فهرست مطالب

آزمون GRE سابجکت

آزمون GRE صد در صد تضمینی (آزمون GRE هوم ادیشن تضمینی) 

آزمون GRE سابجکت در شش رشته ی تحصیلی شامل زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، ادبیات، فیزیک و روانشناسی به صورت کتبی و به زبان انگلیسی توسط ETS به منظور ارزیابی سطح علمی داوطلبان برای اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می شود.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یا (Graduate Record Examination) با هدف ارزیابی توانایی تحصیلی داوطلبان که متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا به ویژه کشورهای ایالات متحده، کانادا، اروپا، انگلیس، سنگاپور و منطقه ANZ هستند، برگزار می شود. مرکز برگزاری آزمون GRE در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک موسسه ETS برگزار می شود.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد، دکتری و بالاتر آن را دارند، برای اپلای تحصیلی باید در آزمون GRE شرکت کنند. نتایج آزمون GRE در بیش از ۱۶۰ کشور جهان و هزاران دانشگاه و موسسه در سرتاسر جهان معتبر است و هر ساله افراد بسیاری با هدف اپلای تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر در این آزمون شرکت می کنند.

یکی از مهمترین مزایای آزمون GRE مانند آزمون تافل تضمینی برگزاری این آزمون در ایران است. هر ساله داوطلبان بسیاری در ایران در آزمون GRE سابجکت یا جنرال ثبت نام کرده و یکی از مراکز برگزار کننده آزمون GRE در ایران را برای شرکت در آزمون GRE انتخاب می کنند.

اگر تصمیم داری در آزمون GRE برای اپلای تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه های معتبر کانادا شرکت کنی، برای تضمین قبولی در آزمون GRE تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو نسخه و با اهداف مختلفی برگزار می شود، انواع آزمون GRE عبارتند از:

  1. آزمون GRE سابجکت  (GRE Subject Test)
  2. آزمون GRE جنرال (GRE General Test)

اغلب دانشگاه‌ ها از داوطلبان، نتایج آزمون جنرال را درخواست می کنند و نوع سابجکت در رشته ‌های تخصصی مانند زیست، شیمی، ادبیات، ریاضی، فیزیک و روانشناسی کاربرد دارد.

آزمون GRE general در تمام ماه‌ های سال برگزار می‌ شود و آزمون GRE subject سه مرتبه در سال و فقط در ماه ‌های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می ‌شود.

همچنین نوع دیگری از آزمون GRE در مارس 2020 به دلیل شیوع بیماری کرونا توسط ETS ارائه شده است. آزمون GRE هوم ادیشن به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار می شود و داوطلبان می توانند در هر روز هفته و تمام ساعات شبانه روز بدون نیاز به حضور در مراکز برگزار کننده آزمون GRE در این آزمون شرکت کنند. داوطلبان باید تجهیزات لازم برای شرکت در آزمون GRE هوم ادیشن را تهیه کنند و از قوانین شرکت در آزمون GRE مطلع شوند تا بتوانند بدون هیچ گونه مشکلی در آزمون GRE هوم ادیشن شرکت کنند.

آزمون GRE Subject

در حال حاضر آزمون GRE سابجکت تنها در شش رشته ی تحصیلی برگزار می شود و سوالات هر یک از آزمون ها، اطلاعات علمی داوطلبان را در رشته ی تحصیلی مورد نظر ارزیابی می کند و داوطلبان با نمره ای که در این آزمون کسب می کنند نشان می دهند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته ی مورد نظر توانایی لازم را دارند یا خیر. در صورتی که بتوانید در آزمون GRE سابجکت نمره بالایی کسب کنید در واقع تیم پذیرش دانشگاه مقصد قانع می شود، شما از آمادگی لازم برای تحصیل در رشته ی مورد نظر برخوردار هستید، بنابراین احتمال دریافت پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه مقصد بیشتر می شود.

برای اینکه بتوانید در آزمون GRE سابجکت بهترین نتیجه رو کسب کنید، باید با مطالعه مناسبترین منابع آزمون GRE که به صورت کتاب ها و منابع آنلاین ارائه می شوند و شرکت در دوره های آمادگی GRE که به صورت کلاس های حضوری یا آنلاین برگزار می شود، شروع کنید و برای آشنایی با فرمت و ساختار آزمون حتما در آزمون آزمایشی GRE شرکت کنید.

اگر نمی دونی برای اپلای تحصیلی آمریکا بدون آزمون GRE چطور باید اقدام کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و کاملترین راهنمایی رو دریافت کن.

ساختار آزمون GRE سابجکت

همان طور که گفته شد آزمون GRE سابجکت در شش رشته برگزار می شود که شامل:

  • زیست شناسی
  • شیمی
  • ریاضیات
  • ادبیات
  • فیزیک
  • روانشناسی

مدت زمان انجام هر یک از آزمون‌ های GRE سابجکت 2 ساعت و 50 دقیقه است و در یک جلسه به صورت کتبی و به زبان انگلیسی برگزار می شود. نتیجه ی آزمون GRE سابجکت 5 هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می شود و داوطلبان می توانند نتایج آزمون را برای چهار دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنند و برای تعداد بیشتر باید هزینه آن را پرداخت نمایند.

همچنین امکان اعتراض به نمره آزمون GRE سابجکت نیز وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ساختار آزمون GRE Subject زیست ‌شناسی

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته ی زیست ‌شناسی دارای 190 سوال پنج گزینه ‌ای است و برخی از سوالات در مورد توصیف آزمایشگاه، مثال میدانی، نمودار یا نتایج یک آزمایش فرضی است.

GRE سابجکت زیست شناسی دارای 3 موضوع اصلی است که شامل زیست سلولی و مولکولی، زیست ‌شناسی جانوری و زیست ‌شناسی و تکامل است است و هر یک از این موضوعات 33 تا 34 درصد از آزمون را شامل می شود. علاوه بر نمره کلی آزمون GRE سابجکت نمره هر بخش نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌ گیرد.

ساختار آزمون GRE Subject شیمی

ساختار آزمون GRE سابجکت در رشته ی شیمی شامل 130 سوال در مورد شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی و شیمی فیزیک می باشد. شیمی تجزیه 15 درصد، شیمی معدنی 25 درصد، شیمی آلی 30 درصد و شیمی فیزیک 30 ‌درصد از آزمون GRE سابجکت شیمی را به خود اختصاص می ‌دهند.

در پاسخ دادن به سوالات، داوطلبان نیازی به استفاده از ماشین حساب ندارند و تمام اطلاعات لازم برای پاسخ دادن به همه ی سوالات مانند جدول تناوبی، ثابت ‌های فیزیکی، لگاریتم‌ ها و… در دفترچه ی سوالات در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

ساختار آزمون GRE Subject ریاضیات

آزمون جی آر ای سابجکت ریاضیات شامل شامل 66 سوال چند گزینه ای از مباحث مختلف در زمینه ی محاسبات و کاربردهای آن مانند حساب و جبر است. این سوالات از مباحث ریاضی که داوطلبان در دوره ی کارشناسی آموخته اند طراحی شده اند.

ساختار آزمون GRE Subject ادبیات

ساختار آزمون GRE سابجکت ادبیات شامل 230 سوال در زمینه های تجزیه و تحلیل، نقد ادبی، شناسایی (مانند شناختن نویسنده یک متن)، تاریخ و فرهنگ است. هر یک از سوالات آزمون در مورد یکی از جنبه های ادبیات مانند شعر، بیوگرافی، مقاله، داستان کوتاه، رمان، نقد، ادبیات نمایشی و تاریخ زبان می باشد.

سوالات GRE سابجکت ادبیات اغلب شامل ادبیات انگلستان، ایالات متحده و سایر مناطق جهان است. نیمی از سوالات آزمون ادبیات به تحلیل، معنی و بلاغت اختصاص دارد. 15 تا 20 درصد از سوالات نیز به شناسایی نویسنده یا سبک پرداخته اند و 20 تا 25 درصد از سوالات به منظور ارزیابی درک داوطلب از زمینه ‌های فرهنگی و تاریخی تاثیرگذار طراحی شده اند و بخش آخر در مورد روش‌ های مختلف نقد و کارکرد آنها می باشد.

ساختار آزمون GRE Subject فیزیک

ساختار آزمون GRE سابجکت فیزیک شامل 100 سوال ۵ گزینه ‌ای در زمینه های الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، نور و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، فیزیک اتمی و زمینه‌ های مرتبط است و سوالات به ‌شکل نمودار، گراف، داده‌ها و توصیفات آزمایشگاه و غیره است.

20 درصد سوالات آزمون GRE سابجکت فیزیک در مورد مکانیک کلاسیک، 18 درصد سوالات به الکترومغناطیس، 9 درصد به اپتیک و 10 درصد شامل ترمودینامک و 12 درصد در زمینه ی مکانیک کوانتومی و 6 درصد در مورد نسبت خاص و 9 درصد در مورد موضوعات خاص مانند واپاشی رادیواکتیو و  فیزیک ماده چگال می باشد.

ساختار آزمون GRE Subject روانشناسی

GRE سابجکت روانشناسی شامل 205 سوال چند گزینه ‌ای در زمینه ی توصیف یک آزمایش یا نمودار، موقعیت‌ ها و وضعیت ‌های بیماری است. این آزمون از سه بخش روانشناسی تجربی، روانشناسی اجتماعی و سایر زمینه ‌ها مانند تاریخچه عمومی روانشناسی و مباحث اخلاقی تشکیل شده است. بخش روانشناسی تجربی 40 درصد و روانشناسی اجتماعی 43 درصد از سوالات آزمون را به خود اختصاص داده اند.

برای اطلاع از نحوه تغییر زمان یا مرکز آزمون GRE به صورت آنلاین و هزینه ی آن با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

نمره دهی آزمون GRE سابجکت

نمره دهی در آزمون GRE سابجکت به این صورت است که در هر شش رشته آزمون 200 تا 990 نمره دارد. همچنین آزمون GRE سابجکت از جمله آزمون هایی است که دارای نمره منفی می باشد و اگر داوطلب به چهار سوال پاسخ نادرست بدهد، یک پاسخ صحیح را از دست خواهد داد.

حداقل و حداکثر نمره آزمون GRE مقدار مشخصی نیست و نمره قابل قبول با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر از سوی دانشگاه مقصد تعیین می شود، اما به طور کلی بهترین نمره GRE سابجکت برای اپلای تحصیلی دانشگاه های معتبر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نمره ی بالاتر از 700 می باشد. ارائه مدرک آزمون GRE سابجکت جهت دریافت پذیرش تحصیلی برای بسیاری از دانشگاه ها ضرورى نيست، اما کسب نمره ى بالا در اين آزمون شانس متقاضی برای اپلای تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه را افزایش می دهد.

اعتراض به نمره آزمون GRE سابجکت

گزارش نمره آزمون جی آر ای سابجکت بین 10 تا 15 روز پس از برگزاری آزمون GRE بر روی وبسایت ETS قابل مشاهده خواهد بود. متقاضی می تواند تا 90 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون GRE سابجکت اعتراض خود را در وبسایت ETS ثبت کند و درخواست بازبینی نمره آزمون را بنماید و ریپورت یا گزارش نمره آزمون GRE پس از بازبینی و ارزیابی مجدد به دانشگاه های مقصد ارسال خواهد شد.

متقاضی باید در وبسایت ETS در قسمت View Scores and Score Recipients گزینه Request Score Review را انتخاب کند. سپس باید نوع آزمون که جنرال است یا سابجکت را مشخص کرده و هزینه اعتراض به نمره GRE را پرداخت نماید، که در صورت عدم پرداخت هزینه، درخواست بازبینی نمره آزمون ثبت نمی شود.

نتیجه بازبینی نمره GRE معمولا ۱ تا ۳ هفته پس از ثبت درخواست بازبینی نمره، طول می کشد و نتیجه ارزیابی مجدد از طریق ایمیل به متقاضی اعلام خواهد شد.

برای پرداخت هزینه اعتراض به نمره آزمون مانند پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GRE در ایران باید از کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت و مسترکارت استفاده کنید و یا در صورت نداشتن کارت اعتباری با خرید ووچر آزمون GRE هزینه اعتراض به آزمون GRE را پرداخت کنید.

همچنین می توانید برای پرداخت هزینه آزمون GRE در ایران از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنید.

اعتبار مدرک آزمون GRE سابجکت چقدر است؟

طبق قوانین ETS نتایج آزمون GRE سابجکت و جنرال مدت اعتبار آزمون GRE، پنج سال است و داوطلبان فقط تا 5 سال می توانند برای اپلای تحصیلی مدرک آزمون GRE را برای دانشگاه های مقصد ارسال کنند و پس از پایان این مدت، اعتبار آن منقضی شده و متقاضی برای اپلای تحصیلی باید مجددا در آزمون شرکت کند. البته دانشگاه ‌ها در بسیاری از موارد، قوانین متفاوتی با ETS دارند و ممکن است مدرک آزمون GRE را کمتر از ۵ سال معتبر بدانند.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون GRE، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون آیلتس، آزمون تافل، آزمون GRE، آزمون پرومتریک، آزمون دولینگو، آزمون OET تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

تغییرات جدید در آزمون GRE سابجکت

موسسه ETS تغییرات جدید در آزمون GRE سابجکت را از ماه آوریل 2023 اعمال کرده است. آزمون GRE سابجکت در سه رشته ی ریاضی، فیزیک و روانشناسی به صورت کتبی برگزار می شد، اما بعد از اعمال تغییرات، GRE سابجکت به صورت کامپیوتری برگزار می شود، همچنین نسخه ی هوم ادیشن GRE سابجکت نیز ارائه شده است و داوطلبان می توانند به صورت آنلاین و در منزل در GRE سابجکت هوم ادیشن در این سه رشته شرکت کنند.

همچنین پس از برگزاری آزمون شیمی در آوریل ۲۰۲۳، برگزاری این آزمون متوقف شده است. از دیگر تغییرات GRE سابجکت افزایش تعداد دفعات برگزاری و مراکز آزمون است. تا پیش از این، آزمون GRE سابجکت فقط سه بار در سال و در ماه ‌های سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می شد، اما از سپتامبر 2023 تعداد دفعات برگزاری و مراکز برگزارکننده آزمون GRE سابجکت بیشتر شده است.

ووچـر آزمون GRE مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر ، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

کسانی که قصد اپلای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را در یکی از رشته های زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، ادبیات، فیزیک و روانشناسی در  دانشگاه های کانادا، آمریکا و… را دارند.

نتایج 5 هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می شود.

آزمون GRE سابجکت در هر شش رشته 200 تا 990 نمره دارد. آزمون GRE سابجکت از جمله آزمون هایی است که دارای نمره منفی می باشد و اگر داوطلب به چهار سوال پاسخ نادرست بدهد، یک پاسخ صحیح را از دست خواهد داد.

بله، متقاضی می تواند تا 90 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون GRE سابجکت اعتراض خود را در وبسایت ETS ثبت کند و درخواست بازبینی نمره آزمون را بنماید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×