فهرست مطالب

اعتبار مدرک آزمون OET

آزمون OET صد در صد تضمینی 

اعتبار مدرک آزمون OET در هر 12 تخصص و هر 3 نسخه ی آن (کاغذی، کامپیوتری، هوم ادیشن) به مدت 2 سال است و پس از پایان 2 سال اعتبار آن منقضی می شود و در صورت نیاز به مدرک OET متقاضی باید مجددا در آزمون شرکت کند و مدرک جدیدی دریافت کند.

آزمون OET چیست؟

آزمون OET یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج در 12 تخصص مرتبط با حوزه درمان و علوم پزشکی برگزار می شود. مدرک این آزمون مورد قبول کشورهای بسیاری از جمله انگلیس، استرالیا، آمریکا، نیوزیلند، کانادا، امارات و غیره است. آزمون OET ویژه مهاجرت شغلی کادر درمان از جمله پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان است.

کارکنان حوزه سلامت که قصد دارند به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند، باید در آزمون زبان OET شرکت کنند تا با کسب نمره قابل قبول در این آزمون، مهارت زبان خود را در زمینه ی کاری و تخصص خود برای تعامل و ارتباط با مخاطبان اثبات کنند. مدرک این آزمون با نمره ی بالا یکی از مهمترین مدارک برای دریافت پیشنهاد کار از سوی کارفرما و اخذ مجوز کار و مهاجرت شغلی پزشکان و سایر کارکنان کادر درمان بشمار می رود.

در مورد مزایای شرکت در آزمون OET نسبت به سایر آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون تافل و آیلتس باید گفت برخلاف سایر آزمون ها، سوالات آزمون OET فقط مختص کادر درمان است و داوطلبان با سوالاتی در خصوص تخصص و زمینه کاری خود روبرو می ‌شوند. از این رو پاسخ دادن به سوالات برای آنها آسان ‌تر خواهد بود و می توانند نمره بهتری کسب کنند. در واقع تخصصی بودن سوالات OET مهمترین تفاوت های آزمون OET با آزمون آیلتس و تافل و سایر آزمون های زبان انگلیسی است.

برای دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آزمون OET تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

کدام تخصص ها می توانند در آزمون OET شرکت کنند؟

آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برگزار می شود که عبارتند از:

 1. OET دندانپزشکی
 2. OET پزشکی
 3. OET پاپزشکی
 4. OET پرستاری
 5. OET گفتار درمانی
 6. OET کار درمانی
 7. OET رادیوگرافی
 8. OET اپتومتری (بینایی سنجی)
 9. OET متخصصین تغذیه
 10. OET فیزیوتراپی
 11. OET داروسازی
 12. OET دامپزشکی

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل (TOEFL)، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون آیلتس (IELTS)، آزمون OET، آزمون GRE تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

ساختار آزمون OET

همان طور که گفته شد آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان برگزار می شود. آزمون OET به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می شود و سال 2023 نیز نسخه ی آنلاین (هوم ادیشن) آن ارائه شده است و مدت زمان انجام آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

ساختار آزمون OET و بخش های مختلف آن برای تمام تخصص ها یکسان است و مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون آیلتس، تافل، دولینگو و غیره شامل چهار بخش ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ است. سوالات آزمون در بخش های ریدینگ و لیسنینگ برای تمام تخصص ها مشابه است، اما در بخش های اسپیکنیگ و رایتینگ سوالات برای هر یک از تخصص ها جداگانه طراحی شده است..

یکی از سوالات متداول درباره آزمون OET در خصوص شباهت و تفاوت آزمون OET در تخصص های مختلف است. باید بدانید نحوه ثبت نام آزمون OET، مدت اعتبار مدرک OET (دو سال)، نحوه ارسال ریپورت، نمره دهی به آزمون OET و تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون، زمان اعلام نتایج آزمون OET و… برای تمام تخصص ها مشابه است و هیچ تفاوتی در تخصص های مختلف وجود ندارد.

اگر پرستار هستید و تصمیم دارید برای مهاجرت شغلی پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، نیوزیلند و غیره در آزمون OET تضمینی شرکت کنید، برای دریافت کاملترین راهنمایی و مشاوره در مورد نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون OET پرستاری با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

اسپیکینگ آزمون OET

بخش گفتاری یا اسپیکنیگ آزمون OET شامل دو تسک اسپیکینگ است و مدت انجام این بخش 20 دقیقه است. سوالات اسپیکینگ OET برای هر یک از 12 تخصص به طور خاص طراحی شده است. به طور مثال سوالات اسپیکینگ آزمون OET فیزیوتراپی با سوالات اسپیکنیگ OET دندانپزشکی و آزمون OET اپتومتری متفاوت است.

پاسخ دادن به سوالات اسپیکینگ به این صورت است که داوطلب باید نقش تخصص خود را به عنوان پزشک، پرستار و غیره در مقابل ممتحن اجرا کند. نقش ها یک به یک به داوطلب معرفی می شود و او باید در مدت زمان 5 دقیقه نقش مورد نظر را ایفا کند. در این بخش صدای داوطلب هنگام صحبت کردن ضبط می شود و براساس معیارهایی مانند روان صحبت کردن، قابل فهم بودن، استفاده ی مناسب از اصطلاحات و گرامر، نمره ی وی تعیین می شود.

تمرکز روی لحن و کلام، کوتاه و دقیق صحبت کردن، ضبط کردن صدا در حین تمرین گفتاری، مطالعه منابع مختلف اسپیکنیگ و… از جمله مهمترین نکات اسپیکینگ آزمون OET است که به شما در تقویت مهارت گفتاری و کسب نمره بالا کمک بسزایی می کند.

لیسنینگ آزمون OET

بخش شنیداری یا لیسنینگ آزمون OET شامل سه بخش و 42 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به هر سه بخش در مجموع 40 دقیقه است. در بخش شنیداری فایل های صوتی با موضوعات پزشکی و درمانی پخش می شود و داوطلبان باید به فایل های صوتی با دقت گوش دهند و با توجه به آنچه شنیده اند، به سوالات در بخش های مختلف پاسخ دهند. هر فایل صوتی فقط یک بار پخش می شود و داوطلب باید بتواند در حین گوش دادن به فایل ها جواب ها را بنویسد.

 • بخش A: در این بخش داوطلبان به دو فایل صوتی که شامل دو مشاوره ی 5 دقیقه ای است، گوش می دهند و پس از آن با توجه به فایل ها به 24 سوال پاسخ می دهند.
 • بخش B: داوطلبان در این بخش به 6 فایل صوتی که خلاصه ی مکالمات هستند، گوش می دهند و سپس با توجه به فایل ها به 6 سوال پاسخ می دهند.
 • بخش C: در بخش C داوطلبان به دو فایل صوتی گوش می دهند و سپس به 12 سوال با توجه به آنچه شنیده اند پاسخ می دهند.

اگر می خواهید به سوالات این بخش با موفقیت پاسخ بدهید باید به مهمترین نکات لیسنینگ آزمون OET که شامل افزایش دقت شنیداری، گوش دادن روزانه به انگلیسی، مطالعه منابع لیسنینگ، شرکت در آزمون آزمایشی OET (ماک OET)، شرکت در کلاس های آمادگی OET و… است در تمرینات خود توجه کنید.

ریدینگ آزمون OET

بخش درک مطلب یا ریدینگ آزمون OET شامل سه قسمت مختلف و 42 سوال است و داوطلبان 60 دقیقه فرصت دارند به سوالات این بخش پاسخ دهند. موضوعات مربوط به بخش درک مطلب شامل مباحث مراقبت از سلامت عمومی است و سوالات این بخش برای تمام داوطلبان در هر 12 تخصص‌ علوم پزشکی مشترک هستند.

 • بخش A: داوطلب باید در این بخش چهار متن کوتاه را بخواند و با توجه به آنها به 20 سوال در مدت 15 دقیقه پاسخ بدهد، سوالات این قسمت شامل سوالات جای خالی،‌ سوالات ربطی، و پاسخ کوتاه می باشد.
 • بخش B: داوطلب باید 6 متن کوتاه را بخواند و برای هر متن به یک سوال پاسخ دهد و در مجموع در این بخش باید به 6 سوال پاسخ دهد.
 • بخشC: در بخش سوم داوطلب دو متن 800 کلمه ای را می خواند و برای هر متن به 8 سوال چهار گزینه ای و در مجموع به 16 سوال در این بخش پاسخ می دهد. مدت زمان انجام بخش B و C جمعا 45 دقیقه است.

از مهمترین نکات ریدینگ آزمون OET می توان به یادگیری مهارت های Skimming و Scanning و گسترش دایره لغات انگلیسی، تمرین کردن با ساعت برای مدیریت زمان، استفاده از منابع مختلف مانند کتاب ها و منابع آنلاین و… اشاره کرد.

رایتینگ آزمون OET

در بخش نوشتاری آزمون OET که مانند بخش گفتاری برای هر یک از 12 تخصص علوم پزشکی جداگانه طراحی می شود. در این بخش داوطلب باید متنی را در قالب یک نامه در مدت 45 دقیقه بنویسد. همچنین او می تواند متن خود را در قالب پاسخ کتبی به یک شکایت یا انتقاد در زمینه تخصصی خود بنویسد.

نحوه ی نوشتن رایتینگ OET به این صورت است که اغلب متن ها از 2 یا 3 پاراگراف تشکیل شده است که بین مقدمه و نتیجه قرار دارند. هر یک از پاراگراف ها باید یک ایده اصلی داشته باشد همچنین جملات پاراگراف ها باید با ایده اصلی مرتبط باشند و تعداد کلمات 180 تا 200 کلمه باشد.

مطالعه منابع آزمون OET، گسترش دایره لغات انگلیسی، یادگیری املای صحیح کلمات، استفاده از صحیح از حروف بزرگ، خواندن متون انگلیسی، رعایت نکات گرامر و علائم نگارشی، رعایت تعداد کلمات نوشتار و…. از جمله مهمترین نکات رایتینگ آزمون OET برای کسب نمره بالا در این بخش است.

اعتبار مدرک OET برای مهاجرت

مدرک آزمون OET مانند آزمون آیلتس و تافل از اعتبار بالایی برخوردار است و بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی در سراسر دنیا مدرک آن را به رسمیت می شناسند و از نمرات OET جهت ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی پزشکان و پرستاران خارجی و سایر شاغلین کادر درمان که قصد مهاجرت شغلی به کشور مقصد را دارند استفاه می شود.

در واقع آزمون OET مهمترین و معتبرترین آزمون زبان انگلیسی تخصصی ویژه کادر درمان و متخصصین علوم پزشکی است، بنابراین مدرک آزمون OET با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک برای مهاجرت شغلی پزشکان و سایر شاغلین علوم پزشکی است، به همین دلیل هر ساله افراد بسیاری در سراسر دنیا برای مهاجرت شغلی به کشورهای انگلیسی زبان در این آزمون شرکت می کنند و با افزایش علاقمندان به مهاجرت شغلی، تعداد افرادی که برای دریافت مدرک OET در این آزمون شرکت می کنند نیز افزایش یافته است.

همچنین نیاز به افراد متخصص در زمینه علوم پزشکی و کمبود نیروی متخصص و با تجربه در کشورهای مقصد یکی از دلایل افزایش مهاجرت شغلی کادر درمان و در نتیجه افزایش متقاضیان شرکت در آزمون OET می باشد.

مدت اعتبار مدرک آزمون OET

اعتبار مدرک آزمون OET در هر 12 تخصص و هر 3 نسخه ی آن (کاغذی، کامپیوتری، هوم ادیشن) به مدت 2 سال است و پس از پایان 2 سال اعتبار آن منقضی می شود و در صورت نیاز به مدرک OET متقاضی باید مجددا در آزمون شرکت کند و مدرک جدیدی دریافت کند و در انواع آزمون OET هیچ تفاوتی از نظر مدت اعتبار مدرک وجود ندارد.

زمان اعلام نتایج آزمون OET تقریبا 15 روز کاری پس از برگزاری آزمون است و نتایج آزمون از طریق صفحه ی شخصی داوطلبان در سایت رسمی OET در اختیار آنان قرار می گیرد؛ همچنین تا 72 ساعت پس از اعلام نتایج آزمون داوطلبان می توانند به نتیجه آزمون اعتراض کنند و هزینه اعتراض به نمره آزمون OET کاغذی 120 دلار و هزینه اعتراض به نمره OET کامپیوتری 95 دلار است.

نحوه پرداخت هزینه اعتراض به آزمون OET نیز از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت یا مستر کارت و یا داشتن حساب بین المللی مانند پی‌پال است. علاوه بر این می توانید بدون داشتن حساب بین المللی و تنها با خرید ووچر آزمون OET هزینه اعتراض به نتیجه آزمون و سایر هزینه های آزمون OET مانند هزینه ثبت نام و رزرو آزمون OET و غیره را پرداخت کنید، همچنین می توانید برای پرداخت هزینه آزمون OET از خدمات پرداخت ارزی شرکت مهاجرتی هومان ویزا استفاده کنید.

ووچـر آزمون (اسم آزمون رو بنویس) مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر ، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

مدرک آزمون OET در همه انواع آن به مدت 2 سال اعتبار دارد.

پس از پایان اعتبار مدرک OET نمرات شما معتبر نخواهد بود و در صورت نیاز به مدرک OET باید دوباره در آزمون OET شرکت کرده و مدرک جدیدی دریافت کنید.

هزینه آزمون OET از طریق کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزا کارت و مستر کارت قابل پرداخت است و یا می توانید از طریق خرید ووچر آزمون OET هزینه آزمون را پرداخت کنید.

خیر، آزمون OET در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه و امارات سفر کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×