فهرست مطالب

5 نکته مهم در آزمون OET

آزمون OET صد در صد تضمینی (آزمون OET هوم ادیشن تضمینی) 

5 نکته مهم در آزمون OET که به شما کمک می کند بتوانید نتیجه ی بهتری در آزمون OET کسب کنید و مهارت زبان انگلیسی خود را در زمینه تخصصی که دارید اثبات کنید، شامل شرکت در آزمون آزمایشی OET، شرکت در دوره های آمادگی OET، استفاده از منابع مختلف OET، مدیریت زمان، تمرین روزانه و مداوم انگلیسی و… می باشد.

آزمون OET چیست؟

آزمون OET یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج در 12 تخصص مرتبط با حوزه درمان و علوم پزشکی برگزار می شود. مدرک این آزمون مورد قبول کشورهای بسیاری از جمله انگلیس، استرالیا، آمریکا، نیوزیلند، کانادا، امارات و غیره است. آزمون OET ویژه مهاجرت شغلی کادر درمان از جمله پزشکان، پیراپزشکان و پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان است.

کارکنان حوزه سلامت که قصد دارند به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند، باید در آزمون زبان OET شرکت کنند تا با کسب نمره قابل قبول در این آزمون، مهارت زبان خود را در زمینه ی کاری و تخصص خود برای تعامل و ارتباط با مخاطبان اثبات کنند. مدرک این آزمون با نمره ی بالا یکی از مهمترین مدارک برای دریافت پیشنهاد کار از سوی کارفرما و اخذ مجوز کار و مهاجرت شغلی پزشکان و سایر کارکنان کادر درمان بشمار می رود.

در مورد مزایای شرکت در آزمون OET نسبت به سایر آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون تافل و آیلتس باید گفت برخلاف سایر آزمون ها، سوالات آزمون OET فقط مختص کادر درمان است و داوطلبان با سوالاتی در خصوص تخصص و زمینه کاری خود روبرو می ‌شوند. از این رو پاسخ دادن به سوالات برای آنها آسان ‌تر خواهد بود و می توانند نمره بهتری کسب کنند. در واقع تخصصی بودن سوالات OET مهمترین تفاوت های آزمون OET با آزمون آیلتس و تافل و سایر آزمون های زبان انگلیسی است.

کدام تخصص ها می توانند در آزمون OET شرکت کنند؟

آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برگزار می شود که عبارتند از:

 1. OET پزشکی
 2. OET دندانپزشکی
 3. OET پرستاری
 4. OET کاردرمانی
 5. OET گفتار درمانی
 6. OET اپتومتری (بینایی سنجی)
 7. OET رادیوگرافی
 8. OET فیزیوتراپی
 9. OET رژیم درمانی (تغذیه)
 10. OET داروسازی
 11. OET پاپزشکی
 12. OET دامپزشکی

اگر پرستار هستید و تصمیم دارید برای مهاجرت شغلی پرستاران به یکی از کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، نیوزیلند و غیره در آزمون OET تضمینی شرکت کنید، برای دریافت کاملترین راهنمایی و مشاوره در مورد نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون OET پرستاری با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا تماس بگیرید.

ساختار آزمون OET

همان طور که گفته شد آزمون OET در 12 تخصص علوم پزشکی برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان برگزار می شود. آزمون OET به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می شود و سال 2023 نیز نسخه ی آنلاین (هوم ادیشن) آن ارائه شده است و مدت زمان انجام آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

یکی از سوالات متداول درباره آزمون OET در خصوص تفاوت ساختار آزمون OET در تخصص های مختلف است. ساختار و سوالات تخصص های مختلف OET چه تفاوتی با هم دارند؟

ساختار آزمون OET و بخش های مختلف آن برای تمام تخصص ها یکسان است و مانند بسیاری از آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون آیلتس، تافل، دولینگو و غیره شامل چهار بخش درک مطلب یا ریدینگ (Reading)، شنیداری یا لیسنینگ (Listening)، گفتاری یا اسپیکینگ (Speaking) و نوشتاری یا رایتینگ (Writing) است. سوالات آزمون در بخش های ریدینگ و لیسنینگ برای تمام تخصص ها مشابه است، اما در بخش های اسپیکنیگ و رایتینگ سوالات برای هر یک از تخصص ها جداگانه طراحی شده است.

نحوه ثبت نام آزمون OET، نمره دهی و سطح بندی آزمون OET، نحوه ارسال ریپورت و تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون OET، مدت اعتبار مدرک آزمون OET و… برای تمام تخصص ها مشابه است و هیچ تفاوتی در تخصص های مختلف وجود ندارد.

اسپیکینگ آزمون OET

بخش گفتاری یا اسپیکنیگ آزمون OET شامل دو تسک اسپیکینگ است و مدت انجام این بخش 20 دقیقه است. سوالات اسپیکینگ OET برای هر یک از 12 تخصص به طور خاص طراحی شده است. به طور مثال سوالات اسپیکینگ آزمون OET رادیوگرافی با سوالات اسپیکنیگ OET دندانپزشکی و آزمون OET متخصین تغذیه متفاوت است.

پاسخ دادن به سوالات اسپیکینگ به این صورت است که داوطلب باید نقش تخصص خود را به عنوان پزشک، پرستار و غیره در مقابل ممتحن اجرا کند. نقش ها یک به یک به داوطلب معرفی می شود و او باید در مدت زمان 5 دقیقه نقش مورد نظر را ایفا کند. در این بخش صدای داوطلب هنگام صحبت کردن ضبط می شود و براساس معیارهایی مانند روان صحبت کردن، قابل فهم بودن، استفاده ی مناسب از اصطلاحات و گرامر، نمره ی وی تعیین می شود.

تمرکز روی لحن و کلام، کوتاه و دقیق صحبت کردن، ضبط کردن صدا در حین تمرین گفتاری، مطالعه منابع مختلف اسپیکنیگ و… از جمله مهمترین نکات اسپیکینگ آزمون OET است که به شما در تقویت مهارت گفتاری و کسب نمره بالا کمک بسزایی می کند.

لیسنینگ آزمون OET

بخش شنیداری یا لیسنینگ آزمون OET شامل سه بخش و 42 سوال است و مدت زمان پاسخگویی به هر سه بخش در مجموع 40 دقیقه است. در بخش شنیداری فایل های صوتی با موضوعات پزشکی و درمانی پخش می شود و داوطلبان باید به فایل های صوتی با دقت گوش دهند و با توجه به آنچه شنیده اند، به سوالات در بخش های مختلف پاسخ دهند. هر فایل صوتی فقط یک بار پخش می شود و داوطلب باید بتواند در حین گوش دادن به فایل ها جواب ها را بنویسد.

 • بخش A: در این بخش داوطلبان به دو فایل صوتی که شامل دو مشاوره ی 5 دقیقه ای است، گوش می دهند و پس از آن با توجه به فایل ها به 24 سوال پاسخ می دهند.
 • بخش B: داوطلبان در این بخش به 6 فایل صوتی که خلاصه ی مکالمات هستند، گوش می دهند و سپس با توجه به فایل ها به 6 سوال پاسخ می دهند.
 • بخش C: در بخش C داوطلبان به دو فایل صوتی گوش می دهند و سپس به 12 سوال با توجه به آنچه شنیده اند پاسخ می دهند.

اگر می خواهید به سوالات این بخش با موفقیت پاسخ بدهید باید به مهمترین نکات لیسنینگ آزمون OET که شامل افزایش دقت شنیداری، گوش دادن روزانه به انگلیسی، مطالعه منابع لیسنینگ، شرکت در آزمون آزمایشی، شرکت در کلاس های آمادگی OET و… است در تمرینات خود توجه کنید.

ریدینگ آزمون OET

بخش درک مطلب یا ریدینگ آزمون OET شامل سه قسمت مختلف و 42 سوال است و داوطلبان 60 دقیقه فرصت دارند به سوالات این بخش پاسخ دهند. موضوعات مربوط به بخش درک مطلب شامل مباحث مراقبت از سلامت عمومی است و سوالات این بخش برای تمام داوطلبان در هر 12 تخصص‌ علوم پزشکی مشترک هستند.

 • بخش A: داوطلب باید در این بخش چهار متن کوتاه را بخواند و با توجه به آنها به 20 سوال در مدت 15 دقیقه پاسخ بدهد، سوالات این قسمت شامل سوالات جای خالی،‌ سوالات ربطی، و پاسخ کوتاه می باشد.
 • بخش B: داوطلب باید 6 متن کوتاه را بخواند و برای هر متن به یک سوال پاسخ دهد و در مجموع در این بخش باید به 6 سوال پاسخ دهد.
 • بخشC: در بخش سوم داوطلب دو متن 800 کلمه ای را می خواند و برای هر متن به 8 سوال چهار گزینه ای و در مجموع به 16 سوال در این بخش پاسخ می دهد. مدت زمان انجام بخش B و C جمعا 45 دقیقه است.

از مهمترین نکات ریدینگ آزمون OET می توان به یادگیری مهارت های Skimming و Scanning و گسترش دایره لغات انگلیسی، تمرین کردن با ساعت برای مدیریت زمان، استفاده از منابع مختلف مانند کتاب ها و منابع آنلاین و… اشاره کرد.

رایتینگ آزمون OET

در بخش نوشتاری آزمون OET که مانند بخش گفتاری برای هر یک از 12 تخصص علوم پزشکی جداگانه طراحی می شود. در این بخش داوطلب باید متنی را در قالب یک نامه در مدت 45 دقیقه بنویسد. همچنین او می تواند متن خود را در قالب پاسخ کتبی به یک شکایت یا انتقاد در زمینه تخصصی خود بنویسد.

نحوه ی نوشتن رایتینگ OET به این صورت است که اغلب متن ها از 2 یا 3 پاراگراف تشکیل شده است که بین مقدمه و نتیجه قرار دارند. هر یک از پاراگراف ها باید یک ایده اصلی داشته باشد همچنین جملات پاراگراف ها باید با ایده اصلی مرتبط باشند و تعداد کلمات 180 تا 200 کلمه باشد.

گسترش دایره لغات انگلیسی، یادگیری املای صحیح کلمات، استفاده از صحیح از حروف بزرگ، خواندن متون انگلیسی، رعایت نکات گرامر و علائم نگارشی، رعایت تعداد کلمات نوشتار و…. از جمله مهمترین نکات رایتینگ آزمون OET برای کسب نمره بالا در این بخش است.

زمان اعلام نتایج آزمون OET

زمان اعلام نتایج آزمون OET تقریبا 15 روز کاری پس از برگزاری آزمون است و از طریق صفحه ی شخصی داوطلبان در سایت رسمی OET در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

اعتبار مدرک آزمون در انواع آزمون OET به مدت 2 سال است و دارندگان مدرک OET تا 2 سال پس از دریافت مدرک خود می توانند برای مهاجرت شغلی از آن استفاده کنند.

همچنین در خصوص ثبت نام و رزور آزمون OET باید بدانید این آزمون برخلاف آزمون تافل، آیلتس و آزمون دولینگو در ایران برگزار نمی شود و داوطلبان برای شرکت در آزمون OET باید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه و امارات سفر کنند. شما می توانید با مراجعه به سایت OET از تاریخ و محل برگزاری آزمون OET مطلع شوید.

5 نکته مهم برای موفقیت در آزمون OET

مدرک آزمون OET با نمره بالا یکی از مهمترین مدارک برای مهاجرت شغلی کادر درمان بشمار می رود، چرا که با داشتن مدرک OET با نمره خوب متقاضی اثبات می کند، توانایی برقراری ارتباط موثر در موقعیت های کاری یعنی ارتباط با همکاران و بیماران را دارد و می تواند در محیط های کاری حضور یابد و به فعالیت در زمینه ی تخصصی خود بپردازد.

به دلیل اهمیت نمره آزمون OET برای مهاجرت شغلی کادر درمان، افرادی که قصد مهاجرت شغلی به یکی از کشورهای انگلیسی زبان را دارند، باید برای تقویت مهارت های زبان انگلیسی خود برای کسب نمره بالا در آزمون OET بسیار تمرکز کنند و از هز راهکار موثر و مفیدی برای تقویت مهارت های OET استفاده کنند.

5 نکته مهم در آزمون OET که برای دریافت نتیجه ی بهتری به شما کمک می کند شامل:

 1. شرکت در آزمون آزمایشی OET
 2. شرکت در دوره های آمادگی OET
 3. مطالعه منابع مختلف آزمون OET
 4. مدیریت زمان
 5. تمرین روزانه و مداوم انگلیسی

شرکت در آزمون آزمایشی OET

برای اینکه بتوانید با موفقیت به سوالات بخش های مختلف OET پاسخ بدهید باید با فرمت و ساختار و سوالات آزمون آشنا شوید، یکی از بهترین راهکارها برای شناخت بیشتر آزمون OET و افزایش آمادگی برای شرکت در آزمون، شرکت در آزمون آزمایشی OET است. فرمت و سوالات آزمون آزمایشی (آزمون ماک) مطابق با آزمون اصلی OET طراحی شده است، از این رو شما با ساختار، سوالات، نمره دهی به آزمون OET و به طور کلی با فضای آزمون بیشتر آشنا می شوید و می توانید سطح مهارت های زبان خود را به طور دقیق ارزیابی کنید و به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید و به همین دلیل با استرس کمتری در آزمون حاضر می شوید و تمرکز بیشتری برای پاسخ دادن به سوالات خواهید داشت.

جهت کسب موفقیت در کوتاه ترین زمان و دریافت بهترین نتیجه در آزمون های زبان بین المللی مانند آزمون تولک، آزمون ناتی (NAATI)، آزمون تافل، آیلتس، آزمون دولینگو (Duolingo)، آزمون OET، آزمون GRE تضمینی و… می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

شرکت در دوره های آمادگی OET

کلاس های آمادگی OET که توسط موسسات زبان معتبر به صورت حضوری و یا آنلاین برگزار می شوند، بهترین راهکار برای کسب نمره بالا در آزمون OET است، چرا که در این کلاس ها با تجربه ترین اساتید زبان انگلیسی به شما آموزش می دهند و علاوه بر آموزش مهارت های OET با بهترین منابع و آزمون های آزمایشی و موثرترین تکنیک ها و روش های مطالعه و تقویت مهارت های زبان انگلیسی نیز آشنا می شوید و با تقویت هر چهار مهارت خود می توانید، نمره بالایی در بخش های مختلف آزمون OET بگیرید.

برای دریافت بهترین راهکارها برای کسب نمره بالا در آزمون OET تضمینی با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید…

مطالعه منابع مختلف آزمون OET

قطعا برای موفقیت در آزمون OET باید بهترین و مناسب ترین منابع آزمون OET را مطالعه کنید. منابع آزمون OET به صورت کتاب ها و منابع آنلاین در اختیار زبان آموزان قرار می گیرد تا بتوانند با استفاده از آنها مهارت های OET را که شامل ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ است را تقویت کنند و با نمونه سوالات آزمون آشنا شوند؛ اما باید بدانید مطالعه کتاب های OET به تنهایی کافی نمی باشد و باید از منابع مختلف برای تقویت مهارت های OET استفاده کنید مثلا متون مختلف انگلیسی را بخوانید، به موسیقی و اخبار انگلیسی گوش دهید، فیلم های انگلیسی ببینید و…

استفاده از منابع مختلف OET به شما کمک می کند تا با لغات انگلیسی و نکات گرامری و نگارشی و لهجه های مختلف انگلیسی بیشتر آشنا شوید و بتوانید نمره ی بهتری در آزمون کسب کنید، چرا که گسترش دامنه لغات انگلیسی و استفاده صحیح از نکات گرامری و نگارشی و همچنین شناخت لهجه های مختلف در بخش های آزمون یک ضرورت است و بدون تقویت این مهارت ها در آزمون OET موفق نخواهید شد.

مدیریت زمان

همان طور که می دانید برای پاسخ دادن به سوالات هر بخش آزمون OET زمان مشخصی در نظر گرفته شده است و شما برای پاسخ دادن به سوالات هر بخش با محدودیت زمان مواجه هستید، بنابراین باید بتوانید به سوالات در وقت تعیین شده پاسخ بدهید، در غیر این صورت وقت شما تمام می شود و نمی توانید به تمام سوالات پاسخ دهید و نمره خود را از دست خواهید داد، از این رو داشتن سرعت عمل بالا در جواب دادن به سوالات و توجه به محدودیت زمان به اندازه تقویت مهارت های آزمون برای کسب موفقیت بسیار اهمیت دارد؛ به این منظور شما می توانید هنگام تمرین کردن از یک ساعت یا تایمر استفاده کنید و زمان خود را در پاسخ دادن به سوالات ارزیابی کنید و به مرور با تمرینات بیشتر و بالا بردن سرعت عمل خود در هنگام آزمون به خوبی زمان خود را مدیریت کنید و بدون اینکه وقت کم بیاورید به تمام سوالات با تمرکز و بدون استرس پاسخ بدهید.

تمرین روزانه و مداوم انگلیسی

تمرین روزانه و مداوم انگلیسی یکی دیگر از نکات موفقیت در آزمون OET است، شما باید برای انجام تمرینات انگلیسی یک برنامه روزنامه و منظم داشته باشید و هر روز طبق برنامه به حل تمرینات در بخش های مختلف OET بپردازید. شما باید هر روز متون انگیسی را بخوانید و به فایل های صوتی و اخبار انگلیسی و…گوش دهید تا با تمرین روزانه در کنار سایر تکنیک های موثر برای تقویت مهارت های آزمون، بتوانید نمره بالایی در آزمون OET کسب کنید و به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

ووچـر آزمون oet مانند ووچر آزمون تافل و سایر آزمون های زبان بین المللی از طریق کارت های ارزی اعتباری قابل خرید می باشد ، متقاضیان می توانند در ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا ضمن دریافت مشـاوره رایگان درباره شرایط و مراحل نحوه خرید ووچر آزمون OET، در کوتاه ترین زمان مناسبترین نتیجه را کسب نمایند.

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های رایگان و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

شاغلین و متخصصین 12 رشته علوم پزشکی که شامل، پزشکی، دندانپزشکی، پاپزشکی، پرستاری، کاردرمانی، گفتاردرمانی، رادیوگرافی، فیزیوتراپی، اپتومتری، متخصص تغذیه، داروسازی و دامپزشکی می باشد، می توانند در آزمون OET شرکت کنند.

به صورت کاغذی، کامپیوتری و هوم ادیشن (خانگی)

15 روز کاری پس از شرکت در آزمون از طریق صفحه شخصی داوطلبان در سایت OET در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

مدرک آزمون OET برای همه تخصص ها به مدت 2 سال اعتبار دارد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×