فهرست مطالب

آزمون تافل IBT

آزمـون تافل هوم ادیشن تضمینی

آزمون تافل IBT (تافل آنلاین) یکی از متداول ترین انواع تافل است که توسط موسسه ETS در بیش از 150 کشور جهان از جمله ایران برگزار می شود. تافل IBT به صورت آنلاین و حضوری در مراکز برگزار کننده تافل انجام می شود و از 0 تا 120 نمره دارد.

آزمون تافل (TOEFL)

آزمون تافل (TOEFL) یکی از آزمون ‌های بین ‌المللی زبان انگلیسی است که توسط موسسه ETS در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران برگزار می‌ شود. شرکت در آزمون تافل IBT و اخذ مدرک آن با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک برای اپلای تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه های معتبر کشورهای انگلیسی زبان است.

مزایای داشتن مدرک تافل موجب شده تا هر ساله افراد بسیاری در سراسر دنیا با اهداف مختلفی در آزمون تافل شرکت کنند.

در حال حاضر آزمون تافل (TOEFL test) در بیش از 11 هزار موسسه و دانشگاه در بیش از 150 کشور جهان برگزار می شود و مدرک آزمون تافل مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ ها، مراکز آموزشی و علمی، سازمان ها و اداره مهاجرت کشورهای مختلف می ‌باشد و افراد می ‌توانند از مدرک تافل علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ‌های معتبر، برای مهاجرت شغلی به کشورهای انگلیسی زبان، دریافت پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کاری نیز استفاده کنند.

موسسه ETS آزمون تافل را در نسخه های مختلفی برگزار می کند که عبارتند از:

آزمون تافل IBT یا تافل آنلاین: تافل آنلاین به صورت حضوری در مراکز مجاز برگزار می شود.

آزمون تافل IBT هوم ادیشن: تافل هوم ادیشن همان تافل IBT است با این تفاوت که به صورت غیرحضوری و در منزل برگزار می شود.

آزمون تافل PBT یا تافل کاغذی: تافل PBT به صورت کتبی برگزار می شود و طبق قوانین ETS در حاضر تافل کاغذی تنها در صورتی که امکان برگزاری تافل آنلاین نباشد برگزار می شود.

آزمون تافل ITP: تافل آی تی پی، جهت استفاده داخلی مراکز آموزشی، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و … طراحی شده است.

آزمون تافل اسنشیالز: از سال ۲۰۲۱، ETS نسخه ی دیگری از آزمون تافل که مبتنی بر کامپیوتر است را به نام تافل اسنشیالز ارائه کرده است.

آزمون تافل جونیور: تافل جونیور برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی زبان آموزان 11 تا 16 ساله طراحی شده است.

آزمون تافل پریمیر: تافل پریمیر برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی کودکان 8 تا 11 ساله ارائه شده است و برای شرکت در تافل جونیور و تافل پریمیر محدودیت سنی وجود دارد.

تافل مگوش (magoosh)

یک نسخه داخلی و غیر رسمی از آزمون تافل است که توسط ETS برای دانشگاه ها، مدارس و سایر موسسات آموزشی توسعه یافته است. برخلاف نسخه رسمی تافل iBT (آزمون مبتنی بر اینترنت) که به صورت آنلاین برگزار می شود، آزمون تافل به صورت کاغذی و با قلم و کاغذ است.

آزمون تافل IBT یکی از معتبرترین و متداول ترین آزمون های زبان انگلیسی برای ارزیابی مهارت های اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن (درک مطلب)، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن است. سوالات تافل IBT در چهار بخش دسته بندی می شود و مدت زمان پاسخ دادن به هر چهار بخش آزمون تافل IBT سه ساعت است. البته تا پیش از آخرین تغییرات تافل IBT در سال 2019 مدت زمان انجام آزمون سه ساعت و نیم تا 4 ساعت بود و با اعمال تغییرات در بخش های مختلف تافل IBT مدت زمان آزمون کاهش یافت.

آزمون تافل IBT یا تافل آنلاین در سال 2006 جایگزین نسخه قدیمی تافل CBT شد و به همین دلیل برگزاری تافل CBT متوقف شد. تافل IBT و تافل CBT هر دو به صورت کامپیوتری انجام می شوند، اما تفاوت هایی با هم دارند. تفاوت در ساختار و نمره دهی آزمون تافل در این دو نسخه از جمله تفاوت های تافل IBT و تافل CBT است.

بخش های تافل IBT عبارتند از:

بخش ریدینگ (Reading)

بخش لیسنینگ (Listening)

بخش اسپیکینگ (Speaking)

بخش رایتینگ (Writing)

ریدینگ تافل IBT

بخش درک مطلب یا ریدینگ تافل IBT، از 3 یا 4 متن تشکیل شده است و داوطلبان برای هر متن به 10 سوال پاسخ می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات 54 تا 72 دقیقه است.

هر متن در این بخش تقریبا 700 کلمه است، البته متن های جداگانه می ‌توانند کمی طولانی ‌تر یا کوتاه ‌تر باشند. به طور کلی متن های بخش ریدینگ تافل IBT به سه دسته تقسیم می شوند، که عبارتند از:

1- متون روایتی (Narrative)

2- متون تفسیری (Exposition)

3- متون استدلالی (Argumentative)

همچنین در ریدینگ تافل IBT ده نوع سوال مختلف مطرح می شود که به طور کلی در سه دسته طبقه بندی می شود:

1- اطلاعات پایه

2- سوالات استنتاجی

3- سوالات Reading to Learn

لیسنینگ تافل IBT

لیسنینگ تافل آی بی تی شامل 6 تا 7 قسمت است و داوطلبان برای هر قسمت به 5 تا 6 سوال پاسخ می دهند و مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 41 تا 57 دقیقه است.

بخش شنیداری یا لیسنینگ تافلIBT با هدف ارزیابی درک مکالمات و سخنرانی‌ ها و مهارت شنیداری زبان انگلیسی طراحی شده است. این بخش شامل ۲ یا ۳ قسمت است. در این بخش چند مکالمه و سخنرانی‌ در سطح آکادمیک برای داوطلبان پخش می شود و داوطلبان باید براساس آنچه شنیده اند به سوالات پاسخ دهند.

فایل های صوتی لیسنینگ به دو دسته تقسیم می شود:

فایل های صوتی Conversation

فایل های صوتی Lecture

در مورد لیسنینگ تافل باید دقت کنید فایل های صوتی نه تنها با لهجه آمریکایی بلکه با لهجه‌ های مختلف مانند بریتیش، استرالیایی، نیوزیلندی و غیره خواهد بود؛ از این رو یکی از مهم‌ ترین مهارت ‌هایی که داوطلبان برای کسب نمره بالا در این بخش باید به آن توجه کنند مهارت درک لهجه ‌های مختلف است و باید برای تقویت این مهارت به خوبی تمرین کنند.

اسپیکینگ تافل IBT

در بخش گفتاری یا اسپیکینگ تافل IBT داوطلبان به 4 سوال در مدت زمان 17 دقیقه پاسخ می دهند. تمام مراحل آزمون تافل IBT به صورت کامپیوتری بوده و پاسخ داوطلبان ضبط شده و بعداً توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در اسپیکینگ تافل سوالات به دو صورت مستقل (Independent) و تلفیقی (Integrated) مطرح می شود. سوال مستقل مهارت صحبت کردن را ارزیابی می کند و سوال تلفیقی مهارت داوطلبان را در قالب سوال های ترکیبی با مهارت های لیسنینگ و ریدینگ مورد ارزیابی قرار می دهد.

همچنین داوطلبان می توانند در بخش های مختلف تافل از فایل های صوتی نت برداری کنند. از این رو داوطلبان باید با نحوه صحیح نت برداری در تافل آشنا شوند، چرا که نت برداری تاثیری بسیاری در پاسخ دادن به سوالات دارد و در کسب نمره بالا در هر بخش به داوطلبان کمک بسزایی می کند، در واقع عدم استفاده از نت برداری از اشتباهات رایج در تافل  است که موجب کاهش نمره تافل می شود.

رایتینگ تافل IBT

بخش نوشتاری یا رایتینگ تافل IBT شامل دو نوع سوال مستقل (Independent) و تلفیقی (Integrated) است. در این بخش داوطلبان باید در مدت زمان 50 دقیقه دو انشا بنویسند. داوطلبان برای نوشتن متن خود و پاسخ دادن به سوال تلفیقی 20 دقیقه و برای پاسخ دادن به سوال مستقل 30 دقیقه فرصت دارند.

سوال تلفیقی: این سوال ترکیبی از ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ است. داوطلبان ابتدا ۳ دقیقه فرصت دارند، یک متن علمی یا عمومی که دارای چهار پاراگراف است را بخوانند و سپس به یک فایل صوتی گوش دهند و سپس 20 دقیقه فرصت دارند تا به سوال مطرح شده پاسخ دهند.

سوال مستقل: در این سوال به داوطلبان موضوعی داده می شود و باید در مورد آن یک متن (انشا) بنویسند. داوطلبان برای نوشتن متن مورد نظر 30 قیقه فرصت دارند و یک متن قابل قبول معمولاً باید بیشتر از ۳۰۰ کلمه باشد.

برگزاری آزمون تافل IBT در ایران

برگزاری آزمون تافل IBT در ایران یکی از مهمترین مزایای آزمون تافل برای ایرانیان بشمار می رود، چرا که بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی در ایران برگزار نمی شود. آزمون تافل آنلاین در مراکز مجاز در برخی از شهرها مانند تهران، اصفهان، زنجان، تبریز و غیره برگزار می شود.

داوطلبان می توانند هنگام ثبت نام یکی از مراکز برگزار کننده تافل (مجتمع فنی تهران، آموزشگاه امیربهادر، مرکز زبان ایران و…) را انتخاب کنند و در تاریخ مورد نظر به صورت حضوری در آزمون تافل IBT شرکت کنند.

آزمون تافل 50 مرتبه در سال برگزار می شود و داوطلبان می توانند هر چند بار که بخواهند در تافل IBT شرکت کنند فقط باید بین دو آزمون تافل 12 روز فاصله باشد.

برای دریافت لیست کامل مراکز برگزار کننده آزمون تافل و همچنین تاریخ های برگزاری تافل تضمینی در ایران با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

مدت اعتبار تافل IBT

اعتبار مدرک تافل در تمام نسخه های آن از جمله تافل IBT دو سال است و پس از دو سال فاقد اعتبار خواهد بود. دارنده مدرک تافل IBT پس از دو سال نمی تواند از مدرک خود برای اپلای تحصیلی و ارسال گزارش نمره تافل به دانشگاه ها و یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند و در صورتی که نیاز به ارائه مدرک تافل داشته باشد باید دوباره در آزمون تافل IBT شرکت کند و مدرک جدیدی دریافت نماید.

کسب نمره بالا در آزمون تافل تضمینی کار آسانی نیست، اما کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا با ارائه راهکارها و تکنیک های تقویت تافل به شما کمک می کنند تا با کسب نمره بالا در تافل تضمینی بهترین نتیجه رو بگیری.

آزمون تافل IBT از 0 تا 120 نمره دارد و نمره کلی آزمون از مجموع نمرات چهار بخش آزمون که هر یک از 0 تا 30 نمره دارد، به دست می آید.

نحوه محاسبه نمره تافل توسط ETS به این صورت است که ابتدا نمره خام هر بخش آزمون که امتیاز پاسخ های صحیح در هر بخش است را به دست آورده، سپس نمره خام به نمره مقیاس بندی شده تبدیل می شود که برای هر بخش آزمون از 0 تا 30 نمره دارد. در تبدیل نمره خام به نمره نهایی هر بخش عملکرد سایر داوطلبان نیز موثر است، به طور مثال اگر شما در بخش ریدینگ تافل IBT نمره خام 40 را کسب کنید (امتیاز پاسخ های صحیح) اما اکثر داوطلبان نمره کمتر از 40 بگیرند نمره نهایی شما 29 خواهد بود و بلعکس اگر شما نمره خام 40 را کسب کنید، در صورتی که اکثر داوطلبان توانسته باشند نمره 40 بگیرند در این صورت نمره نهایی شما در این بخش 28 خواهد بود.

اعتراض به نمره تافل IBT

زمان اعلام نتایج تافل آی بی تی 6 روز پس از برگزاری آزمون است، پس از دریافت نتیجه آزمون، داوطلب می تواند به نمرات خود در بخش رایتینگ و اسپیکینگ اعتراض کند و درخواست بازبینی و تجدیدنظر نماید، اما امکان اعتراض به نمره تافل در بخش لیسنینگ و ریدینگ وجود ندارد.

برای اعتراض به نمره تافل، متقاضی باید تا 30 روز پس از شرکت در آزمون تافل IBT اعتراض خود به نمره رایتینگ یا اسپیکینگ تافل یا هر دو را ثبت کند.

متقاضی می تواند برای هر آزمون تافل تنها یک بار درخواست تجدیدنظر بنماید؛ یعنی اگر متقاضی به نمره اسپیکینگ اعتراض کند، نمی تواند بار دیگر به نمره لیسنینگ اعتراض کند و امکان ثبت اعتراض به نمره تافل فقط یک بار خواهد بود.

هزینه اعتراض به نمره تافل برای هر یک از بخش های رایتینگ و اسپیکینگ 80 دلار است و پرداخت هزینه ی آن از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت و مستر کارت امکانپذیر است.

اگر برای پرداخت هزینه ثبت نام و یا اعتراض به نمره تافل مشکل داری می تونی از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

ثبت نام آزمون تافل

در صورتی که داوطلب موفق نشود در تاریخ تعیین شده در تافل ثبت نام کند، تاریخ مورد نظر بسته می شود و مهلت ثبت نام معمولی به پایان می رسد، اما یک فرصت دیگر برای ثبت نام تافل در تاریخ مورد نظر نیز وجود دارد که به آن تاریخ قرمز در آزمون تافل گفته می شود و متقاضی می تواند با پرداخت هزینه ی اضافه تر معادل 40 دلار تا 4 روز پیش از برگزاری آزمون، با تاخیر در تافل ثبت نام کند و هزینه ثبت نام با تاخیر تافل 305 دلار است و متقاضی باید برای پرداخت هزینه تافل از سیستم ووچر یا کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت استفاده کند.

نکته: ثبت نام با تاخیر در تافل فقط برای ثبت نام های آنلاین امکان پذیر است.

اگر متقاضی برای اولین مرتبه است که می خواهد در تافل ثبت نام کند باید به سایت ETS در بخش تافل مراجعه کند و ابتدا برای ساخت اکانت کاربری تافل اقدام کند و با وارد کردن اطلاعات شخصی و سایر اطلاعات خواسته شده و انتخاب مرکز و تاریخ آزمون و پرداخت هزینه تافل مراحل ثبت نام را تکمیل کند و لینک تایید ETS را که حاوی اطلاعات و لینک آزمون است را دریافت کند.

آزمون تافل تضمینی (تافل هوم ادیشن تضمینی) 

با شرکت مهاجرتی هومان ویزا

در کوتاه ترین زمان

با کمترین هزینه

اگر سوالی درباره ووچر(Voucher) و خرید اکانت برای آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی داری، حتما با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا، تماس بگیر تا مشاوره رایگان درباره این موضوع بگیری.

پرداخت هزینه آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

آزمون تافل IBT از چهار بخش درک مطلب، نوشتاری، گفتاری و شنیدرای تشکیل شده است که مهارت های اصلی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

اعتبار آزمون تافل IBT دو سال است و پس از پایان دو سال اعتبار آن منقضی می شود.

بله، پس از دریافت نتیجه آزمون، داوطلب می تواند به نمرات خود در بخش رایتینگ و اسپیکینگ اعتراض کند و درخواست بازبینی و تجدیدنظر نماید، اما امکان اعتراض به نمره تافل در بخش لیسنینگ و ریدینگ وجود ندارد.

آزمون تافل 50 مرتبه در سال برگزار می شود و محدویتی در تعداد دفعات شرکت در تافل IBT نمی باشد فقط باید بین دو آزمون تافل 12 روز فاصله باشد.

برگزاری آزمون تافل در ایران یکی از مهمترین مزایای آزمون تافل برای ایرانیان بشمار می رود، چرا که بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی در ایران برگزار نمی شود. آزمون تافل در مراکز مجاز در برخی از شهرها مانند تهران، اصفهان، زنجان، تبریز و غیره برگزار می شود.

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×