فهرست مطالب

ساختار آزمون OET

آزمـون OET صد در صد تضمینی 

ساختار آزمون OET در هر 12 تخصص علوم پزشکی شامل 4 بخش ریدینگ، رایتینگ، اسپیکنیگ و لیسنینگ است. سوالات بخش ریدینگ و لیسنینگ برای تمام تخصص ها یکسان است اما سوالات رایتینگ و اسپیکنیگ برای هر یک از رشته ها جداگانه طراحی شده است.

آزمون OET چیست؟

آزمون OET یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج در 12 تخصص مرتبط با حوزه درمان و علوم پزشکی برگزار می شود. مدرک این آزمون مورد قبول کشورهای بسیاری از جمله انگلیس، استرالیا، آمریکا، نیوزیلند، کانادا، امارات و غیره است. آزمون OET ویژه مهاجرت کادر درمان از جمله پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان است.

کارکنان حوزه سلامت که قصد دارند به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند، باید در آزمون زبان OET شرکت کنند تا با کسب نمره قابل قبول در این آزمون، مهارت زبان خود را در زمینه ی کاری و تخصص خود برای تعامل و ارتباط با مخاطبان اثبات کنند. مدرک این آزمون با نمره ی بالا یکی از مهمترین مدارک برای دریافت پیشنهاد کار از سوی کارفرما و اخذ مجوز کار و مهاجرت شغلی پزشکان و سایر کارکنان کادر درمان بشمار می رود.

در مورد مزایای شرکت در آزمون OET نسبت به سایر آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون تافل و آیلتس باید گفت برخلاف سایر آزمون ها، سوالات آزمون OET فقط مختص کادر درمان است و داوطلبان با سوالاتی در خصوص تخصص و زمینه کاری خود روبرو می ‌شوند. از این رو پاسخ دادن به سوالات برای آنها آسان ‌تر خواهد بود و می توانند نمره بهتری کسب کنند. در واقع تخصصی بودن سوالات OET مهمترین تفاوت های آزمون OET با آزمون آیلتس و تافل و سایر آزمون های زبان انگلیسی است.

اما مهمترین چیزی که در مورد آزمون OET باید بدانید عدم برگزاری این آزمون در ایران است. آزمون OET در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در آزمون OET باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه و امارات سفر کنند. با مراجعه به سایت OET می توانید از تاریخ های برگزاری، کشورها و محل برگزاری آزمون OET مطلع شوید. 

برای دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آزمون OET تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

کدام تخصص ها می توانند در آزمون OET شرکت کنند؟

مشاغل حوزه درمان که به آزمون OET نیاز دارند، شامل 12 تخصص است که عبارتند از:

 1. OET پزشکی
 2. OET دندانپزشکی
 3. OET پرستاری
 4. OET کاردرمانی
 5. OET گفتار درمانی
 6. OET اپتومتری (بینایی سنجی)
 7. OET رادیوگرافی
 8. OET فیزیوتراپی
 9. OET رژیم درمانی (تغذیه)
 10. OET داروسازی
 11. OET پاپزشکی (OET Podiatry)
 12. OET دامپزشکی

اگر پرستار هستید و تصمیم دارید برای مهاجرت شغلی پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، نیوزیلند و غیره در آزمون OET تضمینی شرکت کنید، برای دریافت کاملترین راهنمایی و مشاوره در مورد نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون OET پرستاری با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

ساختار آزمون OET

همان طور که گفته شد آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان برگزار می شود. آزمون OET به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می شود و سال 2023 نیز نسخه ی آنلاین (هوم ادیشن) آن ارائه شده است و مدت زمان انجام آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است. هیچ تفاوتی بین انواع آزمون OET وجود ندارد و تنها تفاوت آنها در نحوه برگزاری آزمون است.

ساختار آزمون OET و بخش های مختلف آن برای تمام تخصص ها یکسان است و مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون آیلتس، تافل، دولینگو و غیره شامل چهار بخش درک مطلب یا ریدینگ (Reading)، شنیداری یا لیسنینگ (Listening)، گفتاری یا اسپیکینگ (Speaking) و نوشتاری یا رایتینگ (Writing) است. سوالات آزمون در بخش های ریدینگ و لیسنینگ برای تمام تخصص ها مشابه است، اما در بخش های اسپیکنیگ و رایتینگ سوالات برای هر یک از تخصص ها جداگانه طراحی شده است.

نحوه ثبت نام و رزرو آزمون OET، نحوه ارسال گزارش نمره و ریپورت، نمره دهی و سطح بندی آزمون OET، تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون OET، مدت اعتبار مدرک آزمون OET (دو سال) و… برای تمام تخصص ها مشابه است و هیچ تفاوتی در تخصص های مختلف وجود ندارد.

اسپیکینگ آزمون OET

داوطلبان برای انجام بخش گفتاری یا اسپیکینگ آزمون OET، برای پاسخ دادن به سوالات 30 دقیقه فرصت دارند. سوالات اسپیکینگ OET برای هر یک از 12 تخصص به طور خاص طراحی شده است.

پاسخ دادن به سوالات اسپیکینگ به این صورت است که داوطلب باید نقش تخصص خود را به عنوان پزشک، پرستار و غیره در مقابل ممتحن اجرا کند. نقش ها یک به یک به داوطلب معرفی می شود و او باید در مدت زمان 5 دقیقه نقش مورد نظر را ایفا کند. در این بخش صدای داوطلب هنگام صحبت کردن ضبط می شود و براساس معیارهایی مانند روان صحبت کردن، قابل فهم بودن، استفاده ی مناسب از اصطلاحات و گرامر، نمره ی وی تعیین می شود.

کارت نقش (role-play card) در اسپیکینگ OET

داوطلب قبل از ایفای هر نقش 2 تا 3 دقیقه فرصت دارد تا کارت نقش را مطالعه کند و آماده شود. هر دو کارت نقش شبیه هم هستند. بالای کارت اطلاعاتی در مورد مکانی نوشته شده است که گفتگو در آنجا انجام می شود. همچنین داوطلب می تواند نکاتی را روی کارت یادداشت کند.

کارت نقش(role-play card) ، شرایط و کاری که داوطلب باید انجام دهد را توضیح می دهد. داوطلب می تواند پیش از شروع مکالمه اگر سوالی در مورد محتوا یا چگونگی اجرای نقش دارد بپرسد.

در پاراگراف بالایی اطلاعات پیشینه ای و شرایط بیمار نوشته شده است. مشخص خواهد شد که نقش مقابل شما خود بیمار است یا شخصی که از طرف او صحبت می کند مانند همراه بیمار. نیمه پایینی کارت شامل اطلاعاتی است که برای داوطلب مشخص می کند، در چه راستایی به مکالمه بپردازد. هر کارت نقش حدودا 100 تا 150 کلمه دارد و مدت زمان انجام مکالمه حدودا 5 دقیقه است.

تمرکز روی لحن و کلام، کوتاه و دقیق صحبت کردن، ضبط کردن صدا در حین تمرین گفتاری، مطالعه منابع مختلف اسپیکنیگ و… از جمله مهمترین نکات اسپیکینگ آزمون OET است که به شما در تقویت مهارت گفتاری و کسب نمره بالا کمک بسزایی می کند.

رایتینگ آزمون OET

در بخش نوشتاری آزمون OET که مانند بخش گفتاری برای هر یک از 12 تخصص علوم پزشکی جداگانه طراحی می شود. در این بخش داوطلب باید متنی را در قالب یک نامه در مدت 45 دقیقه بنویسد. همچنین او می تواند متن خود را در قالب پاسخ کتبی به یک شکایت یا انتقاد در زمینه تخصصی خود بنویسد.

نحوه ی نوشتن رایتینگ OET به این صورت است که اغلب متن ها از 2 یا 3 پاراگراف تشکیل شده است که بین مقدمه و نتیجه قرار دارند. هر یک از پاراگراف ها باید یک ایده اصلی داشته باشد همچنین جملات پاراگراف ها باید با ایده اصلی مرتبط باشند. و تعداد کلمات 180 تا 200 کلمه باشد.

در خصوص نمره دهی به آزمون OET در بخش رایتینگ، باید گفت، پاسخ های داوطلبان در این بخش توسط دو اگزمینر OET بررسی و براساس معیارهای نوشتاری مانند هدف، محتوا، انسجام متن، شیوه ی نوشتار، سازماندهی و ساختار زبانی از لحاظ واژگان و گرامر مورد ارزیابی قرار می گیرد و نمره ای از 1 تا 6 داده می شود. هیچ یک از اگزمینرهای OET از نمره ی اگزمینر دیگر، اطلاعی ندارد. سپس نرم افزار FACETS   تحلیلی چند جانبه در مورد نمرات خام داوطلبان صورت داده و نمره ی آن دسته از اگزمینرها که با توجه به الگوی رفتاری جمع آوری شده از آنها، در طول روند تصحیح بیش از حد سختگیر بوده اند یا انعطاف نشان داده اند را تغییر می دهد. در صورت عدم تناسب نمره ی به دست آمده توسط نرم افزار، اگزمینر سومی رایتینگ مورد نظر را بررسی می کند و نرم افزار، نمره ی اگزمینر سوم را دوباره مورد تحلیل قرار می دهد تا تناسب آن را ارزیابی کند.

گسترش دایره لغات انگلیسی، یادگیری املای صحیح کلمات، استفاده از صحیح از حروف بزرگ، خواندن متون انگلیسی، رعایت نکات گرامر و علائم نگارشی، رعایت تعداد کلمات نوشتار، مطالعه منابع آزمون OET در بخش رایتینگ و…. از جمله مهمترین نکات رایتینگ آزمون OET برای کسب نمره بالا در این بخش است.

ریدینگ آزمون OET

بخش درک مطلب ریدینگ آزمون OET شامل سه قسمت مختلف و 42 سوال است و داوطلبان 60 دقیقه فرصت دارند به سوالات این بخش پاسخ دهند. موضوعات مربوط به بخش درک مطلب شامل مباحث مراقبت از سلامت عمومی است و سوالات این بخش برای تمام داوطلبان در هر 12 تخصص‌ علوم پزشکی مشترک هستند.

داوطلبان بخش ریدینگ یا درک مطلب آزمون OET را در دو بخش انجام می‌ دهند. ابتدا دفترچه متن و دفترچه سوالات بخش A به داوطلبان داده می‌ شود. وقتی زمان 15 دقیقه بخش A تمام شد، دفترچه ‌ها گرفته می ‌شود و دفترچه بخش ‌های B و C به داوطلبان داده می شود و مدت زمان انجام این دو بخش 45 دقیقه است. دستورالعمل هر بخش در برگه سوال داده شده و اطلاعاتی در مورد موضوع، متن و کاری که باید داوطلبان انجام دهند به آنها داده می شود.

بخش های ریدینگ آزمون OET

 • بخش A: داوطلب باید در این بخش چهار متن کوتاه را بخواند و با توجه به آنها به 20 سوال در مدت 15 دقیقه پاسخ بدهد، سوالات این قسمت شامل سوالات جای خالی،‌ سوالات ربطی، و پاسخ کوتاه می باشد.
 • بخش B: داوطلب باید 6 متن کوتاه را بخواند و برای هر متن به یک سوال پاسخ دهد و در مجموع در این بخش باید به 6 سوال پاسخ دهد.
 • بخشC: در بخش سوم داوطلب دو متن 800 کلمه ای را می خواند و برای هر متن به 8 سوال چهار گزینه ای و در مجموع به 16 سوال در این بخش پاسخ می دهد. مدت زمان انجام بخش B و C جمعا 45 دقیقه است.

از مهمترین نکات ریدینگ آزمون OET می توان به یادگیری مهارت های Skimming و Scanning و گسترش دایره لغات انگلیسی، تمرین کردن با ساعت برای مدیریت زمان، استفاده از منابع مختلف مانند کتاب ها و منابع آنلاین و… اشاره کرد.

لیسنینگ آزمون OET

بخش شنیداری یا لیسنینگ آزمون OET شامل سه بخش و 42 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به هر سه بخش در مجموع 40 دقیقه است. در بخش شنیداری فایل های صوتی با موضوعات پزشکی و درمانی پخش می شود و داوطلبان باید به فایل های صوتی با دقت گوش دهند و با توجه به آنچه شنیده اند، به سوالات در بخش های مختلف پاسخ دهند. هر فایل صوتی فقط یک بار پخش می شود و داوطلب باید بتواند در حین گوش دادن به فایل ها جواب ها را بنویسد.

 • بخش A: در این بخش داوطلبان به دو فایل صوتی که شامل دو مشاوره ی 5 دقیقه ای است، گوش می دهند و پس از آن با توجه به فایل ها به 24 سوال پاسخ می دهند.
 • بخش B: داوطلبان در این بخش به 6 فایل صوتی که خلاصه ی مکالمات هستند، گوش می دهند و سپس با توجه به فایل ها به 6 سوال پاسخ می دهند.
 • بخش C: در بخش C داوطلبان به دو فایل صوتی گوش می دهند و سپس به 12 سوال با توجه به آنچه شنیده اند پاسخ می دهند.

در نمره دهی به آزمون OET در بخش لیسنینگ، پاسخ ها مطابق با ملاک های تعیین شده توسط طراحان سوالات، بررسی و با توجه به صحت ارائه اطلاعات لازم توسط داوطلب نمره دهی می شود.

نحوه پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ در دفترچه

در قسمت A، جواب های خود را مستقیماً روی خطوط ارائه شده برای دو پاسخ در دفترچه سوال بنویسید. طول خط باید برای نوشتن پاسخ صحیح کافی باشد. بخش‌ های B و C دارای علامت‌گذاری کامپیوتری هستند، بنابراین حتما هنگام وارد کردن جواب های خود، دستورالعمل‌ های صفحه اول دفترچه را دنبال کنید. شما باید دایره ای را که شامل پاسخ A،B  یا C انتخابی خود است با استفاده از مداد پر کنید. کل دایره از جمله حرف را با مداد سایه بزنید تا به وضوح توسط کامپیوتر خوانده شود. اگر می خواهید پاسخ خود را تغییر دهید، آن را پاک کنید و دایره پاسخی را که اکنون می خواهید انتخاب کنید پر کنید.

اگر می خواهید به سوالات این بخش با موفقیت پاسخ بدهید باید به مهمترین نکات لیسنینگ آزمون OET که شامل افزایش دقت شنیداری، گوش دادن روزانه به انگلیسی، مطالعه منابع لیسنینگ، شرکت در آزمون آزمایشی OET (ماک OET)، شرکت در کلاس های آمادگی OET و… است در تمرینات خود توجه کنید.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل (TOEFL)، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون OET، آزمون آیلتس (IELTS)، آزمون GRE تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ووچـر آزمون OET مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون OET، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

ساختار آزمون OET شامل 4 بخش ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ است که مهارت های اصلی زبان انگلیسی یعنی درک مطلب، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن است را ارزیابی می کنند.

ساختار آزمون OET در هر 12 تخصص علوم پزشکی شامل 4 بخش ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ است. سوالات ریدینگ و لیسنینگ در تمام تخصص ها یکسان است اما سوالات اسپیکینگ و رایتینگ برای هر تخصص جداگانه طراحی شده است.

آزمون OET به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می شود و سال 2023 نیز نسخه ی آنلاین (هوم ادیشن) آن ارائه شده است.

خیر، آزمون OET در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه و امارات سفر کنند.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×