فهرست مطالب

نمره دهی آزمون آیلتس

نمره دهی آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال به این صورت است که برای هر یک از بخش های آیلتس نمره جداگانه ای از 1 تا 9 تعیین می شود و نمره نهایی آیلتس (Overall) با میانگین نمرات چهار بخش آزمون به دست می آید.

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS)، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان دهنده توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می ‌شود.

یکی از سوالات مهمی که در خصوص آزمون آیلتس مطرح می شود این است که آزمون آیلتس برای چه کشورهایی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، برای مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامی است و نمره ی این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، سازمان ها و غیره در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند، ملاک اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد است.

همچنین گواهی نامه آیلتس مانند آزمون تافل تضمینی از اعتبار زیادی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، اداره مهاجرت و سازمان های کشورهای مختلف می باشد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی در مورد آزمون آیلتس (نحوه ثبت نام و کنسل کردن آزمون آیلتس، تغییر تاریخ آزمون و…) در آزمون آیلتس داری، بپرس.

انواع آزمون آیلتس

با توجه به کاربرد و اهداف مهاجرتی مختلف داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس، این آزمون  در سه نوع ارائه می شود.

انواع آزمون آیلتس عبارتند از:

آیلتس جنرال (General)

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را در زمینه فعالیت های روزمره کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می دهد. در واقع سوالات آزمون آیلتس جنرال در خصوص استفاده از زبان انگلیسی در محل کار و موقعیت های اجتماعی است. همچنین اخذ مدرک آیلتس جنرال برای اشخاصی که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و یا نیوزیلند را دارند، الزامی است. آیلتس جنرال در دو بخش کتبی و شفاهی و در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون کتبی و روز دوم آزمون شفاهی برگزار می شود.

آیلتس آکادمیک (Academic)

آزمون آیلتس آکادمیک، توانایی داوطلبان را در استفاده از زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه از مهارت و آمادگی لازم برخوردار است.

هر چند که ساختار آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو از چهار بخش درک مطلب، گفتاری، نوشتاری و شنیداری تشکیل شده اند اما این دو آزمون تفاوت هایی با هم دارند،
 تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس در کاربرد مدرک آیلتس و محتوای سوالات در بخش های مختلف آزمون ها است.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS LIFE SKILLS)

از آوریل سال 2015 علاوه بر آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نسخه ی دیگری از آزمون آیلتس به نام آیلتس لایف اسکیلز نیز طراحی شد که با هدف ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) برگزار می شود. آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس لایف اسکیلز در سه سطح A1 و A2 و B1 برگزار می شود که شامل:

آزمون آیلتس UKVI

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند. آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند. همچنین آیلتس UKVI با توجه به اهداف مختلف مهاجرتی انواع مختلفی دارد.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت به انگلستان در آزمون آیلتس شرکت کنی، اما نمی دونی باید از کجا شروع کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال و آکادمیک مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی از جمله آزمون CAE، تافل و آزمون BEC شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند. در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال فرمت و سوالات بخش اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس یکسان است اما بخش های ریدینگ و رایتینگ آیلتس در این دو آزمون با هم متفاوت است و سوالات این بخش براساس نوع کاربرد آزمون ها و اهداف برگزاری آنها طراحی شده است.

بخش های اصلی آزمون آیلتس عبارتند از:

  1. بخش درک مطلب (Reading)
  2. بخش شنیداری (Listening)
  3. بخش گفتاری (Speaking)
  4. بخش نوشتاری (Writing)

همان طور که گفته شد ساختار آزمون آیلتس لایف اسکیلز از دو بخش لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس تشکیل شده است و فقط دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند و فاقد بخش های رایتینگ و ریدینگ آیلتس است و مهارت های درک مطلب و نوشتاری را مورد ارزیابی قرار نمی دهد. در واقع تفاوت در ساختار و هدف برگزاری از جمله مهمترین تفاوت آیلتس لایف اسکیلز با آزمون آکادمیک و جنرال بشمار می رود.

آزمون آیلتس با سه روش کاغذی یا کتبی، کامپیوتری و هوم ادیشن برگزار می شود. تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری تنها در شیوه برگزاری، اعلام نتایج و زمان برگزاری آزمون است و آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر محتوا، نوع سوالات، نمره دهی، ثبت نام و اعتبار مدرک آیلتس مشابه و یکسان هستند.

نحوه محاسبه معدل آیلتس

در کارنامه آیلتس نمره هر یک از بخش های آزمون به صورت جداگانه از 1 تا 9 مشخص می شود و نمره نهایی آیلتس (Overall) از میانگین نمرات چهار بخش آزمون به دست می آید.

یکی از سوالاتی که در مورد نمره آیلتس مطرح می شود، نمره رد یا قبولی آزمون است، اینکه نمره رد یا قبولی در آیلتس برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی چند است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت آیلتس نمره رد یا قبولی ندارد و تمام داوطلبان نمره نهایی آیلتس را از 1 تا 9 نمره دریافت می کنند و نمره قابل قبول برای آیلتس با توجه به اهداف مهاجرتی داوطلبان توسط دانشگاه یا سازمان درخواست کننده تعیین می شود.

محاسبه نمره هر بخش آیلتس

در هر چهار بخش آیلتس نمره خام داوطلبان براساس تعداد پاسخ های درست محاسبه می شود و سپس نمره خام براساس برخی معیارها به نمرات نهایی تبدیل می شود که در کارنامه آیلتس درج می شود.

یکی از سوالاتی که در مورد محاسبه نمره هر بخش مطرح می شود و برای داوطلبان بسیار اهمیت دارد، نمره منفی آیلتس است، اینکه آیا پاسخ های اشتباه نمره منفی دارند یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، آیلتس نمره منفی ندارد و به دلیل پاسخ های اشتباه نمره ای کم نمی شود و داوطلبان بدون استرس از کاهش نمره به دلیل جواب های اشتباه می توانند به تمام سوالات پاسخ دهند.

یکی از تفاوت های آیلتس جنرال و آکادمیک تفاوت در نحوه محاسبه و نمره دهی به آزمون است و نحوه نمره دهی بخش های مختلف آیلتس آکادمیک با آیلتس جنرال متفاوت است، که در ادامه به نمره هر بخش در آیلتس آکادمیک و جنرال اشاره می کنیم.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، می تونی برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها از خدمات ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

نمره نهایی لیسنینگ آیلتس آکادمیک

نمره نهایی لیسنینگ

تعداد پاسخ های صحیح (نمره خام)

9

40

8.5

39-38

8

37-35

7.5

34-33

7

32-30

6.5

29-27

6

26-23

5.5

22-20

5

19-16

4.5

15-14

4

13-12

نمره نهایی ریدینگ آیلتس آکادمیک

نمره نهایی ریدینگ

تعداد پاسخ های صحیح (نمره خام)

9

40-39

8.5

38-37

8

36-35

7.5

34-33

7

32-30

6.5

29-27

6

26-23

5.5

22-19

5

18-15

4.5

14-13

4

12-10

3.5

9-8

3

7-6

2.5

5-4

نمره نهایی لیسنینگ آیلتس جنرال

نمره نهایی لیسنینگ

تعداد پاسخ های صحیح (نمره خام)

9

40-39

8.5

38-37

8

36-35

7.5

34-32

7

31-30

6.5

29-26

6

25-23

5.5

22-18

5

17-16

4.5

15-13

4

12-11

نمره نهایی ریدینگ آیلتس جنرال

نمره نهایی ریدینگ

تعداد پاسخ های صحیح (نمره خام)

9

40

8.5

39

8

38-37

7.5

36

7

35-34

6.5

33-32

6

31-30

5.5

29-27

5

26-23

4.5

22-19

4

18-15

3.5

14-12

3

11-9

2.5

8-6

گرد کردن نمره آیلتس

ممکن است نمره آیلتس پس از محاسبات به صورت اعشاری باشد، در این صورت باید نمره اعشاری گرد شود. برای گرد کردن نمره آیلتس باید نمره اعشاری به یکی از اعداد بالاتر یا پایین تر رند می شود، یعنی نمره آزمون به نزدیک ‌ترین نمره دارای اعشار 5/0 یا نزدیک‌ ترین نمره کامل، به بالا یا پایین گرد می ‌شود.

به طور کلی می توان گفت اگر نمره نهایی آیلتس اعشار بین 1/0 تا 24/0 باشد، به سمت عدد پایین خود گرد می‌شود و اگر 25/0 تا 75/0 باشد، به 5/0 و اگر اعشار بالای 75/0 باشد، به عدد کامل بالای خود گرد می ‌شود.

برای اینکه بیشتر متوجه شوید در ادامه چند مثال می زنیم.

  • اگر نمره نهایی آیلتس 5.25 باشد، پس از گرد کردن به نمره 6.5 افزایش می یابد.
  • اگر نمره نهایی آیلتس 7.75 باشد، پس از گرد کردن به نمره 8 افزایش می یابد.
  • اگر نمره نهایی آیلتس 8.1 باشد، پس از گرد کردن به نمره 8 کاهش می یابد.

یکی از راهکارهای کسب نمره بالا در آیلتس آکادمیک و جنرال برای هر یک از بخش های آیلتس، شرکت در آزمون ماک تک مهارتی آیلتس است. در آزمون ماک تک مهارتی سوالات فقط در مورد یکی از بخش های آیلتس مطرح می شود.

مدت اعتبار مدرک آیلتس

مدت اعتبار آزمون آیلتس مانند بسیاری از آزمون های زبان معتبر مانند آزمون OET تضمینی موقتی است و پس از انقضای مدت اعتبار مدرک آیلتس فاقد اعتبار خواهد بود. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل 2 سال است و پس از گذشت این مدت اعتبار مدرک منقضی شده و در صورتی که متقاضی پس از 2 سال بخواهد از مدرک آزمون برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کند و مدرک جدیدی با نمره قابل قبول اخذ نماید.

همچنین تا 6 هفته پس از دریافت نتیجه آزمون امکان اعتراض به نمره آیلتس وجود دارد و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه آن، اعتراض به نمره خود را برای تصحیح مجدد ثبت کنند.

پس از اعلام نتایج آزمون، به درخواست متقاضی در هنگام ثبت نام، ریپورت آیلتس به صورت رایگان به 5 دانشگاه یا سازمان ارسال می شود. 

برگزاری آیلتس در ایران

برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ایران برگزار نمی شود، آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

در واقع برگزاری آزمون آیلتس در ایران یکی از مهمترین مزایای شرکت در آزمون آیلتس برای ایرانیان محسوب می شود، چرا که بسیاری از آزمون های زبان در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون ها به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند.

در صورتی که داوطلب موفق به کسب نمره مورد نظر برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی خود نشود این امکان وجود دارد که مجددا در آزمون آیلتس شرکت کند. داوطلبان می توانند با اطلاع از نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس و تاریخ ها همچنین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران، حداکثر 4 مرتبه در ماه در آزمون آیلتس شرکت کنند.

برای دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آیلتس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مانند هزینه خرید ووچر آزمون تافل، آزمون آیلتس نیز نیازمند تهیه ووچر می باشد. قیمت و هزینه آزمون آیلتس باتوجه به مرکز برگزار کننده متفاوت است. بنابراین نمی‌توان برای قیمت آزمون آیلتس نرخ مشخصی را عنوان کرد. به طور کلی هزینه امتحان آیلتس حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

درباره ددلاین تحصیلی و سایر موارد مربوط به اپلای مانند دیفر کردن تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

پرداخت هزینه آزمون آیلتس و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

 یکی از خدمات ویژه این تیم، مشاوره رایگان اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری خارجی، ثبت شرکت در خارج از کشور، اروپا، امارات… اخذ ویزای شینگن تضمینی… می باشد.

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

هیچ محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس وجود دارد و داوطلبان به هر تعداد که بخواهند می توانند در آزمون آیلتس شرکت کنند.

مدت اعتبار مدرک انواع آزمون آیلتس 2 سال است.

در کارنامه آیلتس نمره هر یک از بخش های آزمون به صورت جداگانه از 1 تا 9 مشخص می شود و نمره نهایی آیلتس (Overall) از میانگین نمرات چهار بخش آزمون به دست می آید.

برای اطلاع از نحوه گرد کردن نمره آیلتس به متن مقاله مراجعه کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×