فهرست مطالب

مهمترین نکات ریدینگ آیلتس

توجه به مهمترین نکات ریدینگ آیلتس و استفاده از آنها برای رفع اشکالات و تقویت مهارت خوانداری (درک مطلب) زبان انگلیسی یکی از راهکارهای موثر برای پاسخ دادن به سوالات بخش ریدینگ (Reading) آیلتس و کسب نمره بالا در این بخش است.

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS)، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان دهنده توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می ‌شود.

برای مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامی است و نمره ی این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها، صنایع دولتی و غیره در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند، ملاک اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد است.

همچنین مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل تضمینی از اعتبار زیادی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، اداره مهاجرت و سازمان های کشورهای مختلف می باشد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی در مورد نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون آیلتس تضمینی داری، بپرس.

انواع آزمون آیلتس

با توجه به کاربرد و اهداف مهاجرتی مختلف داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس، این آزمون  در سه نوع ارائه می شود.

انواع آزمون آیلتس عبارتند از:

آیلتس جنرال (General)

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را در زمینه فعالیت های روزمره کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می دهد. در واقع سوالات آزمون آیلتس جنرال در خصوص استفاده از زبان انگلیسی در محل کار و موقعیت های اجتماعی است. همچنین اخذ مدرک آیلتس جنرال برای اشخاصی که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و یا نیوزیلند را دارند، الزامی است. آیلتس جنرال در دو بخش کتبی و شفاهی و در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون کتبی و روز دوم آزمون شفاهی برگزار می شود.

آیلتس آکادمیک (Academic)

آزمون آیلتس آکادمیک، توانایی داوطلبان را در استفاده از زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه از مهارت و آمادگی لازم برخوردار است.

به دلیل اهمیت آزمون آیلتس برای اپلای تحصیلی بهتر است برای کسب نمره بالا از راهکارها و تکنیک های تقویت مهارت های زبان انگلیسی مانند توجه به مهمترین نکات گرامر در آیلتس و توجه به اشتباهات رایج در آزمون و غیره استفاده کنید.

هر چند که ساختار آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو از چهار بخش درک مطلب، گفتاری، نوشتاری و شنیداری تشکیل شده اند اما این دو آزمون تفاوت هایی با هم دارند،
 تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس در کاربرد مدرک آیلتس و محتوای سوالات در بخش های مختلف آزمون ها است.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS LIFE SKILLS)

از آوریل سال 2015 علاوه بر آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نسخه ی دیگری از آزمون آیلتس به نام آیلتس لایف اسکیلز نیز طراحی شد که با هدف ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) برگزار می شود. آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس UKVI

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند. آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند. همچنین آیلتس UKVI با توجه به اهداف مختلف مهاجرتی انواع مختلفی دارد.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت به انگلستان در آزمون آیلتس شرکت کنی، اما نمی دونی باید از کجا شروع کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال و آکادمیک مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی از جمله آزمون CAE، تافل و آزمون BEC شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند. در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال فرمت و سوالات بخش اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس یکسان است اما بخش های ریدینگ و رایتینگ آیلتس در این دو آزمون با هم متفاوت است و سوالات این بخش براساس نوع کاربرد آزمون ها و اهداف برگزاری آنها طراحی شده است.

بخش های اصلی آزمون آیلتس عبارتند از:

 1. بخش درک مطلب (Reading)
 2. بخش شنیداری (Listening)
 3. بخش گفتاری (Speaking)
 4. بخش نوشتاری (Writing)

همان طور که گفته شد ساختار آزمون آیلتس لایف اسکیلز از دو بخش گفتاری و شنیداری تشکیل شده است و فقط دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

برای اطلاع از مهمترین نکات لیسنینگ آیلتس برای کسب نمره بالا کلیک کن.

آزمون آیلتس با سه روش کاغذی یا کتبی، کامپیوتری و هوم ادیشن برگزار می شود. تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری تنها در شیوه برگزاری، اعلام نتایج و زمان برگزاری آزمون است و آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر محتوا، نوع سوالات، نمره دهی، ثبت نام و اعتبار مدرک آیلتس مشابه و یکسان هستند.

بخش ریدینگ آیلتس

در بخش ریدینگ (درک مطلب) آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال سه ریدینگ طراحی شده است و سوالاتی در مورد هر یک پرسیده می شود و مدت زمان انجام این بخش در هر دو آزمون 60 دقیقه است و زمانی برای انتقال جواب ها به پاسخنامه در نظر گرفته نشده است. متون ریدینگ جنرال ساده ‌تر است، اما داوطلبان باید نسبت به آیلتس آکادمیک برای کسب نمره مشابه به تعداد سوالات بیشتری پاسخ صحیح بدهند.

به دلیل اینکه آیلتس آکادمیک برای ارزیابی مهارت های زبان داوطلبان در موقعیت های آکادمیک طراحی شده است، بنابراین سوالات بخش درک مطلب و نوشتاری آیلتس آکادمیک مربوط به موضوعات علمی، فناوری و دانشگاهی است و سوالات محتوای پیچیده تری دارند، اما آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی افراد را در موقعیت های اجتماعی و کاری ارزیابی می کند، بنابراین در محتوای سوالات از موضوعات روزمره در محل کار مانند نامه ها و آگهی های شغلی، کار آفرینی و غیره استفاده می شود

ریدینگ آیلتس جنرال

در بخش ریدینگ آیلتس جنرال، دفترچه ای دارای متن هایی که در مجموع 2000 تا 2700 کلمه است را در اختیار داوطلب قرار می دهند و او باید به 40 سوال در 60 دقیقه پاسخ دهد و در این بخش زمان اضافه ‌ای برای انتقال پاسخ ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به داوطلب داده نمی شود.

متن های بکار رفته در این بخش از آزمون از کتاب ها ،مجلات و روزنامه ها انتخاب می شوند و مخاطب آن افراد غیر متخصص می باشند.

بخش اول در خصوص امور روزمره اجتماعی و بخش دوم در مورد جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی و بخش سوم نیز شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی می باشد.

ریدینگ آیلتس آکادمیک

در بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک، دفترچه ای دارای سه متن که جمعا 2000 تا 2700 کلمه دارند در اختیار داوطلب قرار می گیرد که باید به 40 سوال در 60 دقیقه پاسخ دهد. همچنین زمان اضافه‌ ای برای انتقال جواب ها به پاسخنامه در نظر گرفته نشده است.

متن های بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتاب ها و روزنامه‌ ها انتخاب شده‌ و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.

 • متون جنبه علمی دارند و داوطلب باید سطح بیشتری از لغات را بداند.
 • حداقل یکی از سه متن نوشتاری، استدلالی است.
 • متن سوم از متن اول و دوم سطح زبان بالاتری را نیاز دارد.

 

برخی نکات ریدینگ آیلتس

توجه به مهمترین نکات ریدینگ آیلتس و استفاده از آنها برای تقویت مهارت گفتاری زبان انگلیسی یکی از راهکارهای موثر برای پاسخ دادن به سوالات بخش ریدینگ آیلتس و کسب نمره بالا در این بخش است.

 1. در کلاس های آمادگی آیلتس شرکت کنید.
 2. دستورالعمل ها را با دقت بخوانید.
 3. درست شمردن اعداد و کلمات
 4. شناخت کلمات کلیدی متن
 5. زمان خود را مدیریت کنید.
 6. به تمام سوالات پاسخ دهید.
 7. به املای کلمات دقت کنید.
 8. ایده های اصلی را درک کنید.
 9. یادگیری مهارت های Skimming و Scanning
 10. دایره لغات خود را گسترش دهید.
 11. شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس
 12. استفاده از مهارت پارافریزینگ

در کلاس های آمادگی آیلتس شرکت کنید

بهترین راهکار برای کسب نمره بالا در بخش ریدینگ آیلتس و سایر بخش های آزمون، شرکت در کلاس های آمادگی آیلتس است، همچنین شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس شما را با نمونه سوالات و ساختار و فضای کلی آزمون بیشتر آشنا می کند و شما برای شرکت در آزمون اصلی آمادگی بیشتری خواهید داشت، همچنین مطالعه کتاب های استاندارد و منابع آزمون آیلتس برای کسب نمره بالا در این بخش بسیار کمک کننده است. همچنین برای دریافت بهترین نتیجه در هر چهار مهارت آزمون آیلتس، شرکت در دوره آیلتس اکسپرس را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاع از مهمترین نکات رایتینگ آیلتس کلیک کنید.

دستورالعمل ها را با دقت بخوانید

شما باید دستورالعمل های سوالات را با دقت بخوانید و طبق آنچه خواسته شده عمل کنید، چرا که بی توجهی و رعایت نکردن قوانین خواسته شده موجب می شود پاسخ را نپذیرند و از نمره شما در این بخش کسر می شود.

درست شمردن اعداد و کلمات

باید به سوالات با توجه به تعداد کلمات خواسته شده جواب بدهید و باید بتوانید اعداد و کلمات را درست بشمارید، در غیر این صورت جواب را نمی پذیرند و از نمره شما کسر خواهد شد. مثلا بین کلماتی که خط تیره بیاید یک کلمه حساب می شود نه دو کلمه. اگر پاسخ شما درست باشد اما در نوشتن تعداد کلمات خواسته شده در پاسخ اشتباه کنید، امتیازی کسب نمی کنید.

شناخت کلمات کلیدی متن

یکی از اشتباهات رایج در آیلتس در بخش ریدینگ این است که داوطلبان گمان می کنند باید معنی تمام واژه های متن را بدانند، اما این تصور کاملا اشتباه است، شما باید فقط کلمات کلیدی را در متن تشخیص دهید و معنای آن را بدانید تا بتوانید به سوالاتی که در مورد متن پرسیده می شود، پاسخ بدهید و برای جواب دادن به سوالات ریدینگ لزومی ندارد معنی تک تک کلمات را بدانید.

زمان خود را مدیریت کنید

یکی از راهکارهای کسب نمره بالا در بخش ریدینگ آیلتس و سایر بخش های آزمون، مدیریت زمان است، در واقع بی توجهی به زمان در نظر گرفته شده برای پاسخ دادن به سوالات آزمون موجب می شود نتوانید به تمام سوالات به موقع جواب بدهید، از این رو مدیریت زمان در پاسخ دادن به سوالات آیلتس بسیار اهمیت دارد، بنابراین بهتر است در موقع تمرین کردن در بخش های مختلف آیلتس از یک ساعت استفاده کنید و به زمان جواب دادن به سوالات توجه کنید، همچنین یکی از راهکارهای مدیریت زمان این است که برای سوالاتی که جواب آنها را نمی دانید بیش از اندازه وقت نگذارید و به سراغ سوالات بعدی بروید.

به تمام سوالات پاسخ دهید

برای پاسخ های اشتباه در بخش ریدینگ مانند لیسنینگ آیلتس نمره منفی منظور نمی شود، از این رو توصیه می کنیم به تمام سوالات ریدینگ پاسخ دهید و هیچ سوالی را بدون جواب نگذارید و اگر به جوابی شک دارید آن را بنویسید و شانس خود را امتحان کنید.

به املای کلمات دقت کنید

برای پاسخ دادن به سوالات باید به املای صحیح کلمات و همچنین به گرامر و علائم نگارشی مناسب نیز دقت کنید، اگر پاسخ شما به سوال صحیح باشد، اما املای کلمات اشتباه باشد یا نکات گرامری و علائم نگارشی مناسبی استفاده نکنید جواب را نمی پذیرند و از نمره شما کسر خواهد شد.

ایده های اصلی را درک کنید

مهمترین نکته ای که در پاسخ دادن به سوالات بخش ریدینگ آیلتس باید به آن دقت کنید این است که هر پاراگراف یک موضوع اصلی دارد و شما باید موضوع اصلی پاراگراف را شناسایی کنید و در تطبیق عنوان با پاراگراف ها باید موضوع اصلی را تشخیص دهید تا عنوان مناسب را انتخاب کنید.

یادگیری مهارت های Skimming و Scanning

یکی از مهمترین تکنیک های مدیریت و صرفه جویی در زمان برای پاسخ دادن به سوالات ریدینگ آیلتس یادگیری مهارت های Skimming و Scanning است. اسکیمینگ به معنای خواندن سریع متن و جستجو برای پیدا کردن یک اصطلاح یا کلمه خاص است. یادگیری مهارت های Skimming و Scanning برای تندخوانی متن و صرفه جویی در زمان بسیار ضروری است.

دایره لغات خود را گسترش دهید

گسترش دایره لغات انگلیسی از جمله مهمترین نکات اسپیکینگ آیلتس، ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ است. برای پاسخ دادن به سوالات بخش های مختلف آیلتس و استفاده از کلمات مترادف باید تعداد کلمات و عبارات رایج بسیاری بلد باشید تا بتوانید به سوالات جواب دهید.

برای گسترش دایره لغات انگلیسی و موفقیت در بخش های مختلف آیلتس یکی از بهترین روش ها، یادگیری لغات آیلتس به روش کدینگ است. با استفاده از این روش می توانید در مدت زمان کوتاهتری لغات بیشتری یاد بگیرید و به راحتی آنها را در هنگام پاسخ دادن به سوالات به خاطر آورید.

شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس

یکی از راهکارهای کسب نمره بالا در آیلتس آکادمیک و جنرال برای هر یک از بخش های آیلتس، از جمله بخش لیسنینگ شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس است. آزمون ماک آیلتس دو صورت آزمون ماک تک مهارتی آیلتس و آزمون چهار مهارتی برگزار می شود. در آزمون ماک تک مهارتی آیلتس سوالات فقط در مورد یکی از بخش های آیلتس مطرح می شود و این آزمون به صورت کامپیوتری و آنلاین برگزار می شود.

استفاده از مهارت پارافریزینگ در آیلتس

مهارت پارافریزینگ در آزمون آیلتس به بازنویسی یک عبارت یا جمله با کلمات متفاوت گفته می شود به طوری که معنای جمله تغییر نکند. در واقع پارافریزینگ یک مهارت ضروری برای کسب نمره بالا در هر چهار بخش آیلتس است.

بیشترین استفاده از مهارت پارافریزینگ در بخش های اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس است، اما در پاسخ دادن به سوالات بخش های لیسنینگ و ریدینگ آیلتس نیز بسیار کمک کننده است.

مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس

مدت اعتبار آزمون آیلتس مانند بسیاری از آزمون های زبان معتبر مانند آزمون OET تضمینی موقتی است و پس از انقضای مدت اعتبار مدرک آیلتس فاقد اعتبار خواهد بود. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل 2 سال است و پس از گذشت این مدت اعتبار مدرک منقضی شده و در صورتی که متقاضی پس از 2 سال بخواهد از مدرک آزمون برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کند و مدرک جدیدی با نمره قابل قبول اخذ نماید.

همچنین تا 6 هفته پس از دریافت نتیجه آزمون امکان اعتراض به نمره آیلتس وجود دارد و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه آن، اعتراض به نمره خود را برای تصحیح مجدد ثبت کنند.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، می تونی برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها از خدمات ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

برگزاری آزمون آیلتس در ایران

برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ایران برگزار نمی شود، آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

در واقع برگزاری آزمون آیلتس در ایران از مهمترین مزایای شرکت در آزمون آیلتس برای ایرانیان محسوب می شود، چرا که بسیاری از آزمون های زبان در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون ها به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند.

در صورتی که داوطلب موفق به کسب نمره مورد نظر برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی خود نشود این امکان وجود دارد که مجددا در آزمون آیلتس شرکت کند. داوطلبان می توانند با اطلاع از نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس و تاریخ ها همچنین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران، حداکثر 4 مرتبه در ماه در آزمون آیلتس شرکت کنند.

نکته: هیچ محدودیت و شرایط سنی برای شرکت در آزمون آیلتس وجود ندارد و داوطلبان در هر سنی می توانند در این آزمون شرکت کنند.

برای دریافت مهمترین راهکارها و بهترین مهارت های اساسی موفقیت در آیلتس برای کسب نمره بالا با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مانند هزینه خرید ووچر آزمون تافل، آزمون آیلتس نیز نیازمند تهیه ووچر می باشد. قیمت و هزینه آزمون آیلتس باتوجه به مرکز برگزار کننده متفاوت است. بنابراین نمی‌توان برای قیمت آزمون آیلتس نرخ مشخصی را عنوان کرد. به طور کلی هزینه امتحان آیلتس حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

درباره ددلاین تحصیلی و سایر موارد مربوط به اپلای مانند دیفر کردن تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

پرداخت هزینه آزمون آیلتس و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

 یکی از خدمات ویژه این تیم، مشاوره رایگان اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری خارجی، ثبت شرکت در خارج از کشور، اروپا، امارات… اخذ ویزای شینگن تضمینی… می باشد.

خیر در بخش ریدینگ آیلتس مانند بخش لیسنینگ برای پاسخ های اشتباه نمره منفی منظور نمی شود.

متون جنبه علمی دارند و داوطلب باید سطح بیشتری از لغات را بداند.2- حداقل یکی از سه متن نوشتاری، استدلالی است.3- متن سوم از متن اول و دوم سطح زبان بالاتری را نیاز دارد.

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی افراد را در موقعیت های اجتماعی و کاری ارزیابی می کند، بنابراین در محتوای متن ها و سوالات از موضوعات روزمره در محل کار مانند نامه ها و آگهی های شغلی، کار آفرینی و غیره استفاده می شود.

مدت زمان پاسخ دادن به 40 سوال ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال 60 دقیقه است.

برای انتقال جواب ها به پاسخنامه در بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال زمانی در نظر گرفته نشده است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×