فهرست مطالب

برگزاری آزمون آیلتس در ایران

برگزاری آزمون آیلتس در ایران یکی از مهمترین مزایای آیلتس برای داوطلبان ایرانی بشمار می رود، چرا که بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون ها باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه، ارمنستان، امارات و… سفر کنند.

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS)، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان دهنده توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می ‌شود.

یکی از سوالات مهمی که در خصوص آزمون آیلتس مطرح می شود این است که آزمون آیلتس برای چه کشورهایی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، برای مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامی است و نمره ی این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، سازمان ها و غیره در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند، ملاک اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد است.

همچنین مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل تضمینی از اعتبار زیادی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، اداره مهاجرت و سازمان های کشورهای مختلف می باشد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی در مورد آزمون آیلتس (نحوه ثبت نام و کنسل کردن آزمون آیلتس، تغییر تاریخ آزمون و…) در آزمون آیلتس داری، بپرس.

انواع آزمون آیلتس

با توجه به کاربرد و اهداف مهاجرتی مختلف داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس، این آزمون  در سه نوع ارائه می شود.

انواع آزمون آیلتس عبارتند از:

آیلتس جنرال (General)

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را در زمینه فعالیت های روزمره کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می دهد. در واقع سوالات آزمون آیلتس جنرال در خصوص استفاده از زبان انگلیسی در محل کار و موقعیت های اجتماعی است. همچنین اخذ مدرک آیلتس جنرال برای اشخاصی که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و یا نیوزیلند را دارند، الزامی است. آیلتس جنرال در دو بخش کتبی و شفاهی و در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون کتبی و روز دوم آزمون شفاهی برگزار می شود.

آیلتس آکادمیک (Academic)

آزمون آیلتس آکادمیک، توانایی داوطلبان را در استفاده از زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه از مهارت و آمادگی لازم برخوردار است.

هر چند که ساختار آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو از چهار بخش درک مطلب، گفتاری، نوشتاری و شنیداری تشکیل شده اند اما این دو آزمون تفاوت هایی با هم دارند،
 تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس در کاربرد مدرک آیلتس و محتوای سوالات در بخش های مختلف آزمون ها است.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS LIFE SKILLS)

از آوریل سال 2015 علاوه بر آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نسخه ی دیگری از آزمون آیلتس به نام آیلتس لایف اسکیلز نیز طراحی شد که با هدف ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) برگزار می شود. آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس UKVI

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند. آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند. همچنین آیلتس UKVI با توجه به اهداف مختلف مهاجرتی انواع مختلفی دارد.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال و آکادمیک مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی از جمله آزمون CAE، تافل و آزمون BEC شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند. در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال فرمت و سوالات بخش اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس یکسان است اما بخش های ریدینگ و رایتینگ آیلتس در این دو آزمون با هم متفاوت است و سوالات این بخش براساس نوع کاربرد آزمون ها و اهداف برگزاری آنها طراحی شده است.

بخش های اصلی آزمون آیلتس عبارتند از:

 1. بخش درک مطلب (Reading)
 2. بخش شنیداری (Listening)
 3. بخش گفتاری (Speaking)
 4. بخش نوشتاری (Writing)

همان طور که گفته شد ساختار آزمون آیلتس لایف اسکیلز از دو بخش لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس تشکیل شده است و فقط دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

بخش های رایتینگ و اسپیکینگ توسط اگزمینر آیلتس تصحیح می شود و بخش لیسنینگ و ریدینگ نیازی به ممتحن ندارد.

آزمون آیلتس با سه روش کاغذی یا کتبی، کامپیوتری و هوم ادیشن برگزار می شود. تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری تنها در شیوه برگزاری، اعلام نتایج و زمان برگزاری آزمون است و آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر محتوا، نوع سوالات، نمره دهی آیلتس، ثبت نام و اعتبار مدرک آیلتس یکسان هستند و نداشتن نمره منفی آیلتس نیز از شباهت های این دو آزمون است.

برای اینکه بتوانید نمره بالایی در آیلتس کسب کنید، می توانید از راهکارهای مختلفی برای تقویت مهارت های زبان انگلیسی استفاده کنید، مانند شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس، شرکت در کلاس های آمادگی آیلتس، مطالعه منابع آیلتس، توجه به مهمترین نکات گرامر در آیلتس، توجه به اشتباهات رایج در آیلتس و… که آمادگی شما را برای شرکت در آزمون اصلی افزایش می دهد.

مدت اعتبار مدرک آیلتس

مدت اعتبار آزمون آیلتس مانند بسیاری از آزمون های زبان معتبر مانند آزمون OET تضمینی موقتی است و پس از انقضای مدت اعتبار مدرک آیلتس فاقد اعتبار خواهد بود. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل 2 سال است و پس از گذشت این مدت اعتبار مدرک منقضی شده و در صورتی که متقاضی پس از 2 سال بخواهد از مدرک آزمون برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کند و مدرک جدیدی با نمره قابل قبول اخذ نماید.

همچنین تا 6 هفته پس از دریافت نتیجه آزمون امکان اعتراض به نمره آیلتس وجود دارد و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه آن، اعتراض به نمره خود را برای تصحیح مجدد ثبت کنند.

پس از اعلام نتایج آزمون، به درخواست متقاضی در هنگام ثبت نام، ریپورت آیلتس به صورت رایگان به 5 دانشگاه یا سازمان ارسال می شود. 

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، می تونی برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها از خدمات ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

برگزاری آیلتس در ایران

برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ایران برگزار نمی شود، آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

در واقع برگزاری آزمون آیلتس در ایران از مهمترین مزایای شرکت در آزمون آیلتس برای ایرانیان محسوب می شود، چرا که بسیاری از آزمون های زبان در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون ها به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند.

در صورتی که داوطلب موفق به کسب نمره مورد نظر برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی خود نشود این امکان وجود دارد که مجددا در آزمون آیلتس شرکت کند. داوطلبان می توانند با اطلاع از نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس و تاریخ ها همچنین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران، حداکثر 4 مرتبه در ماه در آزمون آیلتس شرکت کنند.

برای دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آیلتس تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس

مراکزی که آزمون آیلتس را در ایران برگزار می کنند، دارای مجوز از موسسات بین المللی انگلیس و استرالیا هستند، همچنین سازمان سنجش نیز صلاحیت آنها را ارزیابی کرده و برای آنها مجوز فعالیت صادر کرده است.

موسسات برگزار کننده آیلتس باید استانداردهای ایمنی و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و همچنین موسسات برگزار کننده آزمون باید شرایطی را فراهم کنند که داوطلبان در هنگام حضور در جلسه آزمون آرامش داشته باشند و جایی که قرار است فایل های صوتی آیلتس پخش شود، باید مکانی باشد که شنیدن فایل های صوتی برای داوطلبان راحت باشد.

موسسات برگزار کننده آیلتس باید سابقه کار و مجوزهای فعالیت خود را در معرض دید عموم قرار دهند تا مراجعه کنندگان از قانونی بودن فعالیت موسسه و معتبر بودن مدرک زبان خود اطمینان حاصل کنند.

مراکز برگزاری آیلتس شعب مختلفی در تهران و سایر شهرهای کشور دارند تا داوطلبان بتوانند در شهر محل زندگی خود به راحتی در آزمون آیلتس شرکت کنند.

مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس در ایران

جدیدترین مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس در ایران عبارتند از:

موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام

 • پایگاه اطلاع رسانی: www.irsafam.com
 • نشانی در تهران:تهران، خیابان دکتر شریعتی، بالاتر از پل صدر، انتهای شهید میرزاپور(سهیل سابق)، قلندری شمالی، بن بست ساناز، پلاک ۳
 • شماره تماس:۰۲۱۷۵۲۹۲
 • نشانی رشت: آدرس آفسایت: خیابان لاکانی – نبش صندوق عدالت – ساختمان کادوس – موسسه فنی و آموزشی کادوس
 • تلفن: ۳۳۲۳۲۳۲۳-۰۱۳

موسسه آیلتس تهران

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.ieltstehran.com
 • نشانی:تهران – خیابان فرمانیه غربی بین آقایی و آریا – بالای بانک پاسارگاد پلاک ۱۱۸
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۶۴۵۹۲۳۹ – ۰۲۱۲۲۶۹۲۸۳۳ – ۰۲۱۲۶۶۵۸۳۱۳
 • نشانی: جزیرهکیش – بلوار میرمهنا – ابتدای نیایش – دانشگاه تهران – پردیس بین المللی کیش
 • شماره تماس: ۰۷۶۴۴۳۴۸۸۴

موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.ieltsadd.ir
 • نشانی: تهران، خیابان ولی عصر ، ضلع شمالی پارک ساعی،کوچه ساعی یکم، بن بست دانش،موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش
 • شماره تماس:۰۲۱۸۸۶۴۴۶۹۰ و ۰۲۱۸۸۶۴۴۶۹۱

موسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوین (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.proshotportal.com
 • نشانی: تهران – خیابان شریعتی (بین حسینه ارشاد و میرداماد)، جنب داروخانه، پلاک ۱۱۰۷ ، ساختمان البرز، طبقه هفتم ، واحد ۱۲
 • شماره تماس: ۰۲۱۲۲۸۸۹۸۷۹ و ۰۲۱۲۲۸۸۹۰۷۶ و ۰۲۱۲۲۸۸۹۰۵۹

موسسه پارسیان (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.ielts-parsian.ir
 • نشانی:تهران، خیابان جنت آباد شمالی، نرسیده به اتوبان نیایش، جنب بانک سینا. پلاک ۲۶۸. طبقه ۳
 • شماره تماس: ۰۲۱۷۱۰۵۳۲۵۳

موسسه فرهنگی هنری مهر آریا دانش (Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.ieltsaria.com
 • نشانی:ساری، خیابان فرهنگ، نبش فرهنگ ۲۲، روبروی بانک ملی، جنب پاساژ تقوی
 • شماره تماس: ۰۱۱۳۳۳۱۳۶۴۱

موسسه آموزشی علوم و فنون پاراکس (Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.paraxielts.com
 • نشانی:مشهد، بلوار سجاد، خیابان بهارستان، بهارستان ۳، پلاک ۵۳
 • شماره تماس: ۰۵۱۳۷۶۲۰۱۴۳ و ۰۵۱۳۷۶۷۴۰۳۷ و ۰۵۱۳۷۶۴۶۶۲۰

موسسه آموزش عالی دانش پژوهان اصفهان (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • نشانی:اصفهان، خیابان چهارباغ بالا، چهار راه نیکبخت، کوچه سرور(اداره پست)، آکادمی زبان های خارجه
 • شماره تماس: ۰۳۱۳۶۶۵۱۵۳۱

موسسه فرهنگی و هنری فن آوران اطلاعات رهام (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.ieltskaraj.com
 • نشانی: کرج، میدان شهدا، خیابان بهار (شهید شرع پسند)، کوی ۱۳ آبان، پلاک ۳۶۰
 • شماره تماس: ۰۲۶۳۲۲۲۰۸۳۰ و ۰۲۶۳۲۲۳۴۹۲۳

موسسه فرهنگی هنری پژوهش سرای صدر (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.sadrielts.com
 • نشانی: شیراز، میدان معلم. ابتدای بلوار فرهنگ شهر. بین کوچه ۳ و ۵. پلاک ۱۳. ساختمان آپسای. طبقه ۵. واحد۱۶
 • شماره تماس: ۰۷۱۳۶۳۱۰۰۴۶ و فکس: ۰۷۱۳۶۳۱۰۰۶۲

موسسه کلام اکسیر آندیا (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • نشانی: زنجان – جاده شهرک – خیابان قائم – قائم ۶ – پلاک ۲۹۵۸
 • شماره تماس: ۰۲۴۳۳۴۴۲۶۶۱

موسسه فرهنگی آموزشی زبان آموزان کاسپین پارس (Offsite موسسه ایرسافام)

 • نشانی: شیراز –  بلوار شهید چمران -نبش خیابان پنجم – ساختمان مهرسان- طبقه سوم و چهارم
 • شماره تماس: ۰۷۱۳۶۴۶۲۶۰۳

موسسه فرهنگی هنری زبانکده ملل هزاره سوم (Offsite موسسه ایرسافام)

 • نشانی: ساری – خیابان فرهنگ – کوچه فرهنگ ۱۳ – کوچه پیوندی ۳ (توکلی ۴) – پلاک۹
 • شماره تماس: ۰۵۱۳۵۰۹۶۱۴۶ و ۰۵۱۳۷۶۰۱۰۸۵

موسسه فرهنگی هنری ارسطو شمال (Offsite موسسه ایرسافام)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.arastuielts.ir
 • نشانی: مشهد، بولوار سجاد، بزرگمهر جنوبی ۱۲/۱، انتهای جامی، پلاک ۶۲
 • شماره تماس: ۰۵۱۳۶۰۲۶۲۲۰ و ۰۵۱۳۶۰۲۶۲۱۸

موسسه علمی فرهنگی چیت سازان (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.chitsazan.online
 • نشانی: تبریز، باغ شمال. نرسیده به تقاطع حافظ. پلاک ۷۶
 • شماره تماس: ۰۴۱۳۵۵۵۵۵۴۱

موسسه فرهنگی آموزشی گویا بین الملل ایرانیان (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.gooyali.com
 • نشانی: اهواز، زیتون کارمندی. خیابان زمرد. نبش فیاض. پلاک ۱۴۰
 • شماره تماس: ۰۶۱۳۴۴۴۶۰۹۹ و ۰۶۱۳۴۴۴۷۷۳۳

موسسه فرهنگی هنری بهجت آیات منتظران صافات (Offsite موسسه ایرسافام)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.parsfli.com
 • نشانی: اهواز، کیانپارس. خیابان ۱۳ شرقی. پلاک۴۶
 • شماره تماس: ۰۶۱۳۳۹۲۵۱۴۱ و ۰۶۱۳۳۹۲۵۱۴۲

موسسه فرهنگی هنری نوید کیهان بوتیا (Offsite موسسه ایرسافام)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.keyhanls.com
 • نشانی: کرمان، بولوار جمهوری اسلامی. بعد از چهار راه شفا. روبروی دانشگاه علوم پزشکی. موسسه نوید کیهان بوتیا
 • شماره تماس: ۰۳۴۳۲۱۱۹۹۹۳ و ۰۳۴۳۲۱۱۹۹۹۴

موسسه آموزشی گویش پیشرو علم و دانش (Offsite موسسه ایرسافام)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.gooyeshinstititute.com
 • نشانی: زنجان، خیابان صفا. روبروی کارخانه کبریت سابق. موسسه گویش. پلاک ۱۳۲
 • شماره تماس: ۰۲۴۳۳۴۴۱۱۷۸

موسسه آموزشی و فرهنگی حافظ قرن ارتباطات (Offsite موسسه آیلتس تهران)

 • پایگاه اطلاع رسانی: http://www.hafez-li.ir
 • نشانی: مشهد، نبش هاشمیه ۶. برج آبان پلازا. واحد اداری ۴۰۹
 • شماره تماس: ۰۵۱۹۱۰۰۶۰۵۵

موسسه فرهنگی، هنری پردیس گلدیس (Offsite موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش)

 • نشانی: تبریز، خ ولیعصر(عج). خ پروین اعتصامی. جنب کوچه تعاون. پلاک۳۳
 • شماره تماس: ۰۴۱۳۳۳۳۳۲۳۳ و ۰۴۱۳۳۳۳۶۹۸۹

دانشگاه آزاد اسلامی

اگر مدرس آیلتس هستی، برای دریافت مهمترین راهکارها و بهترین مهارت های اساسی موفقیت در آیلتس در کلاس ها و دوره TTC آیلتس شرکت کن. برای دریافت مشاوره در این زمینه با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

مانند هزینه خرید ووچر آزمون تافل، آزمون آیلتس نیز نیازمند تهیه ووچر می باشد. قیمت و هزینه آزمون آیلتس باتوجه به مرکز برگزار کننده متفاوت است. بنابراین نمی‌توان برای قیمت آزمون آیلتس نرخ مشخصی را عنوان کرد. به طور کلی هزینه امتحان آیلتس حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

درباره ددلاین تحصیلی و سایر موارد مربوط به اپلای مانند دیفر کردن تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

پرداخت هزینه آزمون آیلتس و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

 یکی از خدمات ویژه این تیم، مشاوره رایگان اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری خارجی، ثبت شرکت در خارج از کشور، اروپا، امارات… اخذ ویزای شینگن تضمینی… می باشد.

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

هیچ محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس وجود دارد و داوطلبان به هر تعداد که بخواهند می توانند در آزمون آیلتس شرکت کنند.

مدت اعتبار مدرک انواع آزمون آیلتس 2 سال است.

برای اطلاع از مراکز برگزار کننده آیلتس در ایران به متن مقاله مراجعه کنید.

نتایج آزمون آیلتس کتبی 13 روز و آیلتس کامپیوتری 3 تا 5 روز پس از برگزاری آزمون اعلام می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×