فهرست مطالب

مهمترین نکات لیسنینگ آیلتس

توجه به مهمترین نکات لیسنینگ آیلتس و استفاده از آنها برای رفع اشکالات و تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی یکی از راهکارهای موثر برای پاسخ دادن به سوالات بخش لیسنینگ (Listening) آیلتس و کسب نمره بالا در این بخش است.

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS)، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان دهنده توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می ‌شود.

برای مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامی است و نمره ی این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها، صنایع دولتی و غیره در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند، ملاک اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد است.

همچنین مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل تضمینی از اعتبار زیادی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، اداره مهاجرت و سازمان های کشورهای مختلف می باشد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی در مورد نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون آیلتس داری، بپرس.

انواع آزمون آیلتس

با توجه به کاربرد و اهداف مهاجرتی مختلف داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس، این آزمون  در سه نوع ارائه می شود.

انواع آزمون آیلتس عبارتند از:

آیلتس جنرال (General)

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را در زمینه فعالیت های روزمره کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می دهد. در واقع سوالات آزمون آیلتس جنرال در خصوص استفاده از زبان انگلیسی در محل کار و موقعیت های اجتماعی است. همچنین اخذ مدرک آیلتس جنرال برای اشخاصی که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و یا نیوزیلند را دارند، الزامی است. آیلتس جنرال در دو بخش کتبی و شفاهی و در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون کتبی و روز دوم آزمون شفاهی برگزار می شود.

آیلتس آکادمیک (Academic)

آزمون آیلتس آکادمیک، توانایی داوطلبان را در استفاده از زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه از مهارت و آمادگی لازم برخوردار است.

به دلیل اهمیت آزمون آیلتس برای اپلای تحصیلی بهتر است برای کسب نمره بالا از راهکارها و تکنیک های تقویت مهارت های زبان انگلیسی مانند توجه به مهمترین نکات گرامر در آیلتس و توجه به اشتباهات رایج در آزمون و غیره استفاده کنید.

هر چند که ساختار آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو از چهار بخش درک مطلب، گفتاری، نوشتاری و شنیداری تشکیل شده اند اما این دو آزمون تفاوت هایی با هم دارند،
 تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس در کاربرد مدرک آیلتس و محتوای سوالات در بخش های مختلف آزمون ها است.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS LIFE SKILLS)

از آوریل سال 2015 علاوه بر آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نسخه ی دیگری از آزمون آیلتس به نام آیلتس لایف اسکیلز نیز طراحی شد که با هدف ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) برگزار می شود. آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس UKVI

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند. آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند. همچنین آیلتس UKVI با توجه به اهداف مختلف مهاجرتی انواع مختلفی دارد.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت به انگلستان در آزمون آیلتس شرکت کنی، اما نمی دونی باید از کجا شروع کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال و آکادمیک مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی از جمله آزمون CAE، تافل و آزمون BEC شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند.

بخش های اصلی آزمون آیلتس عبارتند از:

 1. بخش درک مطلب (Reading)
 2. بخش شنیداری (Listening)
 3. بخش گفتاری (Speaking)
 4. بخش نوشتاری (Writing)

همان طور که گفته شد ساختار آزمون آیلتس لایف اسکیلز از دو بخش گفتاری و شنیداری تشکیل شده است و فقط دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

آزمون آیلتس با سه روش کاغذی یا کتبی، کامپیوتری و هوم ادیشن برگزار می شود. تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری تنها در شیوه برگزاری، اعلام نتایج و زمان برگزاری آزمون است و آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر محتوا، نوع سوالات، نمره دهی، ثبت نام و اعتبار مدرک آیلتس مشابه و یکسان هستند.

بخش لیسنینگ آیلتس

بخش لیسنینگ (Listening) آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال برخلاف بخش رایتینگ و ریدینگ آیلتس فرمت و سوالات یکسان است و شامل چهار قسمت است و برای هر بخش آن 10 سوال (جمعا 40 سوال) طراحی می شود و زمان پاسخگویی به سوالات آزمون Listening تقریبا 40 دقیقه می باشد.

این بخش از آزمون، مهارت داوطلب در فهمیدن موضوع اصلی گفتگو و مکالمه، داده‌ های پراکنده و گوش دادن به موضوعات مختلف را ارزیابی می کند و شرکت کننده در آزمون فقط یک مرتبه فرصت دارد تا به هر گفتگو گوش دهد.

بخش Listening آیلتس موضوعات مختلفی را در بر می گیرد، که شامل:

 • مکالمه ی روزمره که بین دو شخص انجام می شود.
 • یک فرد پیرامون یک موضوع عمومی و روزمره صحبت می کند.
 • گفتگو بین چند نفر که بیشتر جنبه علمی یا آموزشی دارد.
 • فردی در خصوص یک موضوع علمی یا تخصصی صحبت می کند و اطلاعات تخصصی و دقیقی ارائه می دهد که دارای داده ها و نکات زیادی بوده و داوطلب باید بتواند داده‌ ها را از هم تفکیک نماید.

پس از اتمام سی دی، داوطلب در آزمون کتبی ۱۰ دقیقه و در آزمون رایانه ای ۲ دقیقه زمان دارد تا جواب ‌ها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل کند.

سوالات آزمون آیلتس

سوالات لیسنینگ آیلتس شامل چهار بخش است که:

 • بخش اول: این بخش شامل یک مکالمه دو نفره است و معمولا موضوع آن درباره برنامه ریزی برای یک طرح یا اجاره آپارتمان است. داوطلبان باید در این قسمت اطلاعات خاصی مثل اسامی خاص، تاریخ ها، زمان ها، مکان ها و شماره ها را گوش بدهند سپس بر اساس آنچه در فایل صوتی شنیده اند به سوالات جواب دهند.
 • بخشدوم: فایل صوتی این بخش شامل صحبت های یک نفره است که اطلاعاتی درباره یک ساختمان، استراحتگاه، شرکت، یک موسسه خیریه و غیره را در اختیارتان قرار می دهد.
 • بخش سوم: این بخش شامل فایل صوتی از یک مکالمه سه یا چهار نفره است. این مکالمه ممکن است بین دو دانشجو باشد که با استادشان صحبت می کنند و یا صحبت های یک دانشجو باشد که توضیحاتش را با همکلاسی هایش به اشتراک می گذارد.
 • بخش چهارم: فایل صوتی بخش چهارم آزمون لیسنینگ آیلتس شالمل یک سخنرانی آکادمیک است.

 نمره لیسنینگ بر اساس تعداد پاسخ های صحیح محاسبه خواهد شد. و برای پاسخ های غلط نمره منفی لحاظ نمی شود.

برخی نکات لیسنینگ آیلتس

توجه به مهمترین نکات لیسنینگ آیلتس و استفاده از آنها برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی یکی از راهکارهای موثر برای پاسخ دادن به سوالات بخش لیسنینگ آیلتس و کسب نمره بالا در این بخش است.

 1. خواندن متن فایل‌ های صوتی
 2. استفاده از مترادف ها
 3. در کلاس های آمادگی آیلتس شرکت کنید.
 4. هر روز به انگلیسی گوش دهید.
 5. افزایش دقت شنیداری
 6. دقت به تعداد کلمات جواب
 7. آشنایی با نحوه محاسبه اعداد و کلمات
 8. تمرین املای صحیح کلمات
 9. شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس

خواندن متن فایل ‌های صوتی

یکی از روش های تقویت مهارت شنیداری آیلتس گوش دادن به فایل های صوتی است. برای تاثیر بیشتر گوش دادن به فایل های صوتی بهتر است فایل های صوتی را انتخاب کنید که متن آن نیز موجود باشد. ابتدا به فایل صوتی گوش دهید و یادداشت برداری کنید و سپس آنچه را که نوشتید را با متن فایل صوتی مقایسه کنید تا متوجه اشتباهات خود در نت برداری فایل صوتی بشوید این کار به شما کمک می کند تا متوجه نقاط ضعف خود در گوش دادن به فایل های صوتی شوید.

استفاده از کلمات مترادف

استفاده از کلمات مترادف یا هم معنی در بخش های مختلف آیلتس بسیار کاربرد دارد و برای پاسخ دادن به بخش لیسنینگ آیلتس نیز بسیار مهم هستند. برای استفاده از کلمات مترادف باید دامنه لغات خود را گسترش دهید و لغات بسیاری را بشناسید و بتوانید از کلمات مترادف استفاده کنید. از مترادف ها در بسیاری از سوالات بخش ریدینگ و لیسنینگ آیلتس استفاده می کنند.

برای گسترش دایره لغات انگلیسی و موفقیت در بخش های مختلف آیلتس یکی از بهترین روش ها، یادگیری لغات آیلتس به روش کدینگ است. با استفاده از این روش می توانید در مدت زمان کوتاهتری لغات بیشتری یاد بگیرید و به راحتی آنها را در هنگام پاسخ دادن به سوالات به خاطر آورید.

برای بکارگیری کلمات مترادف باید از مهارت پارافریزینگ در آیلتس استفاده کنید. پارافریزینگ به بازنویسی یک عبارت یا جمله با کلمات متفاوت گفته می شود به طوری که معنای جمله تغییر نکند. 

در کلاس های آمادگی آیلتس شرکت کنید

بهترین راهکار برای کسب نمره بالا در بخش لیسنینگ آیلتس و سایر بخش های آزمون، شرکت در کلاس های آمادگی آیلتس است، همچنین شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس شما را با نمونه سوالات و ساختار و فضای کلی آزمون بیشتر آشنا می کند و شما برای شرکت در آزمون اصلی آمادگی بیشتری خواهید داشت، همچنین مطالعه کتاب های استاندارد و منابع آزمون آیلتس برای کسب نمره بالا در این بخش بسیار کمک کننده است. همچنین برای دریافت بهترین نتیجه در هر چهار مهارت آزمون آیلتس، شرکت در دوره آیلتس اکسپرس را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاع از مهمترین نکات اسپیکینگ آیلتس کلیک کنید.

هر روز به انگلیسی گوش دهید

سوالات بخش لیسنینگ آزمون آیلتس طوری طراحی شده اند که مهارت گوش دادن و شنیداری شما را ارزیابی کند، از این رو یکی از راه های تقویت مهارت شنیداری، گوش دادن به زبان انگلیسی است، برای تمرین می توانید از کانال ‌های آنلاین خبری مانند بی بی سی و سی ان ان استفاده کنید، چون هم گزارشات گوینده را شامل می ‌شوند و هم در آنها مکالمات دو نفره زیادی وجود دارد. گوش دادن به رادیوی انگلیسی نیز مهارت شنیداری شما را تقویت می کند.

افزایش دقت شنیداری

فایل صوتی بخش لیسنینگ فقط یک بار پخش می شود و داوطلب باید بتواند با دقت به فایل های صوتی گوش کرده و از نکات لازم نت برداری کند، از این رو باید تمرین کنید تا بتوانید فقط با یک بار شنیدن فایل های صوتی به سوالات این بخش پاسخ دهید.

دقت به تعداد کلمات جواب

هر بار که نوع سوال تغییر می کند، ممکن است تعداد کلمات مجاز برای پاسخ دادن به سوال تغییر کند. بنابراین باید دقت کنید چند کلمه برای پاسخ دادن لازم است و باید به دستورالعمل سوال دقت کنید؛ یکی از اشتباهات رایج در آیلتس بی دقتی به دستورالعل سوال است و موجب می شود نمره این بخش را از دست بدهید.

آشنایی با نحوه محاسبه اعداد و کلمات

باید بدانید نحوه محاسبه اعداد و کلمات برای پاسخ دادن به سوالات بخش لیسنینگ آیلتس چگونه است.

 • تاریخ “2023” یک “عدد “محسوب می شود.
 • عدد “۱۰۰۰۵۰۰” یک کلمه در نظر گرفته می شود.
 • کلماتی که با خط فاصله به هم وصل شده اند یک کلمه حساب می شوند.
 • اسم های مرکبی که بینشان خط فاصله نیست دو کلمه حساب می شوند.

نحوه درست شمردن کلمات و اعداد یکی از مهمترین نکات رایتینگ آیلتس نیز محسوب می شود.

تمرین املای صحیح کلمات

کلماتی که برای پاسخ به سوالات لیسنینگ می نویسید باید با املای صحیح نوشته شود. اگر پاسختان درست باشد اما املای آن صحیح نباشد نمره ای نخواهید گرفت از این رو باید املای درست کلمات را خوب تمرین کنید.

در کلاس های آمادگی آیلتس شرکت کنید

یکی از راهکارهای کسب نمره بالا در آیلتس آکادمیک و جنرال برای هر یک از بخش های آیلتس، از جمله بخش لیسنینگ شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس است. آزمون ماک آیلتس دو صورت آزمون ماک تک مهارتی آیلتس و آزمون چهار مهارتی برگزار می شود. در آزمون ماک تک مهارتی آیلتس سوالات فقط در مورد یکی از بخش های آیلتس مطرح می شود و این آزمون به صورت کامپیوتری و آنلاین برگزار می شود.

مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس

مدت اعتبار آزمون آیلتس مانند بسیاری از آزمون های زبان معتبر مانند آزمون OET تضمینی موقتی است و پس از انقضای مدت اعتبار مدرک آیلتس فاقد اعتبار خواهد بود. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل 2 سال است و پس از گذشت این مدت اعتبار مدرک منقضی شده و در صورتی که متقاضی پس از 2 سال بخواهد از مدرک آزمون برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کند و مدرک جدیدی با نمره قابل قبول اخذ نماید.

همچنین تا 6 هفته پس از دریافت نتیجه آزمون امکان اعتراض به نمره آیلتس وجود دارد و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه آن، اعتراض به نمره خود را برای تصحیح مجدد ثبت کنند.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، می تونی برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها از خدمات ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

برگزاری آزمون آیلتس در ایران

برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ایران برگزار نمی شود، آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

در واقع برگزاری آزمون آیلتس در ایران از مهمترین مزایای شرکت در آزمون آیلتس برای ایرانیان محسوب می شود، چرا که بسیاری از آزمون های زبان در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون ها به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند. همچنین نداشتن شرایط سنی شرکت در آزمون آیلتس از دیگر مزایای این آزمون محسوب می شود و داوطلبان در هر رده سنی می توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

در صورتی که داوطلب موفق به کسب نمره مورد نظر برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی خود نشود این امکان وجود دارد که مجددا در آزمون آیلتس شرکت کند. داوطلبان می توانند با اطلاع از نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس و تاریخ ها همچنین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران، حداکثر 4 مرتبه در ماه در آزمون آیلتس شرکت کنند.

برای دریافت مهمترین راهکارها و بهترین مهارت های اساسی موفقیت در آیلتس برای کسب نمره بالا با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مانند هزینه خرید ووچر آزمون تافل، آزمون آیلتس نیز نیازمند تهیه ووچر می باشد. قیمت و هزینه آزمون آیلتس باتوجه به مرکز برگزار کننده متفاوت است. بنابراین نمی‌توان برای قیمت آزمون آیلتس نرخ مشخصی را عنوان کرد. به طور کلی هزینه امتحان آیلتس حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

درباره ددلاین تحصیلی و سایر موارد مربوط به اپلای مانند دیفر کردن تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

پرداخت هزینه آزمون آیلتس و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

 یکی از خدمات ویژه این تیم، مشاوره رایگان اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری خارجی، ثبت شرکت در خارج از کشور، اروپا، امارات… اخذ ویزای شینگن تضمینی… می باشد.

آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

مدت اعتبار مدرک آیلتس 2 سال است.

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند این آزمون در ساختار و محتوا با آیلتس آکادمیک و جنرال فرقی ندارد و فقط آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند.

برای اطلاع از مهمترین نکات لیسنینگ آیلتس به متن مقاله مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×