فهرست مطالب

انواع آزمون GRE

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی) 

انواع آزمون GRE شامل آزمون GRE جنرال و GRE سابجکت است و هر یک از داوطلبان با توجه به اهداف تحصیلی خود در یکی از انواع آزمون GRE برای اپلای تحصیلی شرکت می کنند.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه  ANZهستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در این آزمون شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

همچنین افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته ‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به شرکت در آزمون GRE و کسب مدرک آن ندارند. تنها برای اپلای تحصیلی برای تعداد محدودی از دانشکده ‌های حقوق در آمریکا ارائه مدرک آزمون GRE الزامی است.

اگر تصمیم داری در آزمون GRE برای اپلای تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه های معتبر کانادا شرکت کنی، برای تضمین قبولی در آزمون GRE تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود، که عبارتند از:

  • آزمون GRE جنرال (GRE General Test): آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است و مدت زمان آزمون GRE جنرال، 3 ساعت و 10 دقیقه است که برای پاسخگویی سوالات به داوطلبان یک ساعت برای بخش درک مطلب، یک ساعت برای نگارش تحلیلی و 70 دقیقه برای بخش استدلال ریاضی مهلت داده می شود و نحوه برگزاری آزمون به صورت کامپیوتری می باشد و اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون جنرال رو درخواست می کنند
  • آزمون GRE سابجکت (GRE Subject Test): آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی، فیزیک می باشد. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود.

ساختار آزمون GRE جنرال

ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است که عبارتند از:

  • بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning): این بخش آزمون، توانایی درک مطلب داوطلب را ارزیابی می کند. در این بخش داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا مانند معنای لفظی، استعاری و منظور نویسنده را درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد.
  • بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning): این بخش شامل سوالات جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل 
  • بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing): در بخش رایتینگ آزمون، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود. داوطلب باید بتواند ایده ‌های سخت و پیچیده را مفصل ‌بندی کرده و از طریق دلایل و مثال‌ های مرتبط پشتیبانی کند. ارزیابی ادعاها و شواهد ارائه شده از دیگر مواردی است که توانایی نگارش تحلیلی داوطلب را اثبات می ‌کند.

برای اطلاع از مهمترین نکات رایتینگ آزمون GRE برای کسب نمره بالا در این بخش کلیک کنید.

برای اینکه بتوانید در هر یک از انواع آزمون GRE بهترین نتیجه رو کسب کنید، باید با مطالعه مناسبترین منابع آزمون GRE که به صورت کتاب ها و منابع آنلاین ارائه می شوند و شرکت در دوره های آمادگی GRE که به صورت کلاس های حضوری یا آنلاین برگزار می شود، شروع کنید و برای آشنایی با فرمت و ساختار آزمون حتما در آزمون آزمایشی GRE شرکت کنید.

اگر نمی دونی برای اپلای تحصیلی آمریکا بدون آزمون GRE چطور باید اقدام کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و کاملترین راهنمایی رو دریافت کن.

ساختار آزمون GRE سابجکت

آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، روان شناسی، فیزیک می باشد؛ البته در سال ۲۰۱۶ رشته های بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و ملکولی به این آزمون اضافه شدند ولی بنا به دلایلی در حال حاضر شامل این آزمون نمی‌ شوند.

سوالات آزمون GRE سابجکت عبارتند از:

  • زیست ‌شناسی: 190 سوال پنج گزینه ای
  • ادبیات: 230 سوال
  • ریاضیات: 66 سوال چندگزینه ‌ای
  • فیزیک: ۱۰۰ سؤال ۵ گزینه ‌ای
  • روانشناسی: ۲۰۵ سوال چندگزینه ‌ای

مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک (tolc)، آزمون GRE، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون آیلتس، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

تغییرات جدید در آزمون GRE

پس از تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال در سپتامبر 2023، تکلیف نوشتاری اول از بخش رایتینگ حذف شده است و تعداد سوالات بخش های وربال و کوانت از 40 سوال به 27 سوال کاهش یافته است، به همین دلیل مدت زمان انجام آزمون از 3 و ساعت و 45 دقیقه به 1 ساعت و 58 دقیقه کاهش یافته است.

موسسه ETS تغییرات جدید در آزمون GRE سابجکت را از ماه آوریل 2023 اعمال کرده است. آزمون GRE سابجکت در سه رشته ی ریاضی، فیزیک و روانشناسی به صورت کتبی برگزار می شد، اما بعد از اعمال تغییرات، GRE سابجکت به صورت کامپیوتری برگزار می شود، همچنین نسخه ی هوم ادیشن GRE سابجکت نیز ارائه شده است و داوطلبان می توانند به صورت آنلاین و در منزل در GRE سابجکت هوم ادیشن در این سه رشته شرکت کنند. همچنین پس از برگزاری آزمون شیمی در آوریل ۲۰۲۳، برگزاری این آزمون متوقف شده است،

آزمون GRE هوم ادیشن

موسسه ETS در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا و محدودیت های ایجاد شده در برگزاری آزمون GRE به صورت حضوری، نسخه GRE هوم ادیشن را ارائه کرده است تا داوطلبان بتوانند به صورت آنلاین و در منزل در آزمون GRE شرکت کنند. داوطلبان می توانند در خانه و تحت نظارت یک ناظر در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

آزمون GRE هوم ادیشن همانند GRE حضوری در دو نسخه جنرال و سابجکت ارائه می شود و داوطلبان می توانند به صورت شبانه روزی و هر روز هفته و در هر روز و هر ساعتی که بخواهند در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

همچنین سوالات، ساختار و نمره دهی آزمون GRE هوم ادیشن همانند ساختار آزمون GRE حضوری است، با این تفاوت که به جای حضور در مرکز برگزاری، داوطلبان در خانه در آزمون شرکت می کنند.

البته داوطلبان باید پیش از برگزاری آزمون از قوانین شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن اطلاع یافته و با تجهیزات مورد نیاز و آمادگی کامل در آزمون شرکت کنند.

نمره دهی به آزمون GRE

نمره دهی در آزمون GRE جنرال به این صورت است که، نمره داوطلب در بخش درک مطلب آزمون GRE جنرال 130 تا 170 است و در بخش استدلال ریاضی هم 130 تا 170 است و بخش نوشتار تحلیلی نیز 6 نمره دارد و نمره نهایی آزمون GRE جنرال براساس دو بخش درک مطلب و استدلال ریاضی محاسبه می شود که داوطلب جمعا می تواند امتیازی بین 260 تا 340 را کسب کند اما متوسط نمره قابل قبول دانشگاه ‌های معتبر برای اپلای تحصیلی در حدود 300-320 است. 

در مورد حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE جنرال برای اپلای تحصیلی باید به این نکته اشاره کنیم که نمره قابل قبول برای اپلای تحصیلی مقدار مشخصی نیست و با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود.

زمان اعلام نتایج آزمون GRE جنرال که به صورت کامپیوتری است، 10 تا 15 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون است و نتایج آزمون GRE سابجکت که به صورت کتبی است، 5 هفته پس از برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت می باشد.

نمره آزمون GRE سابجکت نیز از 220 تا 990 است و در بازه های 10 نمره ای تغییر می کند و نمره بالاتر از 700 برای این آزمون نمره خوبی محسوب می شود. اعتبار آزمون GRE در هر دو نوع جنرال و سابجکت 5 سال است و پس از پایان اعتبار مدرک GRE، درخواست ارسال گزارش نمره GRE به دانشگاه ها ممکن نخواهد بود و نمرات GRE از پاگاه داده های ETS حذف خواهد شد.

پس از آنکه داوطلب نتیجه ی آزمون خود را دریافت کردد در صورتی که از نتیجه ی آزمون راضی نبود و این احتمال وجود داشت که در تصحیح آزمون اشتباهی رخ داده باشد، داوطلبان می توانند به نمره آزمون GRE اعتراض کنند. برای اعتراض به نمره آزمون GRE متقاضی می تواند تا 90 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون GRE اعتراض خود را در وبسایت ETS ثبت کند و درخواست بازبینی نمره آزمون را بنماید و ریپورت یا گزارش نمره آزمون GRE پس از بازبینی و ارزیابی مجدد به دانشگاه های مقصد ارسال خواهد شد.

اعتبار آزمون GRE در هر دو نوع جنرال و سابجکت 5 سال است و پس از پایان اعتبار مدرک GRE، درخواست ارسال گزارش نمره GRE به دانشگاه ها ممکن نخواهد بود و نمرات GRE از پاگاه داده های ETS حذف خواهد شد.

برگزاری آزمون GRE در ایران

آزمون GRE مانند آزمون تافل تضمینی و آیلتس در ایران برگزار می شود و داوطلبان می توانند چندین بار در سال در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران شرکت کنند.

آزمون جی آر ای جنرال در ایران زیر نظر سازمان سنجش و تقریبا هر هفته برگزار می شود و آزمون جی آر ای سابجکت تقریبا سه بار در سال برگزار می شود.

زمان برگزاری آزمون GRE general در همه ی ماه‌ های سال برگزار می‌ شود و آزمون GRE subject فقط در ماه ‌های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می ‌شود.

همچنین در مورد پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GRE در ایران و سایر پرداخت ها مانند ارسال ریپورت یا گزارش نمره اضافی، تغییر زمان یا مرکز آزمون GRE باید بدانید، هزینه های مختلف آزمون GRE از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت قابل پرداخت است و در صورتی که حساب بانکی بین المللی ندارید، می توانید با خرید ووچر آزمون GRE هزینه تغییر تاریخ آزمون، ارسال ریپورت GRE به دانشگاه ها و هزینه آزمون GRE در ایران را پرداخت کنید.

آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟

یکی از سوالات متداولی که در مورد آزمون GRE مطرح می شود این است که آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مقصد از لیست رشته هایی که برای ادامه تحصیل نیاز به مدرک آزمون GRE دارند مطلع شوید و مطمئن شوید برای اپلای تحصیلی رشته ای که انتخاب کرده اید نیاز به ارائه مدرک آزمون GRE هست یا خیر.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته ‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به شرکت در آزمون GRE و کسب مدرک آن ندارند. تنها برای اپلای تحصیلی برای تعداد محدودی از دانشکده ‌های حقوق در آمریکا ارائه مدرک آزمون GRE الزامی است.

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر ، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

برای اطلاع از انواع آزمون GRE به متن مقاله مراجعه کنید.

آزمون GRE هوم ادیشن همانند GRE حضوری در دو نسخه جنرال و سابجکت ارائه می شود و داوطلبان می توانند به صورت آنلاین و شبانه روزی و هر روز هفته و در هر روز و ساعتی که بخواهند در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

نمره آزمون GRE سابجکت نیز از 220 تا 990 است و در بازه های 10 نمره ای تغییر می کند و نمره بالاتر از 700 برای این آزمون نمره خوبی محسوب می شود.

زمان اعلام نتایج آزمون GRE جنرال، 10 تا 15 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون است و نتایج آزمون GRE سابجکت، 5 هفته پس از برگزاری آزمون GRE سابجکت می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×