فهرست مطالب

مهمترین مهارت های اساسی موفقیت در آزمون آیلتس

مهمترین مهارت های اساسی موفقیت در آزمون آیلتس شامل گسترش دایره لغات انگلیسی، شرکت در آزمون آزمایشی (ماک)، شرکت در کلاس های آمادگی آیلتس، استفاده از اپلیکیشن های یادگیری زبان انگلیسی، مدیریت زمان، مطالعه منابع استاندارد آیلتس و…

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS)، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان دهنده توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می ‌شود.

یکی از سوالات مهمی که در خصوص آزمون آیلتس مطرح می شود این است که آزمون آیلتس برای چه کشورهایی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، برای مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامی است و نمره ی این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، سازمان ها و غیره در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند، ملاک اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد است.

همچنین مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل تضمینی از اعتبار زیادی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، اداره مهاجرت و سازمان های کشورهای مختلف می باشد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی در مورد آزمون آیلتس (نحوه ثبت نام و کنسل کردن آزمون آیلتس، تغییر تاریخ آزمون و…) در آزمون آیلتس داری، بپرس.

انواع آزمون آیلتس

با توجه به کاربرد و اهداف مهاجرتی مختلف داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس، این آزمون  در سه نوع ارائه می شود.

انواع آزمون آیلتس عبارتند از:

آیلتس جنرال (General)

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را در زمینه فعالیت های روزمره کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می دهد. در واقع سوالات آزمون آیلتس جنرال در خصوص استفاده از زبان انگلیسی در محل کار و موقعیت های اجتماعی است. همچنین اخذ مدرک آیلتس جنرال برای اشخاصی که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و یا نیوزیلند را دارند، الزامی است. آیلتس جنرال در دو بخش کتبی و شفاهی و در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون کتبی و روز دوم آزمون شفاهی برگزار می شود.

آیلتس آکادمیک (Academic)

آزمون آیلتس آکادمیک، توانایی داوطلبان را در استفاده از زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه از مهارت و آمادگی لازم برخوردار است.

هر چند که ساختار آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو از چهار بخش درک مطلب، گفتاری، نوشتاری و شنیداری تشکیل شده اند اما این دو آزمون تفاوت هایی با هم دارند،
 تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس در کاربرد مدرک آیلتس و محتوای سوالات در بخش های مختلف آزمون ها است.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS LIFE SKILLS)

از آوریل سال 2015 علاوه بر آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نسخه ی دیگری از آزمون آیلتس به نام آیلتس لایف اسکیلز نیز طراحی شد که با هدف ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) برگزار می شود. آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس UKVI

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند. آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند. همچنین آیلتس UKVI با توجه به اهداف مختلف مهاجرتی انواع مختلفی دارد.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت به انگلستان در آزمون آیلتس شرکت کنی، اما نمی دونی باید از کجا شروع کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال و آکادمیک مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی از جمله آزمون CAE، تافل و آزمون BEC شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند. در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال فرمت و سوالات بخش اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس یکسان است اما بخش های ریدینگ و رایتینگ آیلتس در این دو آزمون با هم متفاوت است و سوالات این بخش براساس نوع کاربرد آزمون ها و اهداف برگزاری آنها طراحی شده است.

بخش های اصلی آزمون آیلتس عبارتند از:

 1. بخش درک مطلب (Reading)
 2. بخش شنیداری (Listening)
 3. بخش گفتاری (Speaking)
 4. بخش نوشتاری (Writing)

همان طور که گفته شد ساختار آزمون آیلتس لایف اسکیلز از دو بخش لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس تشکیل شده است و فقط دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

آزمون آیلتس با سه روش کاغذی یا کتبی، کامپیوتری و هوم ادیشن برگزار می شود. تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری تنها در شیوه برگزاری، اعلام نتایج و زمان برگزاری آزمون است و آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر محتوا، نوع سوالات، نمره دهی آیلتس، ثبت نام و اعتبار مدرک آیلتس مشابه هستند و نداشتن نمره منفی آیلتس نیز از شباهت های این دو آزمون است.

مهمترین مهارت های موفقیت در آیلتس

اگر تصمیم دارید با اهداف مختلفی مانند تحصیل، کار و سرمایه گذاری به یکی از کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنید باید بدانید مدرک زبان انگلیسی یکی از مهمترین مدارک برای اخذ ویزای کشور مقصد است و بالا بودن نمره مدرک زبان مانند آزمون آیلتس و تافل شانس شما را برای اخذ انواع ویزا یا پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر را افزایش می دهد و بلعکس ممکن است در صورت پایین بودن نمره آیلتس نتوانید از دانشگاه مقصد پذیرش تحصیلی دریافت کنید و یا با درخواست شما برای اخذ ویزای کار و سایر انواع ویزا موافقت نشود. بنابراین به دلیل اهمیت آزمون آیلتس برای اپلای تحصیلی و سایر اهداف مهاجرتی باید سعی کنید نمره ی بالایی در آزمون آیلتس کسب کنید.

برای کسب نمره بالا در هر چهار بخش آزمون آیلتس باید از بهترین راهکارها برای تقویت مهارت های اصلی زبان انگلیسی آیلتس استفاده کنید که در ادامه به برخی از این راهکارها به اختصار اشاره می کنیم.

 • مطالعه منابع آیلتس
 • شرکت در دوره های آمادگی آیلتس
 • شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس (ماک)
 • گسترش دایره لغات انگلیسی
 • استفاده از کالوکیشن های انگلیسی
 • گوش دادن به پادکست ها و دیدن فیلم
 • مدیریت زمان
 • آشنایی با انواع لهجه های انگلیسی
 • توجه به اشتباهات رایج در آیلتس
 • مهمترین نکات گرامر در آیلتس
 • استفاده از مهارت پارافریزینگ در آیلتس
 • استفاده از کالوکیشن های انگلیسی

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، می تونی برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها از خدمات ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

مطالعه منابع آیلتس

یکی مهمترین راهکارها برای تقویت زبان انگلیسی برای موفقیت در آیلتس مطالعه منابع استاندارد زبان انگلیسی است که به منظور آمادگی زبان آموزان برای شرکت در آزمون آیلتس طراحی شده است، این منابع شامل انواع کتاب ها از جمله کتاب های خود خوان است و استفاده از سی دی های آموزشی و شرکت در دوره های آموزش آنلاین است. با مطالعه منابع معتبر آیلتس شما می توانید با کمک مهمترین نکات رایتینگ آیلتس، لیسنینگ، اسپیکینگ و ریدینگ که می آموزید بهترین نمره را در آیلتس کسب کنید.

شرکت در دوره های آمادگی آیلتس

امروزه به دلیل افزایش داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس و اهمیت مدرک این آزمون برای اهداف مهاجرتی موسسات و مراکز معتبر زبان انگلیسی به منظور تقویت مهارت های زبان انگلیسی و افزایش آمادگی زبان آموزان برای شرکت در آزمون آیلتس و کسب نمره بالا، دوره های بسیاری را به صورت حضوری و آنلاین برگزار می کنند. با شرکت در کلاس های آمادگی آیلتس با مهمترین نکات بخش های مختلف آیلتس مانند مهمترین نکات ریدینگ آیلتس، لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ آشنا می شوید.

شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس (ماک)

آزمون آزمایشی آیلتس همان آزمون های اصلی آیلتس است که برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلبان پیش از شرکت در آزمون اصلی برگزار می شود. آزمون آزمایشی آیلتس (ماک) مانند آزمون اصلی آیلتس شامل دو نوع آزمون ماک آکادمیک و آزمون ماک جنرال است و با توجه به اینکه داوطلب در کدام آزمون آیلتس قرار است شرکت کند، می تواند در آزمون آزمایشی مربوط به آن نیز شرکت کند. آزمون ماک آیلتس به دو صورت آزمون ماک تک مهارتی آیلتس و آزمون ماک چهار مهارتی برگزار می شود.

گسترش دایره لغات انگلیسی

برای اینکه بتوانید به سوالات بخش های مختلف آیلتس پاسخ بدهید، باید دایره لغات وسیعی داشته باشید و عبارات رایج را بلد باشید، هر چه لغات و عبارات بیشتری بلد باشید، بهتر می توانید صحبت کنید یا بنویسید و از لغات مترادف استفاده کنید. البته در استفاده از لغات انگلیسی باید به این نکته توجه کنید که در پاسخ دادن به سوالات، املای کلمات را درست بنویسید، در غیر این صورت اگر پاسخ شما درست باشد، اما املای کلمه اشتباه باشد، نمره سوال را از دست می دهید. گسترش دایره لغات از جمله مهمترین نکات تقویت اسپیکینگ و رایتینگ است که شما می توانید به راحتی صحبت کنید و بنویسید و نمره بالایی در این بخش ها کسب کنید.

برای گسترش دایره لغات انگلیسی و موفقیت در بخش های مختلف آیلتس یکی از بهترین روش ها، یادگیری لغات آیلتس به روش کدینگ است. با استفاده از این روش می توانید در مدت زمان کوتاهتری لغات بیشتری یاد بگیرید و به راحتی آنها را در هنگام پاسخ دادن به سوالات به خاطر آورید.

استفاده از کالوکیشن های انگلیسی

 کالوکیشن های آیلتس به کلماتی گفته می‌ شود که در کنار هم بکار می روند و معنی خاصی را ایجاد می کنند و اگر یک کلمه از کالوکیشن ‌های (collocation) انگلیسی را حذف کنید، آن عبارت بی‌ معنی می ‌شود. یادگیری کالوکیشن های انگلیسی برای جواب دادن به سوالات بخش اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس بسیار اهمیت دارد. با استفاده از کالوکیشن ها شما می توانید روان تر و دقیق تر صحبت کنید یا بنویسید. 

گوش دادن به پادکست ها و دیدن فیلم

گوش دادن به پادکست ها، اخبار، فایل های صوتی و دیدن فیلم ها به زبان انگلیسی یکی دیگر از راهکارهای تقویت مهارت های زبان انگلیسی به ویژه مهارت شنیداری است. در واقع گوش دادن به فایل های صوتی و فیلم ها به زبان انگلیسی از مهمترین نکات تقویت لیسنینگ آیلتس بشمار می رود.

مدیریت زمان

همان طور که می دانید برای پاسخ دادن به هر یک از بخش های آیلتس مدت زمانی تعیین شده است و شما باید بتوانید با توجه به فرصتی که برای پاسخ دادن به سوالات به شما داده می شود به سوالات پاسخ بدهید، از این رو باید بتوانید زمان خود را در هنگام جواب دادن به سوالات مدیریت کنید تا وقت کم نیاورید، بنابراین باید از راهکارهایی استفاده کنید که به شما در مدیریت زمان در جواب دادن به سوالات آیلتس کمک کند. یکی از راهکارهای مدیریت زمان این است که در هنگام تمرین کردن در بخش های مختلف آیلتس از ساعت استفاده کنید و زمان جواب دادن به سوالات را اندازه گیری کنید و سعی کنید با بالا بردن سرعت عمل خود در کوتاه ترین زمان ممکن به سوالات جواب بدهید، تا در آزمون اصلی وقت کم نیاورید و در زمان تعیین شده بتوانید بدون استرس و نگرانی به تمام سوالات جواب بدهید.

آشنایی با انواع لهجه های انگلیسی

زبان انگلیسی با لهجه ‌های مختلفی مانند کانادایی، آمریکایی، استرالیایی و بریتیش صحبت می شود. گوش دادن به فایل های صوتی با لهجه ‌های مختلف به شما کمک می ‌کند تا با تنوع لهجه‌های زبان انگلیسی بیشتر آشنا شوید.

توجه به اشتباهات رایج در آیلتس

یکی از نکاتی که موجب موفقیت در آزمون آیلتس و کسب نمره بالا می شود، توجه به اشتباهات رایج در آیلتس است. شما می توانید با شناخت اشتباهاتی که اغلب زبان آموزان در جواب دادن به سوالات بخش های مختلف آیلتس مرتکب می شوند و رفع آنها نمره بهتری در آزمون بگیرید.

استفاده از مهارت پارافریزینگ

مهارت پارافریزینگ در آزمون آیلتس به بازنویسی یک عبارت یا جمله با کلمات متفاوت گفته می شود به طوری که معنای جمله تغییر نکند. در واقع پارافریزینگ یک مهارت ضروری برای کسب نمره بالا در هر چهار بخش آیلتس است.

بیشترین استفاده از مهارت پارافریزینگ در بخش های اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس است، اما در پاسخ دادن به سوالات بخش های لیسنینگ و ریدینگ آیلتس نیز بسیار کمک کننده است.

مدت اعتبار مدرک آیلتس

مدت اعتبار آزمون آیلتس مانند بسیاری از آزمون های زبان معتبر مانند آزمون OET تضمینی موقتی است و پس از انقضای مدت اعتبار مدرک آیلتس فاقد اعتبار خواهد بود. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل 2 سال است و پس از گذشت این مدت اعتبار مدرک منقضی شده و در صورتی که متقاضی پس از 2 سال بخواهد از مدرک آزمون برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کند و مدرک جدیدی با نمره قابل قبول اخذ نماید.

همچنین تا 6 هفته پس از دریافت نتیجه آزمون امکان اعتراض به نمره آیلتس وجود دارد و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه آن، اعتراض به نمره خود را برای تصحیح مجدد ثبت کنند.

پس از اعلام نتایج آزمون، به درخواست متقاضی در هنگام ثبت نام، ریپورت آیلتس به صورت رایگان به 5 دانشگاه یا سازمان ارسال می شود. 

برگزاری آیلتس در ایران

برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ایران برگزار نمی شود، آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

در واقع برگزاری آزمون آیلتس در ایران یکی از مهمترین مزایای شرکت در آزمون آیلتس برای ایرانیان محسوب می شود، چرا که بسیاری از آزمون های زبان در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون ها به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند.

در صورتی که داوطلب موفق به کسب نمره مورد نظر برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی خود نشود این امکان وجود دارد که مجددا در آزمون آیلتس شرکت کند. داوطلبان می توانند با اطلاع از نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس و تاریخ ها همچنین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران، حداکثر 4 مرتبه در ماه در آزمون آیلتس شرکت کنند.

برای دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آیلتس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مانند هزینه خرید ووچر آزمون تافل، آزمون آیلتس نیز نیازمند تهیه ووچر می باشد. قیمت و هزینه آزمون آیلتس باتوجه به مرکز برگزار کننده متفاوت است. بنابراین نمی‌توان برای قیمت آزمون آیلتس نرخ مشخصی را عنوان کرد. به طور کلی هزینه امتحان آیلتس حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

درباره ددلاین تحصیلی و سایر موارد مربوط به اپلای مانند دیفر کردن تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

پرداخت هزینه آزمون آیلتس و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

 یکی از خدمات ویژه این تیم، مشاوره رایگان اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری خارجی، ثبت شرکت در خارج از کشور، اروپا، امارات… اخذ ویزای شینگن تضمینی… می باشد.

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

هیچ محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس وجود دارد و داوطلبان به هر تعداد که بخواهند می توانند در آزمون آیلتس شرکت کنند.

مدت اعتبار مدرک انواع آزمون آیلتس 2 سال است.

برای اطلاع از مهمترین مهارت های اساسی موفقیت در آیلتس به متن مقاله مراجعه کنید.

خیر در هیچ یک از بخش های آیلتس نمره منفی وجود ندارد و نمره خام هر بخش براساس تعداد پاسخ های درست محاسبه می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×