فهرست مطالب

مهمترین نکات لیسنینگ آزمون OET

آزمون OET صد در صد تضمینی (آزمون OET هوم ادیشن تضمینی) 

مهمترین نکات لیسنینگ آزمون OET شامل: افزایش دقت شنیداری، گوش دادن به انگلیسی، تمرین با منابع مختلف، مدیریت زمان، شرکت در آزمون آزمایشی OET، شرکت در دوره های آمادگی OET و…. می باشد.

آزمون OET چیست؟

آزمون OET یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج در 12 تخصص مرتبط با حوزه درمان و علوم پزشکی برگزار می شود. مدرک این آزمون مورد قبول کشورهای بسیاری از جمله انگلیس، استرالیا، آمریکا، نیوزیلند، کانادا، امارات و غیره است. آزمون OET ویژه مهاجرت شغلی کادر درمان از جمله پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان است.

کارکنان حوزه سلامت که قصد دارند به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند، باید در آزمون زبان OET شرکت کنند تا با کسب نمره قابل قبول در این آزمون، مهارت زبان خود را در زمینه ی کاری و تخصص خود برای تعامل و ارتباط با مخاطبان اثبات کنند. مدرک این آزمون با نمره ی بالا یکی از مهمترین مدارک برای دریافت پیشنهاد کار از سوی کارفرما و اخذ مجوز کار و مهاجرت شغلی پزشکان و سایر کارکنان کادر درمان بشمار می رود.

در مورد مزایای شرکت در آزمون OET نسبت به سایر آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون تافل و آیلتس باید گفت برخلاف سایر آزمون ها، سوالات آزمون OET فقط مختص کادر درمان است و داوطلبان با سوالاتی در خصوص تخصص و زمینه کاری خود روبرو می ‌شوند. از این رو پاسخ دادن به سوالات برای آنها آسان ‌تر خواهد بود و می توانند نمره بهتری کسب کنند. در واقع تخصصی بودن سوالات OET مهمترین تفاوت های آزمون OET با آزمون آیلتس و تافل و سایر آزمون های زبان انگلیسی است. البته در خصوص محل برگزاری آزمون OET باید گفت، برخلاف آزمون تافل، آیلتس و آزمون دولینگو این آزمون در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان باید برای شرکت در این آزمون به کشورهای برگزار کننده مانند ترکیه، قطر، عمان و غیره سفر کنند.

کدام تخصص های پزشکی می توانند در آزمون OET شرکت کنند؟

آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برگزار می شود که عبارتند از:

 1. OET دندانپزشکی
 2. OET پزشکی
 3. OET پاپزشکی
 4. OET پرستاری
 5. OET گفتار درمانی
 6. OET کار درمانی
 7. OET رادیوگرافی
 8. OET اپتومتری (بینایی سنجی)
 9. OET متخصصین تغذیه
 10. OET فیزیوتراپی
 11. OET داروسازی
 12. OET دامپزشکی

ساختار آزمون OET

همان طور که گفته شد آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان برگزار می شود. آزمون OET به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می شود و سال 2023 نیز نسخه ی آنلاین (هوم ادیشن) آن ارائه شده است و مدت زمان انجام آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

آزمون OET به صورت کاغذی، کامپیوتری و هوم ادیشن (خانگی) برگزار می شود و هیچ تفاوتی بین انواع آزمون OET از نظر فرمت، ساختار و سطح دشواری نمی باشد و تنها تفاوت آنها در نحوه برگزاری آزمون است.

ساختار آزمون OET و بخش های مختلف آن برای تمام تخصص ها یکسان است و مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون آیلتس، تافل، دولینگو و غیره شامل چهار بخش ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ است. سوالات آزمون در بخش های ریدینگ و لیسنینگ برای تمام تخصص ها مشابه است، اما در بخش های اسپیکنیگ و رایتینگ سوالات برای هر یک از تخصص ها جداگانه طراحی شده است.

زمان اعلام نتایج آزمون OET تقریبا 15 روز کاری پس از برگزاری آزمون است و مدت اعتبار مدرک آزمون OET در هر 12 تخصص آن 2 سال است و متقاضی 2 سال فرصت دارد تا از نمرات OET برای مهاجرت شغلی استفاده کند.

اگر پرستار هستید و تصمیم دارید برای مهاجرت شغلی پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، نیوزیلند و غیره در آزمون OET تضمینی شرکت کنید، برای دریافت کاملترین راهنمایی و مشاوره در مورد نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون OET پرستاری با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

بخش های آزمون OET

بخش های اصلی آزمون OET عبارتند از:

 • بخش درک مطلب یا Reading: بخش ریدینگ آزمون OET شامل سه قسمت و 42 سوال است و مدت پاسخگویی به سوالات 60 دقیقه است.
 • بخش شنیداری یا Listening: بخش شنیداری دارای سه قسمت و 42 سوال است که داوطلبان باید در مدت 40 دقیقه به سوالات پاسخ دهند.
 • بخش گفتاری یا Speaking: این بخش از آزمون او ای تی شامل دو تسک اسپیکینگ است و مدت انجام این بخش 20 دقیقه است.
 • بخش رایتینگ Writing: بخش نوشتاری آزمون OET شامل یک تسک رایتینگ است که داوطلبان باید در مدت 45 دقیقه به سوال پاسخ دهند.

لیسنینگ آزمون OET

بخش شنیداری یا لیسنینگ آزمون OET شامل سه بخش و 42 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به هر سه بخش در مجموع 40 دقیقه است. در بخش شنیداری فایل های صوتی با موضوعات پزشکی و درمانی پخش می شود و داوطلبان باید به فایل های صوتی با دقت گوش دهند و با توجه به آنچه شنیده اند، به سوالات در بخش های مختلف پاسخ دهند. هر فایل صوتی فقط یک بار پخش می شود و داوطلب باید بتواند در حین گوش دادن به فایل ها جواب ها را بنویسد.

همان طور که گفته شد سوالات لیسنینگ در هر 12 تخصص یکسان طراحی شده است و داوطلبان در کلیه تخصص های علوم پزشکی به سوالات مشابهی در این بخش پاسخ می دهند.

بخش های مختلف لیسنینگ OET

بخش A

 این بخش توانایی داوطلب را در تشخیص اطلاعات خاص در طول یک مشاوره پزشکی – درمانی بین پزشک و بیمار مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌ دهد. به این صورت که ابتدا داوطلب به دو مشاوره پنج دقیقه‌ای گوش می‌ دهد و سپس باید با استفاده از اطلاعاتی که شنیده است به 12 سوال از نوع تکمیل متن پاسخ دهد. بخش A شامل 24 سوال می‌ باشد.

بخش B

در این بخش توانایی داوطلب را در تشخیص اطلاعات جزئی، اصل موضوع مورد بحث، ایده و یا هدف اصلی مکالمات کوتاه از اتفاقات محل کار ارزیابی می‌شود. داوطلب ابتدا به شش خلاصه مکالمه ضبط شده که مدت زمان آن یک دقیقه است، گوش می‌ دهد که شامل خلاصه جلسات تیمی، گزارشات کاری، یا گفتگو های پزشکی–درمانی بین پزشک و بیمار است، سپس باید به ازای هر مکالمه به یک سوال چند گزینه ای جواب دهد. بخش B مجموعاً شامل 6 سوال است.

بخش C

 این بخش توانایی داوطلب را در زمینه یک ارائه مطلب یا مصاحبه ضبط شده با طیف شناخته شده‌ ای از موضوعات پزشکی–درمانی افراد بین تمام تخصص‌ ها مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌ دهد. به این صورت که داوطلب ابتد به دو خلاصه متفاوت که زمان تقریبی آن 5 دقیقه است گوش می‌ دهد، سپس به ازای هر مکالمه به 6 سوال چند گزینه‌ ای جواب می‌ دهد. در این بخش داوطلب باید به 12سوال پاسخ دهد.

آزمون لیسنینگ از بخش‌ های مختلفی تشکیل شده است که هدف اصلی از طراحی این بخش‌ ها ارزیابی طیف وسیعی از مهارت‌ های شنیداری داوطلبان است.

در نمره دهی به آزمون OET در بخش لیسنینگ، پاسخ ها مطابق با ملاک های تعیین شده توسط طراحان سوالات، بررسی و با توجه به صحت ارائه اطلاعات لازم توسط داوطلب نمره دهی می شود.

نحوه پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ در دفترچه

در قسمت A، جواب های خود را مستقیماً روی خطوط ارائه شده برای دو پاسخ در دفترچه سوال بنویسید. طول خط باید برای نوشتن پاسخ صحیح کافی باشد. بخش‌ های B و C دارای علامت‌گذاری کامپیوتری هستند، بنابراین حتما هنگام وارد کردن جواب های خود، دستورالعمل‌ های صفحه اول دفترچه را دنبال کنید. شما باید دایره ای را که شامل پاسخ A،B  یا C انتخابی خود است با استفاده از مداد پر کنید. کل دایره از جمله حرف را با مداد سایه بزنید تا به وضوح توسط کامپیوتر خوانده شود. اگر می خواهید پاسخ خود را تغییر دهید، آن را پاک کنید و دایره پاسخی را که اکنون می خواهید انتخاب کنید پر کنید.

مهمترین نکات لیسنینگ OET

برای اینکه بتوانید در بخش لیسنینگ آزمون OET نمره بالایی کسب کنید باید از راهکارها و تکنیک های مختلف تقویت مهارت شینداری استفاده کنید.

برخی از مهمترین نکات لیسنینگ آزمون OET عبارتند از:

 • دقت شنیداری خود را بالا ببرید
 • هر روز به انگلیسی گوش دهید
 • با منابع مختلفی تمرین کنید
 • زمان خود را مدیریت کنید
 • در آزمون آزمایشی OET شرکت کنید
 • در دوره های آمادگی OET ثبت نام کنید

دقت شنیداری خود را بالا ببرید

در بخش لیسنینگ آزمون OET فایل های صوتی فقط یک بار پخش می شود، بنابراین باید دقت خود را در گوش دادن به فایل های صوتی زیاد کنید تا بتوانید پاسخ های خود را در حین گوش دادن بنویسید. باید بدانید که بین هر سوال، استراحت کوتاهی داده می شود و شما می توانید از این فرصت برای بررسی پاسخ های خود استفاده کنید.

برای دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آزمون OET تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

هر روز به انگلیسی گوش دهید

یکی دیگر از راهکارهای تقویت مهارت شنیداری OET گوش دادن به زبان انگلیسی است، منابع بسیاری هستند که می توانید با استفاده از آنها خوب گوش دادن را تمرین کنید. برای این کار می توانید به خبرهای انگلیسی، نمایش های رادیویی، فیلم ها و منابع بسیار دیگری که در اینترنت ارائه می شود، گوش دهید و با گوش دادن مداوم به منابع انگلیسی مهارت شنیداری خود را تقویت کنید. بهتر است برای کاهش حواس پرتی در موقع آزمون برخی منابع انگلیسی را گوش دهید که دارای صدای پس زمینه است که در این صورت برای گوش کردن به صدای گوینده نیاز به دقت و تمرکز بیشتری دارید، این کار تمرکز شما را در موقع آزمون بالا می برد و کمتر دچار حواس پرتی می شوید.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل، آیلتس، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون OET، آزمون GRE تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

با منابع مختلفی تمرین کنید

سعی کنید برای تقویت مهارت شنیداری خود از منابع مختلفی برای تمرین کردن استفاده کنید و به یک منبع اکتفا نکنید. استفاده از نمونه سوالات و منابع آزمون OET برای آمادگی در بخش لیسنینگ بسیار موثر است، اما کافی نیست و باید علاوه بر انجام نمونه سوالات لیسنینگ از فیلم ها، آهنگ ها و گوش دادن به خبرهای انگلیسی استفاده کنید. همچنین بهتر است گرامر و واژگان خود را نیز تقویت کنید.

زمان خود را مدیریت کنید

باید بدانید برای پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ OET و سایر بخش های آزمون، زمان محدودی در اختیار دارید و باید بر طبق زمان بندی ارائه شده به سوالات هر بخش پاسخ دهید، از این رو باید بتوانید در هنگام پاسخ دادن به سوالات، زمان خود را مدیریت کنید. یکی از راهکارهای یادگیری مدیریت زمان، تمرین کردن با ساعت است. زمانی که تمرین می کنید مدت زمان گوش دادن به فایل های صوتی و پاسخ دادن به سوالات را با تایمر اندازه گیری کنید و به این طریق سرعت عمل خود را در پاسخ دادن به سوالات لیسنینگ ارزیابی کنید.

شرکت در آزمون آزمایشی OET

آزمون آزمایشی OET که فرمت و سوالات آن مطابق با آزمون اصلی طراحی شده است، یکی از بهترین راهکارها برای ارزیابی مهارت های آزمون OET است. شما با شرکت در آزمون آزمایشی OET علاوه بر اینکه با فرمت و نمونه سوالات آزمون اصلی آشنا می شوید به نقاط قوت و ضعف خود نیز پی می برید و می توانید توانایی خود را در پاسخ دادن به سوالات بخش های مختلف آزمون از جمله بخش لیسنینگ OET ارزیابی کنید.

شرکت در دوره های آمادگی OET

یکی از بهترین راهکارها برای تقویت مهارت لیسنینگ و سایر مهارت های آزمون OET، شرکت در کلاس های آمادگی OET است که توسط موسسات زبان معتبر به صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود. اساتید زبان مجرب با ارائه بهترین تکنیک های تقویت مهارت های زبان انگلیسی و معرفی منابع آزمون که به صورت کتاب ها و منابع آنلاین هستند برای کسب نمره بالا در آزمون OET کمک بسزایی به شما می کنند.

به طور کلی شرکت در آزمون آزمایشی و کلاس های آمادگی OET، استفاده از منابع مختلف، مدیریت زمان و تمرین روزانه انگلیسی، 5 نکته مهم در آزمون OET هستند که در هر 4 بخش آزمون به کسب نمره بالا به شما کمک می کند، پس برای اینکه نتیجه ی بهتری بگیرید این 5 نکته را فراموش نکنید.

ووچـر آزمون OET مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر برای پرداخت هزینه آزمون OET، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

لیسنینگ آزمون OET شامل سه بخش و 42 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به هر سه بخش در مجموع 40 دقیقه است. همچنین سوالات لیسنینگ در هر 12 تخصص OET یکسان است.

برای اطلاع از برخی از مهمترین نکات لیسنینگ OET به متن مقاله مراجعه کنید.

در قسمت A، جواب های خود را مستقیماً روی خطوط بنویسید. بخش‌ های B و C دارای علامت‌گذاری کامپیوتری هستند و باید دستورالعمل‌ های صفحه اول دفترچه را دنبال کنید و باید دایره های پاسخ را با مداد پر کنید.

مدت اعتبار آزمون OET در هر 12 تخصص آن 2 سال است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×