فهرست مطالب

مهمترین نکات رایتینگ GRE

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی)

توجه به مهمترین نکات رایتینگ GRE که برای پاسخ دادن به سوالات رایتینگ و کسب نمره بالا بسیار کمک کننده است، شامل شناخت اشتباهات رایج در رایتینگ GRE، شرکت در آزمون آزمایشی GRE، شرکت در دوره های آمادگی GRE که به صورت آنلاین یا حضوری برگزار می شود، مطالعه منابع آزمون می باشد و…

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یا (Graduate Record Examination) با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در آزمون GRE شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

نتایج این آزمون به قدری برای اپلای تحصیلی اهمیت دارد که اکثر دانشگاه های کشورهای آمریکا و کانادا نمره ی این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش داوطلبان در دوره های تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک ملاک قرار می دهند.

یکی از مهمترین مزایای شرکت در آزمون GRE مانند آزمون تافل تضمینی برگزاری این آزمون در ایران است. هر ساله داوطلبان بسیاری در ایران در آزمون GRE سابجکت یا جنرال ثبت نام کرده و یکی از مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران را برای شرکت در آزمون GRE انتخاب می کنند.

اگر برای پرداخت هزینه آزمون GRE که شامل هزینه ثبت نام آزمون، هزینه تغییر زمان یا مکان آزمون GRE، ارسال گزارش نمره اضافی به دانشگاه ها، اعتراض به نمره آزمون GRE می باشد، کارت اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت ندارید می توانید از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنید.

انواع آزمون GRE

انواع آزمون GRE عبارتند از:

 • آزمون GRE جنرال (GRE General Test): ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است و مدت زمان آزمون GRE جنرال، 3 ساعت و 10 دقیقه است که برای پاسخگویی سوالات به داوطلبان یک ساعت برای بخش درک مطلب، یک ساعت برای نگارش تحلیلی و 70 دقیقه برای بخش استدلال ریاضی مهلت داده می شود و نحوه برگزاری آزمون به صورت کامپیوتری می باشد و اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون جی آر ای جنرال رو درخواست می کنند.
 • آزمون GRE سابجکت (GRE Subject Test): آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی، فیزیک می باشد. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود.

همچنین نوع دیگری از آزمون GRE در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا توسط ETS ارائه شده است. آزمون GRE هوم ادیشن به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر روز هفته و تمام ساعات شبانه روز بدون نیاز به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در این آزمون شرکت کنند. داوطلبان باید تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن را تهیه کنند و از قوانین شرکت در آزمون GRE مطلع شوند تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

فرمت، ساختار و نمره دهی در آزمون GRE هوم ادیشن هیچ تفاوتی با GRE حضوری ندارد، از این رو مدرک GRE هوم ادیشن مانند GRE حضوری از اعتبار بالایی برخوردار است و مورد پذیرش دانشگاه های معتبر دنیا می باشد همچنین مدت اعتبار آزمون GRE هوم ادیشن نیز 5 سال است.

بخش رایتینگ آزمون GRE

در بخش نوشتار تحلیلی یا رایتینگ آزمون GRE جنرال، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود. داوطلب باید بتواند ایده ‌های سخت و پیچیده را مفصل ‌بندی کرده و از طریق دلایل و مثال‌ های مرتبط پشتیبانی کند. ارزیابی ادعاها و شواهد ارائه شده از دیگر مواردی است که توانایی نگارش تحلیلی داوطلب را اثبات می ‌کند.

در واقع در بخش رایتینگ یا نوشتار تحلیلی آزمون GRE دانش داوطلب در هیچ زمینه ی علمی ارزیابی نمی شود و فقط توانایی داوطلب در بیان یکپارچه و منسجم ایده‌ ها و استدلال ‌ها سنجیده می شود. در این بخش دو سوال مطرح می شود و داوطلبان برای پاسخ دادن به سوالات 60 دقیقه زمان دارند.

در بخش نگارش تحلیلی، داوطلب باید دو تسک با حداقل 4 پاراگراف بنویسد. در این بخش توانایی استدلال و نتیجه گیری داوطلب با نوشتن دو تسک Analyze an Issue و Analyze an Argument ارزیابی می ‌شود.

در بخش اول توانایی داوطلب در تفکر نقادانه نسبت به موضوعی عمومی و بیان افکار خود به روشنی درباره ی آن موضوع ارزیابی می‌ شود. هر عبارت دارای یک ادعا بوده که داوطلب می ‌تواند از نقطه ‌نظرهای متفاوت به آن پرداخته و شرایط مختلفی را متصور شود. در این بخش، داوطلب با دستورالعمل ‌هایی دقیق روبرو می ‌شود که می ‌خواهد داوطلب، نظر موافق یا مخالف خود را با ادعای مطرح شده بیان کرده و دلایل کافی را برای آن مطرح نماید.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون GRE، آزمون ناتی (NAATI)،آزمون پرومتریک، آزمون تافل، آزمون آیلتس، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون CAE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

سوال Analyze an Issue آزمون GRE

داوطلبان برای پاسخ دادن به این سوال و نوشتن تسک Analyze an Issue سی دقیقه زمان دارند. در این سوال نظری درباره ‌ی یک موضوع عمومی مطرح می شود و دستورالعمل ‌های خاصی برای نحوه پاسخ دادن به سوال ارائه می دهد. داوطلب باید موضوع سوال را ارزیابی کند و برای تایید نظرات خود، مثال و دلیل بیاورد. در واقع در این سوال داوطلب باید موضع خود را (مخالف یا موافق) درباره ی یک موضوع عمومی مشخص و نظرش را با دلایل و مثال های واضح و محکم بیان کند.

تسک Issue و Argument مکمل هم هستند، چرا که در یکی از داوطلب خواسته می شود استدلال خود را با موضع‌ گیری و ارائه‌ ی مثال ها و شواهدی تایید کند و تسک دیگر از داوطلب می‌ خواهد تا استدلال شخص دیگری را با ارزیابی ادعاهای او و دلایلی که ارائه می‌ دهد، ارزیابی کند.

سوال Analyze an Argument آزمون GRE

داوطلبان برای نوشتن تسک Argument نیز 30 دقیقه فرصت دارند. در این سوال، پاراگرافی از یک نویسنده به عنوان سوال به داوطلب داده می ‌شود که شامل تحلیل‌ ها و شواهدی برای یک موضوع خاص است که منجر به یک نتیجه‌ گیری شده است و داوطلب باید از این استدلال ‌ها و شواهدی که نویسنده استفاده کرده است، منطقا ایراد گرفته و نظرات خود را در قالب یک متن ارائه دهد.

در واقع در این بخش داوطلب باید یک استدلال مشخص را طبق دستورالعمل‌ های ارائه شده ارزیابی کند و منطقی بودن استدلال را بیشتر از موافقت یا مخالفت با موضع مطرح شده، در نظر بگیرد. همچنین در هر دو تسک در بخش اول موضوع سوال و بخش دوم دستورالعمل های پاسخ دهی بیان می شود.

پس از اعمال تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال در سپتامبر 2023، تکلیف نوشتاری اول حذف شده است و با حذف این بخش مدت زمان انجام رایتینگ 30 دقیقه کاهش یافته است.

اگر نمی دونی برای اپلای تحصیلی آمریکا بدون آزمون GRE چطور باید اقدام کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و کاملترین راهنمایی رو دریافت کن.

نمره دهی رایتینگ GRE

در خصوص معیارهای نمره دهی رایتینگ GRE باید گفت، اطلاعات کافی در مورد معیارهای نمره دهی به رایتینگ GRE در دسترس نیست و اطلاعی از نحوه نمره دهی و محتوای این بخش نداریم و دقیقا مشخص نیست اگزمینر رایتینگ و رایانه در هر نوشته با در نظر گرفتن کدام معیارها نوشته ها را ارزیابی کرده و به آنها نمره می دهند، اما به طور کلی موارد زیر در نوشتن یک متن مناسب و مطلوب حائز اهمیت هستند:

 • در نظر گرفتن پیچیدگی‌ های موضوع
 • پیروی از دستورالعمل ‌های ارائه شده
 • انسجام و پیوستگی و گسترش دادن ایده‌ ها
 • مثال‌ های مرتبط با موضوع مطرح شده در سوال
 • رعایت اصول نگارشی
 • تعداد کلمات (نوشتن یک متن منسجم با تعداد کلمات بیشتر شانس شما را در کسب نمره بالاتر افزایش می دهد.)

بخش رایتینگ آزمون GRE بین 0 تا 6 نمره دارد که با مقادیر نیم است. تسک نوشته شده در بخش رایتینگ توسط دو اگزمینر خوانده می شود و براساس برخی معیارها به آن نمره داده می شود و نمره 4 در این بخش نمره ی خوب محسوب می شود.

نمره بخش نوشتاری در نمره نهایی آزمون GRE جنرال محاسبه نمی شود و نمره نهایی آزمون GRE تضمینی براساس دو بخش درک مطلب و استدلال ریاضی محاسبه می شود و 260 تا 340 نمره دارد.

نکات رایتینگ GRE

برخی از مهمترین نکات رایتینگ GRE عبارتند از:

 • برنامه ریزی برای نوشتن تسک رایتینگ: با توجه به محدودیت زمان برای پاسخ دادن به سوال باید ابتدا برنامه ریزی کنید اگر برای نوشتن تسک برنامه ای نداشته باشید نمی توانید متن منسجم و خوبی بنویسید و وقت کافی برای اینکه برگردید و تغییر قابل توجه ای در متن ایجاد کنید ندارید. مقدمه را با یک پاراگراف کوتاه شروع کنید و با 4 تا 6 پاراگراف کوتاه نظر خود را بیان کنید و در نتیجه گیری با یک پاراگراف کوتاه نوشته ی خود را به پایان برسانید.
 • تجزیه تحلیل سریع: مطمئن شوید که خواسته ی سوال را به درستی متوجه شده اید و تمام طرفین بحث را در نظر بگیرید و به دنبال کلمات کلیدی باشید.
 • توجه به اشتباهات رایج در GRE: با شناخت اشتباهات رایج در رایتینگ GRE مانند جملات ناقص و یا جملات بی ربط و رفع آنها می توانید تسک های بهتری بنویسید. برای تقویت مهارت های نوشتاری باید املای صحیح کلمات و نکات دستوری را نیز رعایت کنید.
 • شرکت در آزمون آزمایشی GRE: آزمون‌ های آزمایشی یکی از مهم‌ ترین ابزارهایی هستند که برای آمادگی آزمون GRE به کار گرفته می شوند. آزمون آزمایشی شما را با ساختار و فرمت آزمون GRE آشنا می کند و می توانید عملکرد خودتان را ارزیابی کنید و به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید.
 • شرکت در دوره های آمادگی GRE: یکی از راهکارهای کسب نمره بالا در آزمون GRE شرکت در دوره های آمادگی GRE در موسسات زبان معتبر است که این کلاس ها به صورت آنلاین و یا حضوری برگزار می شود.
 • مطالعه منابع آزمون GRE: منابع آزمون GRE شامل کتاب ها و منابع آنلاین است، که داوطلبان با استفاده از این منابع با انواع سوالات آزمون به خوبی آشنا می شوند.

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون GRE، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

در بخش رایتینگ یا نگارش تحلیلی، داوطلب باید دو تسک با حداقل 4 پاراگراف بنویسد. در این بخش توانایی استدلال و نتیجه گیری داوطلب با نوشتن دو تسک Analyze an Issue و Analyze an Argument ارزیابی می ‌شود.

بخش رایتینگ آزمون GRE بین 0 تا 6 نمره دارد که با مقادیر نیم است. تسک نوشته شده در بخش رایتینگ توسط دو اگزمینر خوانده می شود و براساس برخی معیارها به آن نمره داده می شود.

برای اطلاع از مهمترین نکات رایتینگ آزمون GRE به متن مقاله مراجعه نمایید.

مدت زمان پاسخ دادن به سوالات رایتینگ آزمون GRE یک ساعت است و داوطلبان برای نوشتن هر تسک 30 دقیقه فرصت دارند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×