فهرست مطالب

هزینه شرکت در آزمون تولک

آزمـون تولک صد در صد تضمینی

هزینه شرکت در آزمون تولک معادل 30 یورو است و پرداخت هزینه آزمون تولک از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت و مستر کارت و یا فیش های MAV امکانپذیر است.

آزمون تولک چیست؟

به دلیل مزایای تحصیل در ایتالیا، مانند کیفیت نظام آموزشی در ایتالیا، نداشتن شرط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای متقاضیان و برخورداری از حق کار هنگام تحصیل و بورسیه استانی رشته های تحصیلی و غیره بسیاری افراد در سراسر دنیا از جمله ایران در صدد مهاجرت تحصیلی به این کشور و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر ایتالیا هستند.

یکی از مهمترین مدارک لازم برای اپلای تحصیلی و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر ایتالیا شرکت در آزمون ورودی دانشگاه است.

آزمون تولک (TOLC) یا Test On Line CISIA نیز مانند آزمون IMAT یک آزمون ورودی برای دانشگاه های ایتالیا است. این آزمون از سال 2005 با هدف ارزیابی دانش پایه مورد نیاز تحصیل در دانشگاه های معتبر چندین مرتبه برگزار می شود. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارند و می خواهند در این کشور به تحصیل بپردازند، برای اپلای تحصیلی و دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد باید ابتدا در آزمون تولک شرکت کنند و موفق به کسب نمره قابل قبول شوند، از این رو باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا بتوانید در این آزمون موفق شوید. شرکت در دوره های آمادگی (حضوری و آنلاین) و مطالعه نمونه سوالات و منابع آزمون تولک از جمله مهمترین راهکارها برای کسب نمره بالا در این آزمون است.

البته برخی دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش دانشجو آزمون های اختصاصی خود را برگزار می کنند و افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه مقصد را دارند باید در آزمون مورد نظر شرکت کنند، از این رو برای ورود به این دانشگاه ها نیازی به شرکت در آزمون تولک تضمینی نمی باشد.

چنانچه داوطلبان نمرات بالایی در آزمون ورودی دانشگاه کسب کنند و در صورت دارا بودن سایر شرایط می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور از بورسیه های تحصیلی ایتالیا نیز استفاده کنند. 

انواع آزمون تولک

آزمون تولک با توجه به نوع رشته و دانشگاه مقصد دارای انواع مختلفی است. انواع آزمون تولک عبارتند از:

 • آزمون تولک MEDICINA
 • آزمون تولک I
 • آزمون تولک E
 • آزمون تولک F
 • آزمون تولک S
 • آزمون تولک B 
 • آزمون تولک SU 
 • آزمون تولک AV 
 • آزمون تولک PSI 
 • آزمون تولک C 
 • آزمون تولک D

آزمون تولک MEDICINA

آزمون تولک پزشکی از سال 2023 برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان ایتالیایی ارائه شده است و شامل، درک متن، زیست شناسی، شیمی و فیزیک، ریاضی و استدلال می باشد. این آزمون دارای 15 سوال زیست شناسی، 7 سوال درک مطلب، 15 سوال شیمی و فیزیک، 13 سوال ریاضی و استدلال است و مدت زمان پاسخگویی به این آزمون 90 دقیقه است.

برای تحصیل در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ایتالیا علاوه بر آزمون تولک پزشکی می توانید در آزمون IMAT (به زبان انگلیسی) و یا آزمون آلفا تست ایتالیا نیز شرکت کنید.

برای کسب اطلاعات در خصوص تحصیل در رشته پیراپزشکی در ایتالیا کلیک کنید.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون آیلتس، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون BEC، آزمون تافل تضمینی، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون CAE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان در ارتباط باشید…

آزمون تولک I

آزمون تولک I به زبان ایتالیایی است و در زمینه ارزیابی سطح علمی داوطلبان در رشته های ریاضیات، استدلال منطقی، علوم و درک مطلب برگزار می شود. همچنین این آزمون دارای نسخه انگلیسی (ENGLISH TOLC– I) نیز می باشد که به زبان انگلیسی برگزار می شود. برای ورود به رشته ‌های مهندسی باید در آزمون تولک آی شرکت کنید. این آزمون شامل 10 سوال درک مطلب، 20 سوال ریاضیات، 10 سوال منطق، 10 سوال علوم است و مدت زمان پاسخگویی به این آزمون 110 دقیقه است.

آزمون تولک E

آزمون تولک E به زبان ایتالیایی و در زمینه استدلال منطقی، درک مطلب و ریاضیات برگزار می شود. آزمون تولک E نیز دارای نسخه انگلیسی (ENGLISH TOLC-E) است که به زبان انگلیسی برگزار می شود. داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته های علوم سیاسی، علوم اقتصادی و مدیریت، مطالعات بین المللی، ارتباطات و علوم اجتماعی را دارند باید در آزمون تولک E شرکت کنند.

ساختار آزمون تولک E شامل 10 سوال درک مطلب، 13 سوال ریاضی، 13 سوال منطق است و مدت زمان انجام آزمون 90 دقیقه است.

آزمون تولک F

آزمون تولک F نیز به زبان ایتالیایی و در زمینه زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، فیزیک، منطق برگزار می شود. آزمون تولک F انگلیسی (ENGLISH TOLC-F) نیز در حوزه زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، فیزیک و منطق برگزار می شود. جهت تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه های پذیرنده آزمون تولک داروسازی باید برای اخذ پذیرش تحصیلی حتما در آزمون تولک F شرکت کنید.

ساختار آزمون تولک F شامل 15 سوال زیست شناسی، 7 سوال ریاضیات، 6 سوال منطق، 7 سوال فیزیک، 15 سوال شیمی است و مدت زمان انجام آزمون 52 دقیقه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی به اروپا و آزمون های ورودی دانشگاه ها و آزمون های زبان ویژه مهاجرت به اروپا از جمله آزمون تافل هوم ادیشن تضمینی، آیلتس آکادمیک و… با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

آزمون تولک B

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های مرتبط با زیست شناسی را دارندt باید در آزمون تولک B شرکت کنند.

این آزمون به زبان ایتالیایی برگزار می شود و شامل ۲۰ سوال ریاضیات، ۱۰ سوال زیست ‌شناسی، ۱۰ سوال فیزیک و ۱۰ سوال شیمی است. مدت زمان انجام آزمون تولک B ۱۱۰ دقیقه است.

آزمون تولک S

آزمون تولک S برای تحصیل در رشته ‌های علوم کامپیوتری، علوم و فناوری، بیوتکنولوژی، شیمی، شیمی صنعتی، فیزیک، ریاضیات، علوم زیست محیطی، علوم جغرافیایی، علوم طبیعی و به زبان ایتالیایی برگزار می شود و دانشجویانی که قصد تحصیل در یکی از رشته های فوق را دارند باید در آزمون تولک B شرکت کنند.

ساختار آزمون تولک S شامل ۲۰ سوال ریاضیات، ۱۰ سوال استدلال و حل مسئله، ۱۰ سوال درک مطلب و ۱۰ سوال علوم است. مدت زمان انجام آزمون ۱۱۰ دقیقه است.

آزمون تولک SU

دانشجویانی که قصد دارند در یکی از رشته های فلسفه، زبان‌ و ادبیات خارجی، ارتباطات، زبان و ارتباطات بین فرهنگی تحصیل کنند باید در آزمون تولک SU شرکت کنند. آزمون TOLC-SU به زبان ایتالیایی برگزار می شود و شامل ۳۰ سوال درک مطلب و اطلاعاتی در مورد ایتالیا، ۱۰ سوال دانش و مهارت‌های مورد نیاز در دوران دبیرستان و ۱۰ سوال استدلال منطقی است. مدت زمان انجام آزمون ۱۰۰ دقیقه است.

سایر آزمون های تولک

آزمون تولک AV

آزمون تولک AV در زمینه زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات، منطق و درک کلامی و به زبان ایتالیایی برگزار می شود. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دامپزشکی و کشاورزی را دارند باید در آزمون تولک AV شرکت کنند.

آزمون تولک PSI

آزمون تولک PSI نیز به زبان ایتالیایی و در زمینه درک مطلب، ریاضیات پایه، استدلال کلامی، استدلال عددی، زیست شناسی برگزار می شود. این آزمون برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های روانشناسی را دارند ارائه می شود.

آزمون تولک C

این آزمون برای دانشجویانی طراحی شده است که در رشته‌ های ارتباطات، روابط عمومی و رسانه ‌ها تحصیل می ‌کنند.

آزمون تولک D

TOLC-D برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق دارند برگزار می شود.

ساختار آزمون تولک

آزمون تولک از سال 2018 هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی برگزار می شود. بنابراین داوطلبانی که قصد دارند در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کنند نیز می توانند به راحتی در آزمون تولک شرکت کنند و با کسب نمره بالا از دانشگاه مقصد پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

در مورد تاریخ های برگزاری آزمون تولک باید بدانید، آزمون TOLC ایتالیا هر ساله به طور محدود و اغلب از ماه ژانویه برگزار می شود و هر یک از انواع آزمون تولک در تاریخ های جداگانه ای برگزاری می شود. آزمون تولک مانند بسیاری از آزمون های ورودی دانشگاه ها مانند آزمون GRE تضمینی و سایر آزمون های بین المللی مانند آزمون دولینگو، تافل و… چندین مرتبه در سال برگزار می شود، اما ثبت نام آزمون تولک محدودیت هایی دارد، داوطلبان می توانند در یک سال سه مرتبه در آزمون تولک شرکت کنند و فقط می توانند یک بار در ماه در آزمون تولک ثبت نام کنند.

سوالات آزمون تولک به ‌صورت تصادفی انتخاب می ‌شوند؛ از این رو برگه ی آزمون هیچ یک از داوطلبان شبیه به هم نیست، اما سطح دشواری سوالات یکسان است و در یک چهارچوب خاص انتخاب می شوند.

آزمون تولک تا سال 2020 میلادی و پیش از شیوع بیماری کرونا، تنها به صورت حضوری و در دانشگاه‌ های ایتالیا برگزار می‌ شد و داوطلبانی که قصد داشتند، جهت دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا در این آزمون شرکت کنند باید به صورت حضوری به مراکز برگزار کننده در ایتالیا مراجعه می کردند، اما از سال 2020 و به دلیل شیوع بیماری کرونا و عدم برگزاری آزمون به صورت حضوری، آزمون تولک به صورت آنلاین (هوم ادیشن) نیز ارائه شد و پس از پایان محدودیت های کرونا این آزمون هم به صورت حضوری، هم آنلاین برگزار می شود، از این رو دانشجویان خارجی می توانند در کشور خود به صورت آنلاین در آزمون تولک شرکت کنند. فرمت، سوالات، اعتبار و شرایط آزمون تولک آنلاین و حضوری تفاوتی با هم ندارد و از اعتباری یکسانی نیز برخوردار هستند.

در خصوص  نحوه نمره دهی در آزمون تولک باید بدانید این آزمون نمره منفی دارد و اگر به سوالی پاسخ اشتباه بدهید 0.25 نمره منفی منظور می شود.

هزینه آزمون تولک

هزینه شرکت در آزمون تولک معادل 30 یورو است و این هزینه حتما باید به یورو پرداخت شود. نحوه پرداخت آزمون تولک با استفاده از کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت و یا از طریق فیش ‌های پرداخت MAV می باشد، همچنین برای پرداخت هزینه آزمون تولک می توانید از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا نیز استفاده کنید.

در صورتی که در هنگام برگزاری آزمون TOLC هرگونه مشکل فنی مانند قطعی اینترنت یا قطع برق موجب لغو آزمون شود، داوطلب می تواند یک بار دیگر بدون پرداخت هزینه، مجددا در آزمون شرکت کند. همچنین در صورت غیبت داوطلب در آزمون، امکان شرکت دوباره بدون پرداخت هزینه در آزمون تولک نیز امکانپذیر خواهد بود.

اگر بخواهید در مورد کارت های اعتباری بین المللی بیشتر بدانید باید گفت، ویزا کارت (Visa Card) و مستر کارت، کارت های پرداخت بین المللی هستند و با استفاده از ویزا کارت و مستر کارت شما می توانید به راحتی وجه نقد را در سراسر دنیا انتقال دهید و پرداخت های خود را در کشورهای مورد نظر انجام دهید و یکی از کاربردهای کارت های بین المللی، پرداخت هزینه آزمون های خارجی (آزمون های زبان و آزمون های ورودی دانشگاه ها) مانند آزمون آیلتس آکادمیک، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون IMAT، آزمون دولینگو تضمینی و…

تحصیل در ایتالیا بدون آزمون تولک

یکی از سوالات متداول متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در خصوص امکان تحصیل در ایتالیا بدون شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه ها از جمله آزمون تولک و IMAT است. آیا می توانم بدون شرکت در آزمون تولک یا آزمون های دیگر در دانشگاه های ایتالیا تحصیل کنم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، یکی از مهمترین شرایط دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا شرکت در آزمون های ورودی مانند آزمون تولک است و بدون شرکت در آزمون تولک و یا سایر آزمون های ورودی نمی توانید برای اپلای تحصیلی دانشگاه های ایتالیا اقدام کنید.

برخی دانشگاه های معتبر ایتالیا آزمون های اختصاصی خود را برگزار می کنند. در این صورت برای تحصیل در این دانشگاه ها نیازی به شرکت در آزمون تولک نیست و باید برای دریافت پذیرش تحصیلی در آزمون ورودی دانشگاه مقصد شرکت کنید.

ووچـر آزمون تولک مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

آزمون تولک یک آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا است که به زبان ایتالیایی و یا انگلیسی برای ارزیابی سطح علمی داوطلبان در رشته های مورد نظر ارائه می شود.

برای اینکه بتوانید در آزمون تولک شرکت کنید باید دارای مدرک دیپلم، مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی با سطح b2، پاسپورت معتبر، حداقل سن 18 سال باشید.

هزینه ثبت نام در آزمون تولک از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت و یا فیش های MAV قابل پرداخت است.

بله، برخی دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش تحصیلی، آزمون های اختصاصی خود را برگزار می کنند که در این صورت نیازی به شرکت در آزمون تولک نیست و باید در آزمون ورودی دانشگاه مقصد شرکت کنید.

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×