فهرست مطالب

اسپیکینگ آزمون تافل

آزمـون تافل هوم ادیشن تضمینی 

در بخش اسپیکینگ آزمون تافل 4 سوال طراحی شده است و پاسخ های داوطلب به سوالات ضبط شده و پس از پایان آزمون تافل توسط دو کارشناس ارزیابی خواهد شد و میانگین نمره این دو ارزیابی، نمره نهایی داوطلب از بخش اسپیکینگ تافل را مشخص می کند.

آزمون تافل (TOEFL)

در این مطلب در خصوص آزمون تافل و ساختار آزمون در بخش گفتاری یا اسپیکینگ تافل کارشناسان ما برای اطلاع شما عزیزان توضیحات مختصری را بیان کرده اند و اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر در مورد کسب نمره خوب در تافل، نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون تافل دارید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.

آزمون تافل (TOEFL) یکی از آزمون ‌های بین ‌المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران برگزار می‌ شود.

شرکت در آزمون تافل و اخذ مدرک آن با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک برای اپلای تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه های معتبر کشورهای انگلیسی زبان است.

در حال حاضر آزمون تافل در بیش از 11 هزار موسسه و دانشگاه در بیش از 150 کشور جهان برگزار می شود و مدرک آزمون تافل مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ ها، مراکز آموزشی و علمی، سازمان ها و اداره مهاجرت کشورهای مختلف می ‌باشد و افراد می ‌توانند از مدرک تافل علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ‌های معتبر برای مهاجرت شغلی به کشورهای انگلیسی زبان، دریافت پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کاری نیز استفاده کنند.

برای تهیه نمونه سوالات استاندارد و منابع معتبر بخش اسپیکینگ تافل با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

انواع آزمون تافل

انواع آزمون تافل عبارتند از:

آزمون تافل آنلاین یا تافل IBT

 آزمون تافل IBT به صورت آنلاین و در محل های برگزاری که از سوی ETS تعیین شده، برگزار می ‌شود.

نکته: آزمون تافل IBT در سال 2006 جایگزین نسخه قدیمی تافل CBT شد و به همین دلیل برگزاری تافل CBT متوقف شد. تافل IBT و تافل CBT هر دو به صورت کامپیوتری انجام می شوند، اما تفاوت هایی با هم دارند. تفاوت در ساختار و نمره دهی آزمون تافل در این دو نسخه از جمله تفاوت های تافل IBT و تافل CBT است.

آزمون تافل IBT هوم ادیشن (Home Edition)

 آزمون تافل IBT هوم ادیشن نسخه دیگری از تافل آنلاین (IBT) است، اما این آزمون در خانه و تحت نظارت یک ناظر تعیین شده برگزار می ‌شود. این آزمون از سال 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا و عدم برگزاری آزمون حضوری برگزار می شود. ساختار، سوالات و نمره دهی آزمون تافل IBT و IBT هوم ادیشن یکسان است. از این رو مدرک تافل هوم ادیشن مانند تافل آنلاین برای اپلای تحصیلی از اعتبار بالایی برخوردار است.

اگر برای ثبت نام تافل IBT هوم ادیشن نیاز به راهنمایی و مشاوره داری با کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

آزمون تافل کاغذی یا کتبی یا تافل PBT

آزمون تافل PBT در محل های برگزاری آزمون به صورت کتبی و کاغذی انجام می ‌شود و تافل کتبی فقط در جایی برگزار می شود که شرکت در تافل آنلاین امکانپذیر نباشد از این رو فقط تعداد بسیار کمی از آزمون های تافل در سراسر دنیا به صورت کتبی برگزار می شود.

همچنین تافل کاغذی با تافل آنلاین تفاوت هایی دارد که از جمله تفاوت های تافل IBT و تافل PBT تفاوت در ساختار، نمره دهی، هزینه ثبت نام و… است.

آزمون تافل هوم ادیشن تضمینی

با شرکت مهاجرتی هومان ویزا

در کوتاه ترین زمان

با کمترین هزینه

آزمون تافل Essentials

 از فوریه ۲۰۲۱ سازمان ETS نسخه ی دیگری از آزمون تافل (TOEFL test) را به نام تافل اسنشیالز ارائه کرده است و بیش از 90 درصد دانشگاه های معتبر دنیا مدرک تافل Essentials را می پذیرند. تافل اسنشیالز شامل ترکیبی از سوالات آکادمیک و جنرال (عمومی) است و مدت زمان انجام این آزمون 90 دقیقه است و این آزمون مانند تافل آنلاین مبتنی بر کامپیوتر است و داوطلبان می توانند با اتصال به اینترنت پرسرعت در خانه یا هر مکان دیگری در تافل اسنشیالز شرکت کنند.

نکته: پس از ثبت نام تافل امکان لغو آزمون تافل و همچنین تغییر زمان یا مکان آزمون وجود دارد و داوطلبان پس از ثبت نام می توانند از شرکت در آزمون انصرف دهند و یا زمان و مکان آن را تغییر دهند.

همچنین آزمون تافل پریمیر (Primary)، تافل جونیور (Junior) ،  تافل ITP و تافل مگوش (magoosh) از دیگر نسخه های آزمون تافل هستند که توسط موسسه ETS برگزار می شود.

ساختار آزمون تافل IBT

بخش های مختلف آزمون تافل عبارتند از:

1- بخش درک مطلب (Reading): بخش درک مطلب یا ریدینگ تافل IBT، از 3 یا 4 متن تشکیل شده است و داوطلبان برای هر متن به 10 سوال جواب می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 54 تا 72 دقیقه است.

2- بخش شنیداری (Listening): بخش شنیداری یا لسینینگ تافل آی بی تی شامل 6 تا 7 قسمت است و داوطلبان برای هر قسمت به 5 تا 6 سوال پاسخ می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 41 تا 57 دقیقه است.

برای اطلاع از نحوه نمره دهی لیسنینگ تافل کلیک کن.

3- بخش گفتاری (Speaking): بخش گفتاری آزمون تافل IBT پس از یک استراحت ۱۰ دقیقه ای آغاز می شود و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 17 دقیقه می باشد. در بخش اسپیکینگ تافل داوطلبان باید به 4 سوال پاسخ بدهند.

4- بخش نوشتاری (Writing): چهارمین بخش آزمون تافل IBT بخش نوشتاری است. در بخش رایتینگ تافل داوطلبان باید به دو سوال مختلف در مدت 50 دقیقه پاسخ دهند.

مدت زمان برگزاری آزمون تافل حدوداً سه ساعت  است که بعد از دو ساعت از شروع آزمون و پس از اتمام بخش Listening به مدت ده دقیقه شرکت کنندگان در آزمون استراحت خواهند کرد.

همچنین آزمون تافل دارای یک بخش آزمایشی است که ممکن است در یکی از بخش های درک مطلب یا شنیداری تافل باشد. که به این بخش آزمایشی، لانگ فرمت تافل گفته می شود.

البته باید به این نکته اشاره کنیم، طی سال های اخیر تغییراتی در آزمون تافل IBT اعمال شده است از این رو زمان انجام آزمون کوتاه تر شده و زمان آزمون تافل از 3 ساعت و 30 دقیقه به 3 ساعت کاهش یافته است و زمان بیشتری برای پاسخ دادن به سوالات در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. البته در خصوص آخرین تغییرات تافل IBT باید به این نکته اشاره کرد که در فرمت کلی و نوع سوالات تافل تغییری ایجاد نشده است.

همچنین در مورد شرایط شرکت در آزمون تافل باید گفت برای شرکت در تافل شرط خاصی از جمله شرط سنی وجود ندارد و همه ی افراد می توانند با اهداف مختلف در آزمون تافل ثبت نام کنند.

شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای قبولی صد در صد در آزمون تافل تضمینی بهترین کارشناسان را به شما معرفی می کند و ضمن پاسخگویی به سوالات متقاضی مانند امکان تبدیل نمره آیلتس به تافل با برگزاری آزمون تافل ماک جهت جلوگیری از استرس و هولد شدن تافل در آزمون اصلی خدمات ویژه ای را ارائه می نماید.

بخش اسپیکینگ تافل IBT

همه ی مراحل آزمون تافل IBT به صورت رایانه ای بوده و در بخش Speaking پاسخ داوطلبان ضبط شده و بعداً توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در بخش اسپیکینگ (Speaking) تافل آی بی تی 4 سوال طراحی شده است و پاسخ های داوطلب به سوالات ضبط شده و پس از پایان آزمون تافل توسط دو کارشناس ارزیابی خواهد شد و میانگین نمره این دو ارزیابی، نمره نهایی داوطلب از بخش اسپیکینگ تافل را مشخص می کند. در این بخش از تافل علاوه بر توانایی های کلامی، مهارت های خواندن (Reading) و شنیداری (Listening) نیز به نوعی ارزیابی می شود.

در بخش گفتاری یا اسپیکینگ تافل IBT سوالات به دو صورت مطرح می شود. دو سوال اول (Independent مستقل) مهارت صحبت کردن را ارزیابی می کند و چهار سوال بعدی (Integrated تلفیقی) مهارت داوطلبان را در قالب سوال های ترکیبی با مهارت های لیسنینگ و ریدینگ تافل IBT ارزیابی می کند.

نکته: در تغییرات آزمون تافل در سال 2019 تغییراتی در بخش اسپیکینگ تافل ایجاد شد و تعداد سوالات از 6 سوال به 4 سوال تغییر کرد و تکلیف گفتاری 1 و 5 از این بخش حذف شد و مدت زمان انجام اسپیکینگ تافل از 20 دقیقه به 17 دقیقه کاهش یافت. در ادامه مطلب برای آشنایی بیشتر شما عزیزان ما توضیحات مختصری در مورد هر 6 سوال اسپیکنیگ بیان کردیم.

زبان آموزانی که می خواهند در آزمون تافل شرکت کنند باید با استفاده از تکینک های تقویت اسپیکینگ تافل مانند مدیریت زمان، زبان پیچان، تقویت مهارت شنیداری و خواندن و… مهارت گفتاری خود را افزایش دهند تا بتوانند از این بخش نمره بالایی کسب کنند.

اگر تصمیم داری برای اپلای تحصیلی در آزمون تافل IBT هوم ادیشن شرکت کنی، برای اطلاع از قوانین شرکت در آزمون تافل IBT هوم ادیشن و قبولی در آزمون تافل تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و از قوانین شرکت در آزمون تافل تضمینی مطلع شو.

سوالات اول و دوم اسپیکینگ تافل IBT

همان طور که گفته شد سوالات اول و دوم بخش گفتاری یا اسپیکینگ تافل IBT از نوع مستقل هستند و این دو سوال تفاوت چندانی با هم ندارند. در اسپیکینگ تافل IBT محتوای صحبت های داوطلب هیچ اهمیتی ندارد و فقط نحوه صبحت کردن مهم است.

در این قسمت داوطلبان بعد از شنیدن فایل های صوتی، 15 دقیقه فرصت دارند تا به پاسخ خود فکر کنند و در 45 دقیقه به سوالات پاسخ دهند. 15 دقیقه زمان بسیار کمی برای فکر کردن و تمرکز به سوال برای پاسخ دادن است و داوطلب باید آنقدر مهارت گفتاری خود را تقویت کند تا بتواند در این مدت زمان کم به سوال پاسخ دهد. برای اینکه شرکت کنندگان بتوانند به خوبی و با تسلط به سوالات این قسمت از آزمون تافل پاسخ دهند باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشند.

در سوالات اول و دوم اسپیکینگ تافل داوطلب با پاسخ دادن به این دو سوال نشان می دهد که به خوبی منظور سوال را متوجه شده است و میزان تسلط او به محتوا مورد ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه توانایی و مهارت گفتاری ملاک ارزیابی است.

سوال اول اسپیکینگ تافل طوری طراحی شده است که داوطلب می تواند انتخاب های متعددی برای پاسخ داشته باشد.

سوال دوم اسپیکینگ تافل طوری طراحی شده است که شرکت کننده برای پاسخگویی به این سوال انتخاب متعددی ندارد و فقط دو مورد ارائه می شود و شرکت کننده باید یکی را انتخاب کرده و درباره آن صحبت کند.

سوال سوم اسپیکینگ تافلIBT

در سوال سوم، داوطلب به مکالمه بین دو دانشجو که در مورد یک اعلان دانشگاهی یا چیزی شبیه به آن صحبت می کنند، گوش می دهد. داوطلب در این قسمت حداکثر ۵۰ ثانیه فرصت دارد تا یک متن را بخواند. این متن معمولا یک اعلان یا ابلاغیه است که از طرف دانشگاه صادر شده است.

بعد از ۵۰ ثانیه، داوطلبان مکالمه ای را که بین دو دانشجو انجام شده را گوش می دهند. در این مکالمه اطلاعاتی در مورد دلایل و جزئیات ابلاغیه دانشگاه ارائه می شود. پس از پایان فایل صوتی از داوطلبان خواسته می شود نظر یکی از دانشجویان در مورد موضوع را به طور خلاصه بیان کند و داوطلب برای پاسخ دادن به این سوال 30 ثانیه فرصت دارد تا خود را آماده کند و پس از اتمام 30 ثانیه یک دقیقه فرصت دارد تا به سوال پاسخ دهد.

سوال چهارم اسپیکینگ تافل IBT

در سوال چهارم مانند سوال سوم داوطلب باید یک متن را بخواند و به یک گفتگو نیز گوش دهد و سپس صحبت کند. برای پاسخ دادن به سوال چهارم داوطلب ابتدا 30 ثانیه فرصت دارد، برای جواب دادن آماده شود و یک دقیقه نیز فرصت دارد تا به سوال پاسخ دهد.

در این سوال موضوعات آکادمیک ارائه می شود؛ بدین صورت که موضوعی در متن به صورت یک توضیح کوتاه مطرح می شود. سپس داوطلب به سخنرانی یک استاد دانشگاه درباره موضوع مورد نظر گوش می دهد. پس از پایان سخنرانی، داوطلب با توجه به صحبت های استاد، به طور خلاصه درباره موضوع صحبت می کند.

داوطلب برای صحبت کردن فقط یک دقیقه فرصت دارد از این رو نباید تمام آنچه را که شنیده بگوید و باید در مورد آنچه شنیده فقط به طور خلاصه و در یک دقیقه صحبت کند.

داوطلب باید پاسخ خود را به طوری خلاصه کند که اصل موضوع را پوشش دهد و شنونده با گوش دادن به پاسخ کاملا متوجه موضوع شود.

سوال پنجم اسپیکینگ تافل IBT

در سوال پنجم داوطلب به یک محتوای دانشگاهی گوش می دهد و این قسمت از آزمون فقط یک لیسنینگ است و داوطلب هیچ متنی را نمی خواند.

فایل صوتی که در این سوال پخش می شود یک مکالمه دانشگاهی بین دو دانشجو یا بین استاد و دانشجو و یا یکی از مسئولان دانشگاه است. در این مکالمه و گفتگو داوطلبان به صحبت های دانشجویی گوش می دهند که دچار مشکل شده و برای حل آن دو راهکار توسط نفر دوم مکالمه ارائه می شود.

پس از پایان فایل صوتی داوطلبان 20 ثانیه فرصت دارند تا برای پاسخ دادن خود را آماده کند و در مدت یک دقیقه نیز برای پاسخ دادن به سوال یک دقیقه صحبت کند و داوطلب در پاسخ خود باید مشکل دانشجو و راهکارهای ارائه شده را به طور خلاصه بیان کند و راه حل پیشنهادی خود را برای حل مشکل دانشجو نیز ارائه دهد.

سوال ششم اسپیکینگ تافل

سوال ششم اسپیکینگ تافل نیز مانند سوال چهارم است و یک فایل صوتی از یک سخنرانی برای داوطلبان پخش می شود. این فایل صوتی در مورد سخنرانی یک استاد دانشگاه در خصوص یک موضوع آکادمیک است که با ارائه جزئیات و مثال هایی آن را توضیح می دهد.

سخنرانی استاد به این صورت طراحی شده است که استاد اول در مورد یک مفهوم صحبت می کند و بعد از کمی توضیح در مورد مفهوم آکادمیک مورد نظر، در مورد دو جنبه آن صحبت می کند.

اینها 6 سوالی هستند که در بخش گفتاری یا اسپیکینگ تافل IBT از داوطلبان پرسیده می شود و داوطلبان برای موفقیت در این بخش و کسب نمره بالا باید علاوه بر آشنایی با سوالات این بخش، مهارت اسپیکینگ خود را نیز تقویت کنند و مدیریت زمان برای پاسخ دادن به سوالات این بخش بسیار اهمیت دارد تا داوطلب بتواند دقیقا در مدت زمان تعیین شده به سوال مطرح شده پاسخ کاملی بدهد.

داوطلبان می توانند برای کسب نمرات بالا در بخش های مختلف تافل منابع آزمون تافل را مطالعه کنند و یا در آزمون های آزمایشی مانند تافل TPO شرکت کنند.

نکته: یکی از تکنیک های تقویت مهارت های تافل، نت برداری (Note taking) است که به داوطلبان در پیدا کردن پاسخ های درست کمک زیادی می کند از این رو بهتر است داوطلبان پیش از شرکت در آزمون تکنیک های نت برداری در تافل را تمرین کنند.

اعتراض به نمره اسپیکینگ تافل IBT

نمره دهی اسپیکینگ تافل از 0 تا 30 است و نمره کلی تافل از مجموع نمرات هر 4 بخش آزمون به دست می آید. یکی از سوالات مهمی که داوطلبان در خصوص بخش اسپیکینگ تافل IBT مطرح می کنند این است که آیا در صورت پایین بودن نمره این بخش می توان به نمره خود اعتراض کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، در صورتی که داوطلب نتیجه آزمون تافل خود را دریافت کند و نمره ی پایینی در آزمون گرفته می شود می تواند به نمره تافل خود اعتراض کند. در واقع اعتراض به نمره تافل ممکن است به این دلیل باشد که موسسه ETS در تصحیح پاسخ ‌های شرکت کننده اشتباه کرده باشد و یا پاسخ های آزمون توسط یک کارشناس سخت گیر بررسی شده باشد؛ از این رو موجب کم شدن نمره آزمون تافل شود.

در صورتی که شرکت کننده پس از دریافت نتیجه آزمون تافل به نمره خود اعتراض داشته باشد می تواند به نمره بخش های رایتینگ و اسپیکینگ تافل اعتراض کند و امکان اعتراض به نمره بخش های لسینینگ و ریدینگ تافل وجود ندارد.

آزمون تافل IBT در ایران

آزمون تافل آنلاین در مراکز مجاز در برخی شهرهای ایران مانند تهران، تبریز، اصفهان، زنجان و غیره برگزار می شود و برگزاری آزمون تافل در ایران یکی از مهمترین مزایای شرکت در آزمون تافل برای ایرانیان است، چرا که بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی مانند PCE و CAE و FCE و غیره در ایران برگزار نمی شود و در صورتی که داوطلبان بخواهند در یکی از این آزمون ها شرکت کنند باید به یکی از کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند.

اما شرکت کنندگان ایرانی می توانند بدون صرف وقت و هزینه برای سفر به کشورهای همسایه در آزمون تافل آنلاین ثبت کنند و چندین بار در سال در تاریخ های برگزاری تافل تضمینی در ایران شرکت کنند.

* نکته: سازمان ETS از تاریخ 11 آوریل 2021 برگزاری تافل PBT را در بسیاری از کشورها لغو کرده است و اکنون تافل PBT فقط در کشورهایی ارائه می شود که از زیر ساخت های اینترنتی برای برگزاری تافل IBT برخوردار نیستند.

برای دریافت لیست کامل مراکز برگزاری آزمون تافل تضمینی در ایران با کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

نمونه کارنامه قبولی آزمون تافل در شرکت مهاجرتی هومان ویزا

اگر سوالی درباره ووچر(Voucher) و خرید اکانت آزمون تافل (تافل هوم ادیشن) و آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی داری، حتما با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، تماس بگیر تا مشاوره رایگان درباره این موضوع بگیری.

پرداخت هزینه آزمون تافل (تافل هوم ادیشن) وآزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

در بخش اسپیکینگ (Speaking) تافل آی بی تی 6 سوال طراحی شده است.

بله،در صورتی که شرکت کننده پس از دریافت نتیجه آزمون تافل به نمره خود اعتراض داشته باشد می تواند به نمره بخش های رایتینگ و اسپیکینگ تافل اعتراض کند و امکان اعتراض به نمره بخش های لسینینگ و ریدینگ تافل وجود ندارد.

در سوال چهارم داوطلب باید یک متن را بخواند و به یک گفتگو نیز گوش دهد و سپس صحبت کند. برای پاسخ دادن به سوال چهارم داوطلب ابتدا 30 ثانیه فرصت دارد، برای جواب دادن آماده شود و یک دقیقه نیز فرصت دارد تا به سوال پاسخ دهد.

4.9/5 - (37 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×