فهرست مطالب

آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی) 

برای اینکه بدانید آزمون GRE برای چه رشته هایی است، باید به سایت دانشگاه مقصد مراجعه کنید. در سایت دانشگاه، لیست رشته هایی که برای اپلای تحصیلی نیاز به مدرک آزمون GRE دارند ارائه شده است و در صورتی که رشته ی مورد نظر شما در لیست موجود باشد، باید برای اپلای تحصیلی در آزمون GRE شرکت کنید.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یا (Graduate Record Examination) با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در آزمون GRE شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

نتایج این آزمون به قدری برای اپلای تحصیلی اهمیت دارد که اکثر دانشگاه های کشورهای آمریکا و کانادا نمره ی این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش داوطلبان در دوره های تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک ملاک قرار می دهند.

همچنین کسب مدرک آزمون GRE با نمره بالا به دارنده آن کمک می کند تا در کشور مقصد فردی حرفه ‌ای شناخته شود و در صورتی که دانشجو بخواهد همزمان با تحصیل به کار کند، برای یافتن شغل مناسب، نیز موقعیت ها و فرصت های شغلی بهتری را فراهم می کند؛ چرا که نمره بالای آزمون GRE نشان دهنده بالا بودن سطح علمی متقاضی است.

یکی از مهمترین مزایای شرکت در آزمون GRE مانند آزمون تافل تضمینی برگزاری این آزمون در ایران است. هر ساله داوطلبان بسیاری در ایران در آزمون GRE سابجکت یا جنرال ثبت نام کرده و یکی از مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران را برای شرکت در آزمون GRE انتخاب می کنند.

اگر تصمیم داری در آزمون GRE برای اپلای تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه های معتبر کانادا شرکت کنی، برای قبولی صد در صد در آزمون GRE تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود، انواع آزمون GRE عبارتند از:

  1. آزمون GRE جنرال (GRE General Test)
  2. آزمون GRE سابجکت  (GRE Subject Test)

اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون GRE جنرال را درخواست می کنند و نوع سابجکت در رشته ‌های تخصصی مانند زیست، ادبیات، ریاضی، فیزیک و روان شناسی کاربرد دارد.

همچنین نوع دیگری از آزمون GRE در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا توسط ETS ارائه شده است. آزمون GRE هوم ادیشن به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر روز هفته و تمام ساعات شبانه روز بدون نیاز به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در این آزمون شرکت کنند. داوطلبان باید تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن را تهیه کنند و از قوانین شرکت در آزمون GRE مطلع شوند تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

فرمت، ساختار و نمره دهی در آزمون GRE هوم ادیشن هیچ تفاوتی با GRE حضوری ندارد، از این رو مدرک GRE هوم ادیشن مانند GRE حضوری از اعتبار بالایی برخوردار است و مورد پذیرش دانشگاه های معتبر دنیا می باشد همچنین مدت اعتبار آزمون GRE هوم ادیشن نیز 5 سال است.

ساختار آزمون GRE جنرال

ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است که عبارتند از:

  • بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning): این بخش شامل 27 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه می باشد. در این بخش توانایی درک مطلب داوطلب ارزیابی می شود. داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا ا درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد.
  • بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning): این بخش شامل 27 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 70 دقیقه می باشد. سوالات بخش ریاضی شاملجبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل است.
  • بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing): این بخش شامل 2 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 60 دقیقه می باشد. در بخش رایتینگ آزمون GRE جنرال، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود.

برای اینکه بتوانید در آزمون GRE بهترین نتیجه رو کسب کنید، باید با مطالعه مناسبترین منابع آزمون GRE که به صورت کتاب ها و منابع آنلاین ارائه می شوند و شرکت در دوره های آمادگی آزمون GRE تضمینی که به صورت کلاس های حضوری یا آنلاین برگزار می شود، شروع کنید و برای آشنایی با فرمت و ساختار آزمون حتما در آزمون آزمایشی GRE شرکت کنید.

ساختار آزمون GRE سابجکت

آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی، فیزیک می باشد. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود.

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته های مختلف عبارتند از:

  • زیست ‌شناسی: 190 سوال پنج گزینه ای در زمینه ی زیست ‌شناسی سلولی و مولکولی، زیست ‌شناسی اندام، اکولوژی و تکامل
  • ادبیات: 230 سوال در زمینه ی شعر، بیوگرافی، مقاله، داستان کوتاه، رمان، نقد، تئوری ادبیات و تاریخ زبان
  • ریاضیات: 66 سوال چندگزینه ‌ای درزمینه ی محاسبات و کاربردهای آن
  • فیزیک: ۱۰۰ سؤال ۵ گزینه ‌ای در زمینه ی الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، نور و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، فیزیک اتمی و زمینه‌ های مرتبط است و سوالات به ‌شکل نمودار، گراف، داده‌ ها و توصیفات آزمایشگاه و غیره است.
  • روانشناسی: ۲۰۵ سوال چندگزینه ‌ای در زمینه ی توصیف یک آزمایش یا نمودار، موقعیت‌ ها و وضعیت ‌های بیماری

تغییرات جدید در آزمون GRE

پس از تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال در سپتامبر 2023، تکلیف نوشتاری اول از بخش رایتینگ حذف شده است و تعداد سوالات بخش های وربال و کوانت از 40 سوال به 27 سوال کاهش یافته است، به همین دلیل مدت زمان انجام آزمون از 3 و ساعت و 45 دقیقه به 1 ساعت و 58 دقیقه کاهش یافته است.

موسسه ETS تغییرات جدید در آزمون GRE سابجکت را از ماه آوریل 2023 اعمال کرده است. آزمون GRE سابجکت در سه رشته ی ریاضی، فیزیک و روانشناسی به صورت کتبی برگزار می شد، اما بعد از اعمال تغییرات، GRE سابجکت به صورت کامپیوتری برگزار می شود، همچنین نسخه ی هوم ادیشن GRE سابجکت نیز ارائه شده است و داوطلبان می توانند به صورت آنلاین و در منزل در GRE سابجکت هوم ادیشن در این سه رشته شرکت کنند. همچنین پس از برگزاری آزمون شیمی در آوریل ۲۰۲۳، برگزاری این آزمون متوقف شده است،

آزمون GRE جنرال برای چه رشته هایی است؟

همان طور که تاکنون گفته شد، مدرک آزمون GRE جنرال با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک اپلای تحصیلی در دانشگاه های معتبر دنیا است و داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را در برخی رشته ها دارند، با دریافت مدرک GRE جنرال با نمره بالا (نمره 320 تا 340) اثبات می کنند از آمادگی علمی کافی برای ادامه تحصیل در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر برخوردار هستند.

موسسه ETS برگزار کننده آزمون GRE، بر اساس فرم اطلاعات دانشجویانی که از جولای ۲۰۱۶ تا ژوئن ۲۰۲۰ در آزمون GRE جنرال شرکت کرده‌ اند گزارشی تهیه کرده و نشان داده است دانشجویان برای ادامه تحصیل در چه رشته هایی در آزمون GRE شرکت کرده اند.

باید بدانید افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته ‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به شرکت در آزمون GRE و کسب مدرک آن ندارند. تنها برای اپلای تحصیلی برای تعداد محدودی از دانشکده ‌های حقوق در آمریکا ارائه مدرک آزمون GRE الزامی است.

درصد شرکت کنندگان

رشته تحصیلی

21

علوم زیستی

17

علوم فیزیکی

12

علوم رفتاری و اجتماعی

11

مهندسی

10

کسب و کار

4

آموزش

2

علوم انسانی و هنر

1

حقوق

3

سایر رشته ها

21

نامشخص

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون GRE، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل، آزمون آیلتس، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون CAE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

آزمون GRE جنرال برای چه مقاطع تحصیلی است؟

آزمون GRE جنرال برای تحصیل در مقاطع تکمیلی، کارشناسی ارشد و دکترا است و براساس گزارش ETS جدول زیر نشان می ‌دهد در سال‌ های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ دانشجویان برای ادامه تحصیل در کدام مقاطع تحصیلی در آزمون GRE جنرال شرکت کرده ‌اند.

درصد شرکت کنندگان

مقطع تحصیلی

37

کارشناسی ارشد (.M.A., M.S., M.Ed)

22

دکترا (.Ph.D., Ed.D)

4

MBA

1

فوق دکتری

1

دکترای حرفه ‌ای حقوق (JD)

> 1

کارشناسی ارشد تخصصی کسب‌ و کار

> 1

تحصیلات تکمیلی بدون مدرک

35

بدون پاسخ

آزمون GRE سابجکت برای چه رشته هایی است؟

همان طور که گفته شد آزمون GRE سابجکت فقط برای ادامه تحصیل در برخی از رشته ها برگزار می شود که شامل: رشته های زیست شناسی، شیمی، ادبیات، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی است.

داوطلب برای شرکت در آزمون GRE سابجکت ابتدا باید به سایت دانشگاه مقصد مراجعه کند تا مطمئن شود برای اپلای تحصیلی در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر، دانشگاه مقصد مدرک آزمون GRE سابجکت را درخواست می کند یا خیر، سپس اقدام به ثبت نام آزمون GRE سابجکت بنماید.

اگر نمی دونی برای اپلای تحصیلی آمریکا بدون آزمون GRE چطور باید اقدام کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و کاملترین راهنمایی رو دریافت کن.

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون GRE، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

رشته های زیست شناسی، شیمی، ادبیات، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی

آزمون جی آر ای جنرال در ایران زیر نظر سازمان سنجش و تقریبا هر هفته برگزار می شود و آزمون جی آر ای سابجکت تقریبا سه بار در سال برگزار می شود.

طبق قوانین ETS نتایج آزمون GRE تا پنج سال معتبر است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×