فهرست مطالب

اعتبار آزمون GRE

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی) 

اعتبار آزمون GRE، پنج سال است و در طول 5 سال ETS نمرات آزمون داوطلبان را نگهداری می کند، اما پس از پایان 5 سال و انقضای اعتبار مدرک آزمون GRE، نمرات آزمون از پایگاه های داده های ETS حذف خواهد شد و دسترسی به نمرات آزمون ممکن نخواهد بود.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یا (Graduate Record Examination) با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در آزمون GRE شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

اگر تصمیم داری در آزمون GRE برای اپلای تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه های معتبر کانادا شرکت کنی، برای قبولی صد در صد در آزمون GRE تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود، انواع آزمون GRE عبارتند از:

 1. آزمون GRE جنرال (GRE General Test)
 2. آزمون GRE سابجکت  (GRE Subject Test)

اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون GRE جنرال را درخواست می کنند و نوع سابجکت در رشته ‌های تخصصی مانند زیست، شیمی، ادبیات، ریاضی، فیزیک و روانشناسی کاربرد دارد.

همچنین نوع دیگری از آزمون GRE در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا توسط ETS ارائه شده است. آزمون GRE هوم ادیشن به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر روز هفته و تمام ساعات شبانه روز بدون نیاز به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در این آزمون شرکت کنند. داوطلبان باید تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن را تهیه کنند و از قوانین شرکت در آزمون GRE مطلع شوند تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

فرمت، ساختار و نمره دهی در آزمون GRE هوم ادیشن هیچ تفاوتی با GRE حضوری ندارد، از این رو مدرک GRE هوم ادیشن مانند GRE حضوری از اعتبار بالایی برخوردار است و مورد پذیرش دانشگاه های معتبر دنیا می باشد.

ساختار آزمون GRE جنرال

ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است که عبارتند از:

 • بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning): این بخش شامل 27 سوال است. در این بخش توانایی درک مطلب داوطلب ارزیابی می شود. داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا ا درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد.
 • بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning): این بخش شامل 27 سوال است. سوالات بخش ریاضی شامل جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل است.
 • بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing): این بخش شامل 1 سوال است و مدت زمان پاسخگویی 30 دقیقه می باشد. در بخش رایتینگ آزمون GRE جنرال، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود. برای اطلاع از مهمترین نکات رایتینگ آزمون GRE برای کسب نمره بالا در این بخش کلیک کنید.1

پس از اعمال تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال تعداد سوالات بخش وربال و کوانت از 40 به 27 سوال کاهش یافته و تکلیف نوشتاری اول نیز در بخش رایتینگ حذف شده است و با کاهش تعداد سوالات در بخش های مختلف مدت زمان انجام آزمون از 3 ساعت و 45 دقیقه به 1 ساعت و 58 دقیقه کاهش یافته است.

برای اینکه بتوانید در آزمون GRE بهترین نتیجه رو کسب کنید، باید با مطالعه مناسبترین منابع آزمون GRE که به صورت کتاب ها و منابع آنلاین ارائه می شوند و شرکت در دوره های آمادگی آزمون GRE تضمینی که به صورت کلاس های حضوری یا آنلاین برگزار می شود، شروع کنید و برای آشنایی با فرمت و ساختار آزمون حتما در آزمون آزمایشی GRE شرکت کنید.

ساختار آزمون GRE سابجکت

آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی، فیزیک می باشد. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود.

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته های مختلف عبارتند از:

 • زیست ‌شناسی: 190 سوال پنج گزینه ای در زمینه ی زیست ‌شناسی سلولی و مولکولی، زیست ‌شناسی اندام، اکولوژی و تکامل
 • شیمی: 130 سوال چند گزینه ای با گرایش ‌های مختلف شیمی
 • ادبیات: 230 سوال در زمینه ی شعر، بیوگرافی، مقاله، داستان کوتاه، رمان، نقد، تئوری ادبیات و تاریخ زبان
 • ریاضیات: 66 سوال چندگزینه ‌ای درزمینه ی محاسبات و کاربردهای آن
 • فیزیک: ۱۰۰ سؤال ۵ گزینه ‌ای در زمینه ی الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، نور و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، فیزیک اتمی و زمینه‌ های مرتبط است و سوالات به ‌شکل نمودار، گراف، داده‌ ها و توصیفات آزمایشگاه و غیره است.
 • روانشناسی: ۲۰۵ سوال چندگزینه ‌ای در زمینه ی توصیف یک آزمایش یا نمودار، موقعیت‌ ها و وضعیت ‌های بیماری

اعتبار آزمون GRE چقدر است؟

مدرک آزمون GRE مانند سایر آزمون های ورودی دانشگاه ها برای اپلای تحصیلی و برخی آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تافل تضمینی و آیلتس دارای اعتبار موقتی است و تا زمانی که مدرک آزمون معتبر باشد، داوطلب می تواند، ارسال ریپورت یا گزارش نمره آزمون GRE را برای دانشگاه های مقصد درخواست نماید، اما با پایان مدت اعتبار آزمون، مدرک آن برای اپلای تحصیلی معتبر نخواهد بود.

نمرات آزمون GRE، پنج سال اعتبار دارد و ETS گزارش نمره ی داوطلبان را تا پنج سال پس از شرکت در آزمون در پرونده نگهداری می کند و هر بار که داوطلب در آزمون GRE شرکت کند، در گزارش نمره آزمون که در اختیار داوطلب قرار می گیرد، نمرات آزمون های دوره های گذشته که داوطلب در طول 5 سال در آن شرکت کرده است، نیز درج می شود.

پس از پایان 5 سال و انقضای مدت اعتبار مدرک آزمون GRE، نمرات آزمون داوطلبان از پایگاه داده های ETS حذف می شود و دسترسی به نمره GRE امکان پذیر نخواهد بود، البته مدرک آزمون GRE بعد از پایان 5 سال اعتبار ندارد و به این جهت داوطلب نیازی به مدرک GRE نخواهد داشت.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون GRE، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل، آزمون آیلتس، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون CAE، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

نتایج آزمون GRE چه وقت اعلام می شود؟

نتیجه ی آزمون GRE جنرال 10 تا 15 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون و نتایج آزمون GRE سابجکت 5 هفته پس از برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت اعلام می شود. برای ارسال رایگان گزارش نمره GRE داوطلبان باید در هنگام ثبت نام آزمون GRE در ایران، دانشگاه های مقصد را انتخاب کنند تا پس از اعلام نتایج ریپورت نمره GRE برای دانشگاه های مقصد ارسال شود.

همچنین پس از اعلام نمرات GRE امکان اعتراض به نمره آزمون GRE نیز وجود دارد و داوطلبان می توانند تا 90 روز پس از برگزاری آزمون به نتیجه ی آزمون اعتراض کنند و با پرداخت هزینه ی آن درخواست بازبینی و ارزیابی مجدد بنمایند.

پرداخت هزینه اعتراض به نمرات آزمون نیز مانند سایر پرداخت ها از جمله هزینه آزمون GRE در ایران، هزینه تغییر تاریخ، هزینه ارسال ریپورت یا گزارش نمره اضافی، از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت امکان پذیر است و یا می توانید با خرید ووچر آزمون GRE بدون داشتن کارت های اعتباری بین المللی هزینه آزمون را پرداخت کنید، همچنین می توانید برای پرداخت هزینه های آزمون GRE و سایر آزمون های بین المللی از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنید.

چند مرتبه می توانم در آزمون GRE شرکت کنم؟

در مورد تعداد دفعات شرکت در آزمون GRE باید گفت، محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون GRE نمی باشد، اما داوطلبان می توانند هر 21 روز یک بار و حداکثر 5 مرتبه در سال در آزمون GRE شرکت کنند.

آزمون جی آر ای جنرال در ایران زیر نظر سازمان سنجش و تقریبا هر هفته برگزار می شود و آزمون جی آر ای سابجکت سه بار در سال در ماه های سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می شود و داوطلبان می توانند در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران چندین مرتبه در سال در این آزمون شرکت کنند، در واقع برگزاری آزمون GRE در ایران یکی از مهمترین مزایای آزمون GRE برای داوطلبان ایرانی بشمار می رود.

اگر نمی دونی برای اپلای تحصیلی آمریکا بدون آزمون GRE چطور باید اقدام کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و کاملترین راهنمایی رو دریافت کن.

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

مدت اعتبار مدرک آزمون GRE 5 سال است.

در مورد تعداد دفعات شرکت در آزمون GRE باید گفت، محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون GRE نمی باشد، اما داوطلبان می توانند هر 21 روز یک بار و حداکثر 5 مرتبه در سال در آزمون GRE شرکت کنند.

نتیجه ی آزمون GRE جنرال 10 تا 15 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون و نتایج آزمون GRE سابجکت 5 هفته پس از برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت اعلام می شود.

خیر پس از پایان 5 سال نمرات آزمون GRE از پایگاه داده های ETS حذف خواهد شد و دسترسی به آن ممکن نخواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×