فهرست مطالب

تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس

تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس از نظر کاربرد و ساختار می باشد. آزمون آکادمیک آیلتس برای اپلای تحصیلی در مقاطع دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی کاربرد دارد، اما آزمون جنرال آیلتس برای سایر اهداف مهاجرتی مانند مهاجرت کاری کاربرد دارد.

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS)، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان دهنده توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می ‌شود.

یکی از پرسش های متداول درباره آزمون آیلتس این است که آزمون آیلتس برای چه کشورهایی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، برای مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامی است و نمره ی این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، سازمان ها و غیره در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند، ملاک اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد است.

همچنین مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل تضمینی از اعتبار زیادی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، اداره مهاجرت و سازمان های کشورهای مختلف می باشد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی در مورد آزمون آیلتس (نحوه ثبت نام و کنسل کردن آزمون آیلتس، تغییر تاریخ آزمون و…) در آزمون آیلتس داری، بپرس.

انواع آزمون آیلتس

با توجه به کاربرد و اهداف مهاجرتی مختلف داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس، این آزمون  در سه نوع ارائه می شود.

انواع آزمون آیلتس عبارتند از:

آیلتس جنرال (General)

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را در زمینه فعالیت های روزمره کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می دهد. در واقع سوالات آزمون آیلتس جنرال در خصوص استفاده از زبان انگلیسی در محل کار و موقعیت های اجتماعی است. همچنین اخذ مدرک آیلتس جنرال برای اشخاصی که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و یا نیوزیلند را دارند، الزامی است. آیلتس جنرال در دو بخش کتبی و شفاهی و در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون کتبی و روز دوم آزمون شفاهی برگزار می شود.

بخش های رایتینگ و اسپیکینگ توسط اگزمینر آیلتس تصحیح می شود و بخش لیسنینگ و ریدینگ نیازی به ممتحن ندارد.

آیلتس آکادمیک (Academic)

آزمون آیلتس آکادمیک، توانایی داوطلبان را در استفاده از زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه از مهارت و آمادگی لازم برخوردار است.

در خصوص اهمیت آزمون آیلتس برای اپلای تحصیلی باید تاکید کرد، داوطلبان بدون داشتن مدرک آیتلس با نمره بالا هرگز موفق به دریافت پذیرش تحصیلی نمی شوند و در صورتی که نمره ی آزمون آیلتس آنها پایین تر از نمره قابل قبولی باشد که از سوی دانشگاه مقصد تعیین شده است، داوطلب شانس خود را برای اپلای تحصیلی از دست خواهد داد.

داوطلبان می توانند برای کسب نمره بالا در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنند تا با ساختار و سوالات آزمون بیشتر آشنا شوند، همچنین با شناخت مهمترین نکات گرامر در آیلتس مهارت های زبان انگلیسی خود را برای شرکت در آیلتس تقویت کنند. مطالعه منابع آزمون آیلتس و  شناخت و توجه به اشتباهات رایج در آیلتس نیز از دیگر راهکارهای تقویت مهارت های زبان انلگیسی برای کسب نمره بالا در آیلتس است. 

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS LIFE SKILLS)

از آوریل سال 2015 علاوه بر آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نسخه ی دیگری از آزمون آیلتس به نام آیلتس لایف اسکیلز نیز طراحی شد که با هدف ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) برگزار می شود. آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس لایف اسکیلز در سه سطح A1 و A2 و B1 برگزار می شود که شامل:

آزمون آیلتس UKVI

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند. آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند. همچنین آیلتس UKVI با توجه به اهداف مختلف مهاجرتی انواع مختلفی دارد.

برای اینکه بتونی با موفقیت در آزمون آیلتس شرکت کنی، بهتره با قوانین شرکت در آزمون آیلتس مطلع بشی، از این رو برای دریافت مشاوره رایگان ما کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا را به شما معرفی می کنیم.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال و آکادمیک مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی از جمله آزمون CAE، تافل و آزمون BEC شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند.

بخش های اصلی آزمون آیلتس عبارتند از:

1- بخش درک مطلب (Reading)

2- بخش شنیداری (Listening)

3- بخش گفتاری (Speaking)

4- بخش نوشتاری (Writing)

همان طور که گفته شد ساختار آزمون آیلتس لایف اسکیلز از دو بخش اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس تشکیل شده است و فقط دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند.

در واقع تفاوت در ساختار مهمترین تفاوت آیلتس لایف اسکیلز با آزمون آکادمیک و جنرال است.

آزمون آیلتس با سه روش کاغذی یا کتبی، کامپیوتری و هوم ادیشن برگزار می شود. تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری تنها در شیوه برگزاری، اعلام نتایج و زمان برگزاری آزمون است و آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر محتوا، نوع سوالات، نمره دهی، ثبت نام و اعتبار مدرک آیلتس مشابه و یکسان هستند.

برای دریافت مهمترین نکات اسپیکینگ آیلتس و بهترین راهکارها برای قبولی در آیلتس با همچنین اطلاع از نحوه ارزیابی و معادل نمرات آیلتس با سطوح CEFR با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر.

مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس

مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند بسیاری از آزمون های زبان معتبر مانند آزمون OET تضمینی موقتی است و پس از انقضای مدت اعتبار مدرک آیلتس فاقد اعتبار خواهد بود. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل 2 سال است و پس از گذشت این مدت اعتبار گواهی نامه آیلتس منقضی شده و در صورتی که متقاضی پس از 2 سال بخواهد از مدرک آزمون برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کند و مدرک جدیدی با نمره قابل قبول اخذ نماید.

همچنین تا 6 هفته پس از دریافت نتیجه آزمون امکان اعتراض به نمره آیلتس وجود دارد و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه آن، اعتراض به نمره خود را برای تصحیح مجدد ثبت کنند.

داوطلبان می توانند در هنگام ثبت نام در آزمون برای ارسال گزارش نمره یا ریپورت آیلتس به صورت رایگان 5 دانشگاه و یا سازمان را معرفی کنند تا پس از اعلام نتایج آزمون، ریپورت آیلتس برای سازمان یا دانشگاه های مقصد ارسال شود.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، اما از نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون اطلاعی با کارشناسان ما در شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن.

برگزاری آزمون آیلتس در ایران

برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ایران برگزار نمی شود، آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

در واقع برگزاری آزمون آیلتس در ایران یکی از مهمترین مزایای شرکت در آزمون آیلتس برای ایرانیان محسوب می شود، چرا که بسیاری از آزمون های زبان در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون ها به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند.

در صورتی که داوطلب موفق به کسب نمره مورد نظر برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی خود نشود این امکان وجود دارد که مجددا در آزمون آیلتس شرکت کند. داوطلبان می توانند با اطلاع از نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس و تاریخ ها همچنین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران، حداکثر 4 مرتبه در ماه در آزمون آیلتس شرکت کنند.

نکته: هیچ محدودیت و شرایط سنی برای شرکت در آزمون آیلتس وجود ندارد و داوطلبان در هر سنی می توانند در این آزمون شرکت کنند.

 برای کسب اطلاعات کامل و به روز درباره امکان تبدیل نمره تافل به آیلتس می تونی از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا کاملترین راهنمایی رو دریافت کنی.

شباهت های آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس

 آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو برای اهداف مهاجرتی به کشورهای انگلیسی زبان کاربرد دارند و ارائه مدرک جنرال و آکادمیک آیلتس با نمره بالا برای مهاجرت به برخی کشورها الزامی است.

همان طور که گفته شد، ساختار آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو از چهار بخش تشکیل شده است که چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

مراحل ثبت نام آیلتس جنرال و آکادمیک یکسان است و داوطلبان می توانند به صورت آنلاین در هر دو آزمون ثبت کنند. همچنین نمره دهی آیلتس در هر دو نوع آزمون از 1 تا 9 است و از میانگین نمرات هر چهار بخش آیلتس به دست می آید. یکی دیگر از شباهت های آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک نداشتن نمره منفی آیلتس در هر دو آزمون است.

به دلیل اهمیت نمره آیلتس برای اپلای تحصیلی داوطلبان باید برای تقویت مهارت های زبان انگلیسی از موثرترین راهکارها استفاده کنند. یکی از مهمترین نکات ریدینگ آیلتس برای تقویت درک مطلب و کسب نمره بالا، یادگیری مهارت های Skimming و Scanning است. اسکیمینگ به معنای خواندن سریع متن و جستجو برای پیدا کردن یک اصطلاح یا کلمه خاص است. یادگیری مهارت های Skimming و Scanning برای تندخوانی متن و صرفه جویی در زمان بسیار ضروری است.

مدت اعتبار مدرک آیلتس در هر دو نسخه 2 سال است و پس از آن فاقد اعتبار خواهد بود.

همچنین آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس هر دو در برخی شهرهای ایران برگزار می شوند و هیچ محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس جنرال و آزمون آیلتس آکادمیک نمی باشد و این آزمون ها در سال چندین مرتبه برگزار می شوند.

از دیگر شباهت های آیلتس آکادمیک و جنرال نمره دهی به این دو آزمون است، نمره آیلتس آکادمیک و جنرال از 0 تا 9 مشخص می شود و در امتیازدهی به هر دو آزمون برای پاسخ های اشتباه امتیاز منفی در نظر گرفته نمی شود.

همچنین مدت زمان انجام هر دو آزمون با هم برابر است و داوطلبان 2 ساعت و 45 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال پاسخ دهند.

برای اینکه بدونی نمره خوب آیلتس آکادمیک یا جنرال برای کانادا چنده کلیک کن.

تفاوت های آیلتس جنرال و آکادمیک

با وجود تمام شباهت هایی که آزمون آیلتس جنرال و آزمون آیلتس آکادمیک دارند، تفاوت هایی نیز با هم دارند.

یکی از سوالاتی که در مورد تفاوت های آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک مطرح می شود، این است که آزمون جنرال آیلتس بهتر است یا آکادمیک؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این دو آزمون مزیتی نسبت به هم ندارند و هر کدام برای اهداف مختلفی طراحی شده اند و داوطلبان با توجه به اهداف مهاجرتی خود یکی از این آزمون ها را انتخاب می کنند.

تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک عبارتند از:

1- تفاوت در محتوا

2- تفاوت در کاربرد

تفاوت در بخش شنیداری (Listening)

این دو آزمون در بخش شنیداری و گفتاری هیچ تفاوتی با هم ندارند و محتوای سوالات دقیقا شبیه به یکدیگر است. در بخش لیسنینگ هر دو آزمون چهار بخش شنیداری وجود دارد و مدت زمان پاسخگویی به سوالات بخش لیسنینگ در آیلتس جنرال و آکادمیک یکسان است و داوطلبان 30 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات این بخش جواب دهند و 10 دقیقه نیز برای انتقال پاسخ ها از دفترچه سوال به پاسخنامه زمان دارند.

توجه به مهمترین نکات لیسنینگ آیلتس و سایر بخش های آیلتس از جمله راهکارهای کسب نمره بالا در بخش های مختلف آزمون است.

تفاوت در بخش گفتاری (Speaking)

در بخش اسپیکینگ برای هر دو آزمون آکادمیک و جنرال آیلتس، یک مصاحبه حضوری با یک آزمون دهنده وجود دارد و مدت زمان انجام این بخش 11 تا 14 دقیقه است. بخش اسپیکینگ آیلتس شامل دو نوع سوال به صورت سوالات کوتاه و سوالات طولانی تر است که در آن داوطلبان در مورد یک موضوع آشنا صحبت می کنند.

برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس می تونی از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنید.

تفاوت در بخش درک مطلب (Reading)

در بخش ریدینگ آیلتس در هر دو آزمون، سه ریدینگ طراحی شده است و سوالاتی در مورد هر یک پرسیده می شود و مدت زمان انجام این بخش در هر دو آزمون 60 دقیقه است و زمانی برای انتقال جواب ها به پاسخنامه در نظر گرفته نشده است. متون ریدینگ جنرال ساده ‌تر است، اما داوطلبان باید نسبت به آیلتس آکادمیک برای کسب نمره مشابه به تعداد سوالات بیشتری پاسخ صحیح بدهند.

به دلیل اینکه آیلتس آکادمیک برای ارزیابی مهارت های زبان داوطلبان در موقعیت های آکادمیک طراحی شده است، بنابراین سوالات بخش درک مطلب و نوشتاری آیلتس آکادمیک مربوط به موضوعات علمی، فناوری و دانشگاهی است و سوالات محتوای پیچیده تری دارند، اما آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی افراد را در موقعیت های اجتماعی و کاری ارزیابی می کند، بنابراین در محتوای سوالات از موضوعات روزمره در محل کار مانند نامه ها و آگهی های شغلی، کار آفرینی و غیره استفاده می شود

تفاوت در بخش نوشتاری (Writing)

مدت زمان پاسخ به سوالات بخش رایتینگ آیلتس جنرال و آکادمیک 60 دقیقه است و هر کدام از آزمون ها شامل دو task می باشد، در آیلتس آکادمیک، Task1 نوشتن در مورد جدول، نمودار، نقشه و غیره است. و Task2 در مورد نوشتن یک مقاله می باشد و برای آزمون آیلتس جنرال، Task1  نوشتن نامه و Task2 نوشتن یک مقاله است.

تفاوت در کاربرد آزمون ها

با اینکه آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال هر دو بخش های یکسان و ساختار مشابهی دارند، اما برای اهداف مختلفی طراحی شده اند و سوالات آنها محتوای متفاوتی دارند. افرادی که در آیلتس آکادمیک شرکت می کنند تصمیم دارند برای تحصیل در یکی از کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و غیره از دانشگاه ها درخواست پذیرش تحصیلی بنمایند و ارائه مدرک آیلتس آکادمیک برای اپلای تحصیلی الزامی است و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد متقاضی از توانایی و مهارت کافی در زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی برخوردار است، اما کسانی که می خواهند با اهداف غیر تحصیلی مانند کار و سرمایه گذاری به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند، بنابراین محتوای سوالات این آزمون در مورد موقعیت های کاری و اجتماعی است.

برای دریافت مهمترین راهکارها و بهترین مهارت های اساسی موفقیت در آیلتس برای کسب نمره بالا با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مانند هزینه خرید ووچر آزمون تافل، آزمون آیلتس نیز نیازمند تهیه ووچر می باشد. قیمت و هزینه آزمون آیلتس باتوجه به مرکز برگزار کننده متفاوت است. بنابراین نمی‌توان برای قیمت آزمون آیلتس نرخ مشخصی را عنوان کرد. به طور کلی هزینه امتحان آیلتس حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

درباره ددلاین تحصیلی و سایر موارد مربوط به اپلای مانند دیفر کردن تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

پرداخت هزینه آزمون آیلتس و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

 یکی از خدمات ویژه این تیم، مشاوره رایگان اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری خارجی، ثبت شرکت در خارج از کشور، اروپا، امارات… اخذ ویزای شینگن تضمینی… می باشد.

هدف از برگزاری آیلتس آکادمیک ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی داوطلبان برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی به زبان انگلیسی است و ارائه مدرک آن برای اپلای تحصیلی الزامی می باشد.

افرادی که می خواهند برای اهداف غیر تحصیلی مانند کار یا سرمایه گذاری به یکی از کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند باید برای اثبات مهارت زبان انگلیسی خود در آیلتس جنرال شرکت کنند.

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

هیچ محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس نمی باشد و داوطلبان می توانند چندین بار در این آزمون شرکت کنند و آزمون آیلتس هر ماه 4 مرتبه برگزار می شود.

مدت اعتبار آزمون آیلتس در هر سه نسخه آن 2 سال است.

5/5 - (10 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام من متن مقاله رو خوندم اما گاهی برای پزشکان هم آزمون Oet یا آیلتس نیازه و باید مدرکش رو داشته باشن

    1. سلام دوست عزیز، برخی مراکز درمانی و بیمارستان ها برای استخدام پزشکان خارجی مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آزمون OET و آیلتس را درخواست می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×