فهرست مطالب

مهمترین نکات رایتینگ آزمون OET

آزمون OET صد در صد تضمینی (آزمون OET هوم ادیشن تضمینی) 

برخی مهمترین نکات رایتینگ آزمون OET برای کسب نمره بالا در این بخش، شامل گسترش دایره لغات انگلیسی، یادگیری املای صحیح لغات، رعایت نکات گرامر و علائم نگارشی، شرکت در آزمون های آزمایشی OET و… می باشد.

آزمون OET چیست؟

آزمون OET یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج در 12 تخصص مرتبط با حوزه درمان و علوم پزشکی برگزار می شود. مدرک این آزمون مورد قبول کشورهای بسیاری از جمله انگلیس، استرالیا، آمریکا، نیوزیلند، کانادا، امارات و غیره است. آزمون OET ویژه مهاجرت شغلی کادر درمان از جمله پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان است.

کارکنان حوزه سلامت که قصد دارند به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند، باید در آزمون OET شرکت کنند تا با کسب نمره قابل قبول در این آزمون، مهارت زبان خود را در زمینه ی کاری و تخصص خود برای تعامل و ارتباط با مخاطبان اثبات کنند. مدرک این آزمون با نمره ی بالا یکی از مهمترین مدارک برای دریافت پیشنهاد کار از سوی کارفرما و اخذ مجوز کار و مهاجرت شغلی پزشکان و سایر کارکنان کادر درمان بشمار می رود.

در مورد مزایای شرکت در آزمون OET نسبت به سایر آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون تافل و آیلتس باید گفت برخلاف سایر آزمون ها، سوالات آزمون OET فقط مختص کادر درمان است و داوطلبان با سوالاتی در خصوص تخصص و زمینه کاری خود روبرو می ‌شوند. از این رو پاسخ دادن به سوالات برای آنها آسان ‌تر خواهد بود و می توانند نمره بهتری کسب کنند. در واقع تخصصی بودن سوالات OET مهمترین تفاوت های آزمون OET با آزمون آیلتس و تافل و سایر آزمون های زبان انگلیسی است. البته در خصوص محل برگزاری آزمون OET باید گفت، برخلاف آزمون تافل، آیلتس و آزمون دولینگو این آزمون در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان باید برای شرکت در این آزمون به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، قطر، عمان و غیره سفر کنند.

کدام تخصص های پزشکی می توانند در آزمون OET شرکت کنند؟

آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برگزار می شود که عبارتند از:

 1. OET دندانپزشکی
 2. OET پزشکی
 3. OET پاپزشکی
 4. OET پرستاری
 5. OET گفتار درمانی
 6. OET کار درمانی
 7. OET رادیوگرافی
 8. OET اپتومتری (بینایی سنجی)
 9. OET متخصصین تغذیه
 10. OET فیزیوتراپی
 11. OET داروسازی
 12. OET دامپزشکی

اگر پرستار هستید و تصمیم دارید برای مهاجرت شغلی پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، نیوزیلند و غیره در آزمون OET تضمینی شرکت کنید، برای دریافت کاملترین راهنمایی و مشاوره در مورد نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون OET پرستاری با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

ساختار آزمون OET

همان طور که گفته شد آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان برگزار می شود. آزمون OET به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می شود و سال 2023 نیز نسخه ی آنلاین (هوم ادیشن) آن ارائه شده است و مدت زمان انجام آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

ساختار آزمون OET و بخش های مختلف آن برای تمام تخصص ها یکسان است و مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون آیلتس، تافل، دولینگو و غیره شامل چهار بخش ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ است. سوالات آزمون در بخش های ریدینگ و لیسنینگ برای تمام تخصص ها مشابه است، اما در بخش های اسپیکنیگ و رایتینگ سوالات برای هر یک از تخصص ها جداگانه طراحی شده است.

آزمون OET به صورت کاغذی، کامپیوتری و هوم ادیشن (خانگی) برگزار می شود و هیچ تفاوتی بین انواع آزمون OET از نظر فرمت، ساختار و سطح دشواری نمی باشد و تنها تفاوت آنها در نحوه برگزاری آزمون است.

زمان اعلام نتایج آزمون OET تقریبا 15 روز کاری پس از برگزاری آزمون است و مدت اعتبار مدرک آزمون OET در هر 12 تخصص آن 2 سال است و متقاضی 2 سال فرصت دارد تا از نمرات OET برای مهاجرت شغلی استفاده کند.

بخش های آزمون OET

بخش های اصلی آزمون OET عبارتند از:

 • بخش درک مطلب یا Reading: بخش ریدینگ آزمون OET شامل سه قسمت و 42 سوال است و مدت پاسخگویی به سوالات 60 دقیقه است.
 • بخش شنیداری یا Listening: بخش شنیداری دارای سه قسمت و 42 سوال است که داوطلبان باید در مدت 40 دقیقه به سوالات پاسخ دهند.
 • بخش گفتاری یا Speaking: این بخش از آزمون او ای تی شامل دو تسک اسپیکینگ است و مدت انجام این بخش 20 دقیقه است.
 • بخش رایتینگ Writing: بخش نوشتاری آزمون OET شامل یک تسک رایتینگ است که داوطلبان باید در مدت 45 دقیقه به سوال پاسخ دهند.

رایتینگ آزمون OET

در بخش نوشتاری آزمون OET که مانند بخش گفتاری برای هر یک از 12 تخصص علوم پزشکی جداگانه طراحی می شود، به طور مثال سوال رایتینگ OET فیزیوتراپی با سوال آزمون OET کاردرمانی یا OET رادیوگرافی متفاوت است. در این بخش داوطلب باید متنی را در قالب یک نامه در مدت 45 دقیقه بنویسد. همچنین او می تواند متن خود را در قالب پاسخ کتبی به یک شکایت یا انتقاد در زمینه تخصصی خود بنویسد.

نحوه ی نوشتن رایتینگ OET به این صورت است که اغلب متن ها از 2 یا 3 پاراگراف تشکیل شده است که بین مقدمه و نتیجه قرار دارند. هر یک از پاراگراف ها باید یک ایده اصلی داشته باشد همچنین جملات پاراگراف ها باید با ایده اصلی مرتبط باشند. و تعداد کلمات 180 تا 200 کلمه باشد.

نمره دهی رایتینگ OET

در خصوص نمره دهی به آزمون OET در بخش رایتینگ، باید گفت، پاسخ های داوطلبان در این بخش توسط دو اگزمینر OET بررسی و براساس معیارهای نوشتاری مانند هدف، محتوا، انسجام متن، شیوه ی نوشتار، سازماندهی و ساختار زبانی از لحاظ واژگان و گرامر مورد ارزیابی قرار می گیرد و نمره ای از 1 تا 6 داده می شود. هیچ یک از اگزمینرهای OET از نمره ی اگزمینر دیگر، اطلاعی ندارد. سپس نرم افزار FACETS تحلیلی چند جانبه در مورد نمرات خام داوطلبان صورت داده و نمره ی آن دسته از اگزمینرها که با توجه به الگوی رفتاری جمع آوری شده از آنها، در طول روند تصحیح بیش از حد سختگیر بوده اند یا انعطاف نشان داده اند را تغییر می دهد. در صورت عدم تناسب نمره ی به دست آمده توسط نرم افزار، اگزمینر سومی رایتینگ مورد نظر را بررسی می کند و نرم افزار، نمره ی اگزمینر سوم را دوباره مورد تحلیل قرار می دهد تا تناسب آن را ارزیابی کند و نمره دهی و سطح بندی آزمون OET در بخش رایتینگ و سایر بخش های آزمون بسیار دقیق انجام می شود.

مهمترین نکات رایتینگ OET

برخی از مهمترین نکات رایتینگ OET عبارتند از:

 • گسترش دایره لغات انگلیسی
 • یادگیری املای صحیح لغات انگلیسی
 • رعایت نکات گرامر و علائم نگارشی
 • استفاده درست از حروف بزرگ در رایتینگ OET
 • رعایت تعداد کلمات نوشته شده در رایتینگ
 • مدیریت زمان
 • شرکت در آزمون آزمایشی OET (آزمون ماک)
 • مطالعه منابع OET
 • خواندن متون انگلیسی را زیاد تمرین کنید
 • شرکت در کلاس های آمادگی OET

برای دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آزمون OET تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

گسترش دایره لغات انگلیسی

برای اینکه بتوانید ایده های خود را واضح و روشن ارائه کنید و متن خوبی بنویسید، باید تعداد لغات زیادی بلد باشید تا بتوانید مناسب ترین کلمات را برای نوشتن انتخاب کنید. همچنین برای به کار بردن مترادف ها و متضادها نیز لازم است، دایره لغات وسیعی داشته باشید. دانستن تعداد کلمات بیشتر در پاسخ دادن به سوالات بخش رایتینگ بسیار کمک کننده است. همچنین علاوه بر ریدینگ OET گسترش دایره لغات در پاسخ دادن به سوال رایتینگ OET نیز بسیار موثر است و یکی از مهمترین نکات رایتینگ آزمون OET بشمار می رود.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل، آیلتس، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون OET، آزمون GRE تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

یادگیری املای صحیح لغات انگلیسی

برای پاسخ دادن به سوالات رایتینگ OET باید بتوانید کلمات را با املای درست بنویسید، چرا که ممکن است با اشتباه نوشتن یک کلمه معنی و مفهوم جمله به طور کلی تغییر کند و جمله ای نه چندان واضح و نامفهوم بنویسید و نمره خود را در این بخش از دست بدهید.

رعایت نکات گرامر و علائم نگارشی

رعایت نکات گرامر و دستور زبان و علائم نگارشی در نوشتن متون بسیار اهمیت دارد، اگر متنی که می نویسید اشتباهات گرامری زیادی داشته باشد، نمره این بخش را از دست خواهید داد، پس بسیار مهم است که در هنگام تمرینات متن خود را با رعایت نکات دستوری و علائم نگارشی بنویسید.

استفاده درست از حروف بزرگ در رایتینگ OET

در نوشتن رایتینگ OET باید حتما قوانین استفاده از حروف بزرگ را رعایت کنید. مثلا حروف بزرگ برای اسم های خاص مانند نام تجاری داروها یا علامت تجاری ثبت شده شرکت سازنده به کار می رود و نام بیماری ها با حروف کوچک شروع می شود، همچنین در اسامی پزشکی که به نام کاشف آن نامگذاری شده است، کلمه اول با حروف بزرگ نوشته شود و…

رعایت تعداد کلمات نوشته شده در رایتینگ

متنی که در رایتینگ می نویسید باید حداقل 180 تا 200 کلمه داشته باشد و با نوشتن متن کمتر از 160 کلمه از نمره شما کسر می شود، همچنینن نباید متنی که می نویسید بسیار طولانی باشد و خواننده وقت زیادی برای خواندن آن صرف کند، از این رو باید با تکنیک شمارش صحیح کلمات انگلیسی آشنا شوید.

مدیریت زمان

باید بدانید که برای نوشتن نامه در بخش رایتینگ OET با محدودیت زمان روبرو هستید و فقط 45 دقیقه برای نوشتن فرصت دارید، از این رو باید بتوانید زمان خود را مدیریت کنید تا پیش از پایان مدت پاسخگویی به سوال این بخش جواب بدهید. یکی از راهکارهایی که برای مدیریت زمان می توان پیشنهاد کرد تمرین نوشتن با ساعت می باشد.

شرکت در آزمون های آزمایشی OET

با شرکت در آزمون آزمایشی OET و آزمون های شبیه سازی شده با فرمت و نمونه سوالات آزمون بیشتر آشنا می شوید و می توانید سطح مهارت های خود را ارزیابی کنید و با شناخت ضعف خود و رفع آنها نتیجه ی بهتری در این بخش بگیرید.

مطالعه منابع OET

از جمله مهمترین تکنیک های تقویت رایتینگ، مطالعه منابع آزمون OET در بخش رایتینگ است. منابع OET به صورت کتاب یا منابع آنلاین ارائه می شوند، از این رو دسترسی به منابع OET کار دشواری نیست و این منابع شما را با بهترین نمونه سوالات رایتینگ آشنا می کنند تا بتوانید نمره بهتری در این بخش کسب کنید.

خواندن متون انگلیسی را زیاد تمرین کنید

یکی از تکنیک های تقویت مهارت رایتینگ OET خواندن مداوم متون انگلیسی است. با توجه به اینکه سوالات بخش رایتینگ برای هر یک از تخصص ها به طور جداگانه طراحی شده است، باید متونی مرتبط با رشته و تخصص خود را مطالعه کنید تا با کلمات جدید و املای آنها آشنا بیشتر آشنا شوید.

شرکت در کلاس های آمادگی OET

کلاس های آمادگی OET که به صورت حضوری و یا آنلاین برگزار می شوند، بهترین راهکار برای کسب نمره بالا در آزمون OET است، چرا که در این کلاس ها با تجربه ترین اساتید زبان انگلیسی به شما آموزش می دهند و علاوه بر آموزش مهارت های OET با بهترین منابع و آزمون های آزمایشی و موثرترین تکنیک ها و روش های مطالعه و تقویت مهارت های زبان انگلیسی نیز آشنا می شوید و با تقویت هر چهار مهارت خود می توانید، نمره بالایی در بخش های مختلف آزمون از جمله بخش رایتینگ OET بگیرید.

به طور کلی شرکت در آزمون آزمایشی و کلاس های آمادگی OET، استفاده از منابع مختلف، مدیریت زمان و تمرین روزانه انگلیسی، 5 نکته مهم در آزمون OET هستند که در هر 4 بخش آزمون به کسب نمره بالا به شما کمک می کند، پس برای اینکه نتیجه ی بهتری بگیرید این 5 نکته را فراموش نکنید.

ووچـر آزمون OET مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر برای پرداخت هزینه آزمون OET، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

خیر آزمون OET کتبی و کامپیوتری در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای برگزارکننده مانند ترکیه سفر کنند.

برای اطلاع از برخی از مهمترین نکات رایتینگ OET به متن مقاله مراجعه کنید.

پاسخ های داوطلبان توسط دو اگزمینر OET بررسی و براساس معیارهای نوشتاری مانند هدف، محتوا، انسجام متن، شیوه ی نوشتار، سازماندهی و ساختار زبانی از لحاظ واژگان و گرامر مورد ارزیابی قرار می گیرد و نمره ای از 1 تا 6 داده می شود.

مدت اعتبار آزمون OET در هر 12 تخصص آن 2 سال است.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×