگیری نماید.

همان طور که گفته شد آزمون ناتی به صورت آنلاین برگزار می شود و داوطلبان برای شرکت در آزمون باید از سیستم مناسبی مانند رایانه، لپ تاپ و غیره استفاده کنند که مجهز به دوربین و میکروفون باشد.

بهتر است داوطلب برای شرکت در آزمون و پاسخ به سوالات، مکانی ساکت و به دور از هر گونه حواس پرتی را انتخاب نماید. داوطلب باید قبل از شروع آزمون هویت خود را ثبت کند و برای این کار باید پاسپورت خود را به دوربین نشان دهد.

نکته ای که داوطلب باید در هنگام برگزاری آزمون دقت کند، این است که وجود هر گونه وسیله ی غیرمجاز موجب لغو آزمون ناتی خواهد شد، همچنین اگر گیرنده ی آزمون نسبت به مکان و هویت داوطلب تردید داشته باشد، آزمون لغو می شود.

فیلم آزمون ناتی ضبط می شود و قبل از ارزیابی مورد بررسی قرار می گیرد، چنانچه خط مشی آزمون به درستی رعایت نشده باشد، موجب بی اعتبار شدن آزمون خواهد شد.

نحوه ثبت نام در آزمون CPE

تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون ناتی

برای شرکت در آزمون ناتی، داوطلبان باید تجهیزاتی را فراهم کنند که عبارتند از:

* کامپیوتر یا لپ تاپ windows +10 یا Mac OS 10

* یک گوشی موبایل که اپلیکیشن ProctorExam روی آن نصب شده باشد و به عنوان دوربین دوم، جلسه ی آزمون را ضبط کند.

* دسترسی به اینترنت با سرعت مناسب و ثابت

نکته: داوطلب باید سیستم چک را با همان اینترنتی انجام دهد که می خواهد با آن در آزمون شرکت کند و هات اسپات کردن از اینترنت گوشی در آزمون ناتی غیر مجاز است.

* هدست یا هدفون (توصیه می شود از هدست یا هدفون بی سیم استفاده نشود، چون احتمال قطع شدن اتصال وجود دارد.)

* کاغذ و قلم برای نکته برداری

اهمیت آزمون آیلتس آکادمیک برای اپلای تحصیلی

نحوه امتیاز دهی به آزمون ناتی

هر مکالمه ی آزمون ناتی 45 امتیاز و در مجموع این آزمون 90 امتیاز دارد و داوطلب برای هر بخش باید حداقل 29 امتیاز کسب کند تا بتواند حداقل امتیاز قابل قبول را که 63 امتیاز است را به دست آورد.

برای ارزیابی و امتیازدهی به آزمون ناتی، دو کارشناس متخصص پاسخ های داوطلب را بررسی می کنند. ابتدا نحوه ی انتقال مفاهیم بررسی می شود که کیفیت لهجه، استفاده ی به جا از کلمات رسمی در کسب امتیاز نیز موثر خواهد بود.

چنانچه داوطلب موفق به کسب امتیاز بالاتر از 63 شود، امتیاز قابل قبول را به دست آورده است، اما در صورتی که امتیاز داوطلب بین 55 تا 62.5 باشد، باید در آزمون تکمیلی شرکت کند و چنانچه امتیاز او کمتر از 55 باشد در آزمون ناتی رد خواهد شد.

هزینه آزمون ناتی چقدر است؟

هزینه این آزمون 800 دلار استرالیا است.

پرداخت هزینه آزمون ناتی از طریق کارت‌ های اعتباری بین‌ المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ ها توسط بانک‌ های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌ توانند برای پرداخت هزینه‌ های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

منابع آزمون PTE

آیا شرکت در آزمون ناتی برای اخذ ویزای استرالیا اجباری است؟

شرکت در آزمون ناتی (NAATI CCL) برای اخذ ویزا و مهاجرت به استرالیا اجباری نیست و فقط امتیازی را در سیستم اسکیل ورکر استرالیا به داوطلب می دهد و متقاضیان از این آزمون برای کسب 5 امتیاز استفاده می کنند.

اعلام نتایج آزمون ناتی

نتایج آزمون NAATI 8 تا 10 روز پس از پس از برگزاری آزمون از طریق ایمیل برای داوطلبان ارسال خواهد شد. همچنین مدت اعتبار مدرک آن سه سال است و پس از این مدت اعتبار آن منقضی خواهد شد.

با دریافت مشاوره و راهنمایی از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، یک مهاجرت موفق به استرالیا را تجربه کن.

آزمون آیلتس و اهمیت آن در مهاجرت

نحوه ثبت نام در آزمون ناتی

1- ابتدا داوطلب باید وارد سایت Naati شود و ایمیل خود را وارد، سپس REGISTER را کلیک کند.

2- سپس از طریق ارسال ایمیل از سوی ناتی یک پسورد موقت به داوطلب داده می شود که با استفاده از پسورد موقت حساب خود را تایید کرده و وارد حساب کاربری می شود.

3- در این مرحله داوطلب باید در صفحه اصلی، گزینه ی SUBMIT AN APPLICATION را کلیک کند.

4- سپس داوطلب باید مشخصات خود را وارد کرده و فرم را تکمیل نماید و اسکن، آپلود عکس و پاسپورت خود را انجام دهد.

5- تایید ثبت نام آزمون ناتی ممکن است 7 روز کاری طول بکشد، سپس ایمیلی برای داوطلب ارسال می شود و داوطلب می تواند تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کرده و هزینه ی آن را پرداخت نماید.

6- پس از پرداخت هزینه ی آزمون، دوباره برای داوطلب ایمیلی ارسال می شود که ثبت نام او را تایید می کند.

7- یک هفته قبل از تاریخ برگزاری آزمون ناتی، ایمیلی برای داوطلب ارسال می شود که نحوه ی چک کردن سیستم را آموزش می دهد و داوطلب باید تا 48 ساعت قبل از برگزاری آزمون سیستم خود را چک نماید.

ترجمه مدارک برای اخذ ویزای استرالیا

در استرالیا فقط مترجمان ناتی اجازه ی ترجمه دارند، از این رو افرادی که در داخل استرالیا قصد ترجمه ی مدارک خود را دارند، باید حتما برای ترجمه ی مدارک خود از مترجم ناتی استفاده کنند، اما ایرانیانی که در ایران اقامت دارند و برای اخذ ویزای استرالیا اقدام کرده اند و مدارک خود را ترجمه می کنند، ترجمه و مهر ناتی الزامی نمی باشد.

اهمیت آزمون دولینگو برای مهاجرت

اگر سوالی درباره ووچر(Voucher) و خرید اکانت برای آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی داری، حتما با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، تماس بگیر تا مشاوره رایگان درباره این موضوع بگیری.

پرداخت هزینه آزمون های زبان از طریق کارت‌ های اعتباری بین‌ المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ ها توسط بانک‌ های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌ توانند برای پرداخت هزینه‌ های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

با توجه به پیچیدگی آزمون های زبان عمومی و تخصصی ویژه مهاجرت، بهتر است متقاضیان درباره نحوه ثبت نام و جزییات آزمون مورد نظر، با دریافت مشاوره از متخصصان  شرکت مهاجرتی هومان ویزا ، با صرف کمترین وقت، بهترین نتیجه را به صورت تضمین قبولی آزمون به دست آورند.

هزینه این آزمون 800 دلار استرالیا است که نیاز است از طریق کارت اعتباری و یا هر روش پرداخت ارزی دیگری از آن استفاده کرد.

تا یک هفته قبل از آزمون تغییر تاریخ تا چند بار بدون هزینه انجام می گیرد. همچنین تا یک هفته قبل از آزمون کنسلی با بازگشت 75 درصد هزینه آزمون انجام می گیرد. اما دیرتر از یک هفته، هزینه آزمون سوخت کامل می شود. اگر اتفاق غیر مترقبه ای بیفتد صبح آن روز باید به مرکز ناتی با پیوست مستندات ایمیل دهید.

حداقل 2 ممتحن آزمون را به صورت جداگانه ارزیابی میکنند که اگر نمره ها نزدیک بهم باشد میانگین نمرات را به عنوان نمره اصلی در نظر گرفته خواهد شد اما اگر نمرات اختلاف زیادی داشته باشد ممتحن سوم مجددا تصحیح خواهد کرد. نتایج آزمون از 8 الی 10 هفته برای داوطلبین از طریق ایمیل ارسال خواهد شد. قبل از اعلام نتیجه نمی توانید مجددا در آزمون ناتی شرکت نمایید. نتیجه این آزمون تا 3 سال معتبر است

اعلام نتیجه آزمون سه حالت دارد: passed نمره 63 و بالاتر – marginal fail 55 – 62.5 – clear fail نمرات کمتر از 55. در صورتی که نسبت به نمره خود اعتراض دارید (معمولا وقتی نمره شما در بازه marginal fail است می توانید اعتراض کنید) ابتدا تقاضای بازبینی می دهید که هزینه آن 180 دلار استرالیا می باشد.

آزمون ناتی به صورت شفاهی از طریق اینترنت و با کامپیوتر انجام می گیرد. ناتی در قالب دو دیالوگ است که هر دیالوگ شامل یک مکالمه بین یک فرد انگلیسی زبان (Native) و یک فرد غیر انگلیسی زبان (LOTE) می باشد. هر دیالوگ به تقریبا 8 بخش (segment) تقسیم می شود.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×