فهرست مطالب

ساختار آزمون GRE

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی) 

ساختار آزمون GRE شامل سوالاتی است که توانایی تحصیلی داوطلبان را برای ورود به دانشگاه های معتبر و اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارزیابی می کند.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در این آزمون شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

مانند آزمون تافل تضمینی یکی از مهمترین مزایای آزمون GRE برگزاری این آزمون در ایران است و داوطلبان می توانند هنگام ثبت نام، هر یک از مراکز برگزار کننده GRE در ایران را انتخاب کنند. همچنین برای ثبت نام آزمون GRE می توانید از طریق سازمان سنجش یا سایت ETS اقدام کنید.

اگر تصمیم داری در آزمون GRE برای اپلای تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه های معتبر کانادا شرکت کنی، برای تضمین قبولی در آزمون GRE تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود، انواع آزمون GRE عبارتند از:

  • آزمون GRE جنرال (GRE General Test): آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است و مدت زمان آزمون GRE جنرال، 3 ساعت و 10 دقیقه است که برای پاسخگویی سوالات به داوطلبان یک ساعت برای بخش درک مطلب، یک ساعت برای نگارش تحلیلی و 70 دقیقه برای بخش استدلال ریاضی مهلت داده می شود و نحوه برگزاری آزمون به صورت کامپیوتری می باشد و اغلب دانشگاه‌ ها برای اپلای تحصیلی از داوطلبان، نتایج آزمون جنرال رو درخواست می کنند. 
  • آزمون GRE سابجکت (GRE Subject Test): آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی، فیزیک می باشد. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود.

یکی از سوالات متداولی که در مورد آزمون GRE مطرح می شود این است که آزمون GRE برای چه رشته هایی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مقصد از لیست رشته هایی که برای ادامه تحصیل نیاز به مدرک آزمون GRE دارند مطلع شوید و مطمئن شوید برای اپلای تحصیلی رشته ای که انتخاب کرده اید نیاز به ارائه مدرک آزمون GRE هست یا خیر.

آزمون GRE هوم ادیشن

نوع دیگری از آزمون GRE در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا توسط ETS ارائه شده است. آزمون GRE هوم ادیشن به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر روز هفته و تمام ساعات شبانه روز بدون نیاز به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران در این آزمون شرکت کنند.

آزمون GRE هوم ادیشن نیز مانند آزمون GRE حضوری در دو نوع جنرال و سابجکت ارائه می شود و ساختار آزمون GRE هوم ادیشن و نمره دهی به آن همانند GRE حضوری می باشد.

داوطلبان باید پیش از ثبت نام در آزمون GRE هوم ادیشن ابتدا تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون GRE را تهیه کنند و از قوانین شرکت در آزمون GRE مطلع شوند تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

برای اینکه بتوانید در هر یک از انواع آزمون GRE بهترین نتیجه رو کسب کنید، باید با مطالعه مناسبترین منابع آزمون GRE که به صورت کتاب ها و منابع آنلاین ارائه می شوند و شرکت در دوره های آمادگی GRE که به صورت کلاس های حضوری یا آنلاین برگزار می شود، شروع کنید و برای آشنایی با فرمت و ساختار آزمون حتما در آزمون آزمایشی GRE شرکت کنید.

اگر نمی دونی برای اپلای تحصیلی آمریکا بدون آزمون GRE چطور باید اقدام کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و کاملترین راهنمایی رو دریافت کن.

ساختار آزمون GRE جنرال

ساختار آزمون GRE جنرال شامل سه بخش است و مدت زمان آزمون GRE جنرال، 3 ساعت و 10 دقیقه است که برای پاسخگویی سوالات به داوطلبان یک ساعت برای بخش درک مطلب، یک ساعت برای نگارش تحلیلی و 70 دقیقه برای بخش استدلال ریاضی مهلت داده می شود و نحوه برگزاری آزمون به صورت کامپیوتری می باشد.

بخش های اصلی آزمون GRE جنرال عبارتند از:

  • بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning)
  • بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning)
  • بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing)

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون GRE، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون آیلتس، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

بخش درک مطلب آزمون GRE جنرال

این بخش آزمون، توانایی درک مطلب داوطلب را ارزیابی می کند. در این بخش داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا مانند معنای لفظی، استعاری و منظور نویسنده را درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد، نکات مهم را از نکات کم ‌اهمیت‌ در متن تفکیک و رابطه میان مفاهیم و معنای لغات و جملات را درک کند.

در بخش استدلال کلامی یا درک مطلب سه نوع سوال وجود دارد که شامل درک مطلب، تکمیل متن و معادل سازی جملات می باشد. در بخش درک مطلب یک متن در اختیار داوطلب قرار می گیرد که باید بر اساس آن به سوالات مربوطه پاسخ دهد.

متن هایی که در آزمون GRE جنرال انتخاب می شود از تناسبی در موضوعات علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی برخوردار است و این متون از یک تا پنج پاراگراف تشکیل شده است. سوالات این بخش به شکل چند گزینه ای یا انتخاب یک عبارت می باشد.

بخش درک مطلب شامل دو مجموعه 20 تایی سوال است (مجموعا 40 سوال) که برای پاسخگویی به هر مجموعه 30 دقیقه به داوطلبان فرصت داده می شود و امتیاز این بخش 130-170 است.

بخش استدلال ریاضی آزمون GRE جنرال

بخش ریاضیات آزمون GRE جنرال از سوالات جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل تشکیل می شود.

این بخش توانایی داوطلب را در درک و تحلیل داده‌ های کمی، مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد و داوطلب باید بتواند مسئله‌ ها را به کمک مدل ‌های ریاضی حل کرده و با کاربرد های اولیه جبر، حساب، هندسه و تحلیل داده‌ ها آشنا باشد و تاکید این بخش بر مهارت استدلال ریاضی است.

بخش استدلال ریاضی از 4 نوع سوال تشکیل شده است که شامل سوالات مقایسه ‌ای کمی، سوالات چند گزینه ‌ای با یک پاسخ صحیح، سوالات چندگزینه ‌ای با بیش از یک پاسخ صحیح، سوالات عددی می باشد.

این سوالات ممکن است به صورت مستقل و یا در یک دسته تفسیر داده، ارائه شوند. تمامی سوالات بخش تفسیر داده ‌ها بر اساس جداول، نمودارها و اطلاعات داده شده مطرح می ‌شوند.

در این بخش برای پاسخ دادن به سوالات نیاز به سرعت عمل و قدرت تحلیل سوالات و پاسخ‌ ها است و داوطلبان مجاز به استفاده از ماشین حساب نیز می باشند و داوطلب برای رسیدن به نمره مورد نظر خود باید بیشتر بر روی مهارت‌ های ریاضی و محاسباتی و همچنین سرعت عمل در پاسخگویی خود تمرکز نماید.

بخش استدلال ریاضی شامل دو مجموعه سوال 20 تایی (جمعا 40 سوال) است که برای پاسخگویی به 40 سوال 70 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. نمره ی این بخش 130 – 170 امتیاز است.

بخش نوشتار تحلیلی آزمون GRE جنرال

در بخش رایتینگ آزمون، توانایی نگارش تحلیلی داوطلبان ارزیابی می شود. داوطلب باید بتواند ایده ‌های سخت و پیچیده را مفصل ‌بندی کرده و از طریق دلایل و مثال‌ های مرتبط پشتیبانی کند. ارزیابی ادعاها و شواهد ارائه شده از دیگر مواردی است که توانایی نگارش تحلیلی داوطلب را اثبات می ‌کند.

در این بخش دو سوال مطرح می شود و داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات 60 دقیقه زمان دارند.

در بخش نگارش تحلیلی داوطلب باید در هر سوال یک Task یا Argument را تحلیل کند. در بخش اول توانایی داوطلب در تفکر نقادانه نسبت به موضوعی عمومی و بیان افکار خود به روشنی درباره ی آن موضوع ارزیابی می‌ شود. هر عبارت دارای یک ادعا بوده که داوطلب می ‌تواند از نقطه ‌نظرهای متفاوت به آن پرداخته و شرایط مختلفی را متصور شود.

در این بخش، داوطلب با دستورالعمل ‌هایی دقیق روبرو می ‌شود که می ‌خواهد داوطلب، نظر موافق یا مخالف خود را با ادعای مطرح شده بیان کرده و دلایل کافی را برای آن مطرح نماید.

بخش نوشتار تحلیلی آزمون GRE شامل دو قسمت Issue writing و Argument writing است.

  • Issue writing: در این قسمت داوطلب باید به یک سوال جواب دهد و 30 دقیقه برای پاسخگویی به او مهلت داده می شود. داوطلب باید پاسخ سوال را تایپ نماید، از این رو باید بر روی مهارت تایپ خود نیز کار کند.
  • Argument writing: قسمت دیگری که در بخش نوشتار تحلیلی ارزیابی می شود Argument است و در این قسمت پاراگرافی از یک نویسنده به عنوان سوال به داوطلب داده می ‌شود که شامل تحلیل‌ ها و شواهدی برای یک موضوع خاص است که منجر به یک نتیجه‌ گیری شده است و داوطلب باید از این استدلال ‌ها و شواهدی که نویسنده استفاده کرده است، منطقا ایراد گرفته و نظرات خود را در قالب یک متن ارائه دهد.

برنامه ریزی برای نوشتن تسک ها و تجزیه تحلیل سریع و توجه به اشتباهات رایج در رایتینگ GRE از جمله مهمترین نکات رایتینگ GRE بشمار می رود که به شما در کسب نمره بالا کمک زیادی می کند.

ساختار آزمون GRE سابجکت

آزمون GRE سابجکت برای برخی از رشته ‌های آکادمیک در نظر گرفته شده است که شامل زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی، فیزیک می باشد؛ البته در سال ۲۰۱۶ رشته های بیوشیمی، زیست شناسی سلولی و ملکولی به این آزمون اضافه شدند ولی بنا به دلایلی در حال حاضر شامل این آزمون نمی‌ شوند. مدت زمان انجام آزمون جی آر ای سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و این آزمون به صورت کتبی برگزار می شود. آزمون GRE سابجکت از 220 تا 990 نمره دارد و برای اپلای تحصیلی نمره بالاتر از 700 نمره ی خوب محسوب می شود.

داوطلبان با نمره ای که در این آزمون کسب می کنند نشان می دهند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته ی مورد نظر توانایی لازم را دارند یا خیر. در صورتی که بتوانید در آزمون GRE سابجکت نمره بالایی کسب کنید در واقع تیم پذیرش دانشگاه مقصد قانع می شود، شما از آمادگی لازم برای تحصیل در رشته ی مورد نظر برخوردار هستید، بنابراین احتمال دریافت پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه مقصد بیشتر می شود.

ساختار آزمون GRE Subject زیست ‌شناسی

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته ی زیست ‌شناسی دارای 190 سوال پنج گزینه ‌ای است و برخی از سوالات در مورد توصیف آزمایشگاه، مثال میدانی، نمودار یا نتایج یک آزمایش فرضی است.

GRE سابجکت زیست شناسی دارای 3 موضوع اصلی است که شامل زیست سلولی و مولکولی، زیست ‌شناسی جانوری و زیست ‌شناسی و تکامل است است و هر یک از این موضوعات 33 تا 34 درصد از آزمون را شامل می شود. علاوه بر نمره کلی آزمون GRE سابجکت نمره هر بخش نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌ گیرد.

ساختار آزمون GRE Subject شیمی

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته ی شیمی شامل 130 سوال در مورد شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی و شیمی فیزیک می باشد. شیمی تجزیه 15 درصد، شیمی معدنی 25 درصد، شیمی آلی 30 درصد و شیمی فیزیک 30 ‌درصد از آزمون GRE سابجکت شیمی را به خود اختصاص می ‌دهند.

در پاسخ دادن به سوالات، داوطلبان نیازی به استفاده از ماشین حساب ندارند و تمام اطلاعات لازم برای پاسخ دادن به همه ی سوالات مانند جدول تناوبی، ثابت ‌های فیزیکی، لگاریتم‌ ها و… در دفترچه ی سوالات در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

ساختار آزمون GRE Subject ریاضیات

آزمون جی آر ای سابجکت ریاضیات شامل شامل 66 سوال چند گزینه ای از مباحث مختلف در زمینه ی محاسبات و کاربردهای آن مانند حساب و جبر است. این سوالات از مباحث ریاضی که داوطلبان در دوره ی کارشناسی آموخته اند طراحی شده اند.

ساختار آزمون GRE Subject ادبیات

ساختار آزمون GRE سابجکت ادبیات شامل 230 سوال در زمینه های تجزیه و تحلیل، نقد ادبی، شناسایی (مانند شناختن نویسنده یک متن)، تاریخ و فرهنگ است. هر یک از سوالات آزمون در مورد یکی از جنبه های ادبیات مانند شعر، بیوگرافی، مقاله، داستان کوتاه، رمان، نقد، ادبیات نمایشی و تاریخ زبان می باشد.

سوالات GRE سابجکت ادبیات اغلب شامل ادبیات انگلستان، ایالات متحده و سایر مناطق جهان است. نیمی از سوالات آزمون ادبیات به تحلیل، معنی و بلاغت اختصاص دارد. 15 تا 20 درصد از سوالات نیز به شناسایی نویسنده یا سبک پرداخته اند و 20 تا 25 درصد از سوالات به منظور ارزیابی درک داوطلب از زمینه ‌های فرهنگی و تاریخی تاثیرگذار طراحی شده اند و بخش آخر در مورد روش‌ های مختلف نقد و کارکرد آنها می باشد.

ساختار آزمون GRE Subject فیزیک

ساختار آزمون GRE سابجکت فیزیک شامل 100 سوال ۵ گزینه ‌ای در زمینه های الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، نور و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، فیزیک اتمی و زمینه‌ های مرتبط است و سوالات به ‌شکل نمودار، گراف، داده‌ها و توصیفات آزمایشگاه و غیره است.

20 درصد سوالات آزمون GRE سابجکت فیزیک در مورد مکانیک کلاسیک، 18 درصد سوالات به الکترومغناطیس، 9 درصد به اپتیک و 10 درصد شامل ترمودینامک و 12 درصد در زمینه ی مکانیک کوانتومی و 6 درصد در مورد نسبت خاص و 9 درصد در مورد موضوعات خاص مانند واپاشی رادیواکتیو و  فیزیک ماده چگال می باشد.

ساختار آزمون GRE Subject روانشناسی

GRE سابجکت روانشناسی شامل 205 سوال چند گزینه ‌ای در زمینه ی توصیف یک آزمایش یا نمودار، موقعیت‌ ها و وضعیت ‌های بیماری است. این آزمون از سه بخش روانشناسی تجربی، روانشناسی اجتماعی و سایر زمینه ‌ها مانند تاریخچه عمومی روانشناسی و مباحث اخلاقی تشکیل شده است. بخش روانشناسی تجربی 40 درصد و روانشناسی اجتماعی 43 درصد از سوالات آزمون را به خود اختصاص داده اند.

برای اطلاع از نحوه تغییر زمان یا مرکز آزمون GRE به صورت آنلاین و هزینه ی آن با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

نمره دهی در آزمون GRE

نمره دهی در آزمون GRE جنرال به این صورت است که، نمره داوطلب در بخش درک مطلب آزمون GRE جنرال 130 تا 170 است و در بخش استدلال ریاضی هم 130 تا 170 است و بخش نوشتار تحلیلی نیز 6 نمره دارد و نمره نهایی آزمون GRE جنرال براساس دو بخش درک مطلب و استدلال ریاضی محاسبه می شود که داوطلب جمعا می تواند امتیازی بین 260 تا 340 را کسب کند اما متوسط نمره قابل قبول دانشگاه ‌های معتبر برای اپلای تحصیلی در حدود 300-320 است.

زمان اعلام نتایج آزمون GRE جنرال که به صورت کامپیوتری است، 10 تا 15 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون است و نتایج آزمون GRE سابجکت که به صورت کتبی است، 5 هفته پس از برگزاری آزمون جی آر ای سابجکت می باشد.

نمره آزمون GRE سابجکت نیز از 220 تا 990 است و در بازه های 10 نمره ای تغییر می کند و نمره بالاتر از 700 برای این آزمون نمره خوبی محسوب می شود. اعتبار آزمون GRE در هر دو نوع جنرال و سابجکت 5 سال است و پس از پایان اعتبار مدرک GRE، درخواست ارسال گزارش نمره GRE به دانشگاه ها ممکن نخواهد بود و نمرات GRE از پاگاه داده های ETS حذف خواهد شد.

همچنین امکان اعتراض به نمره آزمون GRE در هر دو نوع سابجکت و جنرال وجود دارد و داوطلبان می توانند تا 90 روز پس از شرکت در آزمون، درخواست بازبینی نمرات GRE را ثبت نمایند. داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه اعتراض با استفاده از کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت و یا خرید ووچر آزمون GRE به نتیجه آزمون اعتراض و درخواست بازبینی نمایند و ریپورت یا گزارش نمره آزمون GRE پس از بازبینی و ارزیابی مجدد به دانشگاه های مقصد ارسال خواهد شد

تغییرات جدید در آزمون GRE

پس از تغییرات جدید در آزمون GRE جنرال در سپتامبر 2023، تکلیف نوشتاری اول از بخش رایتینگ حذف شده است و تعداد سوالات بخش های وربال و کوانت از 40 سوال به 27 سوال کاهش یافته است، به همین دلیل مدت زمان انجام آزمون از 3 و ساعت و 45 دقیقه به 1 ساعت و 58 دقیقه کاهش یافته است.

موسسه ETS تغییرات جدید در آزمون GRE سابجکت را از ماه آوریل 2023 اعمال کرده است. آزمون GRE سابجکت در سه رشته ی ریاضی، فیزیک و روانشناسی به صورت کتبی برگزار می شد، اما بعد از اعمال تغییرات، GRE سابجکت به صورت کامپیوتری برگزار می شود، همچنین نسخه ی هوم ادیشن GRE سابجکت نیز ارائه شده است و داوطلبان می توانند به صورت آنلاین و در منزل در GRE سابجکت هوم ادیشن در این سه رشته شرکت کنند. همچنین پس از برگزاری آزمون شیمی در آوریل ۲۰۲۳، برگزاری این آزمون متوقف شده است،

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

بخش های اصلی آزمون GRE جنرال عبارتند از: بخش استدلال کلامی یا درک مطلب (Verbal Reasoning)، بخش استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning)، بخش نوشتار تحلیلی (Analytical Writing)

بخش ریاضیات آزمون GRE جنرال از سوالات جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل تشکیل می شود. این بخش از 4 نوع سوال تشکیل شده است که شامل سوالات مقایسه ‌ای کمی، سوالات چند گزینه ‌ای با یک پاسخ صحیح، سوالات چند گزینه ‌ای با بیش از یک پاسخ صحیح، سوالات عددی می باشد.

در این بخش داوطلب باید از گفتگوها نتیجه‌گیری کند، داده ‌های کامل نشده را استدلال نماید، سطوح مختلف معنا مانند معنای لفظی، استعاری و منظور نویسنده را درک کند و خلاصه ‌سازی متون را انجام دهد، نکات مهم را از نکات کم ‌اهمیت‌ در متن تفکیک و رابطه میان مفاهیم و معنای لغات و جملات را درک کند.

برای اطلاع از ساختار آزمون GRE سابجکت به متن مقاله مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×