فهرست مطالب

شرکت مهاجرتی هومان ویزا در حال حاضر در حوزه مهاجرت به ایتالیا.

دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان خارجی برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به چند روش می توانند اقدام نمایند مانند: ادامه تحصیل ، کار ،ازدواج، سرمایه گذاری…

درباره کشور ایتالیا

جمهوری ایتالیا کشوری در اروپای جنوبی و پایتخت آن، شهر رم است و یکی از بزرگترین اقتصادهای بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. ایتالیا با کشورهای تریش، سوئیس، فرانسه، اسلوانی، همسایه است. جهت کسب اطلاعات به روز و آخرین اخبار مربوط به مهاجرت به ایتالیا می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید.

درباره اهمیت ویزای ایتالیا برای ایرانیان

یکی از مزایای ویزای شینگن ایتالیا نحوه آماده سازی مدارک است، باتوجه به مدارک عمومی که برای اخذ انواع ویزا لازم است داشتن گردش مالی، تعداد تراکنشات حساب بدون درنظر گرفتن مبالغ آن و میزانی از تمکن مالی برای اخذ ویزای ایتالیا نیاز است.

همچنین برای ورود به ایتالیا مسافران نیازی به داشتن و ارائه کارت واکسن، تست منفی  PCRیا قرنطینه اجباری ندارند. پاسپورت ایتالیا یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین پاسپورت های جهان است که به دارندگان این امکان را می دهد تا بدون ویزا یا با درخواست ویزای کوتاه مدت به بیش از 120 کشور سفر کنند. در سال 2023پاسپورت ایتالیا رتبه 2 جهان را دریافت کرد. جهت کسب اطلاعات به روز و آخرین اخبار مربوط به مهاجرت به ایتالیا می توانید با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط و مشـاوره باشید.

انواع ویزای ایتالیا

باتوجه به اینکه ایتالیا یکی از کشورهای حوزه شینگن است، ویزای شینگن را در چهار نوع A،B،C  و D صادر می کند . به ویزای نوع A ،B  ویزای ترانزیت ، به ویزای نوع C  ویزای توریستی ایتالیا و به نوع D ویزای ملی ایتالیا گفته می شود.

متقاضیان اخذ ویزای ایتالیا با توجه به اهداف مهاجرتی خود به این کشور باید ویزای مورد نظرشان را درخواست و با درنظر گرفتن نوع ویزا، شرایط و مدارک لازم (با دعوتنامه ایتالیا یا بدون دعوتنامه ، به صورت جاب آفر و شغلی …) را برای ارائه به کنسولگری آماده و تهیه نمایند، تا در صورت تکمیل مدارک و واجد شرایط بودن، برای آنها ویزای ایتالیا صادر شود.

انواع ویزای ایتالیا شامل:

ویزای توریستی، ، ویزای تحصیلی ایتالیا، ویزای کاری، ویزای تحقیقاتی، ویزای ترانزیت، ویزای تجاری ایتالیا، ویزای خود حمایتی ایتالیا، ویزای همراه ایتالیا (ویزای الحاق) ، ویزای بازنشستگی، ویزای پزشکی، ویزای سرمایه گذاری ، ویزای دیدار با خانواده ، ویزای ازدواج ایتالیا و گلدن ویزای ایتالیا …

ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیان بسیاری برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی دارد و افراد بسیاری در سراسر دنیا متقاضی تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور هستند تا بتوانند از بورسیه استانی ایتالیا جهت اپلای بهره مند شوند.

متقاضیان تحصیل در ایتالیا باید برای ورود و تحصیل در این کشور ابتدا اقدام به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بنمایند.همچنین می تواند با پذیرش در آزمون های زبان جهت اپلای تحصیلی دانشگاه های ایتالیا با اعتبار بالا در کشورهای حوزه شینگن با فرصت های استثنایی از آزمون هایی مانند آزمون آلفا تست ایتالیا برای مهاجرت تحصیلی برنامه ریزی نماید.

متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید ابتدا موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از یکی دانشگاه ها یا مراکز آموزشی معتبر در این کشور شود، ( بنابراین دانستن شرایط و مراحل اخذ انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا امری ضروری است) و پس از اخذ پذیرش تحصیلی می تواند برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کند. سپس می تواند جهت اخذ ویزای همراه تحصیلی ایتالیا نیز پس از تدوین مدارک و ایجاد شرایط مورد نظر درخواست بدهد. با توجه به طول مدت اقامت متقاضی برای تحصیل در ایتالیا، دو نوع ویزای تحصیلی برای متقاضی صادر می شود:

ویزای نوع C یا ویزای کوتاه مدت

ویزای نوع D یا ویزای بلند مدت

هزینه های تحصیل در ایتالیا

باتوجه به شرایط و مقطع اپلای تحصیلی و رشته متقاضی و اجاره ملک در بخش های مختلف ایتالیا درباره هزینه های تحصیل در ایتالیا می توان گفت به صورت تقریبی شهریه در ایتالیا ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال تعیین می شود. اما این هزینه برای دانشجویان اروپایی نسبت به دانشجویان غیر اروپایی کمتر خواهد بود، اما یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا آن است که هزینه تحصیل دانشجو به نسبت درآمد وی یا والدینشان تعیین و دریافت می شود.

مثلا درباره آزمون IMAT برای پذیرش دانشگاه های دولتی ایتالیا که هر ساله یک بار در اوایل سپتامبر (شهریور) برگزار می شود هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بالاتر است.

با دارا بودن برخی شرایط دانشجو می تواند برای دریافت ویزای همراه ایتالیا نیز اقدام نماید، درباره شرایط و مراحل اخذ این ویزا با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید.

شرایط دریافت اقامت ایتالیا

درباره شرایط دریافت اقامت ایتالیا باید گفت که متقاضی مهاجرت با دانش کافی و اطلاع از شرایط زندگی در ایتالیا صرفا ابتدا نوع اقامت مورد نظر خود را مشخص می کنید.

 از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، از طریق خود حمایتی ایتالیا، اقامت ایتالیا از طریق تولد، از طریق ویزای ازدواج ایتالیا، پناهندگی و … در مرحله بعد، باید مدارک و اطلاعات لازم برای درخواست اقامت ایتالیا را جمع آوری کنید و در نهایت با یکی از روش هاي دریافت اقامت ایتالیا مناسب تخصص ، سرمایه و مهارت خود اقدام به مهاجرت به ایتالیا نمایید. درباره مشخص نمودن بهترین مسیر مهاجرتی به ایتالیا مانند اخذ اقامت خود حمایتی ایتالیا و سایر روش ها با کارشناسان هومان ویزا جهت دریافت به روزترین 

دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان خارجی که با هدف مهاجرت تحصیلی برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا اقدام می نمایند، باید به شرایط و ضوابط مربوطه توجه کرده و مراحل مختلفی را طی کنند. برخی از این مراحل عبارتند از:

درخواست ویزای اقامت پس از تحصیل: ابتدا باید به سفارت ایتالیا در کشور خود مراجعه کرده و پس از تحصیل درخواست خود را برای ویزای اقامت ارائه دهید. برای این کار باید مدارک لازم را جمع آوری کرده و به درستی تکمیل کنید.

تکمیل مدارک: مدارک مورد نیاز عروس شامل مدارک هویتی، گواهی تحصیلی، برگه کنترل پلیس و تایید مالی می باشد. همچنین برای دریافت ویزای اقامت پس از تحصیل، باید هزینه درخواست ویزا و سایر هزینه های مربوطه را پرداخت کنید.

تست های تایید سطح زبان: برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی در ایتالیا آزمون هایی را برای تایید سطح زبان دانشجویان خارجی قبل از صدور ویزای اقامت برگزار می کنند.

ارائه مدرک اقامت: پس از ورود به ایتالیا باید مدارک اقامت خود را به مراجع مربوطه ارائه دهید. برای این کار باید مدارکی مانند مدرک اقامت، تایید مالی، اثبات بیماری و بیمه پزشکی را ارائه دهید.

تمدید اقامت: اگر به هر دلیلی می خواهید اقامت خود را تمدید کنید، باید به مراجع ذیربط مراجعه کرده و مراحل تمدید اقامت خود را طی کنید.

شرایط دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق ادامه تحصیل

شرایط خاصی برای اخذ ویزای اقامت ایتالیا از طریق ادامه تحصیل وجود دارد. به طور کلی دانش آموزان باید شرایط زیر را داشته باشند:

دارا بودن مدرک تحصیلی لازم: برای پذیرش در دوره های زبان ایتالیایی باید مدرک تحصیلی لازم را داشته باشید. این مدارک احتمالی شامل گواهی دوره متوسطه، دیپلم دانشگاه یا مدارکی است که برای شرکت در آزمون های زبان ورودی لازم است. به علاوه برای تحصیل در برخی از رشته ها مانند پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی باید آزمون های ورودی رشته مورد نظر را با موفقیت پشت سر بگذارید.

شرایط مالی: برای پذیرش در دوره های تحصیلی در ایتالیا باید شرایط مالی لازم را داشته باشید. این بودجه ممکن است شامل هزینه های تحصیل، زندگی و اقامت در ایتالیا باشد. برای این منظور باید حداقل یک سال هزینه زندگی و تحصیل را قبل از ورود به ایتالیا پرداخت کرده باشید.

داشتن بیمه درمانی: برای پذیرش تحصیل در ایتالیا باید بیمه درمانی لازم (بیمه پزشکی) را داشته باشید.

بررسی سطح زبان: برخی از دوره های تحصیلی در ایتالیا به سطح زبان خاصی نیاز دارند. بنابراین، شما باید بتوانید ایتالیایی صحبت کنید و بنویسید.

فرم درخواست ویزا: برای ادامه تحصیل در ایتالیا باید فرم درخواست ویزای اقامت را تکمیل کنید. این فرم از وب سایت سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور شما در دسترس است.

برگه چک پلیس: باید برگه چک پلیس خود را تهیه کنید. این فرم نشان می دهد که شما در گذشته به جرمی متهم نشده اید.

تایید مالی: شما باید تاییدیه مالی را از بانک خود در کشور خود دریافت کنید. این تاییدیه نشان می دهد که شما توانایی پرداخت هزینه های تحصیل، زندگی و اقامت در ایتالیا را دارید.

پرداخت هزینه های لازم: برای اخذ ویزای اقامت ایتالیا از طریق ادامه تحصیل، باید هزینه های مربوطه را پرداخت نمایید. این هزینه ها شامل هزینه درخواست ویزا، هزینه بازگشت، هزینه پرداختی به دانشگاه و سایر هزینه های مرتبط می باشد.

شرایط دریافت تابعیت در ایتالیا از طریق ادامه تحصیل

برای اخذ تابعیت ایتالیا از طریق ادامه تحصیل، باید شرایط خاصی رعایت شود. به عنوان مثال، شما باید دوره تحصیلی مورد نظر را با موفقیت طی کنید و حداقل 10 سال در ایتالیا زندگی کنید. در زیر شرایط دقیق تری برای اخذ تابعیت ایتالیا از طریق ادامه تحصیل آورده شده است:

  1. داشتن اقامت معتبر ایتالیا: برای اخذ تابعیت ایتالیا باید اقامت معتبر ایتالیا را داشته باشید. این بدان معناست که برای اقامت در ایتالیا باید مجوز قانونی مانند مجوز دانشجویی یا کار داشته باشید.
  2. ادامه تحصیل در ایتالیا: برای اخذ تابعیت ایتالیا از طریق ادامه تحصیل، باید حداقل 2 سال تحصیل را با موفقیت پشت سر بگذارید. این دوره تحصیلی می تواند در هر مقطع تحصیلی از مقطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد باشد.
  3. حداقل 10 سال زندگی در ایتالیا: برای دریافت شهروندی ایتالیا باید حداقل 10 سال در ایتالیا زندگی کرده باشید. این شامل دوره های آموزش و دوره های اشتغال قبل از دوره آموزشی ذکر شده می شود.
  4. شرایط مالی: برای اخذ تابعیت ایتالیا باید شرایط مالی لازم را داشته باشید. این مبلغ مالی شامل هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا می باشد.
  5. نداشتن سابقه کیفری: برای اخذ تابعیت ایتالیا از طریق ادامه تحصیل، نباید سابقه کیفری داشته باشید. برای این کار باید مدارکی ارائه کنید که نشان دهد شما سابقه کیفری ندارید.

دریافت اقامت بعد از تحصیل در ایتالیا از طریق ازدواج

مهاجرین خارجی که برای تحصیل در ایتالیا اقامت دارند از طریق ازدواج می توانند اقامت دائم نهایتا تابعیت ایتالیا را دریافت نمایند. با ازدواج با یکی از شهروندان ایتالیا با رعایت شرایط و ضوابط مربوط به این کشور نیز می توان برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت ایتالیا اقدام نمود. مثلا زوجین در مدت مشخصی با یکدیگر زندگی مشترک در یک منزل داشته باشند. ثبت ازدواج طبق قوانین ازدواج انجام شده باشد. با دارا بودن برخی دیگر از شرایط  فرد خارجی می تواند پس از 2 سال بعد ثبت از ازدواج خود، برای تابعیت ایتالیا اقدام نماید و شهروندی این کشور را دریافت کند همچنین طی این مدت، اجازه کار، شغل و ادامه تحصیل در ایتالیا را دارد.

شرایط دریافت اقامت  پس از تحصیل در ایتالیا از طریق کار

برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق کار باید شرایط خاصی رعایت شود. در زیر شرایط دقیق تری برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار آورده شده است:

شما یک پیشنهاد شغلی دارید: برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار، باید یک پیشنهاد شغلی (جاب آفر) معتبر از یک شرکت یا سازمان ایتالیایی دریافت کرده باشید. پیشنهاد شغلی باید شامل نام شرکت، مدت زمان استخدام، شرایط پرداخت و سایر جزئیات مربوط به شغل مورد نظر شما باشد.

داشتن مهارت های لازم: برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار باید مهارت های لازم برای انجام کار مورد نظر را داشته باشید. اگر شغل شما جزو مشاغلی است که نیاز به مجوز کار خاص دارد، باید این مجوز را گرفته باشید.

در دسترس بودن مدارک لازم: برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار باید مدارک لازم را داشته باشید. مدارک مورد نیاز ممکن است شامل رزومه، مدارک تحصیلی و تجربه کاری باشد.

بیمه درمانی: برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار باید بیمه درمانی داشته باشید. بیمه درمانی برای پوشش هزینه های درمانی شما در ایتالیا ضروری است.

دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های اقدام برای دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا سرمایه گذاری در این کشور است. یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا آن است که دانشجو در طی سال های تحصیلی می تواند برای ایجاد شغل و ثبت شرکت اقدام نماید و از طرح ها و حمایت های دولت نیز برخوردار شود، دانشجو می تواند با سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، صنایع و مواد غذایی، امور بازرگانی و تجاری، توسعه صنعتی با تدوین و ایجاد یک بیزنس پلن و طرح تجاری به گسترش کسب و کار در ایتالیا بپردازد و با داشتن شرایط و طی مراحلی برای دریافت اقامت بلند مدت از طریق بر سرمایه گذاری اقدام نماید. در این روش پس از تایید اقدامات متقاضی از سوی مراجع ذی صلاح ایتالیایی با سرمایه گذاری در کسب و کار طی 3 سال می توان اقامت دائم و پس از آن 3 سال بعد می توان برای اخذ شهروندی ایتالیا اقدام نمود.

درباره شرایط و مراحل اخذ اقامت ایتالیا با خرید ملک می توانید از به روزترین اخبار مهاجرت به ایتالیا در مشاوره با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا بهره مند شوید.

شرایط دریافت تابعیت و اقامت ایتالیا پس از تحصیل

برای اخذ تابعیت و اقامت ایتالیا پس از تحصیل، باید شرایط خاصی رعایت شود. در زیر شرایط دقیق تری برای اخذ تابعیت و اقامت ایتالیا پس از تحصیل آورده شده است:

  1. داشتن اقامت معتبر ایتالیا: برای اخذ اقامت و شهروندی ایتالیا پس از تحصیل، باید اقامت معتبر ایتالیا را داشته باشید. این بدان معناست که شما باید یک مجوز اقامت قانونی در ایتالیا مانند مجوز اقامت دانشجویی داشته باشید.
  2. دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر: برای اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا پس از تحصیل، باید مدرک تحصیلی معتبر ارائه دهید. مدرک باید از یک دانشگاه معتبر و شناخته شده در ایتالیا یا کشور دیگری باشد. برای دیپلم کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دیپلم باید دارای ترجمه به ایتالیایی و تایید شده توسط یک مقام ایتالیایی باشد.
  3. دارا بودن گواهی ترجمه شده به ایتالیایی: برای اخذ اقامت و شهروندی ایتالیا پس از تحصیل، باید گواهی ترجمه شده به ایتالیایی ارائه دهید. این گواهی باید به زبان ایتالیایی باشد و توسط مترجم قسم خورده تایید شده باشد.
  4. تسلط به زبان ایتالیایی: برای اخذ تابعیت ایتالیا باید زبان ایتالیایی را به خوبی بلد باشید. برای این منظور باید در یکی از آموزشگاه های زبان معتبر ایتالیا شرکت کنید و گواهینامه آزمون زبان ایتالیایی را دریافت کنید.

امکان تبدیل ویزای تحصیلی ایتالیا به ویزای کاری

امکان تبدیل ویزای تحصیلی ایتالیا به ویزای کاری وجود دارد اما باید شرایط خاصی رعایت شود. در ادامه این شرایط را بررسی می کنیم:

داشتن مهارت های لازم: برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در ایتالیا، باید مهارت های لازم برای انجام کار مورد نظر را داشته باشید. این شامل تحصیلات لازم، تجربه کاری و مهارت های فنی و ارتباطی است.

بررسی پیشینه: برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کار در ایتالیا، باید تجربه کاری خود را تأیید کنید. برای این منظور باید مدارکی مانند رزومه، مدارک تحصیلی و سابقه کار ارائه دهید.

بیمه درمانی دارید: برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در ایتالیا، باید بیمه درمانی داشته باشید. بیمه درمانی برای پوشش هزینه های درمانی شما در ایتالیا ضروری است.

اقامت معتبر: برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در ایتالیا، باید اقامت معتبر و مجوز قانونی برای اقامت در ایتالیا داشته باشید. این بدان معناست که ویزای دانشجویی شما همچنان باید معتبر و قابل استفاده باشد.

رعایت قوانین و مقررات: برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در ایتالیا باید قوانین و مقررات مربوط به کار در ایتالیا از جمله ثبت نام در اداره مالیات، اخذ کد مالیاتی و پرداخت مالیات را رعایت کنید.

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا، معمولا برای ایتالیایی، مدرک زبان مانند آزمون تافل ، آیلتس و …. مورد نیاز متفاوت است و ممکن است بسته به نوع دوره تحصیلی و سطح مهارت های زبانی شما متفاوت باشد.

به طور کلی برای شرکت در دوره های زبان ایتالیایی در دانشگاه های ایتالیا معمولا نیاز به مدرک مهارت زبان ایتالیایی دارید که ممکن است شامل گواهی هایی مانند CELI، CILS، PLIDA و … باشد. این مدارک توسط موسساتی مانند دانشگاه هایی که دوره های زبان ایتالیایی را ارائه می دهند صادر می شوند و به عنوان مدرکی برای اثبات مهارت زبان ایتالیایی شما پذیرفته می شوند.

علاوه بر این، برای شرکت در دوره های تحصیلی بین المللی در ایتالیا، ممکن است به مدرک زبان انگلیسی نیز نیاز داشته باشید که ممکن است شامل مدارکی مانند تافل، آیلتس، انگلیسی کمبریج و غیره باشد. اگر قصد شرکت در دوره های زبان انگلیسی در ایتالیا را دارید نیاز به مدرک تسلط به زبان انگلیسی دارید که می توانید از طریق وب سایت ها یا موسسات آموزشی معتبر آن را دریافت کنید.

در هر صورت برای اطلاعات دقیق تر و کسب اطلاعات در مورد نوع مدرک زبان مورد نیاز برای دوره تحصیلی خود در ایتالیا و پاسخ به سوالاتی مانند اعتبار مدرک تافل هوم ادیشن برای سفارت ایتالیا بهتر است با دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر خود تماس بگیرید و اطلاعات لازم را از آنها دریافت کنید.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی است که دارای دانشگاه های بسیار قوی و معتبر در زمینه آموزش عالی می باشد. در زیر بهترین دانشگاه های ایتالیا را معرفی کرده ایم:

دانشگاه بولونیا

پلی تکنیک میلان

دانشگاه PIT (Politecnico di Torino)

دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه پیزا

دانشگاه فدریکو دوم ناپل

دانشگاه پادوآ

دانشگاه میلان

دانشگاه تورین

دانشگاه فدریکو دوم ناپل

این دانشگاه ها در زمینه های مختلف از جمله مهندسی، علوم پایه، علوم اجتماعی، هنر، پزشکی، حقوق و … سرآمد هستند و بسیاری از آنها در رتبه بندی دانشگاه های جهان به موفقیت های بزرگی دست یافته اند.

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا را دارند ابتدا باید درباره نحوه نگارش کاورلتر و مفاهیم دیگری مانند استادی پلن اطلاعات کامل و کافی داشته باشند تا چنانچه گپ تحصیلی دارند بتوانند با توجه به شرایط خود بهترین مسیر مهاجرتی را انتخاب و برای اقامت ایتالیا اقدام نمایند و بدون ریجکتی ویزای ایتالیا در کوتاه ترین زمان با صرف هزینه مناسب و کمترین ریسک برای مهاجرت به این کشور گام بردارند، در این راستا توصیه ما به متقاضیان مهاجرت به ایتالیا دریافت مشاوره های رایگان از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا و اطلاع از به روزترین اخبار مهاجرت ایتالیا است.

بهترین رشته ها برای بازار کار در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای پیشرفته و بزرگ اروپایی است که بازار کار پویا و گسترده ای در زمینه های مختلف از جمله صنعت، فناوری، فروشگاه های لوکس، مد و … دارد. برخی از بهترین رشته هایی را که می توانند به متقاضی در ورود به بازار کار ایتالیا کمک کنند را معرفی می کنیم:

مهندسی صنایع

انفورماتیک

مهندسی برق

مهندسی مکانیک

شیمی مهندسی

مدیریت بازرگانی

مدیریت مالی

قانون

علوم پزشکی

طراحی مد

یکی از روش های مهاجرت کاری به آلمان دوره آوسبیلدونگ آلمان یا همان دوره ی کارآموزی این امکان را برای متقاضیان فراهم می کند که بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی و با شرکت در دوره های کارآموزی و کسب مهارت و تخصص لازم اقدام به مهاجرت کاری نمایند و موفق به اخذ اقامت آلمان شوند.

کشورهایی که پس از تحصیل در ایتالیا اقامت میدهند

دانشجویان خارجی پس از تحصیل در ایتالیا می توانند اقامت دائم یا موقت بسیاری از کشورهای اروپایی را دریافت کنند. این کشورها عبارتند از:

آلمان: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند، به شرط یافتن شغل مرتبط با تحصیل خود در آلمان، می توانند اقامت دائم آلمان را به طور موقت دریافت کنند.

فرانسه: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند به شرط یافتن شغل مرتبط با تحصیل خود در فرانسه می توانند اقامت دائم فرانسه را دریافت کنند.

اسپانیا: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند می توانند اقامت دائم اسپانیا را دریافت کنند، مشروط بر اینکه شغلی مرتبط با تحصیل خود در اسپانیا پیدا کنند.

انگلستان: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند، می توانند اقامت دائم انگلستان را دریافت کنند، مشروط بر اینکه کار مرتبط با تحصیل خود در انگلستان پیدا کنند.

کانادا: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند می توانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند، مشروط بر اینکه شغلی مرتبط با تحصیل خود در کانادا پیدا کنند.

استرالیا: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند می توانند اقامت دائم استرالیا را دریافت کنند، مشروط بر اینکه کار مرتبط با تحصیل خود در استرالیا پیدا کنند.

کشورهایی که پس از تحصیل در ایتالیا کار میدهند

کشور­های اروپایی: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند می توانند در تمام کشورهای اتحادیه اروپا کار کنند، به شرطی که شغلی مرتبط با تحصیل خود پیدا کنند.

نیوزلند: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند می توانند در نیوزلند کار کنند، مشروط بر اینکه کار مرتبط با تحصیل خود پیدا کنند و دارای مجوز کار نیوزیلند باشند.

ایالات متحده آمریکا: دانشجویان ایتالیایی پس از تحصیل در ایتالیا می توانند در ایالات متحده آمریکا کار کنند، مشروط بر اینکه شغلی مرتبط با تحصیل خود پیدا کنند و دارای مجوز کار ایالات متحده باشند.

کشورهای حاشیه خلیج فارس: دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل کرده اند نیز می توانند در کشورهای حاشیه خلیج فارس کار کنند، البته مشروط به یافتن شغل مرتبط با تحصیل و داشتن مجوز کار در آن کشور.

هم چنین با دریافت راهنمایی و مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا درباره شرایط و مراحل اخذ ویزای ترانزیت ایتالیا یا بهترین مسیر دریافت ویزای سرمایه گذاری ایتالیا مناسب با تخصص و مهارت خود می توانید یک مهاجرت شغلی موفق را با کمترین ریسک تجربه کنید و درباره دریافت انواع ویزای شینگن ایتالیا با کمترین مدارک در کوتاه ترین زمان مانند اخذ ویزای بازنشستگی ایتالیا و دانستن پردرآمدترین مشاغل برای ویزای کاری ایتالیا از به روزترین اخبار و اطلاعات قوانین مهاجرت به ایتالیا مطلع باشید تا از مسیرهای دیگر مهاجرتی مانند پناهندگی ایتالیا و … اقدام نکنید.

استفاده از ویزای شینگن برای کار در ایتالیا

ویزای شینگن نوعی ویزای توریستی است که به دارندگان آن اجازه می دهد تا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و مناطقی مانند ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن اشتاین وارد شوند. اما استفاده از ویزای شینگن برای کار در ایتالیا ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. برای کار در ایتالیا باید ویزای کار دریافت کنید.

ویزای کار ایتالیا را باید از کارفرمای ایتالیایی یا شرکتی که در آن کار می کنید دریافت کنید. این ویزا معمولا برای مدت زمان محدودی صادر می شود و برای تمدید آن باید مجددا درخواست دهید.

بنابراین استفاده از ویزای شینگن برای کار در ایتالیا مشکلاتی را به دنبال دارد و توصیه نمی شود. بهتر است با کارفرمای ایتالیایی خود یا شرکتی که در آن کار می کنید تماس بگیرید و از طریق آنها برای ویزای کار اقدام کنید. همچنین برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد شرایط و ضوابط اخذ ویزای کار ایتالیا، بهتر است با سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود تماس بگیرید.

شرایط اقتصادی کشور ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای پیشرفته دنیا با بازار بزرگ و پویا است که در زمینه های مختلف اقتصادی از جمله صنعت، کشاورزی، تجارت، خدمات مالی و گردشگری فعالیت می کند.

در سال های اخیر، اقتصاد ایتالیا با مشکلاتی مانند رکود، بدهی عمومی بالا و بحران پناهجویان مواجه بوده است. با این حال، برخی از شاخص های اقتصادی ایتالیا در سال های اخیر بهبود یافته است. به عنوان مثال، در سال 2021، رشد اقتصادی ایتالیا به بیش از 4 درصد رسیده است که نشان دهنده افزایش فعالیت های اقتصادی و تحرک در بازار داخلی است. همچنین نرخ بیکاری در ایتالیا در سال 2021 به میزانی کاهش یافته که نشان دهنده بهبود شرایط اشتغال در این کشور است.

با این حال، هنوز برخی از چالش های اقتصادی در ایتالیا وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد. بدهی عمومی ایتالیا هنوز بالاست و جابجایی پناهجویان به عنوان یک چالش سیاسی و اقتصادی بر برخی بخش‌های اقتصادی این کشور فشار وارد کرده است.

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا

در ایتالیا، بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. این بورسیه ها ممکن است شامل هزینه های تحصیل، مسکن و هزینه های زندگی باشد. در زیر برخی از بورسیه های تحصیلی در ایتالیا آورده شده است:

بورسیه های دولتی ایتالیا: دولت ایتالیا برای دانشجویان بین المللی بورسیه هایی ارائه می دهد که هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می دهد.

بورسیه های موسسات آموزشی: بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایتالیا به دانشجویان بین المللی بورسیه می دهند. این بورسیه ها ممکن است شامل هزینه های تحصیل، مسکن و هزینه های زندگی باشد.

بورسیه تحصیلی از موسسات خصوصی: برخی از موسسات آموزشی خصوصی در ایتالیا نیز به دانشجویان بین المللی بورسیه می دهند.

بورسیه های دولتی و بین المللی: بسیاری از سازمان های دولتی و بین المللی مانند سازمان ملل متحد، سازمان ایتالیا، یونسکو، وزارت امور خارجه و سفارت های ایتالیا در سایر کشورها به دانشجویان بین المللی بورسیه می دهند.

بورسیه تحصیلی برای دوره های تحصیلی خاص: برخی از بورسیه های تحصیلی برای دوره های تحصیلی خاص مانند دکتری، تحقیقات فوق دکتری، حقوق بشر، موسیقی، هنر و طراحی در دسترس هستند.

ضمانت بازگشت ویزای ایتالیا

به مقدار پولی که آژانس مسافرتی از مسافر به عنوان ضمانت بازگشت از کشور مقصد پیش از پایان اعتبار ویزا دریافت می کند، ضمانت بازگشت ویزا یا مسافر گفته می ‌شود. ضمانت بازگشت ویزا معمولا برای سفر به کشورهای حوزه شینگن مانند کشور ایتالیا از مسافر گرفته می ‌شود. برای مبلغ ضمانت بازگشت قوانین خاصی وجود ندارد و معمولاً بنابر شرایط کشور مقصد و مبلغ جریمه ‌ای که آن کشورها برای اقامت غیرمجاز مسافر در نظر گرفته ‌اند تعیین می‌ شود.

بلوکارت ایتالیا

بلو کارت یک مجوز کار در اتحادیه اروپا است که توسط ۲۵ کشور از ۲۸ کشور عضو، به اتباع غیر واجد شرایط، خارج از اتحادیه اروپا ارائه می ‌شود. دارندگان بلو کارت باید پیشنهاد شغلی از طرف شرکتی در ایتالیا (جاب آفر) داشته باشند و با توجه به زمان قرارداد کاری، بلو کارت از ۶ ماه تا ۴ سال اعتبار دارد که قابل تمدید خواهد بود. همچنین خانواده متقاضی یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال می توانند با اخذ ویزای همراه به صورت قانونی در این کشور اقامت داشته باشند.

دریافت وقت سفارت ایتالیا

یکی از مهمترین مراحل اخذ ویزای ایتالیا برای مهاجرت به این کشور گرفتن  وقت سفارت ایتالیا است که باتوجه به حجم بالای درخواست های ویزای ایتالیا کاری دشوار است و درگاه رزرو وقت کارگزاری سفارت ایتالیا CKGS هر هفته یک مرتبه باز می شود و تنها چند دقیقه پس از باز شدن درگاه، تمامی وقت ها رزرو می شوند و متقاضی باید برای ثبت درخواست خود چند هفته ی دیگر نیز منتظر بماند، از این رو دریافت وقت سفارت یکی از دغدغه های افرادی است که قصد سفر به این کشور و اخذ ویزای ایتالیا را دارند، جهت اطلاع از ساعت باز شدن وقت سفارت ایتالیا با تیم تخصصی شرکت مهاجرتی هومان ویزا در ارتباط باشید تا درباره مصاحبه سفارت ایتالیا آمادگی لازم را کسب نمایید.

ساعت کاری و آدرس سفارت ایتالیا در تهران

کارگزاری CKGS در سال 2008 با هدف افزایش سرعت در پروسه خدمات گذرنامه، ویزای ایتالیا و جلوگیری از ازدحام در سفارتخانه و کنسولگری ایتالیا تشکیل شد. اقدام به برون سپاری خدمات شرکت ‌های کارگزاری مختلفی در سراسر دنیا خدمات دریافت مدارک اخذ ویزا از متقاضیان را برعهده دارند.

آدرس وبسایت :  http://www.ckgsir.com

ساعت تماس تلفنی :  8:30 الی 13:30

ساعات کاری کارگزاری:  8 صبح الی 4:30 بعدازظهر

ارسال درخواست:  8 صبح الی 2 بعدازظهر

آدرس سفارت ایتالیا در تهران خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 79/68

آدرس کنسولگری ایتالیا در تهران: خیابان جردن، خیابان نلسون ماندلا، بن بست فرزان شرقی، پلاک 15

آدرس کارگزاری سفارت ایتالیا  (Cox and Kings) در تهران ولنجک، خیابان سیزدهم، مجتمع گالریا، طبقه چهارم اداری

ایمیل سفارت ایتالیا

 ایمیل امور کنسولگری سفارت ایتالیا consolato.tehran@esteri.it

ایمیل امور دانشجویی سفارت ایتالیا studi.tehran@esteri.it

ایمیل سامانه ویزا ایتالیا visti.tehran@esteri.it

شماره تماس سفارت ایتالیا در تهران
شماره تماس سفارت ایتالیا در تهران: 66726955 – 021 و 66726956 – 021

شماره تماس دفاتر کنسولگری ایتالیا در تهران:

شماره تماس دفتر ویزا: 88190160 – 021

شماره تماس دفتر امور کنسولی: 88783498 – 021

شماره تماس دفتر امور دانشجویی: 88799885 – 021

از مطالعه مقاله فوق می توان نتیجه گرفت

جهت کسب موفقیت تضمینی در آزمون های زبان ویژه مهاجرت شغلی و تحصیلی قدم اول استفاده از مشـاوره های تخصصی و تمـاس با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا برای تهیه و خرید اکانت، نحوه ثبت نام در آزمـون و کسب مهارت های مورد نیاز در این آزمون ها می باشد.

مهاجرت تحصیلی موفق نیازمند دریافت آخرین اخبار و اطلاعات از دانشگاه، جایگاه شغلی و یا مقصد مورد نظر است، متقاضیان با مشاوره از کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا می توانند از دانش به روز در این باره بهره مند شوند.

دانشجویان خارجی برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به چند روش می توانند اقدام نمایند مانند: ادامه تحصیل ، کار ،ازدواج، سرمایه گذاری…

باتوجه به شرایط و مقطع تحصیلی ورشته متقاضی و اجاره ملک در بخش های مختلف ایتالیا درباره هزینه های تحصیل در ایتالیا می توان گفت به صورت تقریبی شهریه در ایتالیا ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال تعیین می شود. اما این هزینه برای دانشجویان اروپایی نسبت به دانشجویان غیر اروپایی کمتر خواهد بود، اما یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا آن است که هزینه تحصیل دانشجو به نسبت درآمد وی یا والدینشان تعیین و دریافت می شود

مهاجرین خارجی که برای تحصیل در ایتالیا اقامت دارند از طریق ازدواج می توانند اقامت دائم نهایتا تابعیت ایتالیا را دریافت نمایند. با ازدواج با یکی از شهروندان ایتالیا با رعایت شرایط و ضوابط مربوط به این کشور نیز می توان برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت ایتالیا اقدام نمود

1 – شما یک پیشنهاد شغلی و جاب آفر داشته باشید.

2-  داشتن مهارت های شغلی لازم: . اگر شغل شما جزو مشاغلی است که نیاز به مجوز کار خاص دارد، باید این مجوز را گرفته باشید.

3- در دسترس بودن مدارک لازم: برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار باید مدارک لازم را داشته باشید. مدارک مورد نیاز ممکن است شامل رزومه، مدارک تحصیلی و تجربه کاری باشد.

4- بیمه درمانی: برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار باید بیمه درمانی داشته باشید. بیمه درمانی برای پوشش هزینه های درمانی شما در ایتالیا ضروری است.

یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا آن است که دانشجو در طی سال های تحصیلی می تواند برای ایجاد شغل و ثبت شرکت اقدام نماید و از طرح ها و حمایت های دولت نیز برخوردار شود، دانشجو می تواند با سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، صنایع و مواد غذایی، امور بازرگانی و تجاری، توسعه صنعتی با تدوین و ایجاد یک بیزنس پلن و طرح تجاری به گسترش کسب و کار در ایتالیا بپردازد و با داشتن شرایط و طی مراحلی برای دریافت اقامت بلند مدت از طریق بر سرمایه گذاری اقدام نماید.

5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×