فهرست مطالب

شرایط آزمون تولک آنلاین

آزمـون تولک صد در صد تضمینی

در مورد شرایط آزمون تولک آنلاین باید بدانید، شرایط شرکت در آزمون تولک آنلاین هیچ تفاوتی با تولک حضوری ندارد و داوطلبان برای ثبت نام و شرکت در آزمون تولک به صورت آنلاین باید دارای مدرک دیپلم، مدرک زبان معتبر (انگلیسی یا ایتالیایی) با سطح B2، پاسپورت معتبر، دسترسی به اینترنت پرسرعت باشند.

آزمون تولک چیست؟

به دلیل مزایای تحصیل در ایتالیا، مانند کیفیت نظام آموزشی در ایتالیا، نداشتن شرط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای متقاضیان و برخورداری از حق کار هنگام تحصیل و بورسیه استانی رشته های تحصیلی و غیره بسیاری افراد در سراسر دنیا از جمله ایران در صدد مهاجرت تحصیلی به این کشور و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر ایتالیا هستند.

یکی از مهمترین مدارک لازم برای اپلای تحصیلی و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر ایتالیا شرکت در آزمون ورودی دانشگاه است.

آزمون تولک (TOLC) یا Test On Line CISIA نیز مانند آزمون IMAT یک آزمون ورودی برای دانشگاه های ایتالیا است. این آزمون از سال 2005 با هدف ارزیابی دانش پایه مورد نیاز تحصیل در دانشگاه های معتبر چندین مرتبه برگزار می شود. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارند و می خواهند در این کشور به تحصیل بپردازند، برای اپلای تحصیلی و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد باید ابتدا در آزمون تولک شرکت کنند و موفق به کسب نمره قابل قبول شوند.

البته برخی دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش دانشجو آزمون های اختصاصی خود را برگزار می کنند و افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه مقصد را دارند باید در آزمون مورد نظر شرکت کنند، از این رو برای ورود به این دانشگاه ها نیازی به شرکت در آزمون تولک تضمینی نمی باشد.

چنانچه داوطلبان نمرات بالایی در آزمون ورودی دانشگاه کسب کنند و در صورت دارا بودن سایر شرایط می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور از بورسیه های تحصیلی ایتالیا نیز استفاده کنند. 

آزمون تولک آنلاین

تا سال 2020 میلادی آزمون تولک فقط به صورت حضوری در دانشگاه های برگزار کننده آزمون تولک در کشور ایتالیا برگزار می شد و داوطلبان برای شرکت در آزمون تولک حضوری (TOLC at university) باید ویزای ایتالیا دریافت می کردند تا بتوانند به این کشور سفر کنند، اما از سال 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا و عدم برگزاری آزمون های حضوری، آزمون تولک آنلاین ارائه شد، تا داوطلبان بتوانند بدون حضور در مراکز برگزارکننده به صورت غیرحضوری و آنلاین در آزمون تولک شرکت کنند.

فرمت، سوالات و نمره دهی در آزمون تولک آنلاین (TOLC@HOME) هیچ تفاوتی با آزمون تولک حضوری ندارد و تنها تفاوت آزمون آنلاین و حضوری تنها در شیوه برگزاری آزمون است.

شرایط ثبت نام آزمون تولک آنلاین

برای اینکه متقاضیان بتوانند در آزمون تولک آنلاین ثبت نام و شرکت کنند، باید واجد شرایطی باشند که از سوی دانشگاه های برگزار کننده آزمون تولک آنلاین تعیین می شود.

شرایط آزمون تولک آنلاین شامل:

 • داشتن حداقل سن 18 سال (متقاضیان کمتر از 30 سال شانس بیشتری در اخذ پذیرش تحصیلی دارند.)
 • داشتن مدرک دیپلم (12 سال)
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی معتبر با سطح B2
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • دسترسی به اینترنت پرسرعت

در صورتی که واجد شرایط باشید، می توانید جهت ثبت نام آزمون تولک آنلاین اقدام کنید و به این منظور باید به سایت CISIA مراجعه و یک حساب کاربری ایجاد کنید و سایر مراحل ثبت نام را طبق راهنمایی ها انجام دهید و با پرداخت هزینه شرکت در آزمون تولک با استفاده از کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت و یا فیش های MAV مراحل ثبت نام را به پایان رسانده، سپس یکی از تاریخ های برگزاری آزمون تولک آنلاین را دریافت می کنید و به این ترتیب می توانید، بدون نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و سفر به این کشور در آزمون تولک در کشور خود به صورت آنلاین (غیرحضوری) شرکت کنید.

آزمون تولک آنلاین نیز مانند سایر آزمون های بین المللی از جمله آزمون GRE تضمینی، تافل و غیره چندین مرتبه در سال برگزار می شود. هر داوطلب می تواند سه مرتبه در سال و در هر ماه یک مرتبه در آزمون تولک شرکت کند.

برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون تولک و سایر آزمون های بین المللی از جمله آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال، انواع آزمون تافل، آزمون دولینگو تضمینی و… می توانید از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنید.

نحوه برگزاری تولک آنلاین

آزمون های تولک آنلاین (TOLC@HOME) توسط پلتفرم IT CISIA برگزار می شود و داوطلبان می توانند در منزل و یا هر محل دیگری با دسترسی به اینترنت پرسرعت، دانلود مرورگر SEB و سایر تجهیزات لازم به صورت غیرحضوری در آزمون تولک آنلاین شرکت کنند.

برای جلوگیری از تقلب در آزمون تولک آنلاین، مانند سایر آزمون های هوم ادیشن از جمله تافل IBT هوم ادیشن تضمینی و OET هوم ادیشن و غیره این آزمون با نظارت مجازی و رعایت نکات امنیتی و وجود دوربین برگزار می شود. ابزارها و فناوری های اختصاصی کلاس های درس مجازی ایجاد می کنند که در آن یک محیط کنترل شده ایجاد می شود و هر داوطلب به درستی شناسایی شود و می تواند به طور مستقل و جداگانه در آزمون تولک آنلاین شرکت کند. کلاس های مجازی توسط مراکز دانشگاهی با همکاری CISIA ایجاد و مدیریت می شود.

یکی از نکات مهمی که در هنگام برگزاری آزمون تولک آنلاین باید رعایت کنید، نحوه قرارگیری دوربین است. دوربین باید در وسط مانیتور قرار داشته باشد و شما در مدت زمان انجام آزمون نباید از جلوی دوربین جایی بروید و تکان بخورید. گوش ها نیز باید کامل دیده شود و نباید با مو یا کلاه پوشیده شده باشند، تا داوطلب نتواند از هدفون یا هندزفری برای تقلب کردن استفاده کند.

اعلام نتایج آزمون تولک آنلاین

زمان اعلام نتایج آزمون تولک آنلاین و حضوری متفاوت است. نتیجه آزمون تولک حضوری بلافاصله پس از برگزار آزمون و نتیجه آزمون تولک آنلاین ۴۸ ساعت پس از آزمون اعلام خواهد شد و در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

در سیستم نمره دهی آزمون تولک هر پاسخ صحیح 1 نمره مثبت و هر پاسخ اشتباه 0.25 نمره منفی دارد و سوالات بدون پاسخ نمره ای ندارد. 

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون آیلتس (آیلتس آکادمیک و جنرال)، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل تضمینی (تافل هوم ادیشن)، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان در ارتباط باشید…

انواع آزمون تولک

آزمون تولک با توجه به نوع رشته و دانشگاه مقصد دارای انواع مختلفی است. انواع آزمون تولک عبارتند از:

 • آزمون تولک MEDICINA
 • آزمون تولک I
 • آزمون تولک E
 • آزمون تولک F
 • آزمون تولک S
 • آزمون تولک B 
 • آزمون تولک SU 
 • آزمون تولک AV 
 • آزمون تولک PSI 
 • آزمون تولک C 
 • آزمون تولک D

آزمون تولک MEDICINA

آزمون تولک پزشکی از سال 2023 برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان ایتالیایی ارائه شده است و شامل، درک متن، زیست شناسی، شیمی و فیزیک، ریاضی و استدلال می باشد. این آزمون دارای 15 سوال زیست شناسی، 7 سوال درک مطلب، 15 سوال شیمی و فیزیک، 13 سوال ریاضی و استدلال است و مدت زمان پاسخگویی به این آزمون 90 دقیقه است.

برای تحصیل در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ایتالیا علاوه بر آزمون تولک پزشکی می توانید در آزمون IMAT (به زبان انگلیسی) و یا آزمون آلفا تست ایتالیا نیز شرکت کنید.

برای کسب اطلاعات در خصوص تحصیل در رشته پیراپزشکی در ایتالیا کلیک کنید.

آزمون تولک I

آزمون تولک I به زبان ایتالیایی است و در زمینه ارزیابی سطح علمی داوطلبان در رشته های ریاضیات، استدلال منطقی، علوم و درک مطلب برگزار می شود. همچنین این آزمون دارای نسخه انگلیسی (ENGLISH TOLC– I) نیز می باشد که به زبان انگلیسی برگزار می شود. برای ورود به رشته ‌های مهندسی باید در آزمون تولک آی شرکت کنید. این آزمون شامل 10 سوال درک مطلب، 20 سوال ریاضیات، 10 سوال منطق، 10 سوال علوم است و مدت زمان پاسخگویی به این آزمون 110 دقیقه است.

آزمون تولک E

آزمون تولک E به زبان ایتالیایی و در زمینه استدلال منطقی، درک مطلب و ریاضیات برگزار می شود. آزمون تولک E نیز دارای نسخه انگلیسی (ENGLISH TOLC-E) است که به زبان انگلیسی برگزار می شود. داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته های علوم سیاسی، علوم اقتصادی و مدیریت، مطالعات بین المللی، ارتباطات و علوم اجتماعی را دارند باید در آزمون تولک E شرکت کنند.

ساختار آزمون تولک E شامل 10 سوال درک مطلب، 13 سوال ریاضی، 13 سوال منطق است و مدت زمان انجام آزمون 90 دقیقه است.

آزمون تولک F

آزمون تولک F نیز به زبان ایتالیایی و در زمینه زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، فیزیک، منطق برگزار می شود. آزمون تولک F انگلیسی (ENGLISH TOLC-F) نیز در حوزه زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، فیزیک و منطق برگزار می شود. جهت تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه های پذیرنده آزمون تولک داروسازی باید برای اخذ پذیرش تحصیلی حتما در آزمون تولک F شرکت کنید.

ساختار آزمون تولک F شامل 15 سوال زیست شناسی، 7 سوال ریاضیات، 6 سوال منطق، 7 سوال فیزیک، 15 سوال شیمی است و مدت زمان انجام آزمون 52 دقیقه است.

آزمون تولک B

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های مرتبط با زیست شناسی را دارندt باید در آزمون تولک B شرکت کنند.

این آزمون به زبان ایتالیایی برگزار می شود و شامل ۲۰ سوال ریاضیات، ۱۰ سوال زیست ‌شناسی، ۱۰ سوال فیزیک و ۱۰ سوال شیمی است. مدت زمان انجام آزمون تولک B ۱۱۰ دقیقه است.

آزمون تولک S

آزمون تولک S برای تحصیل در رشته ‌های علوم کامپیوتری، علوم و فناوری، بیوتکنولوژی، شیمی، شیمی صنعتی، فیزیک، ریاضیات، علوم زیست محیطی، علوم جغرافیایی، علوم طبیعی و به زبان ایتالیایی برگزار می شود و دانشجویانی که قصد تحصیل در یکی از رشته های فوق را دارند باید در آزمون تولک B شرکت کنند.

ساختار آزمون تولک S شامل ۲۰ سوال ریاضیات، ۱۰ سوال استدلال و حل مسئله، ۱۰ سوال درک مطلب و ۱۰ سوال علوم است. مدت زمان انجام آزمون ۱۱۰ دقیقه است.

آزمون تولک SU

دانشجویانی که قصد دارند در یکی از رشته های فلسفه، زبان‌ و ادبیات خارجی، ارتباطات، زبان و ارتباطات بین فرهنگی تحصیل کنند باید در آزمون تولک SU شرکت کنند. آزمون TOLC-SU به زبان ایتالیایی برگزار می شود و شامل ۳۰ سوال درک مطلب و اطلاعاتی در مورد ایتالیا، ۱۰ سوال دانش و مهارت‌های مورد نیاز در دوران دبیرستان و ۱۰ سوال استدلال منطقی است. مدت زمان انجام آزمون ۱۰۰ دقیقه است.

سایر آزمون های تولک

آزمون تولک AV

آزمون تولک AV در زمینه زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات، منطق و درک کلامی و به زبان ایتالیایی برگزار می شود. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دامپزشکی و کشاورزی را دارند باید در آزمون تولک AV شرکت کنند.

آزمون تولک PSI

آزمون تولک PSI نیز به زبان ایتالیایی و در زمینه درک مطلب، ریاضیات پایه، استدلال کلامی، استدلال عددی، زیست شناسی برگزار می شود. این آزمون برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های روانشناسی را دارند ارائه می شود.

آزمون تولک C

این آزمون برای دانشجویانی طراحی شده است که در رشته‌ های ارتباطات، روابط عمومی و رسانه ‌ها تحصیل می ‌کنند.

آزمون تولک D

TOLC-D برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق دارند برگزار می شود.

ساختار آزمون تولک

آزمون تولک از سال 2018 هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی برگزار می شود. بنابراین داوطلبانی که قصد دارند در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کنند نیز می توانند به راحتی در آزمون تولک شرکت کنند و با کسب نمره بالا از دانشگاه مقصد پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

آزمون TOLC ایتالیا هر ساله به طور محدود و اغلب از ماه ژانویه برگزار می شود و هر یک از انواع آزمون تولک در تاریخ های جداگانه ای برگزاری می شود. همچنین داوطلبان با توجه به رشته و دانشگاه مقصد و ددلاین ممکن است بتوانند بیشتر از یک بار در آزمون تولک شرکت کنند. به طور کلی پس از شروع تاریخ های برگزاری آزمون تولک در هر ماه میلادی امکان یک بار شرکت در این آزمون تا آخرین تاریخ ممکن وجود دارد. البته هر دانشگاه با توجه به شرایط خود ممکن است تاریخ خاصی از این آزمون را قبول کند.

سوالات آزمون تولک به ‌صورت تصادفی انتخاب می ‌شوند؛ از این رو برگه ی آزمون هیچ یک از داوطلبان شبیه به هم نیست، اما سطح دشواری سوالات یکسان است و در یک چهارچوب خاص انتخاب می شوند.

برای شرکت در آزمون تولک باید دروس پایه در مقطع دبیرستان کشور ایتالیا را مطالعه کنید و با مطالعه منابع آزمون تولک و سرفصل‌ های هر آزمون تولک با آمادگی کامل در آزمون شرکت کنید. همچنین آزمون‌ های تولک به صورت کامپیوتری و در مراکزی که از سوی دانشگاه ها تعیین می شود، برگزار می گردد، بنابراین برای تعیین مکان برگزاری آزمون TOLC باید به سایت دانشگاه مقصد مراجعه کنید.

ووچـر آزمون تولک مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر ، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

آزمون تولک یک آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا است که به زبان ایتالیایی و یا انگلیسی برای ارزیابی سطح علمی داوطلبان در رشته های مورد نظر ارائه می شود.

آزمون های تولک آنلاین توسط پلتفرم IT CISIA برگزار می شود و داوطلبان می توانند در منزل و یا هر محل دیگری با دسترسی به اینترنت پرسرعت، دانلود مرورگر SEB و سایر تجهیزات لازم به صورت غیرحضوری در آزمون تولک آنلاین شرکت کنند.

داوطلبان برای شرکت در آزمون تولک به صورت آنلاین باید دارای مدرک دیپلم، مدرک زبان معتبر (انگلیسی یا ایتالیایی) با سطح B2، پاسپورت معتبر، دسترسی به اینترنت پرسرعت باشند.

فرمت، سوالات و نمره دهی در آزمون تولک آنلاین (TOLC@HOME) هیچ تفاوتی با آزمون تولک حضوری ندارد و تنها تفاوت آزمون آنلاین و حضوری تنها در شیوه برگزاری آزمون است.

5/5 - (19 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×