فهرست مطالب

تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری

تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری تنها در شیوه برگزاری آزمون، اعلام نتایج و زمان برگزاری است و آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر محتوا، نوع سوالات، نمره دهی، شیوه ثبت نام و اعتبار مدرک آیلتس مشابه و یکسان هستند.

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS)، یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می ‌شود و نشان دهنده توانایی افراد در بکارگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط های اجتماعی، کاری و آکادمیک است. آزمون آیلتس در بیش از ۲۷۰ مرکز واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می ‌شود.

یکی از سوالات مهمی که در خصوص آزمون آیلتس مطرح می شود این است که آزمون آیلتس برای چه کشورهایی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، برای مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند داشتن مدرک آیلتس الزامی است و نمره ی این آزمون برای بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، سازمان ها و غیره در کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، انگلستان و نیوزیلند، ملاک اصلی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد است.

همچنین مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل تضمینی از اعتبار زیادی برخوردار است و مورد تایید بسیاری از دانشگاه ها، مراکز علمی، اداره مهاجرت و سازمان های کشورهای مختلف می باشد.

با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی در مورد آزمون آیلتس (نحوه ثبت نام و کنسل کردن آزمون آیلتس، تغییر تاریخ آزمون و…) در آزمون آیلتس داری، بپرس.

انواع آزمون آیلتس

با توجه به کاربرد و اهداف مهاجرتی مختلف داوطلبان برای شرکت در آزمون آیلتس، این آزمون  در سه نوع ارائه می شود.

انواع آزمون آیلتس عبارتند از:

آیلتس جنرال (General)

آیلتس جنرال مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را در زمینه فعالیت های روزمره کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می دهد. در واقع سوالات آزمون آیلتس جنرال در خصوص استفاده از زبان انگلیسی در محل کار و موقعیت های اجتماعی است. همچنین اخذ مدرک آیلتس جنرال برای اشخاصی که قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، کانادا و یا نیوزیلند را دارند، الزامی است. آیلتس جنرال در دو بخش کتبی و شفاهی و در دو روز برگزار می شود. روز اول آزمون کتبی و روز دوم آزمون شفاهی برگزار می شود.

آیلتس آکادمیک (Academic)

آزمون آیلتس آکادمیک، توانایی داوطلبان را در استفاده از زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و کسب نمره بالا در این آزمون نشان می دهد داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه از مهارت و آمادگی لازم برخوردار است.

هر چند که ساختار آیلتس جنرال و آکادمیک هر دو از چهار بخش درک مطلب، گفتاری، نوشتاری و شنیداری تشکیل شده اند اما این دو آزمون تفاوت هایی با هم دارند،
 تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس در کاربرد مدرک آیلتس و محتوای سوالات در بخش های مختلف آزمون ها است.

آیلتس لایف اسکیلز (IELTS LIFE SKILLS)

از آوریل سال 2015 علاوه بر آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال نسخه ی دیگری از آزمون آیلتس به نام آیلتس لایف اسکیلز نیز طراحی شد که با هدف ارزیابی دانش زبان انگلیسی افراد در دو مهارت گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) برگزار می شود. آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای کسانی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای غیرتحصیلی انگلستان را دارند، با طراحی آزمون آیلتس لایف اسکیلز متقاضیان به جای شرکت در آزمون آیلتس جنرال در این آزمون شرکت می کنند.

آزمون آیلتس UKVI

کسانی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند باید در آزمون آیلتس UKVI شرکت کنند. آیلتس UKVI در مراکز مورد تایید دولت انگلستان برگزار می شود و قوانین آزمون را نیز سازمان ویزا و مهاجرت انگلستان تعیین می ‌کند. همچنین آیلتس UKVI با توجه به اهداف مختلف مهاجرتی انواع مختلفی دارد.

اگر تصمیم داری برای مهاجرت به انگلستان در آزمون آیلتس شرکت کنی، اما نمی دونی باید از کجا شروع کنی، با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیر و هر سوالی داری بپرس.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال و آکادمیک مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی از جمله آزمون CAE، تافل و آزمون BEC شامل چهار بخش است که چهار مهارت اصلی و کلیدی زبان انگلیسی یعنی خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را ارزیابی می کند. در آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال فرمت و سوالات بخش اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس یکسان است اما بخش های ریدینگ و رایتینگ آیلتس در این دو آزمون با هم متفاوت است و سوالات این بخش براساس نوع کاربرد آزمون ها و اهداف برگزاری آنها طراحی شده است.

بخش های اصلی آزمون آیلتس عبارتند از:

 1. بخش درک مطلب (Reading)
 2. بخش شنیداری (Listening)
 3. بخش گفتاری (Speaking)
 4. بخش نوشتاری (Writing)

همان طور که گفته شد ساختار آزمون آیلتس لایف اسکیلز از دو بخش لیسنینگ و اسپیکینگ آیلتس تشکیل شده است و فقط دو مهارت صحبت کردن و گوش دادن را ارزیابی می کند و فاقد بخش های رایتینگ و ریدینگ آیلتس است و مهارت های درک مطلب و نوشتاری را مورد ارزیابی قرار نمی دهد.

 برای اینکه بتوانید نمره بالایی در آیلتس کسب کنید، می توانید از راهکارهای مختلفی برای تقویت مهارت های زبان انگلیسی استفاده کنید، مانند شرکت در آزمون آزمایشی آیلتس، شرکت در کلاس های آمادگی آیلتس، مطالعه منابع آیلتس، توجه به مهمترین نکات گرامر در آیلتس، توجه به اشتباهات رایج در آیلتس و… که آمادگی شما را برای شرکت در آزمون اصلی افزایش می دهد.

روش های برگزاری آیلتس

آزمون آیلتس با سه روش متفاوت برگزار می شود:

 • آیلتس کاغذی یا کتبی: آیلتس کاغذی به صورت کتبی برگزار می شود و بخش اسپیکینگ آیلتس به صورت جداگانه پیش از برگزاری آیلتس یا پس از آن گرفته می شود.
 • آیلتس کامپیوتری: آیلتس کامپیوتری برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ ابداع شد و به صورت آنلاین و حضوری در مراکز آزمون آیلتس برگزار می شود و بخش اسپیکینگ یا شفاهی آیلتس به صورت جداگانه در روز دیگری برگزار می شود.
 • آیلتس هوم ادیشن: آیلتس هوم ادیشن همان آیلتس کامپیوتری است که به صورت آنلاین برگزار می شود، اما داوطلبان به جای حضور در مراکز برگزاری آیلتس در خانه و به صورت غیرحضوری در آزمون شرکت می کنند.

شباهت های آیلتس کاغذی و کامپیوتری

یکی از پرسش های متداول درباره آزمون آیلتس در خصوص تفاوت ها و شباهت های آیلتس کاغذی و کامپیوتری است که در ادامه توضیحاتی در این مورد ارائه کرده ایم.

 • آیلتس کاغذی و کامپیوتری (و آیلتس هوم ادیشن) هر دو از نظر محتوا، نوع و تعداد سوالات و زمان انجام آزمون با هیچ تفاوتی ندارد و مدت زمان انجام آزمون در هر دو، حدود سه ساعت است.
 • نمره دهی آیلتس در هر دو نوع آیلتس کاغذی و کامپیوتری یکسان است و نمره آیلتس در هر دو نوع آزمون از میانگین نمرات هر 4 بخش آیلتس به دست می آید.
 • نداشتن نمره منفی آیلتس در هر دو نوع آزمون
 • آیلتس کاغذی و کامپیوتری، در دو ماژول آکادمیک و جنرال برگزار می شوند.
 • بخش شفاهی یا اسپیکینگ آیلتس در هر دو آیلتس کاغذی و کامپیوتری در یک روز مجزا برگزار می شود.
 • دستورالعمل ها و قوانین آزمون در هر دو یکسان است.
 • هزینه شرکت در آیلتس کاغذی و کامپیوتری تفاوت چندانی با هم ندارند و آیلتس کاغذی کمی بیشتر از آیلتس کامپیوتری است.
 • آیلتس کاغذی و کامپیوتری هر دو از نظر اعتبار مدرک آیلتس یکسان هستند و تمام دانشگاه ها و سازمان ها که مدرک آیلتس کتبی را قبول می کنند، مدرک آیلتس کامپیوتری را نیز به رسمیت می شناسند و هر دو آزمون از اعتبار یکسانی برخوردار هستند.
 • نحوه ثبت نام آیلتس کاغذی و کامپیوتری نیز یکسان است و داوطلبان می توانند هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری و با مراجعه به مراکز برگزار کننده آیلتس ثبت نام کنند.

تفاوت آزمون آیلتس کاغذی و کامپیوتری

آزمون آیلتس کاغذی و کامپیوتری از نظر محتوا، سوالات، نمره دهی، نحوه ثبت نام و اعتبار مدرک آزمون در هر دو آیلتس کاغذی و کامپیوتری (آیلتس هوم ادیشن) مشابه است، اما این دو آزمون تفاوت هایی با هم دارند.

تفاوت های آیلتس کاغذی و کامپیوتری عبارتند از:

 • تفاوت در شیوه آزمون
 • تفاوت در اعلام نتایج
 • تفاوت در زمان برگزاری
 • تفاوت در هزینه آزمون

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، می تونی برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها از خدمات ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

تفاوت در شیوه آزمون

اولین و اصلی ترین تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری در شیوه ی برگزاری آزمون است. در آیلتس کامپیوتری داوطلبان سوالات را در صفحه نمایش کامپیوتر مشاهده می کنند، اما در آیلتس کاغذی یا کتبی سوالات در دفترچه ای چاپ می شود و در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

شده‌اند. در آیلتس کاغذی داوطلبان جواب ها را با مداد به پاسخ نامه منتقل می کنند، اما در آیلتس کامپیوتری پاسخ ها تایپ می شود و داوطلبان باید روی مهارت تایپ سریع نیز کار کنند، همچنین در آیلتس کاغذی داوطلبان می توانند در کنار برگه جواب ها نکاتی را یادداشت کنند و این قابلیت در آیلتس کامپیوتری وجود ندارد.

در آیلتس کامپیوتری برخلاف آیلتس کاغذی در بخش رایتینگ یا نوشتاری نیازی به شمردن کلمات نیست و تعداد کلمات را سیستم شمارش می کند و امکان ویرایش نوشته در آیلتس کامپیوتری راحتر و سریع تر است و فقط با چند کلیک ساده انجام می شود، اما در آیلتس کاغذی داوطلب برای ویرایش نوشته باید نوشته ی خود را پاک کند و دوباره بنویسد که این کار زمان بیشتری نیاز دارد.

تفاوت در اعلام نتایج

یکی از مزایای آیلتس کامپیوتری نسبت به آیلتس کاغذی، اعلام سریع نتایج آزمون است. آیلتس کاغذی 13 روز پس از شرکت در آزمون و آیلتس کامپیوتری 3 تا 5 روز پس از برگزاری آیلتس، اعلام می شود. نتایج بر روی سایت مرکز برگزاری آزمون، اعلام می ‌شوند و سپس برای داوطلبان پست می شود. داوطلبانی که عجله دارند و می خواهند نتایج آیلتس را زودتر دریافت کنند و ریپورت آیلتس را برای دانشگاه ها، سازمان ها و غیره ارسال کنند بهتر است در آیلتس کامپیوتری شرکت کنند.

تفاوت در زمان برگزاری

یکی از مهمترین تفاوت های آیلتس کاغذی و کامپیوتری زمان برگزاری آیلتس است. آیلتس کامپیوتری در هر روز هفته برگزار می شود و سه تایم مختلف در یک روز برای شرکت در آزمون در نظر گرفته شده است و داوطلبان می توانند در یکی از روزهای هفته و یکی از زمان های تعیین شده در آیلتس کامپیوتری شرکت کنند. اما آیلتس کاغذی در یک تایم در روز و فقط دو روز در هفته برگزار می شود و داوطلبان برای شرکت در آیلتس کاغذی با محدودیت زمان مواجه هستند. در صورتی که داوطلب شاغل باشد از این رو زمان کافی در اختیار ندارد و یا برای شرکت در آزمون عجله داشته باشد، بهتر است در آیلتس کامپیوتری شرکت کند.

تفاوت در هزینه آزمون

هزینه آزمون آیلتس در کشورهای مختلف متفاوت است و در ایران هزینه ثبت نام در آزمون آیلتس 215 تا 240 دلار است. هزینه آیلتس کاغذی و کامپیوتری با هم متفاوت است و شرکت در آیلتس کاغذی هزینه بیشتری دارد، اما این مبلغ خیلی بیشتر از آیلتس کامپیوتری نیست. هزینه ثبت نام در آیلتس کامپیوتری 8490000 تومان و آیلتس کاغذی ۸،۹۹۰،۰۰۰ تومان است. البته با توجه به نوسانات قیمت دلار این مبلغ ممکن است متغیر باشد و قیمت آزمون آیلتس با توجه به قیمت دلار در زمان ثبت نام مشخص می شود.

یکی از راهکارهای کسب نمره بالا در آیلتس آکادمیک و جنرال برای هر یک از بخش های آیلتس، شرکت در آزمون ماک تک مهارتی آیلتس است. در آزمون ماک تک مهارتی سوالات فقط در مورد یکی از بخش های آیلتس مطرح می شود.

مدت اعتبار مدرک آیلتس

مدت اعتبار گواهی نامه آیلتس مانند بسیاری از آزمون های زبان معتبر مانند آزمون OET تضمینی موقتی است و پس از انقضای مدت اعتبار مدرک آیلتس فاقد اعتبار خواهد بود. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس مانند آزمون تافل 2 سال است و پس از گذشت این مدت اعتبار مدرک منقضی شده و در صورتی که متقاضی پس از 2 سال بخواهد از مدرک آزمون برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی استفاده کند، باید دوباره در آزمون آیلتس شرکت کند و مدرک جدیدی با نمره قابل قبول اخذ نماید.

همچنین تا 6 هفته پس از دریافت نتیجه آزمون امکان اعتراض به نمره آیلتس وجود دارد و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه آن، اعتراض به نمره خود را برای تصحیح مجدد ثبت کنند.

پس از اعلام نتایج آزمون، به درخواست متقاضی در هنگام ثبت نام، ریپورت آیلتس به صورت رایگان به 5 دانشگاه یا سازمان ارسال می شود. 

اگر تصمیم داری برای مهاجرت تحصیلی به کشور مورد علاقت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها برای اپلای تحصیلی مانند آزمون GRE تضمینی شرکت کنی، می تونی برای پرداخت هزینه شرکت در آزمون آیلتس و سایر آزمون ها از خدمات ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنی.

برگزاری آیلتس در ایران

برخلاف بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی که در ایران برگزار نمی شود، آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

در واقع برگزاری آزمون آیلتس در ایران یکی از مهمترین مزایای شرکت در آزمون آیلتس برای ایرانیان محسوب می شود، چرا که بسیاری از آزمون های زبان در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون ها به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، امارات، ارمنستان و غیره سفر کنند.

در صورتی که داوطلب موفق به کسب نمره مورد نظر برای اپلای تحصیلی یا سایر اهداف مهاجرتی خود نشود این امکان وجود دارد که مجددا در آزمون آیلتس شرکت کند. داوطلبان می توانند با اطلاع از نحوه ثبت نام در آزمون آیلتس و تاریخ ها همچنین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران، حداکثر 4 مرتبه در ماه در آزمون آیلتس شرکت کنند.

برای دریافت مهمترین راهکارها و بهترین مهارت های اساسی موفقیت در آیلتس برای کسب نمره بالا با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مانند هزینه خرید ووچر آزمون تافل، آزمون آیلتس نیز نیازمند تهیه ووچر می باشد. قیمت و هزینه آزمون آیلتس باتوجه به مرکز برگزار کننده متفاوت است. بنابراین نمی‌توان برای قیمت آزمون آیلتس نرخ مشخصی را عنوان کرد. به طور کلی هزینه امتحان آیلتس حدودا بین ۲۴۵ تا ۲۵۵ دلار می باشد.

درباره ددلاین تحصیلی و سایر موارد مربوط به اپلای مانند دیفر کردن تحصیلی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

پرداخت هزینه آزمون آیلتس و آزمون های زبان از طریق کارت‌های اعتباری بین‌المللی مثل مستر کارت و یا ویزا کارت امکان پذیر است. از آنجایی که صدور این کارت‌ها توسط بانک‌های ایرانی ممکن نیست، لذا متقاضیان و پزشکان محترم می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های خود از خدمات پرداخت آنلاین ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشاوره های رایگان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

 یکی از خدمات ویژه این تیم، مشاوره رایگان اخذ اقامت کشورهای خارجی، سرمایه گذاری خارجی، ثبت شرکت در خارج از کشور، اروپا، امارات… اخذ ویزای شینگن تضمینی… می باشد.

آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان IDP و موسسات دیگر در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اهواز، همدان، دزفول، کرمانشاه، تبریز، رشت، شیراز، جزیره ی کیش، اصفهان، کرمان و ساری برگزار می ‌شود.

هیچ محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون آیلتس وجود دارد و داوطلبان به هر تعداد که بخواهند می توانند در آزمون آیلتس شرکت کنند.

مدت اعتبار مدرک انواع آزمون آیلتس 2 سال است.

آیلتس کاغذی 13 روز پس از شرکت در آزمون و آیلتس کامپیوتری 3 تا 5 روز پس از برگزاری آیلتس، اعلام می شود.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×