فهرست مطالب

مهمترین نکات اسپیکینگ آزمون آیلتس

توجه به مهمترین نکات اسپیکینگ آزمون آیلتس و استفاده از آنها برای رفع اشکالات و تقویت مهارت گفتاری زبان انگلیسی یکی از راهکارهای موثر برای پاسخ دادن به سوالات بخش اسپیکینگ (Speaking) آیلتس و کسب نمره بالا در این بخش است.

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS)، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان دهنده توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می ‌شود.

برای مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامی است و نمره ی این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها، صنایع دولتی و غیره در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند، ملاک اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد است.

همچنین مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل تضمینی از اعتبار زیادی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، اداره مهاجرت و سازمان های کشورهای مختلف می باشد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی در مورد نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون آیلتس داری، بپرس.

انواع آزمون آیلتس

با توجه به کاربرد و اهداف مهاجرتی مختلف داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس، این آزمون  در سه نوع ارائه می شود.

انواع آزمون آیلتس عبارتند از:

آیلتس جنرال (General)

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را در زمینه فعالیت های روزمره کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می دهد. در واقع سوالات آزمون آیلتس جنرال در خصوص استفاده از زبان انگلیسی در محل کار و موقعیت های اجتماعی است. همچنین اخذ مدرک آیلتس جنرال برای اشخاصی که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و یا نیوزیلند را دارند، الزامی است. آیلتس جنرال در دو بخش کتبی و شفاهی و در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون کتبی و روز دوم آزمون شفاهی برگزار می شود.

آیلتس آکادمیک (Academic)

آزمون آیلتس آکادمیک، توانایی داوطلبان را در استفاده از زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه از مهارت و آمادگی لازم برخوردار است.

به دلیل اهمیت آزمون آیلتس برای اپلای تحصیلی بهتر است برای کسب نمره بالا از راهکارها و تکنیک های تقویت مهارت های زبان انگلیسی مانند توجه به مهمترین نکات گرامر در آیلتس و توجه به اشتباهات رایج در آزمون و غیره استفاده کنید.

هر چند که ساختار آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو از چهار بخش درک مطلب، گفتاری، نوشتاری و شنیداری تشکیل شده اند اما این دو آزمون تفاوت هایی با هم دارند،
 تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس در کاربرد مدرک آیلتس و محتوای سوالات در بخش های مختلف آزمون ها است.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS LIFE SKILLS)

از آوریل سال 2015 علاوه بر آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نسخه ی دیگری از آزمون آیلتس به نام آیلتس لایف اسکیلز نیز طراحی شد که با هدف ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) برگزار می شود. آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس UKVI

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند. آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند. همچنین آیلتس UKVI با توجه به اهداف مختلف مهاجرتی انواع مختلفی دارد.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال و آکادمیک مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی از جمله آزمون CAE، تافل و آزمون BEC شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند.

بخش های اصلی آزمون آیلتس عبارتند از:

1- بخش درک مطلب (Reading)

2- بخش شنیداری (Listening)

3- بخش گفتاری (Speaking)

4- بخش نوشتاری (Writing)

همان طور که گفته شد ساختار آزمون آیلتس لایف اسکیلز از دو بخش لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس تشکیل شده است و فقط دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

توجه به مهمترین نکات لیسنینگ آیلتس و سایر بخش های آیلتس از جمله راهکارهای کسب نمره بالا در بخش های مختلف آزمون است.

آزمون آیلتس با سه روش کاغذی یا کتبی، کامپیوتری و هوم ادیشن برگزار می شود. تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری تنها در شیوه برگزاری، اعلام نتایج و زمان برگزاری آزمون است و آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر محتوا، نوع سوالات، نمره دهی، ثبت نام و اعتبار مدرک آیلتس مشابه و یکسان هستند.

بخش اسپیکینگ آیلتس

بخش گفتاری یا Speaking آزمون آیلتس، شامل مصاحبه است که زمان آن بین 11 الی 14 دقیقه است. مصاحبه بخش گفتاری (مکالمه) شامل سه بخش است:

 • بخش اول: شامل سوالات شخصی و عمومی در مورد وضعیت خانوادگی، شغلی و محل زندگی داوطلب است، همچنین سوالاتی در خصوص علایق وی پرسیده خواهد شد.
 • بخش دوم: به داوطلب موضوعی داده می شود تا در مورد آن دو دقیقه صحبت کند و نظر خود را در خصوص موضوع مورد نظر بیان کند.
 • بخش سوم: در این بخش شخص مصاحبه کننده به مدت 4 تا 5 دقیقه در مورد موضوع مطرح شده با داوطلب بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

برخی نکات اسپیکینگ آیلتس

توجه به مهمترین نکات اسپیکینگ آیلتس و استفاده از آنها برای تقویت مهارت گفتاری زبان انگلیسی یکی از راهکارهای موثر برای پاسخ دادن به سوالات بخش اسپیکینگ آیلتس و کسب نمره بالا در این بخش است.

برخی نکات اسپیکینگ آیلتس عبارتند از:

 • جواب ها را حفظ نکنید.
 • از لغات رسمی استفاده نکنید.
 • اشتباهات خود را اصلاح نکنید.
 • از Filler ها استفاده کنید و زمان بخرید.
 • یکنواخت و خسته کننده صحبت نکنید.
 • در کلاس های آمادگی آیلتس شرکت کنید.
 • صحبت کردن با ساعت را تمرین کنید.
 • تند صحبت نکنید.
 • دایره لغات خود را گسترش دهید.
 • پاسخ کامل بدهید.
 • استفاده از مهارت پارافریزینگ
 • استفاده کالوکیشن های انگلیسی

برای دریافت مهمترین راهکارها و بهترین مهارت های اساسی موفقیت در آیلتس برای کسب نمره بالا با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

جواب ها را حفظ نکنید

یکی از اشتباهات رایج در آزمون آیلتس حفظ کردن جواب ها است. اسپیکینگ آیلتس برای ارزیابی توانایی داوطلبان در برقراری ارتباط دو طرفه طراحی شده و اگر سوالات مصاحبه کننده را به صورت حفظی جواب بدهید، مصاحبه کننده متوجه این موضوع می شود و در این صورت از نمره شما کسر می شود، همچنین موضوعات اسپیکینگ آیلتس تنوع زیادی دارند و نمی توان جوابها را حفظ کرد.

از لغات رسمی استفاده نکنید

نوع زبان و کلماتی که در بخش اسپیکینگ آیلتس استفاده می کنید یکی دیگر از نکات قابل توجه در بخش اسپیکینگ است. بخش گفتاری آزمون آیلتس مانند یک ارتباط عادی و روزمره است که بین داوطلب و مصاحبه کننده صورت می گیرد، از این رو شما نباید مانند بخش رایتینگ از کلمات رسمی استفاده کنید، در این صورت از نمره شما در این بخش کسر می شود.

در واقع نوشتن رسمی در رایتینگ یکی از مهمترین نکات رایتینگ آیلتس برای کسب نمره بالا در این بخش به شمار می رود.

اشتباهات خود را اصلاح نکنید

گاهی ممکن است در موقع صحبت کردن برای پاسخ دادن به سوالات بخش اسپیکینگ اشتباهاتی انجام دهید و متوجه اشتباه خود بشوید، در این صورت اگر به عقب برگردید و اشتباه خود را اصلاح کنید، کار درستی انجام نداده اید. اگر متوجه اشتباه خود در حین صحبت کردن شدید، بدون اینکه آن را اصلاح کنید باید به صحبت های خود ادامه دهید، چرا که این کار از روان صحبت کردن شما در هنگام پاسخگویی می کاهد و حتی ممکن است به دلیل کاهش تمرکز ادامه جمله خود را فراموش کنید.

از Filler ها استفاده کنید و زمان بخرید

اگر ذهن شما آماده پاسخ دادن به سوال نیست باید چند ثانیه صبر کنید و نباید بلافاصله پس از شنیدن سوال شروع به صحبت کنید، تا ذهن شما مطالب را مرتب کند و بدانید که واقعا چه می خواهید بگویید، در غیر این صورت جملات شما نیمه کاره مانده و نمی توانید جملات را به خوبی به پایان برسانید. برای اینکه بتوانید کمی به پاسخ سوال فکر کنید و برای خود کمی زمان بخرید، می توانید از Filler ها استفاده کنید.

چند نمونه Filler مانند:

Let me see …

You know …

I mean …

یکنواخت و خسته کننده صحبت نکنید

شما باید در موقع جواب دادن به سوال، یکنواخت صحبت نکنید و لحنتان را تغییر بدهید و صدایتان را در جاهای مختلف بالا و پایین کنید و نباید با صدایی آهسته و آرام صحبت کنید، همچپنین باید سعی کنید کلمات را درست و کامل تلفظ کنید و در هنگام صحبت کردن نباید نگران لهجه خود باشید.

در کلاس های آمادگی آیلتس شرکت کنید

بهترین راهکار برای کسب نمره بالا در بخش اسپیکینگ آیلتس و سایر بخش های آزمون، شرکت در کلاس های آمادگی آیلتس است، همچنین شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس شما را با نمونه سوالات و ساختار و فضای کلی آزمون بیشتر آشنا می کند و شما برای شرکت در آزمون اصلی آمادگی بیشتری خواهید داشت، همچنین مطالعه کتاب های استاندارد و منابع آزمون آیلتس برای کسب نمره بالا در این بخش بسیار کمک کننده است. همچنین برای دریافت بهترین نتیجه در هر چهار مهارت آزمون آیلتس، شرکت در دوره آیلتس اکسپرس را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

صحبت کردن با ساعت را تمرین کنید

برای جواب دادن به سوالات، وقت زیادی برای فکر کردن ندارید و باید بتوانید زمان خود را برای پاسخ دادن به سوالات در بخش های مختلف آیلتس مدیریت کنید، برای این کار بهتر است صحبت کردن با ساعت را تمرین کنید تا بدانید در مدت 1 یا 2 دقیقه چقدر مطلب را می توانید پوشش دهید.

تند صحبت نکنید

باید به این نکته توجه کنید که در موقع صحبت کردن باید آرامشتان را حفظ کنید و با لحن و سرعت مناسبی صحبت کنید. اصلا سعی نکنید تند صحبت کنید، چرا که تند صبحت کردن موجب می شود اشتباهتان در موقع صحبت کردن بیشتر شود و تمرکزتان را بر هم بزند. صحبت کردن با سرعت مناسب یکی از نکاتی است که باید در پاسخ دادن به سوالات اسپیکینگ به آن توجه کنید.

دایره لغات خود را گسترش دهید

همان طور که گفته شد نباید پاسخ ها را به صورت پیش فرض از قبل حفظ کنید و این کار باعث می شود از نمره شما کسر شود، شما باید برای پاسخ دادن به سوالات اسپیکینگ دایره لغات وسیعی داشته باشید و عبارات رایج را بلد باشید، هر چه لغات و عبارات بیشتری بلد باشید، بهتر می توانید صحبت کنید و به سوالات بخش های دیگر پاسخ دهید.

برای گسترش دایره لغات انگلیسی و موفقیت در بخش های مختلف آیلتس یکی از بهترین روش ها، یادگیری لغات آیلتس به روش کدینگ است. با استفاده از این روش می توانید در مدت زمان کوتاهتری لغات بیشتری یاد بگیرید و به راحتی آنها را در هنگام پاسخ دادن به سوالات به خاطر آورید.

پاسخ کامل بدهید

سعی کنید وقتی سوالی از شما پرسیده می شود به صورت تک کلمه ای یا بله و خیر جواب ندهید و پاسخ خود را به صورت یک جمله و کامل بیان کنید، مثلا وقتی ممتحن از شما می پرسد اهل کجا هستید نباید فقط نام محل را بگویید بهتر است به صورت کامل و با برخی توضیحات و بیان جزییات به سوال، پاسخ دهید.

استفاده از مهارت پارافریزینگ

یکی دیگر از مهارت هایی که برای کسب نمره بالا در آزمون ضروری است، استفاده از مهارت پارافریزینگ در آیلتس است. پارافریزینگ به بازنویسی یک عبارت یا جمله با کلمات متفاوت گفته می شود به طوری که معنای جمله تغییر نکند. با استفاده از مهارت پارافریزینگ در بخش اسپیکینگ شما به اگزمینر آیلتس اثبات می کنید که از دامنه لغات وسیعی برخوردار هستید و می توانید به خوبی از کلمات مترادف و متضاد در جملات استفاده کنید و نمره بالاتری در این بخش بگیرید.

استفاده از کالوکیشن های انگلیسی

 کالوکیشن های آیلتس به کلماتی گفته می‌ شود که در کنار هم بکار می روند و معنی خاصی را ایجاد می کنند و اگر یک کلمه از کالوکیشن ‌های (collocation) انگلیسی را حذف کنید، آن عبارت بی‌ معنی می ‌شود. یادگیری کالوکیشن های انگلیسی برای جواب دادن به سوالات بخش اسپیکینگ آیلتس بسیار اهمیت دارد. با استفاده از کالوکیشن ها شما می توانید روان تر و دقیق تر صحبت کنید.

مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس

مدت اعتبار آزمون آیلتس مانند بسیاری از آزمون های زبان معتبر مانند آزمون OET تضمینی موقتی است و پس از انقضای مدت اعتبار مدرک آیلتس فاقد اعتبار خواهد بود. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل 2 سال است و پس از گذشت این مدت اعتبار مدرک منقضی شده و در صورتی که متقاضی پس از 2 سال بخواهد از مدرک آزمون برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کند و مدرک جدیدی با نمره قابل قبول اخذ نماید.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، می تونی برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها از خدمات ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

برگزاری آزمون آیلتس در ایران

برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ایران برگزار نمی شود، آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

در واقع برگزاری آزمون آیلتس در ایران از مهمترین مزایای شرکت در آزمون آیلتس برای ایرانیان محسوب می شود، چرا که بسیاری از آزمون های زبان در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون ها به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند. همچنین نداشتن شرایط سنی شرکت در آزمون آیلتس از دیگر مزایای این آزمون محسوب می شود و داوطلبان در هر رده سنی می توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

در صورتی که داوطلب موفق به کسب نمره مورد نظر برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی خود نشود این امکان وجود دارد که مجددا در آزمون آیلتس شرکت کند. داوطلبان می توانند با اطلاع از نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس و تاریخ ها همچنین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران، حداکثر 4 مرتبه در ماه در آزمون آیلتس شرکت کنند.

مانند هزینه خرید ووچر آزمون تافل، آزمون آیلتس نیز نیازمند تهیه ووچر می باشد. قیمت و هزینه آزمون آیلتس باتوجه به مرکز برگزار کننده متفاوت است. بنابراین نمی‌توان برای قیمت آزمون آیلتس نرخ مشخصی را عنوان کرد. به طور کلی هزینه امتحان آیلتس حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

درباره ددلاین تحصیلی و سایر موارد مربوط به اپلای مانند دیفر کردن تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

پرداخت هزینه آزمون آیلتس و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

 یکی از خدمات ویژه این تیم، مشاوره رایگان اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری خارجی، ثبت شرکت در خارج از کشور، اروپا، امارات… اخذ ویزای شینگن تضمینی… می باشد.

آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

مدت اعتبار مدرک آیلتس 2 سال است.

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند این آزمون در ساختار و محتوا با آیلتس آکادمیک و جنرال فرقی ندارد و فقط آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×