فهرست مطالب

نمره دهی در آزمون GRE

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی) 

نمره دهی در آزمون GRE جنرال و سابجکت با هم متفاوت است. نتیجه ی آزمون GRE جنرال 260 تا 340 نمره دارد و پاسخ های اشتباه نمره منفی ندارند، اما نتیجه ی GRE سابجکت از 220 تا 990 نمره دارد و به ازای هر 4 پاسخ اشتباه، امتیاز یک پاسخ درست را از دست می دهید.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یا (Graduate Record Examination) با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در آزمون GRE شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

یکی از مهمترین مزایای آزمون GRE مانند آزمون تافل تضمینی برگزاری این آزمون در ایران است. هر ساله داوطلبان بسیاری در ایران در آزمون GRE سابجکت یا جنرال ثبت نام کرده و یکی از مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران را برای شرکت در آزمون GRE انتخاب می کنند.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود، انواع آزمون GRE عبارتند از:

 1. آزمون GRE جنرال (GRE General Test)
 2. آزمون GRE سابجکت  (GRE Subject Test)

اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون جنرال را درخواست می کنند و نوع سابجکت در رشته ‌های تخصصی مانند زیست، شیمی، ادبیات، ریاضی، فیزیک و روانشناسی کاربرد دارد.

همچنین نوع دیگری از آزمون GRE در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا توسط ETS ارائه شده است. آزمون GRE هوم ادیشن به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر روز هفته و تمام ساعات شبانه روز بدون نیاز به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در این آزمون شرکت کنند. داوطلبان باید تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن را تهیه کنند و از قوانین شرکت در آزمون GRE مطلع شوند تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

ساختار آزمون GRE جنرال

ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است که عبارتند از:

 • بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning): این بخش شامل 27 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه می باشد. در این بخش توانایی درک مطلب داوطلب ارزیابی می شود. داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا ا درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد.
 • بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning): این بخش شامل 27 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 70 دقیقه می باشد. سوالات بخش ریاضی شامل جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل است.
 • بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing): این بخش شامل 1 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه می باشد. در بخش رایتینگ آزمون GRE جنرال، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود.

پس از اعمال تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال سوالات بخش وربال و کوانت از 40 سوال به 27 سوال کاهش یافته و تکلیف نوشتاری 1 نیز در بخش رایتینگ حذف شده است و با کاهش تعداد سوالات در بخش های مختلف، مدت زمان انجام آزمون از 3 ساعت و 45 دقیقه به 1 ساعت و 58 دقیقه کاهش یافته است.

ساختار آزمون GRE سابجکت

آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی، فیزیک می باشد. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود.

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته های مختلف عبارتند از:

 • زیست ‌شناسی: 190 سوال پنج گزینه ای در زمینه ی زیست ‌شناسی سلولی و مولکولی، زیست ‌شناسی اندام، اکولوژی و تکامل
 • شیمی: 130 سوال چند گزینه ای با گرایش ‌های مختلف شیمی
 • ادبیات: 230 سوال در زمینه ی شعر، بیوگرافی، مقاله، داستان کوتاه، رمان، نقد، تئوری ادبیات و تاریخ زبان
 • ریاضیات: 66 سوال چندگزینه ‌ای در زمینه ی محاسبات و کاربردهای آن
 • فیزیک: ۱۰۰ سؤال ۵ گزینه ‌ای در زمینه ی الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، نور و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، فیزیک اتمی و زمینه‌ های مرتبط است و سوالات به ‌شکل نمودار، گراف، داده‌ها و توصیفات آزمایشگاه و غیره است.
 • روانشناسی: ۲۰۵ سوال چندگزینه ‌ای در زمینه ی توصیف یک آزمایش یا نمودار، موقعیت‌ ها و وضعیت ‌های بیماری

نمره دهی در آزمون GRE جنرال

در مورد نمره دهی در آزمون GRE جنرال باید گفت، به طور کلی آزمون GRE نمره ی معینی برای تمام سوالات ندارد و نمره سوالات براساس سختی و آسانی آنها متفاوت خواهد بود. سختی سوالات هم به پاسخگویی و عملکرد داوطلبان در مجموعه اول سوالات بستگی دارد و نمره‌ ی نهایی آزمون با توجه به میزان سختی آزمون تعیین می شود. نمره قابل قبول برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مختلف متفاوت است، اما به طور کلی بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا برای پذیرفتن درخواست پذیرش تحصیلی متقاضیان برای آزمون GRE جنرال نمره 85 درصد به بالا یا نمره بالای 160 را درخواست می کنند.

در واقع حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE مقدار مشخصی نیست و با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود.

 • نمره ‌دهی در بخش تحلیل کلامی یا درک مطلب  (Verbal Reasoning): نمره تحلیل زبان بین 130 تا 170 است و نمره میانگین در این بخش 151 می باشد. در این بخش یک نمره اضافه نیز به عنوان ارفاق در نظر گرفته شده است. کسانی که قصد اپلای تحصیلی دارند باید بدانند برای دانشگاه ها نمره ی نهایی نسبت به نمره خام مهم تر است.
 • نمره دهی در بخش تحلیل ریاضی (Quantitative Reasoning): این بخش از 130 تا 170 نمره دارد و یک نمره ارفاق هم نظر گرفته شده است. در این بخش نیز مانند سوالات تحلیل زبان نمره نهایی که به صورت درصد بیان می شود از نمره خام مهم تر است.
 • نمره ‌دهی در بخش تحلیل نوشتاری (Analytical Writing): بخش نوشتاری بین 0 تا 6 نمره دارد که با مقادیر نیم است. تسک نوشته شده در بخش رایتینگ توسط دو اگزمینر خوانده می شود و براساس برخی معیارها و مهمترین نکات رایتینگ GRE به آن نمره داده می شود و نمره 4 در این بخش نمره ی خوب محسوب می شود.

نمره بخش نوشتاری در نمره نهایی آزمون GRE جنرال محاسبه نمی شود و نمره نهایی آزمون براساس دو بخش درک مطلب و استدلال ریاضی محاسبه می شود و 260 تا 340 نمره دارد، اما متوسط نمره قابل قبول دانشگاه ‌های معتبر برای اپلای تحصیلی حدود 300-320 است.

نمره دهی در آزمون GRE سابجکت

نتیجه ی آزمون جی آر ای سابجکت در هر شش رشته 220 تا 990 است و در بازه های 10 نمره ای تغییر می کند و برای اپلای تحصیلی در دانشگاه های معتبر دنیا، نمره بالاتر از 700 برای آزمون GRE سابجکت نمره خوبی محسوب می شود. آزمون جی آر ای سابجکت برخلاف آزمون GRE جنرال، دارای نمره منفی است و با 4 پاسخ اشتباه نمره یک پاسخ درست را از دست خواهید داد. پس از تصحیح آزمون، نمره خام به نمره نهایی از 220 تا 990 تبدیل می شود و برای دریافت پذیرش تحصیلی، نمره نهایی برای دانشگاه ها اهمیت دارد.

برای اینکه بتوانید در آزمون GRE سابجکت بهترین نتیجه رو کسب کنید، باید با مطالعه مناسبترین منابع آزمون GRE که به صورت کتاب ها و منابع آنلاین ارائه می شوند و شرکت در دوره های آمادگی آزمون GRE تضمینی که به صورت کلاس های حضوری یا آنلاین برگزار می شود، شروع کنید و برای آشنایی با فرمت و ساختار آزمون حتما در آزمون آزمایشی GRE شرکت کنید.

اگر نمی دونی برای اپلای تحصیلی آمریکا بدون آزمون GRE چطور باید اقدام کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و کاملترین راهنمایی رو دریافت کن.

نمره خوب برای آزمون GRE چند است؟

همان طور که گفته شد، آزمون GRE یکی از آزمون های ورودی دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است و بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا برای اپلای تحصیلی، مدرک این آزمون را درخواست می کنند.

در مورد بهترین نمره آزمون GRE باید گفت، نمره قابل قبول در آزمون GRE نمره ی ثابت و مشخصی نیست و نمره خوب با توجه به رشته و مقطع تحصیلی از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود. باید بدانید هر چه نمره بالاتری در آزمون GRE کسب کنید، یعنی از سطح علمی بالایی برای تحصیل در مقاطع تکمیلی برخوردار هستید، از این رو شانس دریافت پذیرش تحصیلی برای شما افزایش می یابد. اغلب دانشگاه های معتبر دنیا برای آزمون GRE سابجکت نمره ی بالاتر از 700 و برای آزمون GRE جنرال نمره ی 300 تا 320 را درخواست می کنند.

آیا می توان به نمره آزمون GRE اعتراض کرد؟

نتایج آزمون GRE جنرال 10 تا 15 روز پس از برگزاری آزمون است و نتایج آزمون GRE سابجکت 5 هفته پس از برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت می باشد. داوطلبان می توانند پس از دریافت نتیجه ی آزمون خود به نمره آزمون اعتراض کنند.

برای اعتراض به نمره آزمون GRE، متقاضی باید تا 90 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون GRE جنرال یا سابجکت اعتراض خود را در وبسایت ETS ثبت کند و درخواست بازبینی نمره آزمون را بنماید و ریپورت یا گزارش نمره آزمون GRE پس از بازبینی و ارزیابی مجدد به دانشگاه های مقصد ارسال خواهد شد. نحوه پرداخت هزینه اعتراض به آزمون نیز مانند پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GRE در ایران، از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند مستر کارت یا ویزا کارت است و یا متقاضی می تواند از طریق خرید ووچر آزمون GRE هزینه آزمون اعم از هزینه اعتراض به نمره یا هزینه تغییر زمان یا مرکز آزمون GRE، هزینه ارسال ریپورت نمره GRE به دانشگاه ها و هزینه آزمون GRE در ایران را پرداخت نماید.

همچنین مدت اعتبار مدرک GRE جنرال و سابجکت 5 سال است و پس از پایان این مدت، مدرک GRE معتبر نخواهد بود.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون GRE، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل، آزمون آیلتس، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون CAE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟

یکی از سوالات متداولی که در مورد آزمون GRE مطرح می شود این است که آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مقصد از لیست رشته هایی که برای ادامه تحصیل نیاز به مدرک آزمون GRE دارند مطلع شوید و مطمئن شوید برای اپلای تحصیلی رشته ای که انتخاب کرده اید نیاز به ارائه مدرک آزمون GRE هست یا خیر.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته ‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به شرکت در آزمون GRE و کسب مدرک آن ندارند. تنها برای اپلای تحصیلی برای تعداد محدودی از دانشکده ‌های حقوق در آمریکا ارائه مدرک آزمون GRE الزامی است.

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر ، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

نتیجه ی آزمون جی آر ای سابجکت در هر شش رشته 220 تا 990 است و در بازه های 10 نمره ای تغییر می کند و نتیجه ی آزمون GRE جنرال از 260 تا 340 نمره دارد.

بله، داوطلبان می توانند پس از دریافت نتیجه ی آزمون GRE جنرال یا سابجکت تا 90 روز پس از شرکت در آزمون به نمره خود اعتراض کنند.

نمره قابل قبول GRE برای اپلای تحصیلی در رشته ها و دانشگاه های مختلف متفاوت است و از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود، اما به طور کلی نمره بالاتر از 700 برای GRE سابجکت و نمره 300 تا 320 برای GRE جنرال نمره خوب محسوب می شود.

آزمون GRE جنرال نمره منفی ندارد، اما GRE سابجکت نمره منفی دارد و به ازای هر 4 پاسخ اشتباه امتیاز یک پاسخ درست را از دست می دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×